صفحه اصلی > ادبیات جهان : شخصیت پردازی در رمان چگونه انجام می شود؟
ads

شخصیت پردازی در رمان چگونه انجام می شود؟

شخصیت پردازی

شخصیت پردازی : بخشی از کار شما به عنوان نویسنده این است که با مشاهده چگونگی تعامل شخصیت های شما با دنیای پیرامون ، درباره آنها اطلاعات کسب کنید. گاهی اوقات ، نویسندگان برای زنده کردن شخصیت ها از ابزاری ادبی به نام شخصیت پردازی استفاده می کنند.

شخصیت پردازی قسمت اساسی نوشتن یک رمان یا داستان کوتاه است. این به شما کمک می کند شخصیت های خود را بفهمید ، و اینکه چگونه شخصیت و دیدگاه های هر شخصیت می تواند به پیشبرد طرح کمک کند.

شخصیت پردازی چیست؟

شخصیت پردازی توصیف خصوصیات جسمانی یک شخصیت (چگونگی به نظر رسیدن شخصیت) ، دیدگاه ، شخصیت ، افکار خصوصی و اعمال اوست. در داستان نویسی دو نوع شخصیت پردازی وجود دارد:

شخصیت پردازی غیر مستقیم

شخصیت پردازی مستقیم
شخصیت پردازی غیر مستقیم و شخصیت پردازی مستقیم با هم کار می کنند تا تصویری کامل از شخصیت شما برای خواننده ایجاد کنند. به یاد داشته باشید که شخصیت ها مانند افراد ناقص هستند. نیازی به دوست داشتن نیست ، اما باید جالب باشد.

شخصیت پردازی

خصوصیات غیرمستقیم چیست؟

شخصیت پردازی غیر مستقیم فرآیند توصیف شخصیت از طریق افکار ، اعمال ، گفتار و گفتگوی آن شخصیت است. یک نویسنده از این نوع شخصیت پردازی برای راهنمایی خواننده در نتیجه گیری خود درباره یک شخصیت استفاده خواهد کرد.

2 نمونه از خصوصیات غیرمستقیم در ادبیات

شخصیت پردازی غیر مستقیم ابزاری مفید در نشان دادن شخصیت است. غالباً ، آنچه ناگفته یا بیان نشده می ماند ، تصویری حتی قدرتمندتر در ذهن خواننده ایجاد می کند.

Anne in Anne of Green Gables توسط L.M. Montgomery. “زندگی من یک گورستان کامل از امیدهای مدفون است.” در اینجا ، مونتگومری شخصیتی را خلق کرد که تخیل پیچیده و فعالی دارد ، بسیار کنجکاو و متعجب از دنیای اطراف خود است و همچنین گذشته ای بسیار تاریک دارد که با آسیب های عاطفی پس مانده روبرو می شود.
آتیکوس در کشتن مرغ تمسخر نوشته هارپر لی. “پیشاهنگی ، به سادگی ماهیت کار ، هر وکیلی حداقل یک پرونده در طول زندگی خود دارد که شخصاً او را تحت تأثیر قرار دهد. این یکی مال من است ، حدس می زنم ممکن است در مدرسه صحبت های زشتی درباره آن بشنوید ، اما اگر بخواهید یک کار برای من انجام دهید: شما فقط سر خود را بالا نگه دارید و آن مشت ها را پایین نگه دارید.

رمان های برتر ادبیات فرانسه
بیشتر بخوانید

مهم نیست که کسی به شما چه بگوید ، اجازه ندهید بز خود را بگیرید. ” در این گزیده ، آتیکوس در حال صحبت با Scout در مورد دادرسی آتی و جنجالی است.

خواننده می تواند نتیجه بگیرد که از این تعامل که آتیکوس سعی در القا آن به پیشاهنگی دارد این است که یک فرد باید بدون توجه به عواقبش همیشه به خاطر آنچه باور دارد ادامه دهد. این قسمت قطب نمای اخلاقی قوی آتیکوس و اخلاقیاتی را که وی امیدوار است بتواند در فرزندانش ایجاد کند روشن می کند.

شخصیت پردازی
مزایای خصوصیات غیر مستقیم چیست؟

افزودن شخصیت پردازی غیرمستقیم به نوشتار شما راهی قدرتمند برای انتقال آن افکار و خصوصیات ناگفته است که ذات واقعی یک شخص را منتقل می کند. اما باید مراقب باشید تا تجربه خواننده خود را راهنمایی کنید ، کمتر آنها سرنخ های مهمی را که از طریق شخصیت پردازی غیرمستقیم رها می کنید از دست می دهند.

شخصیت پردازی غیر مستقیم یک شخصیت را انسانی می کند. با آشکار کردن افکار ، احساسات و جهان بینی یک شخصیت در زمینه های مختلف ، درک درستی از شخصیت های شما به خواننده خود ارائه می دهید.

شخصیت پردازی غیر مستقیم نوشتن شما را با نشان دادن ، نه گفتن تقویت می کند. به عنوان مثال ، شما می توانید شخصیت خود را “بی ادب” بنویسید ، یا شخصیت خود را نشان دهید که دود سیگار را به صورت شخصیت دیگری می وزد. هر دو پیام یکسانی را منتقل می کنند ، با این حال ، روش اول شخصیت پردازی مستقیم بسیار کمرنگ تر از روش دوم شخصیت پردازی غیر مستقیم است.

شخصیت پردازی غیر مستقیم الهام بخش کشف است و تخیل را تحریک می کند. شما به عنوان یک نویسنده ، خواننده خود را از طریق داستان خود هدایت می کنید. با بافتن شخصیت پردازی غیرمستقیم از طریق روایت خود ، این فرصت را به خواننده می دهید تا نتیجه گیری خود را انجام دهد و به کشف خود بپردازد ، به طور کلی یک تجربه خواندن رضایت بخش تر و جذاب تر.

شخصیت پردازی

تفاوت بین خصوصیات غیرمستقیم و خصوصیات مستقیم چیست؟

دانستن تفاوت بین شخصیت پردازی غیر مستقیم و شخصیت پردازی مستقیم به شما کمک می کند تا مشخص کنید کدام یک برای کار شما مناسب تر است.

چگونه یک تمرین نوشتن روزانه ایجاد کنیم
بیشتر بخوانید

شخصیت پردازی غیر مستقیم شخصیت را از طریق افکار ، اعمال ، گفتار و گفتگو توصیف می کند.
شخصیت پردازی مستقیم یا شخصیت پردازی صریح ، شخصیت را از طریق توصیف فیزیکی ، خط کار یا اشتیاق و فعالیتهایشان توصیف می کند.

اگر خوانندگان همیشه نتیجه خود را می گیرند ، اگر سرنخ کافی از طریق کارهای جزئی ارائه ندهید ، ممکن است دور از هدف شما نتیجه بگیرند. این لزوما همیشه یک اشکال نیست – خوانندگان زمینه ها و تجارب مختلفی را در تفسیر متن شما به ارمغان می آورند. اما اگر به شدت به شخصیت پردازی غیرمستقیم برای نکات مهم توجه کنید و خواننده سرنخ های شما را از دست بدهد ، شکاف در درک ممکن است منجر به یک تجربه خواندن راضی کننده شود.

منبع سایت مداد

بیشتر بخوانید:

فیلم جیب‌ بر | بهترین فیلم های ورنر هرتزوگ | بهترین فیلم های دیوید فینچر | سریال سوپرمن و لوئیس | امانوئل اشمیت | نقد فیلم برف شکن | هانا آرنت و کتاب توتالیتاریسم | تحلیل تابلو گرنیکا | ۱۰ نکته مفید برای سرمایه گذاری در بورس |

دیدگاهتان را بنویسید

چهار × یک =