صفحه اصلی > موسیقی : نحوه نوشتن آهنگ با تام مورلو را بیاموزید
ads

نحوه نوشتن آهنگ با تام مورلو را بیاموزید

تام مورلو

تام مورلو : هیچ راهی به صورت اعداد برای نوشتن یک آهنگ بی انتها وجود ندارد. اگر چنین چیزی وجود داشت ، کتاب های درسی ترانه سرایی از قفسه ها بیرون می رفت و تقریباً هرکسی می توانست در طول عمر خود یک آهنگ برتر 40 را بنویسد.

اما در حالی که هیچ کس نمی تواند روشی بی عیب و نقص برای نوشتن یک آهنگ واقعاً به یاد ماندنی به شما بیاموزد ، با جمع آوری بینش از نوازندگان که آهنگ هایی را که برای مخاطبان گسترده ای سروده است ، جمع آوری کرده اید ، می توانید چیزهای زیادی به دست آورید.

میلیون ها نفر از تام مورلو به عنوان یکی از بنیانگذاران گروه Rage Against the Machine و Audioslave ، گیتاریست سرگردان تور با بروس اسپرینگستین و هنرمند انفرادی معروف به The Nightwatchman شناخته می شوند. در اینجا برخی از بینش های مورلو  در مورد هنر ترانه سرایی آمده است.

راز تام مورلو در ترانه سرایی چیست؟

وقتی تام مورلو برای اولین بار شروع به نواختن گیتار کرد ، تنها کاری که می خواست انجام دهد یادگیری نواختن آهنگ های راک اند رول مورد علاقه اش بود. اما مربیان در شهر ایلینوی خود اصرار داشتند که او ابتدا نحوه تنظیم صحیح تارها و تمرین مقیاس های اولیه – به قول خود “کار شلوغ” را بیاموزد. این روند باعث شد که گیتار غیرقابل دسترس باشد و وقتی مورلو  بعداً آموزش گیتار به دانش آموزان را آغاز کرد ، هرگز آن ناامیدی اولیه را فراموش نکرد.

آنچه او سرانجام کشف کرد این است که هیچ رمز و راز بزرگی در ترانه سرایی وجود ندارد. اگر می توانید گیتار بگیرید و چند نت بنوازید ، می توانید آهنگ بنویسید. به نظر او ، حتی لازم نیست نام تارها یا نت های خاصی را که می نوازید بدانید. آنچه مهمتر است اصالت است: اگر آهنگ از درون شما می آید ، از نظر شخصی و هنری موفقیت آمیز است.

مورلو

2 عنصر اساسی ترانه سرایی تام مورلو

تام مورلو دو جزء مهم ترانه سرایی را الهام بخش و حرفه ای می داند.

الهام به سادگی انتخاب صدا سازی یا پخش نت های خاص به روشی ساده است.
Craft فرایند تنظیم آن صداها و نت ها برای ایجاد اشعار ، سرودها و سایر اجزای سازنده آهنگ است.
این تنظیم شکل و ساختار خود را به یک آهنگ می دهد ، اما این الهام بخش است – انتخابهای خلاقانه ای که شما و شما به تنهایی انجام می دهید – که این تنظیم را به چیزی اصلی و جدید تبدیل می کند. الهام می تواند از هر کجا و در هر زمان صورت گیرد و مورلو معتقد است که برای شما مهم است که ایده ها را هنگام وقوع مستند کرده و حفظ کنید.

به همان اندازه مهم: هرگز خود سانسور نکنید. به عنوان مثال ، تام مورلو در 19 سالگی ریف علیه ماشین “Bombtrack” Rage Against the Machine نوشت و در یک گروه کاور بازی می کرد ، اما سال ها گذشت تا او خانه ای برای آن پیدا کرد. ایده های شما ممکن است بلافاصله به یک آهنگ تمام عیار منجر نشوند ، اما ممکن است در طول راه از آنها استفاده کنید.

مفهوم ریتم در موسیقی
بیشتر بخوانید

چگونه ایده های موسیقی خود را سازماندهی کنیم

وقتی صحبت از ثبت ایده های خودجوش به میان می آید ، دو ابزار مهم موجود در زرادخانه تام مورلو ، گیتار مفید و ضبط کننده چند آهنگ است.

شما هرگز نمی دانید که الهام گرفتن از یک آهنگ کی به راه می افتد. وقتی آن لحظه الهام را دارید ، از هر وسیله ای برای ضبط ایده های خود قبل از فراموش شدن یا فراموش کردن آنها استفاده کنید. تام مورلو برخی از سنگین ترین ریف های خود را بر روی یک گیتار آکوستیک نایلونی می نویسد ، زیرا این عملی ترین گزینه است وقتی که در خانه است و نمی خواهد مزاحمتی برای کسی باشد. قبل از اینکه بتوانید آهنگ بسازید ، نیازی به استودیو یا محل تمرین ندارید.

حتی یک دستگاه ضبط چند آهنگ اصلی به شما امکان می دهد تا قطعات اضافی گیتار را بیش از حد دوست داشته باشید. این می تواند به این معنی باشد:

دو ردیابی برای صدایی کاملتر (à la Jimmy Page)
بداهه نوازی انفرادی
اضافه کردن چیزی که تام مورلو آن را “فوریت های موسیقی” می نامد – یک صدای امضا یا استعداد که به تعریف سبک او کمک می کند
یک آهنگ کلیک می تواند ریتم را در یک BPM خاص (ضربان در دقیقه) تنظیم کند تا بازی شما را در زمان مناسب نگه دارد و از قرار گرفتن دقیق همه قسمت های شما اطمینان حاصل کند. حتی می توانید خطوط باس مختلف را آزمایش کنید تا ببینید چگونه آنها احساس کلی آهنگ را تغییر می دهند.

چگونه می توان آهنگی را در اطراف صخره ها ساخت

شما می توانید یک آهنگ کامل با بیش از دو ریف بسازید – یک ریف می تواند به عنوان شعر عمل کند. دیگری به عنوان کر

اگر در گروهی هستید یا دوستانی دارید که با آنها بازی می کنید ، می توانید این ریف ها را به گروه بیاورید و به همه فرصت دهید تا مشارکت کنند ، احتمالاً آهنگ را در جهت کاملاً جدیدی قرار دهید. اگر خود را بیشتر یک رهبر گروه یا هنرمند انفرادی می دانید ، می توانید تنظیم آهنگ را به تنهایی انجام دهید.

تام مورلو همچنین شما را تشویق می کند که بیش از حد در مورد ایده های خود فکر نکنید یا خیلی ارزشمند نباشید. یک آهنگ کوتاه و ساده با سه آکورد و چند شعر اصلی که بارها و بارها تکرار می شوند ، بهتر یا بدتر از یک جم پروپ راک حماسی با بخشهای پیچیده و تغییرات زمان نیست. اگر آهنگی که نوشته اید برای شما مناسب است ، به آهنگ بعدی بروید. آنچه بیشتر از همه اهمیت دارد این است که شما نسبت به آنچه ایجاد کرده اید احساس هیجان داشته باشید.

تعریف نت موسیقی
بیشتر بخوانید

نحوه ترکیب ملودی و اشعار

غزل نویسی در ذات خود راهی برای پردازش و به اشتراک گذاری احساسات و دیدگاه خود است. تام مورلو آن را به عنوان “قرار دادن چشم شاعر خود” توصیف می کند. و ، مانند همه جنبه های دیگر ترانه سرایی موفق ، باید بیان واقعی از شخصیت شما باشد. به همین دلیل است که بسیاری از خوانندگان بر نوشتن اشعار خود اصرار دارند – و چرا تام مورلو می گوید اگر خواننده ای به ایده ها یا پیشنهادات شما پاسخ نمی دهد ، هرگز نباید آن را شخصی تلقی کنید.

ترکیب شعر و موسیقی نمونه دیگری از نحوه همکاری الهام با صنایع دستی است. الهام کلماتی است که انتخاب می کنید ، ملودی ای که می سازید ، پیشرفت آکوردی است که می نوازید. صنعت در حال فهمیدن چگونگی به هم پیوستن این سه عنصر است. به عنوان مثال ، می توانید با مجموعه ای کامل از اشعار ، شعری که می خواهید بگویید ، شروع کنید و سپس پیشرفت و آوازی را پیدا کنید که دقیقاً متناسب با آن کلمات نوشته شده باشد.

اما شما همچنین می توانید با پیشرفت و آواز آکورد شروع کنید ، سپس همان اشعار را طوری تنظیم کنید که با موسیقی کار کنند ، حتی اگر این به معنای قطع چند کلمه یا حتی کل کلمات باشد.

چگونه از زندگی روزمره الهام بخش ترانه سرایی پیدا کنیم

ایده هایی که از موسیقی شما الهام می گیرند نیز لازم نیست به طور سنتی “موسیقیایی” باشند. هیچ صدایی ممنوع نیست

از صداهای محیطی استفاده کنید. سالها پیش ، تام مورلو شروع به گوش دادن به صداهای زندگی روزمره در لس آنجلس کرد و وقتی گوش او را گرفت ، مانند هلیکوپترهای پلیس که بر فراز شهر پرواز می کردند ، سعی می کرد آن را با گیتار بازسازی کند. در مورد هلیکوپتر ، این در نهایت به مقدمه “Cochise” Audioslave تبدیل شد. اما حتی اگر تفریح ​​دقیقاً شبیه الهام بخش اصلی شما به نظر نرسد ، این تلاش به تنهایی می تواند ابعاد ساز و جهت هایی را که می توانید با ترانه سرایی خود در پیش بگیرید ، نشان دهد.

از سر و صدا استفاده کنید. شما می توانید از پالت صوتی در حال گسترش خود برای نوشتن یک قسمت ریتمی غیر متعارف استفاده کنید ، همانطور که تام مورلو در آهنگ Rage Against the Machine “Bullet in the Head” انجام داد و یک لایه نویز سفید هماهنگ را به جای یک ریف سنتی به آهنگ بیشتر اضافه کرد.

شیار هیپ هاپ از پدال افکت و سایر فناوری ها استفاده کنید. اگر یک انفرادی مملو از جلوه ها یا جادوهای استودیویی دیگر ایجاد کنید ، مانند تام مورلو در آهنگ پیامبران خشم “Unfuck the World” ، ممکن است مجبور شوید تکنوازی را دوباره تفسیر کنید تا بتوانید آن را واقعاً اجرا کنید.

در مورد تام مورلو ، این بدان معنا بود که باید یک دستورالعمل خاص برای تکنوازی ارائه داد ، از جمله دانستن زمان دقیق مورد نیاز برای قدم گذاشتن بر روی پدال تاخیر برای ایجاد صدایی که حتی هنوز آماده انجام آن نبوده است. به جای اینکه اجازه دهید انتخاب هایی که در استودیو انجام داده اید شما را در صحنه عقب نگه دارد ، چالش زنده نگه داشتن آن آهنگ را به شیوه ای کاملا جدید بپذیرید.

بیوگرافی لئونارد برنشتاین
بیشتر بخوانید

مورلو

نحوه نوشتن آهنگ با بداهه

وقتی در استودیو ضبط می کنید ، هر دقیقه هزینه دارد.

وقتی در حال پخش زنده هستید ، تماشاگران انتظار دارند که اوقات خوبی را به آنها نشان دهید. اما وقتی در حال بداهه پردازی هستید ، خواه در خانه تنها باشید یا با دیگران در یک تمرین تمرین کنید ، به عنوان یک نوازنده کاملاً آزاد می شوید. آن را به عنوان تعطیلات در طول روز مدرسه در نظر بگیرید: شما می توانید فقط به خاطر بازی بازی کنید.
در موسیقی گم شوید ، آزمایش کنید و خودتان را از محدوده راحتی خود بیرون کنید. نگران نباشید که اشتباه بازی خواهید کرد – در بداهه ، تام مورلو معتقد است ، اشتباهات وجود ندارد.

هر آنچه که شما به عنوان گیتاریست یاد می گیرید ، به آنچه تام مورلو “پالت صوتی” شما می نامد کمک می کند. این تجمع همه مهارت ها و ترفندهایی است که در طول راه انتخاب کرده اید. آن پالت صوتی در هر زمان که بداهه نوازی می کنید با تمام پیچیدگی هایش در دسترس شماست.

لازم نیست بین سبک های موسیقی و اصطلاحات تمایز قائل شوید ، فقط از بخش کوچکی از پالت خود استفاده کنید زیرا این چیزی است که در آن زمان به نظر می رسد. از هر چیزی که در درون شماست استفاده کنید. انفجار گرداب و آشفته صدای سفید خالص ممکن است روی یک تصنیف کلیدی کوچک کار نکند ، اما تا زمانی که سعی نکنید ، هرگز نمی دانید. به یاد داشته باشید: در بداهه سازی هیچ اشتباهی وجود ندارد.

با بداهه نوازی با نوازنده هایی که از شما بهتر هستند می توانید به عنوان نوازنده گیتار چیزهای زیادی یاد بگیرید. اگر گیتاریست دیگری لیس می زند که شما واقعاً دوست دارید ، هرگز دریغ نکنید در مورد آن صحبت کنید.

به طور مشابه ، اگر چیزی را در لحظه ای که شما را هیجان زده می کند بازی می کنید ، وقت بگذارید و آن را ضبط کنید. بداهه نوازی راهی عالی برای ایجاد ایده های آهنگ است. شما حتی می توانید پیش بروید و کل جلسه جم را ضبط کنید ، سپس بعداً گوش دهید تا ببینید چه چیزی برجسته است.

آهنگ “Where It’s At Ain’t What It Is” در آلبوم تام مورلو The Atlas Underground از یک مربای بلوز بداهه چند ساعته آزاد با گری کلارک جونیور جعل شده است ، نوار خام آن شباهت چندانی با آنچه می شنوید ندارد رکورد. اما وقتی تام مورلو به آن گوش داد ، دانه های آهنگ در آنجا بود. بسیاری از ترانه سرایی برای پیامبران خشم نیز به دلیل بداهه نوازی انجام می شود و گروه فقط در یک محل تمرین یا استودیو با هم دست و پنجه نرم می کنند.

بهترین آثار بتهوون
بیشتر بخوانید

افسانه: ترانه سرایان فقط به اندازه تجهیزات خود خوب هستند

برخی از ترانه سرایان جدید می ترسند که نتوانند در هنر خود غوطه ور شوند مگر آنکه تجهیزات پیشرفته ای داشته باشند. این به سادگی درست نیست آهنگسازان ارکستری از موتزارت تا جان ویلیامز آهنگهای خود را در Ableton ترتیب ندادند. آنها روی کاغذ نمره می نوشتند.

گیتاریست هایی مانند پیت تاون شند و جیمی هندریکس با گیتارهای فروشگاه سفارشی 10000 دلاری نمی نواختند ، اما با این وجود آهنگ های آنها خوب بود. در حالی که ممکن است اجرای آهنگهای شما با استفاده از تجهیزات پیشرفته کمک کند ، در مرحله آهنگسازی نیازی به آن نیست. به همین دلیل است که تام مورلو بیشتر آهنگسازی های خود را بر روی یک گیتار تار نایلونی قدیمی انجام می دهد.

اگرچه بسیاری از نوازندگان گیتار ادعا می کنند که گیتارهای زیباتر بهتر به نظر می رسند ، اما تام مورلو معتقد است که کیفیت لحن شما – یعنی همانطور که گیتار شما به نظر می رسد ، که توسط گیتار دیکته شده است ، آمپرها ، تارها و جلوه هایی که انتخاب می کنید – ارتباط مستقیمی با یکدیگر ندارند.

به کیفیت موسیقی شما او به جای وسواس در مورد ظرافت های تأثیر یک لوله تقویت کننده خاص یا مارهای سیم روی صدای گیتار شما ، شما را تشویق می کند تا بر خلاقیت تمرکز کنید و ایده ای هنرمندانه را به شیوه ای که به نظر می رسد و واقعی به نظر می رسد ، بیان کنید.

شاید این باور وسوسه انگیز باشد که به دست آوردن تجهیزات مناسب ، پتانسیل شما را به عنوان گیتاریست باز می کند ، اما اینطور نیست. خلاقیت از درون سرچشمه می گیرد ؛ هیچ ربطی به اندازه یا کیفیت دکل شما ندارد. حتی با تعداد اندک تجهیزات ، یک پالت صوتی وسیع در اختیار دارید.

تام مورلو

در ابتدا دکل خود را ساده نگه دارید و از پتانسیل کامل هر جزء – به ویژه پدال های جلوه ای – کاوش کنید. آنها را به افراط و تفریط برسانید. دیوانه ترین و وحشی ترین تنظیمات آنها را آزمایش کنید. گیتاریست ها وقتی به پدال ها عادت می کنند ، بیشتر محافظه کار می شوند ، اما تام مورلو معتقد است مهم این است که هرگز حس اولیه شگفتی و جادوی ناشی از شنیدن اولین پدال را از دست ندهید.

مجله نگاه 

بیشتر بخوانید:

سریال سوپرمن و لوئیس | تحلیل تابلو مدرسه آتن | بهترین فیلم های بردلی کوپر | نقاشی خودنگاره با گوش باند پیچی شده | کسب درآمد با تدریس آنلاین | تاریخچه مختصری از موسیقی پاپ ژاپن | نمایشنامه های برتر تاریخ | بهترین فیلم های جک نیکلسون | آموزش عکاسی تبلیغاتی | بهترین فیلم های کاترین بیگلو |

دیدگاهتان را بنویسید

20 + 4 =