صفحه اصلی > بیوگرافی/مشاهیر : زندگینامه جو بایدن | زندگی شخصی و سیاسی
ads

زندگینامه جو بایدن | زندگی شخصی و سیاسی

جو بایدن

جو بایدن چهل و ششمین رئیس جمهور ایالات متحده است. او همچنین از سال 2009 تا 2017 معاون باراک اوباما بود.

جو بایدن کیست؟

جو بایدن قبل از روی آوردن به سیاست مدت کوتاهی به عنوان وکیل دادگستری کار می کرد. او ششمین جوان ترین سناتور ایالات متحده در تاریخ و همچنین طولانی ترین سناتور دلاور شد. مبارزات انتخاباتی سال 2008 او هرگز شتابی به خود نگرفت، اما باراک اوباما، نامزد دموکرات، او را به عنوان معاون خود انتخاب کرد و بایدن دو دوره به عنوان چهل و هفتمین معاون رئیس جمهور ایالات متحده خدمت کرد.

اوباما در سال 2017، در پایان دولت خود، مدال آزادی ریاست جمهوری را به بایدن اهدا کرد. دو سال بعد بایدن مبارزات انتخاباتی خود را برای ریاست جمهوری ایالات متحده آغاز کرد و به عنوان چهل و ششمین رئیس جمهور ایالات متحده انتخاب شد. او اکنون برای انتخاب مجدد در سال 2024 نامزد می شود.

اوایل زندگی

جوزف رابینت بایدن جونیور، متولد 20 نوامبر 1942، مدتها قبل از رسیدن به یکی از بالاترین مناصب سیاسی در کشور، در شهر یقه آبی اسکرانتون در شمال شرقی پنسیلوانیا بزرگ شد. پدرش، جوزف بایدن پدر، در نظافت کوره ها و به عنوان فروشنده خودروهای دست دوم کار می کرد. مادر او کاترین یوجنیا “ژان” فینیگان بود.

بایدن به پدر و مادرش اعتبار می دهد که سرسختی، سخت کوشی و استقامت را در او القا کردند. او به یاد می آورد که پدرش مکرراً می گفت: “قهرمان، معیار یک مرد این نیست که چند بار زمین بخورد، بلکه این است که چقدر سریع بلند می شود.”

او همچنین گفته است که وقتی عبوس به خانه می‌آمد چون توسط یکی از بچه‌های بزرگ‌تر همسایه مورد آزار و اذیت قرار گرفته بود، مادرش به او می‌گفت: «دماغشان را خونی کن تا بتوانی روز بعد در خیابان راه بروی!»

بایدن در مدرسه ابتدایی سنت پل در اسکرانتون شرکت کرد. در سال 1955، زمانی که او 13 ساله بود، خانواده به میفیلد، دلاور نقل مکان کردند، یک جامعه طبقه متوسط که به سرعت در حال رشد بود و عمدتاً توسط شرکت شیمیایی DuPont در آن نزدیکی بود.

جو بایدن

جو بایدن

ویلیام شکسپیر

در کودکی، بایدن با لکنت دست و پنجه نرم می کرد و بچه ها او را «دش» و «جو ایمپدیمنتا» صدا می زدند تا او را مسخره کنند. او سرانجام با به خاطر سپردن قطعات طولانی شعر و خواندن آن ها با صدای بلند جلوی آینه، بر نقص گفتار خود غلبه کرد.

بایدن در مدرسه سنت هلنا تحصیل کرد تا اینکه در آکادمی معتبر Archmere پذیرفته شد. اگرچه بایدن با شستن شیشه‌های مدرسه و علف‌های هرز باغ‌ها کار می‌کرد تا بتواند به خانواده‌اش کمک کند تا از عهده هزینه‌های تحصیلی برآیند، اما بایدن مدت‌ها آرزوی حضور در مدرسه را داشت که او آن را «عمیق‌ترین آرزوی من، اوز من» می‌نامید.

در Archmere، بایدن یک دانش آموز خوب و با وجود جثه کوچکش، یک گیرنده برجسته در تیم فوتبال بود. مربی او به یاد می آورد: “او یک بچه لاغر بود، اما او یکی از بهترین پاس های دریافتی من در 16 سال مربیگری بود.” بایدن در سال 1961 از Archmere فارغ التحصیل شد.

دانشکده، ازدواج و دانشکده حقوق

بایدن به دانشگاه دلاور نزدیک شد و در آنجا تاریخ و علوم سیاسی خواند و فوتبال بازی کرد. او بعداً اعتراف کرد که دو سال اول تحصیل خود را بیشتر به فوتبال، دختران و مهمانی‌ها گذراند تا دانشگاهی. اما او همچنین در این سال ها علاقه شدیدی به سیاست پیدا کرد که تا حدی به دلیل تحلیف الهام بخش جان اف کندی در سال 1961 برانگیخته شد.

بایدن در یک سفر تعطیلات بهاری به باهاما در دوران تحصیلاتش، با یک دانشجوی دانشگاه سیراکیوز به نام نیلیا هانتر ملاقات کرد و به قول خودش، “در نگاه اول از روی فنجان حلبی عاشق شد.” او که از عشق جدیدش دلگرم شده بود، خود را به طور کامل تری به تحصیلات خود اختصاص داد و پس از فارغ التحصیلی از دلاور در سال 1965، در دانشکده حقوق دانشگاه سیراکیوز پذیرفته شد. بایدن و هانتر سال بعد، در سال 1966 ازدواج کردند.

بایدن در بهترین حالت یک دانشجوی حقوق متوسط بود. در اولین سال تحصیلی خود در سیراکیوز، او یک کلاس را به دلیل عدم استناد صحیح به یک مقاله بازنگری قانون، دور زد. اگرچه او ادعا کرد که این یک نادیده گرفتن تصادفی بوده است، این حادثه بعداً او را در زندگی حرفه‌ای اش تحت الشعاع قرار داد.

اوایل کار سیاسی

پس از فارغ التحصیلی از دانشکده حقوق در سال 1968، بایدن به ویلمینگتون، دلاور نقل مکان کرد تا در یک شرکت حقوقی مشغول به کار شود. او همچنین به عضویت فعال حزب دموکرات درآمد و در سال 1970 به عضویت شورای شهرستان قلعه نو انتخاب شد. بایدن در حالی که به عنوان عضو شورا خدمت می کرد، در سال 1971، شرکت حقوقی خود را راه اندازی کرد.

علاوه بر زندگی حرفه ای پرمشغله، بایدن سه فرزند داشت: جوزف “بیو”، متولد 1969. رابرت «هانتر» متولد 1970. و نائومی “امی”، متولد 1971. بایدن در مورد زندگی خود در آن زمان گفت: “همه چیز سریعتر از آنچه انتظار داشتم اتفاق می افتاد.”

در سال 1972، حزب دموکرات دلاور یک بایدن 29 ساله را تشویق کرد تا در مقابل جی. کالب بوگز، رئیس جمهوری خواه فعلی، برای مجلس سنای ایالات متحده شرکت کند. اگرچه تعداد کمی فکر می کردند که او شانسی دارد، بایدن یک کمپین خستگی ناپذیر را که عمدتاً توسط اعضای خانواده سازماندهی شده بود، راه اندازی کرد.

خواهرش، والری بایدن اونز، به عنوان مدیر کمپین انتخاباتی او خدمت می کرد و هر دو والدینش هر روز در کمپین تبلیغاتی شرکت می کردند. در نوامبر آن سال، در یک رقابت تنگاتنگ با مشارکت گسترده، بایدن یک پیروزی ناراحت کننده به دست آورد و ششمین جوان ترین سناتور آمریکایی منتخب در تاریخ این کشور شد.

تراژدی خانوادگی

درست همانطور که به نظر می رسید تمام رویاهای وحشیانه بایدن به حقیقت می پیوندند، او تحت تأثیر یک تراژدی ویرانگر قرار گرفت. یک هفته قبل از کریسمس در سال 1972، همسر و سه فرزند بایدن هنگام خرید درخت کریسمس در یک تصادف وحشتناک رانندگی کردند.

بیوگرافی هانتر بایدن
بیشتر بخوانید

در این تصادف همسر و دخترش کشته شدند و پسران بو و هانتر به شدت مجروح شدند. بایدن تسلی ناپذیر بود و حتی به خودکشی فکر می کرد. او به یاد می‌آورد: «شروع کردم به درک اینکه چگونه ناامیدی باعث می‌شود مردم فقط پول نقد کنند. چگونه خودکشی فقط یک گزینه نبود، بلکه یک گزینه منطقی بود… احساس می‌کردم خدا حقه وحشتناکی با من کرده است و عصبانی بودم.»

با این وجود، به تشویق خانواده‌اش، بایدن تصمیم گرفت به تعهد خود برای نمایندگی مردم دلاور در سنا احترام بگذارد. او از مراسم تحلیف سناتورهای جدید در واشنگتن صرف نظر کرد و در عوض از اتاق بیمارستان پسرانش سوگند یاد کرد.

بایدن برای گذراندن بیشترین زمان ممکن با پسرانش، تصمیم گرفت به زندگی در ویلمینگتون ادامه دهد و هر روز با قطار آمتراک به واشنگتن رفت و آمد کند، رویه ای که او در تمام مدت تصدی طولانی مدت خود در سنا حفظ کرد.

سال های سنا

از سال 1973 تا 2009، بایدن کار برجسته ای در سنا داشت. بایدن در دوران حضورش در سنا به عنوان یکی از کارشناسان برجسته سیاست خارجی این نهاد مورد احترام قرار گرفت و چندین سال به عنوان رئیس کمیته روابط خارجی خدمت کرد.

بسیاری از مواضع سیاست خارجی او شامل حمایت از محدودیت تسلیحات استراتژیک با اتحاد جماهیر شوروی، ترویج صلح و ثبات در بالکان، گسترش ناتو به کشورهای بلوک شوروی سابق و مخالفت با جنگ اول خلیج فارس بود. در سال‌های بعد، او خواستار اقدام آمریکا برای پایان دادن به نسل‌کشی در دارفور شد و علیه رفتار پرزیدنت جورج دبلیو بوش در جنگ عراق، به‌ویژه با افزایش نیرو در سال 2007 مخالفت کرد.

علاوه بر سیاست خارجی، بایدن از طرفداران صریح قوانین جنایی شدیدتر بود. در سال 1987، ناکامی رابرت بورک، نامزد دیوان عالی در دریافت تاییدیه، عمدتاً به بازجویی شدید بایدن، که در آن زمان رئیس کمیته قضایی سنا بود، نسبت داده شد.

در سال 1994، بایدن از قانون کنترل جرایم خشونت‌آمیز و اجرای قانون حمایت کرد تا 100000 افسر پلیس اضافه کند و مجازات‌های بسیاری از جنایات را افزایش دهد.

جاه طلبی های ریاست جمهوری

بایدن در سال 1987 که خود را به عنوان یکی از برجسته ترین قانونگذاران دموکرات واشنگتن معرفی کرد، تصمیم گرفت برای ریاست جمهوری ایالات متحده نامزد شود. با این حال، پس از انتشار گزارش هایی مبنی بر سرقت علمی بخشی از یک سخنرانی، او از انتخابات مقدماتی دموکرات ها انصراف داد.

بایدن در طول مبارزات انتخاباتی از سردردهای شدید رنج می برد و اندکی پس از ترک تحصیل در سال 1988، پزشکان متوجه شدند که او دو آنوریسم مغزی تهدید کننده زندگی دارد.

عوارض ناشی از عمل جراحی مغز منجر به لخته شدن خون در ریه های وی شد که به نوبه خود باعث شد که وی تحت عمل جراحی دیگری قرار گیرد. بایدن که همیشه مقاوم بود، پس از پشت سر گذاشتن یک دوره بهبودی هفت ماهه به سنا بازگشت.

معاون رئیس جمهور آمریکا

در سال 2007، 20 سال پس از اولین نامزدی ناموفق خود برای ریاست جمهوری، بایدن بار دیگر تصمیم گرفت برای ریاست جمهوری ایالات متحده نامزد شود.

با این حال، با وجود سال‌ها تجربه در سنا، مبارزات انتخاباتی بایدن در زمینه‌ای که سناتورهای هیلاری کلینتون و باراک اوباما بر آن تسلط داشتند، شتاب زیادی ایجاد نکرد. بایدن پس از کسب کمتر از یک درصد آرا در انتخابات مهم حزبی آیووا از انتخابات کنار رفت.

با این حال، چند ماه بعد، اوباما پس از مبارزه سخت علیه کلینتون، نامزدی دموکرات ها را به دست آورد و بایدن را به عنوان معاون خود انتخاب کرد. بایدن با ریشه های کارگری خود به مبارزات انتخاباتی اوباما کمک کرد تا پیام خود را مبنی بر بهبود اقتصادی به رای دهندگان یقه آبی که برای ایالت های نوسانی مانند اوهایو و پنسیلوانیا حیاتی هستند، منتقل کند.

در 2 نوامبر 2008، باراک اوباما و جو بایدن به طور قانع‌کننده‌ای نامزد جمهوری‌خواهان سناتور جان مک‌کین آریزونا و سارا پیلین، فرماندار آلاسکا را شکست دادند. در 20 ژانویه 2009، اوباما به عنوان چهل و چهارمین رئیس جمهور ایالات متحده سوگند یاد کرد و بایدن چهل و هفتمین معاون رئیس جمهور شد.

در حالی که بایدن بیشتر نقش مشاور پشت پرده رئیس جمهور را بر عهده داشت، نقش های فعالی را در تدوین سیاست های فدرال در رابطه با عراق و افغانستان داشت. در سال 2010، معاون رئیس جمهور از ارتباطات تثبیت شده خود با سنا برای کمک به تصویب امن معاهده کاهش تسلیحات استراتژیک جدید بین ایالات متحده و فدراسیون روسیه استفاده کرد.

به نظر می رسید بایدن از این فرصت برای ایفای نقشی حیاتی در دولت اوباما لذت می برد. او پس از انتخابات 2008 گفت: «این یک لحظه تاریخی است. من کارم را با مبارزه برای حقوق شهروندی آغاز کردم، و بخشی از لحظه‌ای در تاریخ آمریکا باشم که در آن بهترین افراد، بهترین ایده‌ها، چگونه می‌توانم آن را بگویم؟

بهترین بازتاب مردم آمریکا می‌تواند باشد. از شما خواسته می شود – در آن لحظه باشم، با مردی که چنین استعداد باورنکردنی دارد و همچنین از جهات مختلف چهره ای موفق است – واقعاً آن را هیجان انگیز می دانم. این یک آمریکای جدید است. این بازتاب یک آمریکای جدید است.»

انتخاب مجدد و دوره دوم

تیم اوباما-بایدن که در سال 2012 برای انتخاب مجدد نامزد شد، با رقیب جمهوری خواه، میت رامنی، فرماندار سابق ماساچوست، و معاون رامنی، معاون رامنی، نماینده ایالات متحده، پل رایان از ویسکانسین، روبرو شد.

اوباما در انتخابات 2012 رامنی را شکست داد و برای دومین بار به عنوان رئیس جمهور و بایدن بار دیگر به عنوان معاون رئیس جمهور به دست آورد. پرزیدنت اوباما نزدیک به 60 درصد از آرای الکترال را به دست آورد و با بیش از 1 میلیون رای آرای مردم را به دست آورد.

در اواخر همان سال، بایدن نشان داد که چقدر می تواند یک معاون رئیس جمهور تأثیرگذار باشد. او در دستیابی به یک توافق دو حزبی در مورد افزایش مالیات و کاهش هزینه ها برای جلوگیری از بحران پرتگاه مالی نقش اساسی داشت. با نزدیک شدن ضرب الاجل، بایدن توانست با میچ مک کانل، رهبر اقلیت سنا، به توافق برسد. در 1 ژانویه 2013، لایحه صخره مالی پس از ماه ها مذاکره سخت در سنا تصویب شد. مجلس نمایندگان اواخر همان روز آن را تصویب کرد.

بیوگرافی مهندس انرژی محبوب لونی جانسون
بیشتر بخوانید

در همین زمان، بایدن در بحث ملی در مورد کنترل اسلحه نیز به چهره ای برجسته تبدیل شد. او پس از تیراندازی مرگبار در مدرسه ابتدایی سندی هوک در نیوتاون، کانکتیکات، در دسامبر 2012، به عنوان رئیس یک گروه ویژه در این زمینه انتخاب شد.

بایدن در ژانویه 2013 راه حل هایی را برای کاهش خشونت با سلاح در سراسر کشور به اوباما ارائه کرد. او به کاردستی کمک کرد. 19 اقدامی که رئیس‌جمهور می‌تواند با استفاده از اختیارات اجرایی خود در کنار سایر توصیه‌ها در این زمینه انجام دهد.

جو بایدن

جو بایدن

پرنسس دایانا کیست ؟ از تولد تا مرگ

زندگی شخصی و معاونت پس از ریاست جمهوری

بایدن از سال 1977 با همسر دوم خود، جیل بایدن، ازدواج کرده است. دختر این زوج، اشلی، در سال 1981 به دنیا آمد. در 30 مه 2015، وقتی پسرش بو در سن 46 سالگی پس از جنگ جان خود را از دست داد، بایدن متحمل ضرر شخصی دیگری شد. سرطان مغز. بایدن در بیانیه ای درباره پسرش نوشت: «بو بایدن، به سادگی، بهترین مردی بود که هر یک از ما تا به حال می شناختیم.

پس از این فاجعه، بایدن به فکر نامزدی برای ریاست جمهوری بود، اما در اکتبر 2015 زمانی که اعلام کرد به دنبال نامزدی دموکرات ها در سال 2016 نخواهد بود، این گمانه زنی را متوقف کرد. بایدن در باغ گل رز کاخ سفید با همسرش جیل و پرزیدنت اوباما در کنارش، با اشاره به مرگ اخیر پسرش در تصمیم گیری خود، اعلامیه خود را اعلام کرد: «از آنجایی که من و خانواده ام در روند سوگواری کار کرده ایم، من.

آنچه را که من بارها و بارها به دیگران گفته‌ام گفته‌ام، که ممکن است زمانی که از آن عبور می‌کنیم، پنجره بسته شود. من به این نتیجه رسیدم که بسته شده است.»

بایدن افزود: در حالی که نامزد نخواهم شد، سکوت نخواهم کرد. من قصد دارم صریح و قاطعانه صحبت کنم و تا جایی که بتوانم در جایی که به عنوان یک حزب ایستاده ایم و به عنوان یک ملت باید به کجا برویم، تأثیر بگذارم.

در 12 ژانویه 2017، اوباما در مراسمی غافلگیرکننده در کاخ سفید، مدال آزادی ریاست جمهوری را که بالاترین افتخار غیرنظامی کشور است، به بایدن اهدا کرد. اوباما بایدن را “بهترین معاون رئیس جمهور آمریکا تا کنون” و “شیر تاریخ آمریکا” خواند و به او گفت که به خاطر “ایمان به هموطنان آمریکایی شما،

عشق شما به کشور و یک عمر خدمت که تا پایان عمر ادامه خواهد داشت” مورد افتخار قرار گرفته است. نسل ها.» بایدن یک سخنرانی فی البداهه احساسی ایراد کرد و از رئیس جمهور، بانوی اول میشل اوباما، همسرش جیل و فرزندانش تشکر کرد.

همانطور که قول داده بود، بایدن حتی پس از ترک مقام خود از سکوت خودداری کرد. او که به دلیل مخالفت با جانشین اوباما، دونالد ترامپ شناخته می شود، گهگاه برای انتقاد از چهل و پنجمین رئیس جمهور ظاهر می شود. در یک رویداد اکتبر 2017، او اعلام کرد که ترامپ «حکومت را نمی‌فهمد» و ماه بعد، رئیس کاخ سفید را به دلیل دفاع ظاهراً از گروه‌های ملی‌گرای سفیدپوست مورد انتقاد قرار داد.

علاوه بر این، بایدن گاهی اوقات احساسات متفاوت خود را در مورد دور زدن شانس نامزدی ریاست جمهوری در سال 2016 آشکار می کرد.

در مارس 2017، او گفت که “می توانست برنده شود” و در نوامبر، او در مصاحبه ای با اپرا وینفری این افکار را توضیح داد. او گفت: “هیچ زن یا مردی نباید اعلام کند که برای ریاست جمهوری نامزد می شود مگر اینکه بتواند به دو سوال پاسخ دهد.” “یک، آیا آنها واقعاً معتقدند که شایسته ترین فرد برای آن لحظه هستند؟ من باور داشتم که هستم – اما آیا آماده بودم که بتوانم تمام قلبم، تمام روحم و تمام نیتم را به این تلاش اختصاص دهم؟ و می دانستم که نیستم.»

چند هفته بعد، در برنامه گفتگوی The View، بایدن با مگان مک‌کین، مجری برنامه، که پدرش، سناتور جان مک‌کین، به همان سرطان مغز مبتلا شد که بو بایدن را کشته بود، تعامل زیادی داشت. هنگامی که مگان مک کین هنگام بحث در مورد بیماری به طرز آشکاری ناراحت شد،

معاون وزیر به آرامی دست او را گرفت تا او را دلداری دهد و به او اشاره کرد که چگونه سناتور مک کین شجاعت خود را به همه الهام می بخشد. وی گفت: امیدی وجود دارد. “و اگر کسی می تواند آن را انجام دهد، پدر شما [می تواند].”

بایدن در مصاحبه ای با الشارپتون در بهار سال بعد گفت که نامزدی برای ریاست جمهوری در سال 2020 را رد نکرده است، اگرچه هنوز به اندازه کافی پس از مرگ پسرش بهبود نیافته است تا خود را وقف این تلاش کند. او گفت: «من واقعاً امیدوارم که برخی افراد دیگر هم قدم بردارند.

من فکر می‌کنم ما افراد واقعاً خوبی داریم… من باید از آنجا دور شوم که می‌دانم اینطور است – کسی هست که می‌تواند این کار را انجام دهد و می‌تواند برنده شود، زیرا ما باید برنده شویم. ما باید در سال 2020 برنده شویم.”

نتایج نظرسنجی هاروارد CAPS/Harris در ژوئن نشان داد که دموکرات‌ها هنوز آماده نبودند که بایدن را کنار بگذارند، زیرا او در صدر نظرسنجی قرار گرفت و 32 درصد از شرکت‌کنندگان او را مورد علاقه خود برای نامزدی حزب در سال 2020 معرفی کردند. هیلاری کلینتون آمد. با 18 درصد در رتبه دوم قرار گرفت و برنی سندرز با 16 درصد سوم شد.

بایدن در حالی که هنوز در فکر نامزدی ریاست جمهوری در ماه مارس بود، با مشکل جدیدی مواجه شد که لوسی فلورس، نماینده سابق مجلس ایالت نوادا، مقاله ای را منتشر کرد که در آن توصیف می کرد که بایدن او را در یک مراسم تبلیغاتی بوسیده نامناسب او را بوسید. بایدن با بیانیه‌ای پاسخ داد که در آن «دست دادن‌های بی‌شماری، آغوش‌ها، ابراز محبت، حمایت و آرامش» را که طی سال‌ها به متحدان سیاسی ارائه کرده بود، یادآور شد و افزود: «و نه یک‌بار – هرگز – باور نکردم که رفتار نامناسبی انجام داده‌ام. اگر پیشنهاد شود که این کار را کردم، با احترام گوش خواهم کرد. اما هرگز قصد من این نبود.»

بیوگرافی چانینگ تاتوم
بیشتر بخوانید

چند روز بعد، یکی از دستیاران سابق کنگره به نام ایمی لاپوس داستان خود را مطرح کرد که چگونه بایدن زمانی او را در جمع آوری کمک مالی ناراحت کرد و نشان داد که این موضوع احتمالاً در طول مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری ادامه خواهد داشت.

کمپین ریاست جمهوری 2020

در 25 آوریل 2019، بایدن خبر مورد انتظار خود را مبنی بر نامزدی برای ریاست جمهوری در سال 2020 ارائه کرد.

معاون سابق رئیس‌جمهور در اعلامیه ویدیویی 3 و نیم دقیقه‌ای خود به تلاش رئیس‌جمهور ترامپ برای برابری دادن مردم در هر دو طرف درگیری خشونت‌آمیز و نژادپرستانه در شارلوتسویل، ویرجینیا، در سال 2017 اشاره کرد و گفت که از آن زمان می‌دانست که «تهدید برای ما ملتی که در عمرم دیده بودم متفاوت بود.»

اگرچه در زمانی که وارد رقابت شد، او به راحتی در اکثر نظرسنجی‌های دموکرات‌ها رهبری می‌کرد، اما نامزدی بایدن به زودی به آزمونی برای حزبی تبدیل شد که پایگاهی فزاینده مترقی داشت.

بایدن با تاکید بر چالش های معرفی خود به عنوان یک فرد میانه رو، به دلیل تایید حمایت خود از متمم هاید، یک اقدام 46 ساله که بودجه فدرال برای سقط جنین را ممنوع می کند، مورد انتقاد قرار گرفت و پس از مدت کوتاهی موضع خود را تغییر داد.

در طول اولین مناظره ابتدایی دموکرات ها در اواخر ژوئن، بایدن دوباره متوجه شد که سابقه خود را زمانی هدف قرار داد که کامالا هریس، نامزد انتخاباتی، او را به دلیل مخالفتش با اتوبوس به عنوان وسیله ای برای ادغام مدارس در دهه 1970 مورد سرزنش قرار داد. او در مناظره های بعدی که در آن درک درست خود از سیاست خارجی را نشان داد و دستاوردهای خود را با دستاوردهای پرزیدنت اوباما گره زد، بهتر عمل کرد.

در همین حال، موضوع جدیدی در سپتامبر 2019 با افشای اینکه پرزیدنت ترامپ دولت اوکراین را برای تحقیق درباره بایدن و پسرش هانتر تحت فشار قرار داده است، ظاهر شد. این امر ناشی از مشارکت قبلی هانتر با شرکت انرژی اوکراینی Burisma Holdings و تلاش های بایدن برای اخراج دادستان کل کشور در آن زمان بود.

بایدن در سخنرانی 24 سپتامبر، اقدامات ترامپ را «سوء استفاده از قدرت» خواند و گفت اگر رئیس جمهور با کنگره همکاری نکند، از استیضاح حمایت خواهد کرد، موضوعی که در همان روز زمانی که نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا روند استیضاح را آغاز کرد، فوریت بیشتری پیدا کرد.

جو بایدن

جو بایدن

پس از پایان محاکمه استیضاح ترامپ با تبرئه وی در 5 فوریه 2020، بایدن در انتخابات آیووا چهارم شد و سپس در انتخابات مقدماتی نیوهمپشایر پنجم شد. اما او با یک پیروزی قابل توجه در کارولینای جنوبی در پایان ماه بازگشت کرد و با به دست آوردن اکثریت نمایندگان از رای گیری سوپر سه شنبه در اوایل ماه مارس به حرکت خود ادامه داد. افزایش او بیشتر رقبای برتر او را از مسابقه بیرون راند.

بایدن در اواسط ماه مارس در جریان مناظره انفرادی با سندرز متعهد شد که یک زن را به عنوان معاون رئیس جمهور معرفی کند. او زمانی که سندرز به مبارزات انتخاباتی خود در اوایل آوریل پایان داد، نامزد احتمالی دموکرات‌ها شد، اگرچه او همچنین خود را با اتهامات جدید تجاوز جنسی روبرو کرد، این بار از دستیار سابقش به نام تارا رید.

در 11 آگوست 2020، بایدن کامالا هریس را به عنوان معاون خود در انتخابات ریاست جمهوری معرفی کرد. بایدن گفت: «من افتخار بزرگی دارم که اعلام کنم کامالا هریس – مبارزی بی باک برای پسر کوچک و یکی از بهترین کارمندان دولت – را به عنوان معاون خود انتخاب کردم.

زمانی که کامالا دادستان کل بود، از نزدیک با بو کار می کرد. من تماشا کردم که آنها بانک های بزرگ را تصاحب کردند، کارگران را بالا بردند، و از زنان و بچه ها در برابر سوء استفاده محافظت کردند. من در آن زمان افتخار می‌کردم و اکنون هم به این که او را شریک خود در این کمپین هستم، افتخار می‌کنم.»

در ماه اوت، بایدن رسماً نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ریاست‌جمهوری 2020 شد.

مناظره ریاست جمهوری با ترامپ

اولین مناظره مورد انتظار ریاست جمهوری بین بایدن و ترامپ در 29 سپتامبر 2020، یک ماجرای آشفته بود که با وقفه های مکرر و بحث های داغ مشخص شد که به سرعت از موضوع خارج شد.

یک بایدن آشفته حریف خود را «دلقک» خطاب کرد، اما او همچنین توانست در چندین عکس از نحوه مدیریت رئیس جمهور از همه گیری کووید-19 استفاده کند و با قاطعیت نظرات خود را در مورد اجرای قانون و تغییرات آب و هوایی ارائه دهد.

مناظره دوم برای 15 اکتبر برنامه ریزی شده بود، اما پس از اینکه ترامپ از انجام مناظره مجازی خودداری کرد، سالن های شهر برای هر دو نامزد به جای آن برنامه ریزی شد.

با خاموش شدن میکروفون ها در سومین مناظره در 22 اکتبر، بایدن با بیان مواضع خود در مورد مراقبت های بهداشتی، اصلاحات اساسی مهاجرت و مشاغل سبز با وقفه های کمتری مواجه شد. او همچنین بار دیگر رئیس‌جمهور را به خاطر مدیریت کرونا و سیاست جدا کردن کودکان مهاجر از والدینشان در مرز، با بیان اینکه «شخصیت آمریکا در برگه‌های رأی است» تمایز آشکاری بین سبک‌های آنها قائل شد.

پیروزی در انتخابات 2020

از آنجایی که چندین ایالت در حال شمارش برگه‌های رای نامه‌ای بودند که از پایان محل‌های رای‌گیری در 3 نوامبر 2020 گذشته بود، رقابت برای برگزاری روز بعد بسیار فشرده بود.

با این حال، با اعلام پیروزی های بایدن در ویسکانسین و میشیگان، همراه با گزارش هایی مبنی بر پیشتازی او در آریزونا، نوادا و جورجیا، موج به نفع بایدن تغییر کرد. در همین حال، ترامپ مجموعه‌ای از شکایت‌ها را مبنی بر تقلب در رأی‌دهی به راه انداخت و به دنبال توقف شمارش آرا در ایالت‌های میدان جنگ بود.

بیوگرافی کیم کارداشیان
بیشتر بخوانید

در 7 نوامبر 2020، چهار روز پس از روز انتخابات، بایدن به عنوان چهل و ششمین رئیس جمهور منتخب پس از پیروزی در پنسیلوانیا معرفی شد. در کنار کسب رکورد بیش از 81 میلیون رای، این مرد 78 ساله به زودی مسن‌ترین رئیس‌جمهور تاریخ این کشور خواهد شد.

بایدن در توئیتر خود نوشت: «آمریکا، من مفتخرم که شما من را برای رهبری کشور بزرگ ما انتخاب کردید. کار پیش روی ما سخت خواهد بود، اما من به شما این قول را می دهم: من رئیس جمهور همه آمریکایی ها خواهم بود – چه به من رای داده باشید یا نه. من ایمانی را که به من داده ای حفظ خواهم کرد.»

در 14 دسامبر 2020، تمام 538 انتخاب کننده در کالج الکترال رای خود را به صندوق انداختند و پیروزی بایدن بر ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری را رسمیت دادند. بایدن 306 رای و ترامپ 232 رای به دست آورد. اگرچه بایدن با انتخاب اعضای کابینه و سایر کارکنان به جلو رفت، اما بایدن در ابتدا متوجه شد که تلاش‌های انتقالی او توسط امیلی مورفی، رئیس اداره خدمات عمومی، که از آزاد کردن بودجه فدرال برای این روند خودداری کرد، ناکام ماند. تا 23 نوامبر

محاصره و افتتاحیه کاپیتول

در 6 ژانویه 2021، پس از آغاز جلسه کنگره برای رسمیت بخشیدن به نتایج کالج انتخاباتی، گروهی از حامیان ترامپ به ساختمان کنگره یورش بردند و پلیس را زیر پا گذاشتند و قانونگذاران را مجبور به تخلیه برای امنیت خود کردند.

بایدن به زودی سخنرانی کرد و در آن از ترامپ خواست تا به پایان هرج و مرج کمک کند. در بهترین حالت، سخنان یک رئیس جمهور می تواند الهام بخش باشد. در بدترین حالت، آنها می توانند تحریک کنند. از این رو، من از رئیس جمهور ترامپ می‌خواهم که اکنون به تلویزیون ملی برود تا به سوگند خود عمل کند و از قانون اساسی دفاع کند و خواستار پایان دادن به این محاصره شود.»

پس از خشونتی که منجر به بیش از 80 بازداشت و پنج کشته شد، جلسه کنگره از نیمه شب گذشته ادامه یافت و مایک پنس، معاون رئیس جمهور، درست بعد از ساعت 3:40 بامداد روز 7 ژانویه رسماً پیروزی بایدن در ریاست جمهوری را اعلام کرد.

بایدن در 20 ژانویه 2021 به عنوان چهل و ششمین رئیس جمهور ایالات متحده سوگند یاد کرد. او در افتتاحیه سخنرانی خود در مراسم تحلیف خود گفت:

«این روز آمریکاست. این روز دموکراسی است. روز تاریخ و امید. از تجدید و حل و فصل. از طریق یک بوته برای اعصار، آمریکا دوباره آزمایش شده است و آمریکا به چالش برخاسته است. امروز ما نه یک نامزد، بلکه یک هدف، آرمان دموکراسی را جشن می گیریم. خواست مردم شنیده شده و به خواست مردم توجه شده است. ما دوباره یاد گرفتیم که دموکراسی ارزشمند است. دموکراسی شکننده است. و در این ساعت، دوستان من، دموکراسی غالب شده است.»

100 روز اول

پرزیدنت بایدن به سرعت دست به کار شد و طی چند روز اول ریاست جمهوری خود دستورات اجرایی زیادی را امضا کرد. از جمله مواردی که سیاست‌های سلف خود را معکوس کرد، او ایالات متحده را مجدداً به توافقنامه پاریس مرتبط با آب و هوا متعهد کرد، ممنوعیتی را که مسافران کشورهای دارای اکثریت مسلمان را هدف قرار می‌داد، لغو کرد، بودجه ساخت دیوار در امتداد مرز مکزیک را برداشت. مجوز خط لوله Keystone XL را صادر کرد و به افراد تراجنسیتی اجازه داد دوباره در ارتش خدمت کنند.

با توجه به اینکه کشور هنوز از همه‌گیری کووید-۱۹ در حال فروپاشی است، رئیس‌جمهور یک دوره ثبت نام گسترده برای بازار بیمه سلامت فدرال وضع کرد و از کنگره خواست تا در مورد بسته امدادی برای مقابله با کرونا اقدام کند. این امر با تصویب طرح نجات آمریکایی در ماه مارس، که چراغ سبز برای دور دیگری از پرداخت‌های محرک و افزایش مزایای بیکاری را نشان داد، به نتیجه رسید.

پس از اعلام اینکه همه آمریکایی‌های بالای 18 سال تا 19 آوریل واجد شرایط دریافت واکسن کووید-19 هستند، بایدن دو روز بعد، قبل از تاریخ هدف خود، اول ماه مه، تزریق 200 میلیون دوز را جشن گرفت.

بهبود اقتصادی کشور به طرح‌های 2 تریلیون دلاری برای مشاغل آمریکایی، که با هدف سرمایه‌گذاری‌های زیربنایی طولانی‌مدت عقب افتاده، و طرح خانواده‌های آمریکایی 1.8 تریلیون دلاری، که وعده ایجاد مراکز پیش دبستانی با بودجه عمومی و برنامه جامع مرخصی خانوادگی و پزشکی را می‌داد.

در زمینه سیاست خارجی، رئیس جمهور در اواسط ماه آوریل اعلام کرد که حضور نظامی آمریکا در افغانستان تا 11 سپتامبر 2021 خارج خواهد شد. اندکی پس از آن، او روسیه را به دلیل یک عملیات هک که چندین آژانس فدرال ایالات متحده را نقض کرد، با تحریم های گسترده ای مورد حمله قرار داد.

جو بایدن

جو بایدن

با این حال، وقتی نوبت به کنترل مرزها می رسید، رئیس جمهور نتایج مثبت کمتری دید. اگرچه او کارگروهی را برای متحد کردن مجدد کودکان آواره با والدینشان راه اندازی کرد و متعهد شد که به “سنجش اندازه گیری” که تعداد پناهجویان را محدود می کرد پایان دهد.

افزایش بی سابقه مهاجران تلاش ها برای تسهیل بازداشتگاه های شلوغ در مرز ایالات متحده و مکزیک را خنثی کرد. علاوه بر این، بایدن در ابتدا از قول خود مبنی بر افزایش سقف 15000 پناهجو در دوران ترامپ برای سال جاری سرپیچی کرد، قبل از اینکه فشارهای سیاسی او را مجبور به تجدید نظر در موضع خود کرد.

کمپین ریاست جمهوری 2024

پس از ماه‌ها توقف، بایدن کمپین موردانتظار انتخاب مجدد خود در رقابت‌های ریاست‌جمهوری 2024 را در 25 آوریل 2023 اعلام کرد. بایدن در یک اعلامیه ویدیویی بر اهمیت آزادی شخصی – با اشاره به سقط جنین، ممنوعیت کتاب، حقوق دگرباشان جنسی و رای دادن تاکید کرد. حقوق بشر- و تقریباً بلافاصله به محافظه کاران همسو با ترامپ شلیک کرد. بایدن با 80 سال سن، پیشتاز دموکرات ها است.

دیدگاهتان را بنویسید

یک × سه =