صفحه اصلی > هنرهای تجسمی : 7 مرحله فرآیند طراحی معماری
ads

7 مرحله فرآیند طراحی معماری

طراحی معماری

فرایند طراحی معماری دارای هفت مرحله اصلی طراحی است که هر مرحله نقش مهمی در موفقیت پروژه دارد. این که آیا شما صاحب زمینی هستید که در حال برنامه ریزی ساختمان جدید هستید ، معمار در حال تعقیب یک کمیسیون بزرگ ، یا خریدار آینده نگر ، باید درک روشنی از آنچه در هر هفت مرحله طراحی انتظار دارید داشته باشید.

7 فاز طراحی معماری

هفت مرحله در فرایند طراحی معماری به ترتیب عبارتند از:

مرحله پیش طراحی: این مرحله که به عنوان مرحله برنامه نویسی نیز شناخته می شود ، فرایند طراحی معماری را آغاز می کند. در مرحله پیش طراحی ، معمار با کارفرما در ارتباط است تا در مورد قطعه زمین ، هرگونه سازه موجود و خواسته های مشتری برای ساختمان آینده اطلاعات کسب کند.

(در صورت امکان ، تجزیه و تحلیل حضوری سایت دقیق ترین اطلاعات را برای همه انواع پروژه ارائه می دهد.) معمار در مورد محدوده های منطقه بندی و استفاده از زمین تحقیق می کند ، سپس برآورد هزینه را به عنوان بخشی از رقابت رقابتی خود برای برنده شدن کمیسیون ، انجام می دهد. اگر طرفین در مورد شرایط و محدوده پروژه توافق کنند ، قراردادی را برای خدمات معماری تنظیم می کنند.

طراحی معماری

طراحی معماری

مرحله طراحی شماتیک: در این مرحله بعدی ، تیم طراحی معماری شروع به ترجمه خواسته های مشتری به مفهوم طراحی ساختمان می کند. این ممکن است شامل طرح ها ، نقشه ها ، رندرهای سه بعدی و نقشه های اولیه سایت ، نقشه های طبقه و ارتفاع ساختمان باشد. هرگونه سیستم ساختمان مانند HVAC و لوله کشی نیز در طرح های شماتیک تعلق دارد.

مرحله توسعه طراحی: این مرحله ای است که در آن قصد طراحی معمار به عنوان یک طرح دقیق نمایان می شود. اگر پروژه به مهندس سازه نیاز داشته باشد ، آن شخص معمولاً در این مرحله به تیم می پیوندد. معمار همچنین تزئینات بیرونی و داخلی را به مشتری ارائه می دهد که در بالای ساختار اصلی قرار می گیرد. اتمام می تواند بر هزینه کل یک پروژه ساختمانی (و همچنین برنامه پروژه) تأثیر زیادی بگذارد ، بنابراین این مرحله باید با نهایت احترام انجام شود. در این مرحله ، برآورد واقعی تری از هزینه ها به چشم می خورد.

آموزش عکاسی پرتره
بیشتر بخوانید

مرحله اسناد ساخت و ساز: در مرحله بعدی فرآیند طراحی معماری ، طراحی به واقعیت تبدیل می شود. معمار دو مجموعه نقشه دقیق ارائه می دهد که تمام جزئیات طرح نهایی آنها را مشخص می کند. یک مجموعه مجموعه ساختمان نامیده می شود و در تمام مراحل ساخت در محل باقی می ماند. مجموعه دیگر مجموعه مجوز نامیده می شود ، که معمار آن را به مقام مجوز محلی ارسال می کند ، خواه شهر باشد یا شهرستان. در یک پروژه طراحی و ساخت ، پیمانکار ساخت داخل در این مرحله درگیر می شود.

مرحله مجوز ساختمان: در این مرحله ، معمار باید مجموعه نقشه های مجوز را به عنوان بخشی از درخواست مجوز بزرگتر ارائه دهد. شهر یا شهرستان موارد ارسالی را برای یکپارچگی ساختاری و پایبندی به قوانین منطقه بندی و کدهای ساختمان بررسی می کند. مجوز می تواند یکی از کندترین قسمتهای مراحل ساخت باشد ، اما از معماران ، سازندگان و مالکان املاک در برابر خطاهای احتمالی خطرناک ساختمانی محافظت می کند. پروژه های ساختمانی ساده در شهرداری های مجاز می توانند ظرف چند روز تأیید شوند. اگر در حال ساختن چیزی بلندپروازانه هستید یا در حال ساختن یک منطقه تاریخی هستید ، روند صدور مجوز ممکن است ماه ها به طول انجامد.

طراحی معماری

طراحی معماری

مرحله مناقصه و مذاکره (اختیاری): اگر ساختمان یک پروژه طراحی و ساخت است که توسط همان شرکت طراحی و ساخته شده است ، نیازی به ارائه پیشنهادات از پیمانکاران ساختمان نیست. اگر هیچ پیمانکاری از قبل متصل نشده باشد ، مشتری و معمار با پیمانکاران مصاحبه کرده و پیشنهادات رقابتی را درخواست می کنند. پیمانکاران بالقوه با کارفرما و معمار به منظور بررسی مجموعه های طراحی ساختمان و بحث در مورد مصالح و زمانبندی ها می نشینند. پیمانکاران به دنبال پروژه های آماده بیل هستند تا خدمه خود را در طول سال مشغول نگه دارند. بنابراین اگر پروژه شما قبلاً مجاز و آماده اجرا باشد ، شانس بیشتری برای تأمین پیمانکار – و قیمت رقابتی – خواهید داشت.

مرحله مدیریت ساختمان: در این مرحله نهایی ، نقش معمار از طراحی خلاقانه به مدیریت پروژه تغییر می کند. در حالی که آنها به طور فیزیکی محل کار را مدیریت نمی کنند ، آنها به طور منظم از سایت بازدید می کنند تا اطمینان حاصل شود که پروژه مطابق برنامه های خود اجرا می شود. پیمانکار و خدمه آنها کنترل پروژه را بر عهده می گیرند مانند یک کارگردان فیلم که فیلمنامه نویس را بر عهده می گیرد. بودجه پروژه می تواند به دلیل افزایش هزینه ها افزایش یابد ، اما با برنامه ریزی دقیق ، هیچ تغییری لازم نیست.

آموزش ماسک در فتوشاپ | به زبان ساده
بیشتر بخوانید

طراحی معماری

طراحی معماری

منبع با دوربین

بیشتر بخوانید:

نقد فیلم هالووین | بهترین فیلم های سلما هایک | هنر و معماری باروک | نقد فیلم شام من با آندره | بهترین رمان های کلاسیک تاریخ | نقد فیلم چشم چران | بهترین فیلم های مت مدیون | فیلم برج مینو | نقد و بررسی بازی Mafia: Definitive Edition | نقاشی خودنگاره با گوش باند پیچی شده

دیدگاهتان را بنویسید

یک × 3 =