امروز برابر است با :14 آذر 1401
ایلان ماسک

زندگینامه ایلان ماسک | همه چیز در مورد نابغه دوست نداشتنی

ایلان ماسک ، کارآفرین آفریقای جنوبی ، به دلیل تأسیس تسلا موتورز و اسپیس ایکس ، که در سال 2012 یک فضاپیمای تجاری مهم را به فضا پرتاب کرد ، مشهور است.

ایلان ماسک کیست؟

ایلان ماسک یک کارآفرین و تاجر آمریکایی متولد آفریقای جنوبی است که X.com را در سال 1999 (که بعداً PayPal شد) ، SpaceX را در 2002 و تسلا موتورز را در 2003 تاسیس کرد. ایلان ماسک در اواخر 20 سالگی هنگامی که استارت آپ خود را فروخت تبدیل به یک میلیونر شد. ، Zip2 ، به بخش کامپیوترهای Compaq.

ماسک در ماه مه 2012 ، هنگامی که SpaceX موشکی را پرتاب کرد که اولین وسیله نقلیه تجاری را به ایستگاه فضایی بین المللی ارسال می کرد ، خبرساز شد. او با خرید SolarCity در سال 2016 سبد سهام خود را تقویت کرد و با ایفای نقش مشورتی در روزهای اولیه دولت رئیس جمهور دونالد ترامپ ، جایگاه خود را به عنوان رهبر صنعت تقویت کرد.

در ژانویه 2021 ، ایلان ماسک از جف بزوس به عنوان ثروتمندترین مرد جهان پیشی گرفت.

زندگی اولیه

ایلان ماسک در 28 ژوئن 1971 در پرتوریا ، آفریقای جنوبی متولد شد. ماسک در کودکی آنقدر در رویاهای خود در مورد اختراعات گم شده بود که والدین و پزشکان او دستور آزمایش برای بررسی شنوایی او را دادند.

در زمان طلاق والدینش ، هنگامی که او 10 ساله بود ، ایلان ماسک به کامپیوتر علاقه مند شد. او خود برنامه نویسی را آموخت و در 12 سالگی اولین نرم افزار خود را فروخت: بازی که او با نام Blastar ایجاد کرد.

در دبستان ، ایلان ماسک کوتاه ، درون گرا و کتابخوان بود. او تا 15 سالگی مورد آزار و اذیت قرار گرفت و با جهش رشد مواجه شد و یاد گرفت چگونه با کاراته و کشتی از خود دفاع کند.

ایلان ماسک

خانواده

مادر ایلان ماسک ، مای ماسک ، یک مدل کانادایی و مسن ترین زنی است که در کمپین Covergirl بازی کرده است. هنگامی که ماسک در حال بزرگ شدن بود ، او پنج شغل را در یک زمان برای تأمین خانواده خود کار می کرد.

پدر ایلان ماسک ، ارول ماسک ، یک مهندس ثروتمند آفریقای جنوبی است.

ایلان ماسک دوران کودکی خود را در کنار برادرش کیمبال و خواهرش توسکا در آفریقای جنوبی گذراند. پدر و مادرش در 10 سالگی طلاق گرفتند.

تحصیلات

در 17 سالگی ، در سال 1989 ، ایلان ماسک به کانادا رفت تا در دانشگاه کوئینز شرکت کند و از خدمت اجباری در ارتش آفریقای جنوبی اجتناب کند. ایلان ماسک در آن سال تابعیت کانادایی خود را دریافت کرد ، تا حدی به این دلیل که به نظر می رسید دریافت شهروندی آمریکا از این طریق آسان تر است.

در سال 1992 ، ایلان ماسک کانادا را ترک کرد و در رشته تجارت و فیزیک در دانشگاه پنسیلوانیا تحصیل کرد. او در مقطع کارشناسی در رشته اقتصاد فارغ التحصیل شد و برای مدرک کارشناسی دوم در رشته فیزیک ماند.

پس از ترک پن ، ایلان ماسک به دانشگاه استنفورد در کالیفرنیا رفت تا دکترای فیزیک انرژی را ادامه دهد. با این حال ، حرکت او کاملاً با رونق اینترنت به پایان رسید و او تنها دو روز از دانشگاه استنفورد خارج شد و بخشی از آن شد و اولین شرکت خود را با نام Zip2 Corporation در 1995 تأسیس کرد. ماسک در سال 2002 شهروند ایالات متحده شد.

شرکت ها

شرکت Zip2
ایلان ماسک اولین شرکت خود را با نام Zip2 Corporation در سال 1995 به همراه برادرش کیمبال ماسک راه اندازی کرد. راهنمای شهر آنلاین ، Zip2 به زودی مطالبی را برای وب سایت های جدید نیویورک تایمز و شیکاگو تریبیون ارائه می داد. در سال 1999 ، بخشی از شرکت کامپیوتر Compaq Zip2 را به قیمت 307 میلیون دلار به صورت نقدی و 34 میلیون دلار به عنوان سهام خریداری کرد.

پی پال
در سال 1999 ، ایلون و کیمبال ایلان ماسک از پول فروش Zip2 خود برای تأسیس X.com ، یک شرکت خدمات مالی/پرداخت آنلاین استفاده کردند. خرید X.com در سال بعد منجر به ایجاد PayPal شد که امروزه شناخته شده است.

در اکتبر 2002 ، ماسک اولین میلیارد خود را هنگامی که PayPal توسط eBay با 1.5 میلیارد دلار در سهام خریداری شد ، به دست آورد. قبل از فروش ، ایلان ماسک 11 درصد از سهام PayPal را در اختیار داشت.

اسپیس ایکس
ماسک سومین شرکت خود به نام Space Exploration Technologies Corporation یا SpaceX را در سال 2002 با هدف ساخت فضاپیما برای سفرهای فضایی تجاری تاسیس کرد. تا سال 2008 ، اسپیس ایکس به خوبی تأسیس شد و ناسا قرارداد حمل بار برای ایستگاه فضایی بین المللی – با برنامه ای برای حمل و نقل فضانوردان در آینده – را به این شرکت واگذار کرد تا جایگزین ماموریت های شاتل فضایی خود ناسا شود.

در 22 مه 2012 ، ماسک و اسپیس ایکس زمانی تاریخ ساز شدند که این شرکت موشک فالکون 9 خود را با کپسول بدون سرنشین به فضا پرتاب کرد. این وسیله نقلیه با 1000 پوند تجهیزات برای فضانوردان مستقر در ایستگاه فضایی بین المللی ارسال شد و این اولین باری بود که یک شرکت خصوصی فضاپیمایی را به ایستگاه فضایی بین المللی ارسال کرد. هنگام معرفی ، ایلان ماسک به نقل از “من احساس می کنم بسیار خوش شانس هستم … برای ما مانند بردن سوپر جام است.”

برترین آهنگ ها و همکاری های ماریا کری
بیشتر بخوانید

در دسامبر 2013 ، یک فالکون 9 با موفقیت یک ماهواره را به مدار انتقال ژئوسنکرون منتقل کرد ، مسافتی که در آن ماهواره در یک مسیر مداری که منطبق بر چرخش زمین است قفل می شود. در فوریه 2015 ، SpaceX یک فالکون دیگر مجهز به ماهواره رصدخانه آب و هوای عمیق (DSCOVR) را با هدف مشاهده انتشارات شدید خورشید که بر شبکه های برق و سیستم های ارتباطی روی زمین تأثیر می گذارد ، پرتاب کرد.

در مارس 2017 ، اسپیس ایکس موفق به پرواز آزمایشی و فرود موشک فالکون 9 شد که از قطعات قابل استفاده مجدد ساخته شده بود ، پیشرفتی که راه را برای سفرهای فضایی مقرون به صرفه تری باز کرد.

یک شکست در نوامبر 2017 رخ داد ، هنگامی که یک انفجار در حین آزمایش موتور جدید Block 5 Merlin این شرکت رخ داد. اسپیس ایکس گزارش داد که به کسی آسیبی نرسیده است و این مسئله مانع از برنامه ریزی آن برای نسل آینده موشک های فالکون 9 نخواهد شد.

ایلان ماسک

این شرکت در فوریه 2018 با پرتاب آزمایشی موفق موشک قدرتمند Falcon Heavy از نقطه عطف دیگری برخوردار شد. Falcon 9 مجهز به تقویت کننده های اضافی Falcon 9 ، Falcon Heavy برای حمل بارهای سنگین به مدار طراحی شده و به طور بالقوه به عنوان یک کشتی برای ماموریت های فضاپیما عمل می کند. برای پرتاب آزمایشی ، فالکون هوی محموله ای از تسلا رودستر قرمز-مشکی مایل به ایلان ماسک ، مجهز به دوربین هایی برای “ارائه نمای حماسی” برای مدار برنامه ریزی شده وسیله نقلیه به دور خورشید ، به او داده شد.

در ژوئیه 2018 ، Space X از فرود موفقیت آمیز موشک Block 5 Falcon لذت برد ، که کمتر از 9 دقیقه پس از بلند شدن ، هواپیمای بدون سرنشین را مورد اصابت قرار داد.

ماموریت BFR به مریخ
در سپتامبر 2017 ، ایلان ماسک یک طرح طراحی به روز شده برای BFR خود (مخفف “Big F — Rocket” یا “Big Falcon Rocket”) ارائه داد ، یک غول 31 موتوره که توسط یک سفینه فضایی قادر به حمل حداقل 100 دستگاه است. مردم. او فاش کرد که SpaceX قصد داشت اولین ماموریت های باری را با این وسیله نقلیه به مریخ در سال 2022 راه اندازی کند ، به عنوان بخشی از هدف اصلی خود برای استعمار در سیاره سرخ.

در مارس 2018 ، این کارآفرین به حضار در جشنواره سالانه South by Southwest در آستین ، تگزاس گفت که امیدوار است BFR برای پروازهای کوتاه سال آینده آماده شود ، در حالی که در مورد مشکلات قبلی خود در مورد رعایت مهلت ها تذکر می دهد.

ماه بعد ، اعلام شد که SpaceX تأسیساتی را در بندر لس آنجلس برای ساخت و استقرار BFR ایجاد می کند. دارایی بندر مکان ایده آلی برای SpaceX ارائه می دهد ، زیرا موشک ماموت آن تنها در صورت تکمیل با کشتی یا کشتی قابل جابجایی است.

ماهواره های اینترنتی Starlink
در اواخر مارس 2018 ، SpaceX از دولت ایالات متحده مجوز گرفت تا ناوگان ماهواره ای را به منظور ارائه خدمات اینترنتی به مدار کم پرتاب کند. شبکه ماهواره ای ، با نام Starlink ، در حالت ایده آل خدمات پهن باند را در مناطق روستایی قابل دسترسی تر می کند و در عین حال رقابت را در بازارهای پرجمعیت که معمولاً تحت تسلط یک یا دو ارائه دهنده هستند ، افزایش می دهد.

اسپیس ایکس اولین دسته 60 ماهواره ای را در ماه مه 2019 به فضا پرتاب کرد و در ماه نوامبر 60 محموله دیگر به همراه داشت. در حالی که این امر پیشرفت چشمگیری را برای پروژه Starlink نشان می داد ، ظهور این مدارگردهای روشن در آسمان شب ، با بالقوه هزاران آینده ، اخترشناسان را نگران کرد که احساس می کردند افزایش ماهواره ها مشکل مطالعه اجرام دور در فضا را افزایش می دهد.

تسلا موتورز
ماسک بنیانگذار ، مدیرعامل و معمار محصول تسلا موتورز است ، شرکتی که در سال 2003 تاسیس شد و به تولید خودروهای برقی ارزان قیمت و بازار انبوه و محصولات باتری و سقف های خورشیدی اختصاص داده است. ماسک بر توسعه محصولات ، مهندسی و طراحی محصولات این شرکت نظارت می کند.

رودستر
پنج سال پس از شکل گیری ، در مارس 2008 ، تسلا از رودستر ، یک ماشین اسپرت با سرعت 0 تا 60 مایل در ساعت در 3.7 ثانیه و همچنین نزدیک به 250 مایل بین شارژ باتری لیتیوم یون خود ، رونمایی کرد.

تسلا موتورز با سهام شرکت دایملر و مشارکت استراتژیک با تویوتا ، عرضه اولیه اولیه خود را در ژوئن 2010 با جمع آوری 226 میلیون دلار راه اندازی کرد.

مدل ها
در آگوست 2008 ، تسلا برنامه های خود را برای مدل S خود اعلام کرد ، اولین سدان برقی این شرکت که گفته می شود قرار است سری 5 بی ام و را بگیرد. در سال 2012 ، مدل S بالاخره با قیمت اولیه 58،570 دلار وارد مرحله تولید شد. این خودرو که قادر به طی کردن 265 مایل بین شارژها است ، به عنوان خودروی سال 2013 توسط مجله Motor Trend شناخته شد.

در آوریل 2017 ، تسلا اعلام کرد که با پیشی گرفتن از جنرال موتورز به ارزشمندترین خودروساز آمریکایی تبدیل شده است. این خبر برای تسلا که به دنبال افزایش تولید و عرضه سدان مدل 3 خود در اواخر همان سال بود ، یک مزیت آشکار بود.

بیوگرافی جان لنون
بیشتر بخوانید

در سپتامبر 2019 ، با استفاده از آنچه ماسک به عنوان “سیستم محرک Plaid” توصیف کرد ، یک مدل S رکورد سرعت سدان چهار در را در Laguna Seca Raceway در شهرستان مونتری ، کالیفرنیا ثبت کرد.

مدل 3
مدل 3 در اوایل سال 2019 به دلیل تاخیرهای زیاد در تولید به طور رسمی معرفی شد. این خودرو در ابتدا 35000 دلار قیمت داشت که قیمت بسیار مناسب تری نسبت به 69،500 دلار و بالاتر برای سدان های برقی مدل S و X دارد.

ماسک پس از آنکه در ابتدا قصد داشت تا 5000 ماشین جدید مدل 3 در هفته تا دسامبر 2017 تولید کند ، این هدف را تا مارس 2018 و سپس با شروع سال جدید به ژوئن منتقل کرد. تاخیر اعلام شده ، کارشناسان صنعت را که به خوبی از مشکلات تولید این شرکت آگاه بودند ، شگفت زده نکرد ، هرچند برخی از آنها س howال کردند که سرمایه گذاران تا چه زمانی با این روند صبور خواهند بود. این همچنین مانع از آن نشد که ماسک به عنوان مدیرعامل یک بسته جدید جبران خسارت دریافت کند ، که در آن پس از رسیدن به نقاط عادی ارزش گذاری بر اساس افزایش 50 میلیارد دلار ، حقوق دریافت می شود.

تا آوریل 2018 ، با توجه به اینکه تسلا از پیش بینی تولید سه ماهه اول کوتاه تر بود ، خبری مبنی بر اینکه ماسک رئیس مهندسی را کنار گذاشته است تا شخصاً بر تلاش های آن بخش نظارت کند. ماسک در تبادل توئیتر با یک خبرنگار گفت که “تقسیم و فتح” برای رسیدن به اهداف تولید بسیار مهم است و “به خواب در کارخانه بازگشت”.

ماسک در ژوئن پس از علامت دهی به سازماندهی مجدد ساختار مدیریتی خود ، اعلام کرد که تسلا 9 درصد از نیروی کار خود را اخراج می کند ، هرچند بخش تولید آن دست نخورده باقی می ماند. ماسک در ایمیلی به کارکنان ، تصمیم خود را برای حذف برخی از “نقش های تکراری” برای کاهش هزینه ها توضیح داد و اعتراف کرد که زمان برداشتن گام های جدی برای دستیابی به سود فرا رسیده است.

به نظر می رسد که این تجدید ساختار سوددهی دارد ، زیرا اعلام شد که تسلا به هدف خود از تولید 5000 خودرو در مدل 3 در هفته تا پایان ژوئن 2018 رسیده است ، در حالی که 2000 خودروی سدان مدل S و SUV های مدل X را تولید می کند. “ما این کار را کردیم!” ماسک در یک ایمیل جشن برای شرکت نوشت. “چه کار خارق العاده ای توسط یک تیم شگفت انگیز انجام شده است.”

در فوریه بعدی ، ماسک اعلام کرد که این شرکت سرانجام مدل 3 استاندارد خود را عرضه می کند. ماسک همچنین گفت که تسلا در حال فروش به صورت آنلاین است و به مشتریان این فرصت را می دهد تا خودروهای خود را در مدت هفت روز یا 1000 مایل برای بازپرداخت کامل بازگردانند. .

در نوامبر 2017 ، ماسک با رونمایی از تسلا Semi و Roadster جدید در استودیوی طراحی این شرکت ، سر و صدای دیگری به پا کرد. این نیمه شاسی بلند ، که انتظار می رفت در سال 2019 قبل از تأخیر وارد مرحله تولید شود ، دارای برد 500 مایل و همچنین باتری و موتورهای ساخته شده تا 1 میلیون مایل است.

مدل Y و رودستر
در مارس 2019 ، ماسک از مدل Y مورد انتظار تسلا رونمایی کرد. این کراس اوور جمع و جور که از مارس 2020 برای مشتریان شروع به کار کرد ، دارای محدوده رانندگی 300 مایل و زمان 0 تا 60 مایل در ساعت 3.5 ثانیه است.

رودستر ، که همچنین قرار است در سال 2020 عرضه شود ، با 0 تا 60 زمان 1.9 ثانیه سریع ترین خودرو تولیدی خواهد شد.

شهر خورشیدی
در آگوست 2016 ، در تلاش مداوم ماسک برای ترویج و پیشبرد انرژی و محصولات پایدار برای مصرف کنندگان گسترده تر ، یک قرارداد 2.6 میلیارد دلاری برای ترکیب خودروهای الکتریکی و شرکت های انرژی خورشیدی او منعقد شد. او تسلا موتورز اعلام کرد که از SolarCity Corp. خرید می کند ، شرکتی که ماسک در سال 2006 به عموزاده هایش کمک کرده بود. او سهامدار عمده در هر نهاد است.

“خورشیدی و ذخیره سازی وقتی با هم ترکیب شوند در بهترین حالت خود قرار دارند. به عنوان یک شرکت ، تسلا (ذخیره سازی) و SolarCity (خورشیدی) می توانند محصولات مسکونی ، تجاری و شبکه ای کاملاً یکپارچه ایجاد کنند که نحوه تولید ، ذخیره و مصرف انرژی را بهبود می بخشد. “

شرکت خسته کننده
در ژانویه 2017 ، ماسک The Boring Company را راه اندازی کرد ، شرکتی که به منظور کاهش ترافیک خیابانی به خسته کننده و ساخت تونل اختصاص داده است. او کار خود را با آزمایش فضایی SpaceX در لس آنجلس آغاز کرد.

در اواخر اکتبر همان سال ، ماسک اولین عکس از پیشرفت شرکت خود را در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرد. وی گفت که تونل 500 فوتی ، که عموماً موازی با ایالت بین المللی 405 است ، تقریباً در چهار ماه به طول دو مایل می رسد.

در ماه مه 2019 ، این شرکت که اکنون با نام TBC شناخته می شود ، قراردادی 48.7 میلیون دلاری از طرف کنوانسیون لاس وگاس و مراجعین برای ایجاد یک سیستم حلقه ای زیرزمینی برای جابجایی مردم در اطراف مرکز همایش لاس وگاس منعقد کرد.

بیوگرافی گالیله
بیشتر بخوانید

توییت ماسک و بررسی SEC

در 7 اوت 2018 ، ماسک با انتشار توییتی بمب گذاشت: “در حال بررسی خصوصی بودن تسلا با 420 دلار هستم. بودجه تأمین شده است.” این اعلامیه راه را برای اقدامات قانونی علیه شرکت و بنیانگذار آن باز کرد ، زیرا SEC شروع به تحقیق در مورد این کرد که آیا ماسک واقعاً بودجه مورد نیاز را تأمین کرده است یا خیر. چندین سرمایه گذار به این دلیل شکایت کردند که ماسک به دنبال دستکاری در قیمت سهام و کمین فروشندگان کوتاه با توییت خود است.

توییت ماسک در ابتدا باعث افزایش سهام تسلا شد ، قبل از آنکه روز آن را 11 درصد ببندد. مدیرعامل با ارسال نامه ای در وبلاگ شرکت ، این حرکت خصوصی را “بهترین راه پیش رو” نامید. او قول داد که سهام خود را در این شرکت حفظ خواهد کرد و افزود که صندوق ویژه ای ایجاد می کند تا به همه سرمایه گذاران فعلی کمک کند.

شش روز بعد ، ماسک با بیانیه ای به دنبال تبیین موضع خود بود و در آن به بحث و گفتگو با مدیرعامل صندوق ثروت عربستان سعودی به عنوان منبع بیانیه “تأمین مالی خود” اشاره کرد. او بعداً توییت کرد که در حال کار بر روی پیشنهادی برای تسلا خصوصی با گلدمن ساکس و سیلور لیک به عنوان مشاوران مالی است.

حماسه آن روز به طرز عجیبی روی داد وقتی آزلیا بنکس خواننده رپ در اینستاگرام نوشت که در آن زمان به عنوان مهمان در خانه ماسک ، فهمید که وقتی او توییت تیترآمیز خود را اخراج کرد تحت تأثیر LSD قرار داشت. بانک ها گفتند که او ایلان ماسک را در حال تماس تلفنی برای جمع آوری بودجه ای که او وعده داده بود ، شنیده است.

وقتی گزارش شد که مدیران خارجی تسلا دو شرکت حقوقی را برای رسیدگی به تحقیقات SEC و برنامه های مدیرعامل برای خصوصی نگه داشتن این شرکت حفظ کرده اند ، این خبر به سرعت دوباره جدی شد.

در 24 آگوست ، یک روز پس از ملاقات با هیئت مدیره ، ایلان ماسک اعلام کرد که مسیر خود را تغییر داده است و شرکت را خصوصی نخواهد کرد. وی در میان دلایل خود ، ترجیح اکثر مدیران برای حفظ تسلا را عمومی کرد و همچنین مشکل حفظ برخی از سهامداران بزرگ که از سرمایه گذاری در یک شرکت خصوصی منع شده بودند ، ذکر کرد. برخی دیگر معتقد بودند که ایلان ماسک نیز تحت تأثیر نور اپتیک ضعیف یک شرکت خودروهای برقی بود که توسط عربستان سعودی تأمین مالی می شد ، کشوری که به شدت در صنعت نفت دخیل است.

در 29 سپتامبر 2018 ، اعلام شد که ایلان ماسک به عنوان بخشی از توافق با SEC ، 20 میلیون دلار جریمه پرداخت می کند و به عنوان رئیس هیئت مدیره تسلا به مدت سه سال کنار می رود.

اختراعات و نوآوری ها

هایپرلوپ
در آگوست 2013 ، ایلان ماسک مفهومی برای نوع جدیدی از حمل و نقل به نام “Hyperloop” ارائه داد ، اختراعی که می تواند رفت و آمد بین شهرهای بزرگ را تقویت کند و زمان سفر را به شدت کاهش دهد. Hyperloop که به طور ایده آل در برابر آب و هوا مقاوم است و از انرژی تجدیدپذیر استفاده می کند ، سواران را در غلاف هایی از طریق شبکه ای از لوله های فشار کم با سرعت بیش از 700 مایل در ساعت به حرکت در می آورد. ماسک خاطرنشان کرد که ساخت Hyperloop بین 7 تا 10 سال طول می کشد و آماده استفاده است.

اگرچه وی هایپرلوپ را با ادعاهایی امن تر از هواپیما یا قطار معرفی کرد ، با هزینه ای بالغ بر 6 میلیارد دلار-تقریباً یک دهم هزینه سیستم ریلی که توسط ایالت کالیفرنیا برنامه ریزی شده است-مفهوم ایلان ماسک باعث شک و تردید شده است. با این وجود ، کارآفرین به دنبال تشویق توسعه این ایده است.

پس از اعلام مسابقه برای تیم ها برای ارائه طرح های خود برای نمونه اولیه غلاف Hyperloop ، اولین مسابقه Hyperloop Pod در ژانویه 2017 در تاسیسات SpaceX برگزار شد. رکورد سرعت 284 مایل در ساعت توسط یک تیم مهندسی دانشجویی آلمانی در مسابقه شماره 1 ثبت شد. 3 در 2018 ، با همان تیم در سال آینده رکورد را به 287 مایل در ساعت رساند.

هوش مصنوعی و Neuralink
ایلان ماسک علاقه خود را به هوش مصنوعی دنبال کرده و به عنوان رئیس سازمان غیر انتفاعی OpenAI شناخته شده است. این شرکت تحقیقاتی در اواخر سال 2015 با ماموریت اعلام شده برای پیشبرد هوش دیجیتال به نفع بشریت راه اندازی شد.

در سال 2017 ، همچنین گزارش شد که ایلان ماسک از یک پروژه موسوم به Neuralink حمایت می کند ، که قصد دارد دستگاه هایی ایجاد کند که در مغز انسان کاشته شود و به مردم کمک کند تا با نرم افزار ادغام شوند. وی پیشرفت های شرکت را در جریان بحث در ژوئیه 2019 توسعه داد و فاش کرد که دستگاه های آن شامل یک تراشه میکروسکوپی است که از طریق بلوتوث به تلفن هوشمند متصل می شود.

ایلان ماسک

قطار سریع السیر
در اواخر نوامبر 2017 ، پس از آنکه رحمان امانوئل ، شهردار شیکاگو ، پیشنهاداتی مبنی بر ایجاد و راه اندازی خط ریلی سریع السیر ارائه کرد که مسافران را از فرودگاه اوهار به مرکز شهر شیکاگو در 20 دقیقه یا کمتر منتقل می کرد ، ایلان ماسک در توییتی اعلام کرد که به طور کامل در جریان است. رقابت با The Boring Company او گفت که مفهوم حلقه شیکاگو با هایپرلوپ او متفاوت است ، مسیر نسبتاً کوتاه آن نیازی به ایجاد خلا برای از بین بردن اصطکاک هوا ندارد.

ویکتور فرانکل
بیشتر بخوانید

در تابستان 2018 ایلان ماسک اعلام کرد که مبلغ 1 میلیارد دلار مورد نیاز برای حفر تونل 17 مایلی از فرودگاه تا مرکز شهر شیکاگو را تامین می کند. با این حال ، در اواخر سال 2019 او توییت کرد که TBC قبل از روی آوردن به پروژه های دیگر بر تکمیل تونل تجاری در لاس وگاس تمرکز می کند و نشان داد که برنامه های شیکاگو برای آینده نزدیک در بلاتکلیفی باقی می ماند.

شعله افکن
گفته می شود ایلان ماسک بازاری برای شعله افکن های The Boring Company پیدا کرده است. وی پس از اعلام فروش آنها به قیمت 500 دلار در اواخر ژانویه 2018 ، ادعا کرد که 10 هزار عدد از آنها را در یک روز فروخته است.

رابطه با دونالد ترامپ
در دسامبر 2016 ، ایلان ماسک به عنوان مجمع استراتژی و سیاست رئیس جمهور ترامپ معرفی شد. ژانویه بعد ، او به طرح مشاغل تولیدی ترامپ پیوست. پس از انتخاب ترامپ ، ایلان ماسک با رئیس جمهور جدید و مشاورانش با موضع مشترک مواجه شد ، زیرا رئیس جمهور برنامه های خود را برای پیگیری توسعه گسترده زیرساخت ها اعلام کرد.

در حالی که گاهی اوقات با اقدامات بحث برانگیز رئیس جمهور ، مانند ممنوعیت پیشنهاد مهاجران از کشورهای اکثریت مسلمان مغایرت داشت ، ایلان ماسک از مشارکت خود در دولت جدید دفاع کرد. او در اوایل سال 2017 در توئیتر خود نوشت: “اهداف من تسریع انتقال جهان به انرژی پایدار و کمک به تبدیل بشریت به تمدن چند سیاره ای است که پیامد آن ایجاد صدها هزار شغل و الهام بخش تر خواهد بود. آینده برای همه “

در اول ژوئن ، به دنبال اعلام ترامپ مبنی بر خروج ایالات متحده از توافق آب و هوایی پاریس ، ایلان ماسک از وظایف مشورتی خود کناره گیری کرد.

زندگی شخصی

همسران و فرزندان
ایلان ماسک دوبار ازدواج کرده است. او در سال 2000 با جاستین ویلسون ازدواج کرد و این زوج دارای شش فرزند مشترک شدند. در سال 2002 ، اولین پسر آنها در سن 10 هفتگی بر اثر سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) درگذشت. ایلان ماسک و ویلسون پنج پسر دیگر با هم داشتند: دوقلوهای گریفین و خاویر (متولد 2004) و سه قلوهای کای ، ساکسون و دامیان (متولد 2006).

پس از طلاق مشاجره برانگیز با ویلسون ، ایلان ماسک با بازیگر بازیگر تیلولا رایلی آشنا شد. این زوج در سال 2010 ازدواج کردند. آنها در سال 2012 از هم جدا شدند اما در سال 2013 دوباره با یکدیگر ازدواج کردند. رابطه آنها در نهایت در سال 2016 به طلاق انجامید.

دوست دخترها
گفته می شود ایلان ماسک با امبر هرد بازیگر زن در سال 2016 پس از نهایی شدن طلاق خود با رایلی و هرد طلاق او از جانی دپ را قطعی کرد. برنامه های شلوغ آنها باعث جدا شدن این زوج در آگوست 2017 شد. آنها در ژانویه 2018 دوباره با هم جمع شدند و یک ماه بعد دوباره از هم جدا شدند.

در می 2018 ، ایلان ماسک با موسیقیدان گریمز (متولد کلر بوچر) دیدار کرد. در آن ماه ، گریمز اعلام کرد که با تشویق ماسک نام خود را به “c” ، نماد سرعت نور تغییر داده است. طرفداران مجری فمینیست را به دلیل قرار ملاقات با میلیاردری که شرکتش را به عنوان “منطقه شکارچی” در میان اتهامات آزار جنسی توصیف می کرد ، مورد انتقاد قرار دادند.

این زوج در مارس 2019 در مجله وال استریت ژورنال درباره عشق خود به یکدیگر بحث کردند و گریمز گفت: “ببین ، من او را دوست دارم ، او فوق العاده است … منظورم این است که او یک فرد لعنتی فوق العاده جالب است.” ایلان ماسک ، به نوبه خود ، به ژورنال گفت: “من عاشق خلاقیت هنری c و حیوانات وحشی و اخلاق کاری بسیار شدید هستم.”

گریمز در 4 مه 2020 پسر خود را به دنیا آورد و ایلان ماسک اعلام کرد که نام پسر را “X Æ A-12” گذاشته اند. در اواخر ماه ، پس از آنکه گزارش شد که ایالت کالیفرنیا نامی با شماره نمی پذیرد ، این زوج گفتند که نام پسر خود را به “X Æ A-Xii” تغییر می دهند.

کار غیر انتفاعی

پتانسیل بی حد و حصر اکتشافات فضایی و حفظ آینده نژاد بشر ، سنگ بنای اصلی منافع پایدار ایلان ماسک شده است و وی در این زمینه بنیاد ماسک را تأسیس کرده است که به اکتشافات فضایی و کشف منابع انرژی تجدید پذیر و پاک اختصاص داده شده است. .

در اکتبر 2019 ایلان ماسک متعهد شد که یک میلیون دلار به کمپین #درختان تیمی اهدا کند که هدف آن کاشت 20 میلیون درخت در سراسر جهان تا سال 2020 است. او حتی نام توییتر خود را به Treelon تغییر داد.

مجله نگاه 

بیشتر بخوانید:

فیلم روح هیچکاک | نقد فیلم خشم مردانه | نقد سریال چرنوبیل | میکل آنژ | بهترین فیلم های برگمان | هنر والاگرایی یا سوپره‌ماتیسم چیست؟ | 4 هنرمند برجسته Suprematist | کسب و کار اینترنتی بدون سرمایه راه بیندازید! | سریال ویچر | فیلم همچون در یک آینه | نقد و بررسی بازی Resident Evil Village |

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + 12 =