صفحه اصلی > ادبیات جهان : مارگارت اتوود: 6 رمان برجسته مارگارت اتوود
ads

مارگارت اتوود: 6 رمان برجسته مارگارت اتوود

مارگارت اتوود

معرفی مختصری از مارگارت اتوود

نویسنده کانادایی ، مارگارت اتوود بیش از 40 کتاب داستان ، شعر ، داستان کوتاه و مقاله انتقادی نوشته است. وی به خاطر داستانهای تاریخی و نظریه پردازی دلالانه مشهور است که وقایع آینده یا گذشته را با دیدگاه انتقادی فمینیستی بررسی می کند.

با مقاله مارگارت اتوود : 6 رمان برجسته مارگارت اتوود با بامدادی ها همراه باشید.

مارگارت اتوود در سال 1939 در اوتاوا کانادا متولد شد و در تورنتو ، کبک و انتاریو شمالی بزرگ شد. وی مدرک کارشناسی خود را از کالج ویکتوریا در دانشگاه تورنتو و همچنین مدرک کارشناسی ارشد را در کالج رادکلیف در دانشگاه هاروارد دریافت کرد.

مارگارت اتوود

نوشته های مارگارت اتوود ژانرهای مختلفی را شامل می شود ، از جمله رمز و راز ، هیجان ، علمی تخیلی ، و داستان های حدسی ، که غالباً دارای دیستوپیا یا واقعیت تغییر یافته است. برخی از کارهای اولیه او شامل “زن خوراکی” (1969) ، “سرفیس” (1972) ، “لیدی اوراکل” (1976) و “زندگی قبل از انسان” (1979) است که به تثبیت صدای وی به عنوان نویسنده ای فمینیست کمک می کند. در سال 1985 ، او رمان شرعی زنانه The Handmaid’s Tale را منتشر کرد ، که جامعه ای ظالمانه را در آینده ای نه چندان دور تصور می کند که طبقه ای از زنان را برای بچه دار شدن برای آقایان تربیت می کند.

مارگارت اتوود موفق به کسب تعدادی از جوایز در طول زندگی شده است – از جمله جایزه یک عمر دستاورد ایوان ساندروف ، جایزه یک عمر دستاورد Glamour و جایزه یک عمر دستاورد Pen Center USA – و افتخارات برجسته – از جمله مدال رئیس آکادمی انگلیس ، مدال Emerson-Thoreau ، و مدال لورن پیرس. وی 30 مدرک افتخاری دارد.

6 رمان تحسین شده و بهترین فروش مارگارت اتوود
مارگارت اتوود تعدادی رمان تحسین شده و پرفروش نوشته است. برخی از برجسته ترین و برنده ترین آثار اتوود عبارتند از:

The Handmaid’s Tale (1985): این رمان dystopian در جهان داستانی Gilead اتفاق می افتد ، یک جامعه بنیادگرا که کنترل بسیاری از امریکا را به دست گرفته و با حاکمیت مذهبی و مبارز خود شهروندان خود را ستم می کند. ژوئن ، که به دستور Gilead به Offred تغییر نام یافت ، هنگامی که سعی داشت از سرنوشت کنیز بودن و اجبار به فرزندی برای یک زوج اشرافی برجسته در این جامعه فرار کند ، رمان را روایت می کند. این رمان او را برای اولین بار در لیست کوتاه جایزه بوکر قرار داد. در سال 2016 ، این رمان 88 هفته را در لیست بهترین فروش های نیویورک تایمز گذراند.

6 روش برای نوشتن شخصیت
بیشتر بخوانید

Cat’s Eye (1988): این رمان داستان الین ریسلی ، نقاش خیالی را دنبال می کند که در زندگی و روابطی که در کار او شکل گرفته اند ، تأمل می کند. این کتاب نامزد نهایی جایزه فرماندار کل سال 1988 و جایزه بوکر 1989 بود.

آلیاس گریس (1996): این اثر داستانی تاریخی نئو ویکتوریا داستانی را بر اساس وقایع واقعی قتل توماس کینار و خانه دار او روایت می کند ، همانطور که در اول شخص توسط یکی از کارمندان متهم به جرم گفته شده است ، گریس مارکس. این رمان برنده جایزه گیلر کانادایی شد ، در لیست کوتاه جایزه بوکر قرار گرفت و در سال 2017 به یک مجموعه تلویزیونی تبدیل شد.

قاتل کور (2000): این رمان تاریخی که در کانادا اتفاق می افتد داستان آیریس چیس و وقایع جوانی و سال های بزرگتر او را دنبال می کند ، علاوه بر این شامل یک رمان در یک رمان است که آریس خودش می نویسد. این رمان هم برنده جایزه بوکر 2000 و هم جایزه همت شد.

اوریکس و کراک (2003): این رمان عاشقانه دوبینی در دنیای آخرالزمانی که توسط هرج و مرج و یک بیماری همه گیر ویران شده رخ می دهد. این از شخصیت اصلی ، “آدم برفی” ، دوست کودکی او “کریک” و درگیری عاشقانه آنها با شخصیت دیگری ، “اوریکس” پیروی می کند. این رمان در لیست کوتاه جایزه های Man Booker Prize، Giller Prize، the General General Award of داستان و جایزه نارنجی قرار گرفت.

The Testaments (2019): این دنباله داستان Handmaid’s Tale 15 سال پس از وقایع اولین رمان اتفاق می افتد و از دیدگاه زن جوانی به نام اگنس ، شخصیتی که در آمریکای تحت کنترل Gilead زندگی می کند ، روایت می شود.

این داستان همچنین توسط یک زن جوان ساکن کانادا به نام دیزی و آنتاگونیست آشنا خاله لیدیا روایت می شود که نقش او از آخرین رمان تغییر کرده است. این کتاب برنده جایزه بوکر 2019 بود و به عنوان یک کتاب داستانی با جلد جلد شماره یک در لیست بهترین فروش های نیویورک تایمز قرار گرفت.

مارگارت اتوود

5 نوشته دیگر توسط مارگارت اتوود
مارگارت اتوود همچنین کتابهایی شعر ، داستان کوتاه ، رمان گرافیکی و مقاله نوشته است. برخی دیگر از آثار قابل توجه اتوود عبارتند از:

اگزیستانسیالیسم چیست به قلم رضا حقی
بیشتر بخوانید

بازی دایره (1966): اولین مجموعه شعر منتشر شده از سوی اتوود ، بازی دایره برنده جایزه فرماندار کل در سال 1966 شد.

Penelopiad: The Myth of Penelope and Odysseus (2005): این رمان بازنویسی داستان Homer’s Odyssey از منظر Penelope است ، و در مسائل عدالت و استاندارد های دوگانه بین دو جنس کاوش می کند. در ادبیات کانادا پرفروش شد.

صبح در خانه سوخته (1995): مارگارت با تمرکز بر شکنجه و پیر شدن فرهنگی زنان ، مضامین فمنیستی را در این کتاب ادعا بررسی می کند. دو شعر در این کتاب داستان شخصیت های اسطوره ای هلن تروایی و سخمت ، الهه جنگ مصری را بازگو می کند. این کتاب برنده جایزه تریلیوم برای برتری در نوشتن انتاریو شد.

تشک سنگی: Nine Tales (2014): این مجموعه داستانی کوتاه شامل 9 داستان است که در بسیاری از جنبه های مختلف خیال و وحشت ، مانند موجودات ، انتقام ، قتل و پاکسازی سن گرایش می کند. این کتاب برنده جایزه آرتور الیس در سال 2015 برای بهترین داستان کوتاه شد.

Angel Catbird (2016): این رمان گرافیکی پرفروش نیویورک تایمز داستانی طنزآمیز و داستانی راجع به یک مهندس ژنتیک را روایت می کند که به طور تصادفی DNA خود را با گربه و جغد ادغام می کند و تبدیل به یک ابرقهرمان معروف به Angel Catbird می شود. این کتاب برنده جایزه آرورا برای بهترین رمان گرافیکی شد.

مارگارت اتوود در جریان اصلی رسانه

موفقیت مارگارت اتوود فقط به متون ادبی او محدود نمی شود. برخی از کارهای اتوود به عنوان مجموعه های تلویزیونی یا فیلم در رسانه های جریان اصلی ظاهر شده اند:

عروس دزد (2007): بر اساس رمان سال 1993 مارگارت ، این فیلم ساخته شده برای تلویزیون مری لوئیز-پارکر را به عنوان زنی مضطرب به نام زنیا بازی می کند و زندگی افرادی که با رفتارهای گذشته خود تحت تأثیر قرار گرفته است.
The Handmaid’s Tale (2017): این مجموعه اقتباسی برای هولو داستان Offred (با بازیگر خانم الیزابت ماس) را در رمان اصلی دنبال می کند. این نمایش موفق به کسب چندین افتخار شده است ، از جمله 15 جایزه Primeime Emmy ، سه جایزه منتقدان ، دو جایزه انجمن نویسندگان آمریکا و دو جایزه Golden Globe.

مراحل نوشتن داستان | چگونه می توان ایده ها را به داستان نویسی کرد
بیشتر بخوانید

آلیاس گریس (2017): یک فصل از آلیاس گریس در سال 2017 به دنبال داستان Grace Marks برای نتفلیکس اقتباس شد زیرا وی توسط روانشناس برای جنون جنایی بالقوه ارزیابی می شود. این نمایش برنده جوایز متعدد Screen Screen کانادا و همچنین جایزه بهترین نوشتن در یک برنامه دراماتیک یا سری محدود بود.

Wandering Wenda (2017): بر اساس کتاب کودکان Wandering Wenda و Widow Wallop’s Wunderground Washery در سال 2011 ، این مجموعه تلویزیونی انیمیشن شخصیت وندا و ماجراهای او را به همراه دوستانش وو و وس دنبال می کند.

مارگارت اتوود

منبع سایت مداد

بیشتر بخوانید:

نقد انیمیشن بچه رئیس ۲ : کسب و کار خانوادگی|نقد فیلم گودزیلا علیه کونگ|نقد فیلم بادکنک سفید|نقد فیلم مورتال کمبت|نقد سریال چرنوبیل|فیلم فانی و الکساندر|بیوگرافی زیگموند فروید|نقد فیلم زیردریایی زرد|نقاشی طلوع آفتاب از کلود مونه|جان هیوستون

دیدگاهتان را بنویسید

10 + 1 =