صفحه اصلی > سینما : نقد فیلم آپولو 13
ads

نقد فیلم آپولو 13

فیلم آپولو 13
نقد فیلم آپولو 13 : 

برای کسانی که خیلی جوان بودند که حوادث غم انگیز 22 نوامبر 1963 را به خاطر بیاورند ، یکی از شدیدترین و ماندگارترین تصاویر یک عمر در بعد از ظهر سرد در ژانویه 1986 هنگامی که شاتل فضایی چلنجر منفجر شد در حالی که به سمت آسمان سر به فلک کشید. در آن زمان ، پروازهای شاتل به روال عادی تبدیل شده بود ،

و تعداد کمی به احتمال وقوع اشتباه فکر می کردند. پس از حادثه ، ناسا مجبور شد برنامه های خود را مجدداً ارزیابی کند در حالی که هرکسی که تماشا کرده بود مرگ و میر خود را در نظر می گرفت. از آوریل 1970 و فیلم آپولو 13 ، برنامه فضایی ایالات متحده با چنین فاجعه ای مواجه نشده بود – مگر در این مورد ، هیچ انسانی جان خود را از دست نداد.

برنامه آپولو برای اولین بار در سال 1961 اعلام شد. اوج آن در 20 جولای 1969 رخ داد ، هنگامی که نیل آرمسترانگ از ماژول ماه آپولو 11 خارج شد و نقل قول معروف خود را صادر کرد. 9 ماه بعد ، با فضانوردان جیم لاول (تام هنکس) ، فرد هایز (بیل پکستون) و جک سویگرت (کوین بیکن) ، فیلم آپولو 13  سکوی پرتاب را ترک کرد. از آنجایی که عکس های ماه اکنون عادی تلقی می شدند ،

فیلم آپولو 13

فیلم آپولو 13

هیچ یک از این سه شبکه تصمیم به پخش اولین برنامه لاول بر روی زمین نگرفتند و در عوض مواردی مانند I Dream of Jeannie (که از قضا دارای تصویری تخیلی قوی از ناسا بود) را ترجیح دادند. با این حال ، هنگامی که یک انفجار باعث کاهش اکسیژن و خرابی نیرو در خدمه شد ، تلویزیون نیز مانند کل جهان متوجه این موضوع شد. این داستانی است که ران هاوارد (پدر و مادر ، دور و دور) در فیلمفیلم آپولو 13   ، بهترین فیلم او تا به امروز ، بیان کرده است.

شاید تأثیرگذارترین اثر این فیلم حفظ تنش در بند انگشتان سفید باشد ، هرچند زنجیره رویدادها به خوبی شناخته شده است. نتیجه مأموریت مربوط به سابقه تاریخی اخیر است ، اما یادآوری نحوه پایان آن هیچ کمکی به کاهش هیجان یا کاهش تاثیرات احساسی چند لحظه کلیدی نمی کند. چنین فیلم های ماهرانه دلیل اصلی موفقیت بی حد و حصر فیلم فیلم آپولو 13 است.

نقد فیلم The Card Counter
بیشتر بخوانید
فیلم آپولو 13

فیلم آپولو 13

با این حال ، این تنها دلیل نیست. در طول 140 دقیقه زمان اجرا ، اساساً سه داستان به ما داده می شود: مبارزه فضانوردان برای زنده ماندن ، هرج و مرج کنترل شده در ناسا به دلیل این که کارشناسان مجبور به یافتن راه حل های غیر منتظره می شوند و آسیب خانواده های مردانی که با آنها روبرو می شوند. جان در خطر است فیلم آپولو 13  با درج تصاویری از آن زمان (که بیشتر آنها والتر کرونکایت را در بر می گیرد) به حدی از صحت و سقم می رسد که چند ویژگی فعلی با آن مطابقت ندارد.

از نظر علمی ، آپولو 13 دقیق است ، هرچند که گاهی اوقات چیزها بیشتر شبیه داستان های علمی تخیلی به نظر می رسند. علاوه بر این ، با فیلمنامه ای که بر روایت لاول متکی است ، این فیلم آزادی های بیشتری نسبت به بسیاری از تولیدات دیگر بر اساس رویدادهای واقعی با حقایق دارد. فیلم آپولو 13  جذابیت فوق العاده ای دارد زیرا داستان تنها 25 سال از اخبار شب فاصله دارد و بسیاری از جزئیات هنوز باقی مانده است.

جلوه های ویژه موثر و کم اهمیت هیچ گاه هیچکدام از اجراهای خوب را پشت سر نمی گذارد. هر سه بازیگر نقش فضانوردان – هنکس ، پاکستون و بیکن – زیر پوست شخصیت های خود قرار گرفته اند. اد هریس در نقش مکمل به عنوان کنترل کننده ماموریت ژن کرانز ، هماهنگ کننده کار گروهی که برای صرفه جویی در فضاپیما تلاش می کند ،

از شدت محسوسی برخوردار است. گری سینز ، که دوباره با تام هنکس ، بازیگر فیلم فارست گامپ در این شهر متحد شد ، نقش کن ماتینگلی ، عضو تیم لاول را بازی می کند که پس از رد مجوز پزشکی برای پرواز ، نقش مهمی در نجات دارد.

فیلم آپولو 13

فیلم آپولو 13

هاوارد درک کاملی از تلاش خود دارد. جزئیات کوچک کاملاً درست است. فیلم آپولو 13  در میان موفقیت های فراوان خود ، شگفتی ساده ای را ارائه می دهد که مخاطب را به مکانی عجیب می برد. این روزها بسیاری از فیلم ها به بیان مکانیکی یک داستان بسنده می کنند ، بدون اینکه بیننده را واقعاً به جای دیگری منتقل کنند.

فیلم Moby Doc
بیشتر بخوانید

اینجا اینطور نیست ما با لاول ، هایز و سویگرت در هر مایل دردناک سفرشان هستیم و وقتی لاول رویای قدم گذاشتن روی ماه را دارد ، ما فقدان او را درک می کنیم.

شرور در اینجا وسعت فضا است – آنتاگونیستی که از رویارویی مستقیم خودداری می کند. هیچ مرد بدی سنتی پیدا نمی شود ، اما فیلم آپولو 13  نیازی به چنین تزئینات بیهوده ای ندارد. درام اساسی انسانی وضعیت ، ضربان قلب را بسیار بیشتر از همه انفجارهای Die Hard with a Vengeance یا جنگی ساختگی زیر دریایی Crimson Tide افزایش می دهد. واقعیت ذائقه ای دارد که داستانهای تخیلی به ندرت با آن مطابقت دارند. کسانی که آن هفته را در آوریل 1970 به خاطر می آورند ،

فیلم آپولو 13

فیلم آپولو 13

از مشاهده کامل داستان لذت خواهند برد. کسانی که خیلی جوان هستند برای به خاطر سپردن ، نه تنها از آنچه افراد متحمل شده اند ، بلکه نحوه واکنش کل کشور نیز احساس خواهند کرد. در حالی که رویدادهای این فیلم متحرک ممکن است بهترین ساعت ناسا را ​​به تصویر بکشد ، انتشار فیلم آپولو 13 نشان دهنده ساعت ران هاوارد است.

پایان مقاله نقد فیلم آپولو 13

مجله نگاه 

بیشتر بخوانید:

فیلم من به پایان دادن به اوضاع فکر می‌کنم | کسب درآمد از عکاسی | تفاوت موسیقی راک و پاپ | بهترین فیلم‌های متیو مک کانهی ( ۱۰ فیلم برتر ) | بهترین فیلم‌های متیو مک کانهی ( ۱۰ فیلم برتر ) | نحوه انتخاب سگ مناسب | ۶ فاکتور که باید در نظر بگیرید | نقد فیلم غرامت مضاعف | داستان فیلم ماتریکس ۴ | معرفی فیلم رستگاری در شاوشنک | نقد فیلم عشق کوچک من |

دیدگاهتان را بنویسید

14 − نه =