صفحه اصلی > علم و فناوری : توضیحات انرژی خورشیدی: نحوه عملکرد انرژی خورشیدی
ads

توضیحات انرژی خورشیدی: نحوه عملکرد انرژی خورشیدی

انرژی خورشیدی

توضیحات انرژی خورشیدی: نحوه عملکرد انرژی خورشیدی : 

در مقایسه با سوخت های فسیلی مانند نفت ، زغال سنگ و گاز طبیعی ، انرژی خورشیدی شکل خاصی از انرژی پایدار است.

انرژی خورشیدی چیست؟

انرژی خورشیدی یا انرژی خورشیدی ، استفاده از تابش خورشید به عنوان منبع انرژی برای خانه ها ، ادارات ، کارخانه ها و حمل و نقل است. سیستم های انرژی خورشیدی انرژی خورشید را با استفاده از صفحات خورشیدی ، که خود از سلول های خورشیدی تشکیل شده اند (که به آنها سلول های فتوولتائیک یا سلول های PV نیز گفته می شود) ،

جذب می کنند. یک سیستم خورشیدی PV می تواند بلافاصله انرژی خورشیدی را به جریان الکتریکی تبدیل کند ، که می تواند لوازم خانگی را تغذیه کند ، باتری های خانگی را شارژ کند یا دوباره به شبکه برق متصل شود. در همین حال ، سیستم های حرارتی خورشیدی گرمای اشعه خورشید را جمع آوری کرده و آن گرما را در کاربردهای مختلف اعمال می کنند.

3 مزایای انرژی خورشیدی

فناوری های انرژی خورشیدی نسبت به سوخت های فسیلی مانند زغال سنگ ، نفت و گاز طبیعی مزایایی را ارائه می دهند.

انرژی خورشیدی

عرضه اساساً نامحدود است. خورشید قوی ترین منبع انرژی در منظومه شمسی است. بدون آن ، سیاره ما حتی نمی تواند وجود داشته باشد. این امر باعث می شود که خورشید به منبع نهایی تولید انرژی تبدیل شود.

در انواع برنامه های کاربردی مفید است. تأسیسات کوچک انرژی خورشیدی می توانند خانه ها را بدون اتصال به شبکه برق تغذیه کنند. در همین حال ، نیروگاه های خورشیدی که معمولاً مناطق وسیعی را در مناطق آفتابی و روستایی اشغال کرده اند ، می توانند نیازهای انرژی شهرهای کوچک و مناطق درون شهرها را برآورده کنند.

مقدار زیادی انرژی می تواند از انرژی خورشیدی تامین شود ، به شرطی که فناوری ذخیره سازی و خطوط انتقال بتوانند نیازهای انرژی را برآورده کنند.

تجدیدپذیرتر از سایر انواع انرژی است. اگرچه جذب انرژی خورشیدی مستلزم تولید ، نگهداری و در نهایت جایگزینی صفحات خورشیدی است ، اما تبدیل آن به انرژی قابل استفاده هیچ گاز گلخانه ای مانند متان یا دی اکسید کربن تولید نمی کند – که هر دو ناشی از سوزاندن سوخت های فسیلی است.

توضیح ماشین های الکتریکی: ماشین های الکتریکی چگونه کار می کنند
بیشتر بخوانید

برخلاف نیروگاه های هسته ای فعلی ، انرژی خورشیدی پسماندهای هسته ای سمی را پشت سر نمی گذارد. (توجه داشته باشید که نیروگاههای همجوشی هسته ای ضایعات هسته ای تولید نمی کنند ، اما چنین فناوری هنوز برای تامین نیازهای جهانی انرژی قابل استفاده نیست.)

انرژی خورشیدی چگونه کار می کند؟

بیشترین تولید انرژی خورشیدی به یکی از دو شکل زیر صورت می گیرد:

تولید انرژی فتوولتائیک: در این شکل از تولید برق خورشیدی ، صفحات خورشیدی حاوی سلول های فتوولتائیک فوتون ها را از پرتوهای خورشید دریافت می کنند. انرژی خورشیدی در این سلول های PV یک نیمه هادی را شارژ می کند و به نوبه خود یک جریان الکتریکی ایجاد می کند که از طریق سیم های الکتریکی عبور می کند. این جریان به صورت جریان مستقیم (DC) ظاهر می شود ، اما برای کار با شبکه برق ایالات متحده ، باید به جریان متناوب (AC) تبدیل شود. دستگاهی به نام اینورتر خورشیدی این مرحله نهایی را انجام می دهد.

انرژی خورشیدی

جذب انرژی حرارتی خورشیدی: این شکل از فناوری خورشیدی می تواند انرژی گرمایی را از نور خورشید گرفته و از آن در موارد مختلف استفاده کند. انرژی حرارتی خورشیدی با دمای بالا می تواند انرژی الکتریکی تولید کند ، گاهی اوقات با گرم کردن آب در یک مخزن ذخیره سازی. آب تبدیل به بخار می شود که توربین ها را می چرخاند و در نتیجه جریان الکتریکی تولید می کند. این استفاده از انرژی خورشیدی کاملاً شبیه به فرآیندهای تبدیل انرژی نیروگاه های برق آبی و سوخت های فسیلی است.

چگونه از انرژی خورشیدی استفاده می شود؟

انرژی خورشیدی می تواند کل شهرها یا خانه های شخصی را تأمین کند.

انرژی خورشیدی در مقیاس بزرگ: انرژی خورشید به تمام نقاط سطح زمین می رسد ، اگرچه در نزدیکی خط استوا و در ارتفاعات بیشتر شدید است. بسیاری از بزرگترین سیستم های خورشیدی جهان در چنین مناطقی وجود دارند – یا در مناطق بیابانی که شاخ و برگ گیاهان نور خورشید را از بین نمی برد. در یک نیروگاه خورشیدی ،

گستره ای از صفحات و آینه های خورشیدی به نام آرایه خورشیدی ، نور ورودی خورشید را جذب می کند. سلولهای فتوولتائیک این انرژی خورشیدی را به جریان الکتریکی تبدیل می کنند که خطوط برق به مراکز جمعیتی منتقل می کنند.

درک اهمیت صرفه جویی در مصرف آب
بیشتر بخوانید

انرژی خورشیدی در مقیاس کوچک: خانه ها ممکن است به لطف پنل های خورشیدی روی سقف های مسکونی ، انرژی خورشیدی خود را تأمین کنند. از آنجایی که انرژی خورشیدی فقط در هنگام تابش خورشید وجود دارد ، اکثر سیستم های خورشیدی خانگی از باتری های بزرگ برای ذخیره انرژی استفاده می کنند.

این باتری ها در روزهای آفتابی شارژ می شوند و سپس به طور مداوم خالی می شوند زیرا خانه در طول شب و در روزهای ابری یا بارانی انرژی مصرف می کند. انرژی حرارتی خورشیدی در فناوری هایی مانند آبگرمکن های خورشیدی خودنمایی می کند. در این شکل از گرمایش خورشیدی ، کلکتورهای خورشیدی اشعه را جذب کرده و گرما را به مخازن آب هدایت می کنند. این آب را به جای شعله گاز طبیعی گرم می کند ، که باعث می شود آب خورشیدی یک فناوری سبز دیگر را گرم کند.

انرژی خورشیدی

پایان مقاله توضیحات انرژی خورشیدی: نحوه عملکرد انرژی خورشیدی

مجله نگاه 

بیشتر بخوانید:

فیلم قاصد | بهترین بازی های سال ۲۰۲۱ | میکل‌ آنجلو آنتونیونی | ۵ عنصر طراحی داخلی اسکاندیناوی | گل آرایی در مازندران | هفت عنصر حیاتی موفقیت در فرآیند مذاکره | به علاوه‌ چند نکته‌ فوق حرفه‌ای | بهترین آثار موسیقی کلاسیک تاریخ | ۵سایت کاربردی که نباید از دست دهید | نقد فیلم گذران زندگی | بهترین فیلم های تام هنکس |

دیدگاهتان را بنویسید

هجده − 4 =