امروز برابر است با :13 خرداد 1402
میکل آنژ

میکل آنژ

میکل آنژ ، هنرمند دوره رنسانس ایتالیایی ، مجسمه های ‘David’ و ‘Pieta’ و نقاشی های کلیسای سیستین و ‘Last Judgment’ را خلق کرد.

میکل آنژ کی بود؟

میکل آنژ بوناروتی نقاش ، مجسمه ساز ، معمار و شاعر بود که به طور وسیعی یکی از درخشان ترین هنرمندان دوره رنسانس ایتالیا محسوب می شد. میکل آنژ قبل از تحصیل در باغ های مجسمه سازی از خانواده قدرتمند مدیچی ، شاگرد یک نقاش بود.

آنچه در پی آمد شغل قابل توجهی به عنوان یک هنرمند بود که در زمان خودش به خاطر فضیلت هنری مشهور بود. میکل آنژ اگرچه اکثرا خود را فلورانس می دانست ولی بیشتر زندگی خود را در رم گذراند و در 88 سالگی درگذشت.

اوایل زندگی

میکل آنژ در 6 مارس 1475 میلادی در کپرسه ایتالیا ، دومین پسر از پنج پسر به دنیا آمد.

وقتی میکل آنژ متولد شد ، پدرش ، لئوناردو دی بونارروتا سیمونی ، مدت کوتاهی به عنوان دادستان در دهکده کوچک کاپرس مشغول خدمت بود. خانواده زمانی که میکل آنژ هنوز شیرخوار بود به فلورانس بازگشتند.

مادرش ، فرانچسکا نری بیمار بود در نتیجه می توان گفت میکل آنژ در خانواده ای از سنگ تراشان قرار گرفت ، جایی که بعداً با شوخی گفت : “با شیر پرستار خیسم ، چکش و اسکنه هایی را که برای مجسمه هایم استفاده کردم مکیدم.”

تحصیلات

در اصل ، میکل آنژ کمتر از تماشای نقاشان در کلیساهای مجاور و ترسیم آنچه می دید ، به گفته قدیمی ترین زندگینامه نویسان خود (واساری ، کوندیوی و وارچی) به تحصیل علاقه داشت.

ممکن است این دوست دبیرستانی او ، فرانچسکو گراناچی شش سال بزرگتر از او باشد که میکل آنژ را به نقاش دومنیکو غیرلندایو معرفی کرد.

از سال 1489 تا 1492 میلادی  ، میکل آنژ مجسمه سازی کلاسیک را در باغ های کاخ حاکم فلورانس ، لورنزو دو مدیچی از خانواده قدرتمند مدیچی تحصیل کرد.

این فرصت خارق العاده پس از گذراندن تنها یک سال در کارگاه Ghirlandaio بنا به توصیه مربی وی برای وی فراهم شد.

بیشتر بخوانید : معرفی لئوناردو داوینچی

این زمان برای میکل آنژ بارور بود. سال های حضور در خانواده به وی اجازه دسترسی به نخبگان اجتماعی فلورانس را داد و این اجازه را به او داد تا زیر نظر مجسمه ساز محترم برتولدو دی جیووانی تحصیل کند و او را در معرض دید شاعران ، دانشمندان و اومانیست های برجسته قرار دهد.

گری ریجوی قاتل رودخانه سبز : جدول زمانی قتل، دستگیری و محکومیت او
بیشتر بخوانید

او علاوه بر آن از كلیسای كاتولیك مجوز ویژه ای را برای مطالعه اجساد در مورد كالبدشناسی دریافت كرد ، اگرچه قرار گرفتن در معرض اجساد بر سلامتی وی تأثیر سو گذاشت.

این تأثیرات ترکیبی ، زمینه را برای آنچه که به سبک متمایز میکل آنژ تبدیل می شود ، ایجاد کرد.

یک دقت عضلانی و واقعیت همراه با زیبایی تقریباً غنایی. دو مجسمه برجسته برجای مانده ، “نبرد سنتاورس” و “مدونا نشسته روی یک پله” وصیت نامه استعداد خارق العاده او در سن حساس 16 سالگی است.

بیشتر بخوانید : معرفی امانوئل اشمیت

درگیری های سیاسی پس از مرگ لورنزو دو مدیچی سبب گردید که میکل آنژ به بولونیا فرار کند و در آنجا تحصیلات خود را ادامه دهد. وی در سال 1495 میلادی به فلورانس بازگشت و به عنوان مجسمه ساز کار خود را آغاز کرد و سبک خود را پس از شاهکارهای باستان کلاسیک الگوسازی کرد.

میکل آنژ

نسخه های گوناگون از یک داستان جذاب درباره مجسمه مشهور “کوپید” میکل آنژ وجود دارد که به طور مصنوعی “پیر” شده بود تا شبیه یک عتیقه نادر باشد.

یک نسخه ادعا می کند که میکل آنژ مجسمه را پیر کرده است تا یک پتینه خاص بدست آورد و نسخه دیگر ادعا می کند که فروشنده هنر او مجسمه را (روشی “پیر”) قبل از تلاش برای انتقال آن به عنوان عتیقه ، دفن كرد.

این مطلب ادامه دارد پس با بخش بیوگرافی مشاهیر مجله بامدادی ها همراه باشید.

نویسنده و منتقد سینما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × سه =