امروز برابر است با :9 خرداد 1402
فیلم 13th

فیلم 13th

فیلم 13th یک فیلم مستند آمریکایی است که توسط کارگردان آوا دوورنای ساخته شده است. این فیلم “تلاقی نژاد ، عدالت و حبسهای جمعی در ایالات متحده را بررسی می کند”.عنوان آن پس از سیزدهمین اصلاحیه قانون اساسی ایالات متحده است که در سال 1865 تصویب شد و برده داری در سراسر ایالات متحده را منسوخ کرد و غیر ارادی پایان یافت. بندگی به جز مجازات محکومیت جرم.

DuVernay ادعا می کند که برده داری از اواخر جنگ داخلی آمریکا از طریق جرم انگاری رفتارها و امکان دادن به پلیس برای دستگیری آزادگان ضعیف و مجبور کردن آنها به کار در دولت تحت لیزینگ محکوم ، ادامه یافته است. سرکوب آفریقایی آمریکایی ها با حق رای ، لاینچ ، و جیم کرو.

بیشتر بخوانید : فیلم عشق سیلوی

سیاستمداران اعلان جنگ با مواد مخدر که سنگین تر بر جوامع اقلیت است و در اواخر قرن 20 ، زندانیی گسترده بر جوامع رنگین پوست ، به ویژه فرزندان برده آمریکایی ، در ایالات متحده تأثیر می گذارد. او مجتمع صنعتی-زندان و مجتمع صنعتی-بازداشتگاه را مورد بررسی قرار می دهد و درمورد اینکه از این قبیل حبس ها چه مقدار پول توسط شرکت ها بدست می آید بحث می کند.

سیزدهم مورد تحسین تعدادی از منتقدان سینما قرار گرفت. در 89 امین جوایز اسکار نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین فیلم مستند شد و جایزه Primetime Emmy را برای بهترین مستند یا داستان نویسی ویژه در شصت و نهمین جایزه Primetime Emmy دریافت کرد.

در اعتراضات جورج فلوید در ژوئن 2020 با افزایش 4،665 درصدی بیننده روبرو شد.

خلاصه داستان فیلم 13th

این فیلم با یک کلیپ صوتی باراک اوباما ، رئیس جمهور آمریکا آغاز می شود که حاکی از آن است که ایالات متحده 5 درصد جمعیت جهان را دارد اما 25 درصد زندانیان جهان را در اختیار دارد.

بیشتر بخوانید : فیلم خاطرات قتل

در این فیلم چندین فعال ، دانشگاهی ، شخصیت سیاسی از هر دو احزاب سیاسی بزرگ ایالات متحده و چهره های عمومی مانند آنجلا دیویس ، برایان استیونسون ، میشل الكساندر ، جلانی كاب ، وان جونز ، نیوت گینگریچ ، كوری بوكر ، هنری لویی گیتس جونیور حضور دارند. و دیگران.

فیلم بانی و کلاید
بیشتر بخوانید

این تاریخچه اقتصادی بردگی و قوانین نژادپرستانه پس از جنگ داخلی و اقدامات جایگزین آن است. DuVernay به عنوان “سیستم های کنترل نژادی” و کار اجباری از سال های پس از لغو برده داری تا به امروز ، ادعا می کند.

ایالت های جنوبی جرائم جزئی را جرم انگاری کردند ، آزاد شدگان را دستگیر کردند و آنها را مجبور به کار کردند در صورت عدم پرداخت جریمه. نهادینه کردن این رویکرد به عنوان لیزینگ محکومین (انگیزه ای برای جرم انگاری رفتار بیشتر).

بنر فیلم 13th

وی ادعا می کند که در اوایل قرن بیستم ، بیشتر سیاه پوستان در سراسر جنوب را از حق رای محروم کردند ، آنها را از سیستم سیاسی (از جمله هیئت منصفه) محروم کرد ، در همان زمان که لینچ سیاه پوستان توسط اوباش سفید به اوج خود رسید.

بعلاوه ، قانون جیم کرو برای قانونی کردن تفکیک و سرکوب اقلیت ها ، مجبور شدن آنها به وضعیت درجه دو ، توسط دموکرات ها تصویب شد. پس از تصویب قانون حقوق مدنی در دهه 1960 که حقوق شهروندی را بازگرداند ، این فیلم به درخواست حزب جمهوری خواه از محافظه کاران سفیدپوست جنوبی اشاره دارد ، از جمله ادعای عضویت در جنگ برای مبارزه با جرم و جنگ با مواد مخدر که شامل اجباری می شود.

بیشتر بخوانید : فیلم حضور

مجازات طولانی مدت موج جدیدی از سرکوب اقلیت ها آغاز شد و به آمریکایی های آفریقایی تبار و سایر کشورها در شهرهای شمالی ، میانه غربی و غربی که بسیاری از آنها در دهه های گذشته مهاجرت کرده بودند ، رسید. پس از اینکه نامزدهای ریاست جمهوری خود به جمهوری خواهان باختند ، سیاستمداران دموکرات مانند بیل کلینتون به جنگ مواد مخدر پیوستند.

در نتیجه ، از اوایل دهه 1970 تا به امروز ، میزان زندانی شدن و تعداد افراد در زندان ها به طرز چشمگیری در ایالات متحده افزایش یافته است ، در حالی که از همان زمان ، میزان جرم و جنایت در ایالات متحده همچنان رو به کاهش است.

اواخر قرن 20 در اواخر انتخابات ریاست جمهوری 2016 ، برنده نهایی دونالد ترامپ برای ایجاد ترس از جرم تلاش کرد ، به عنوان مثال ادعا کرد که در شهر نیویورک نرخ بالایی دارد ، که طبق این مستند درست نبود. در این مستند آمده است كه كلی جرم نسبت به دهه های گذشته كمتر بود ، اما كاندیداهای جمهوری خواه برای ایجاد ترس این جنایت را مطرح كردند.

فیلم جواهرات تراش نخورده
بیشتر بخوانید

با افزایش دستگیری ها و مجازات ها ، پیمانکاران زندانی خصوصی برای تأمین تقاضا وارد بازار شدند و یک گروه مستقل با انگیزه های اقتصادی خاص خود را برای جرم انگاری فعالیت های جزئی و طولانی کردن مجازات ها برای پر نگه داشتن زندان ها تشکیل دادند.

بیشتر بخوانید : فیلم جن

سیاستمداران و بازرگانان در مناطق روستایی ساخت زندان ها را برای تأمین مشاغل محلی تشویق می کنند ، و همچنین گفته می شود که آنها انگیزه هایی برای پر نگه داشتن زندان ها داشته اند.

محکومیت قتل آمریکا بر اساس نژاد ، 1980–2008

دفتر زندانهای فدرال در سال 2016 قصد خود را برای توقف قرارداد با ارائه دهندگان خصوصی خدمات زندان اعلام کرد. طبق این فیلم ، “حبس بیش از حد” بزرگسالان به شدت به نسل های خانواده های سیاه پوست و اقلیت و فرزندان آنها آسیب زده است.

این فیلم نقش شورای تبادل قانونگذاری آمریکا با حمایت شرکت های بزرگ را بررسی می کند که پیش نویس قوانینی را برای حمایت از مجموعه صنعتی زندان ها در اختیار قانون گذاران ایالتی و فدرال جمهوری خواه قرار داده است. این ادعا می کند که تنها پس از آشکار شدن برخی از روابط ، شرکت هایی مانند والمارت و دیگران انتقاد کرده و از سازمان خارج شدند.

این فیلم شیطان پرستی فقرای اقلیت را در طول این دهه ها برای خدمت به اهداف سیاسی ، کمک به ترس از اقلیت های سفیدپوستان و مشکلات وحشیانه پلیس علیه جوامع اقلیت بررسی می کند.

در قرن بیست و یکم ، منظم بودن تیراندازی های مرگبار پلیس به اقلیت های غیرمسلح در برخوردهای ظاهراً جزئی با فیلم های گرفته شده توسط افراد عادی و استفاده روزافزون از دوربین در اتومبیل های پلیس یا پوشیده شدن توسط افسران نشان داده شده است.

بیشتر بخوانید : فیلم بالهای کبوتر

DuVernay فیلم را با فیلم های گرافیکی از تیراندازی مرگبار سیاه پوستان توسط پلیس پایان می دهد ، آنچه Manohla Dargis توصیف می کند ، پس از بحث قبلی ، دارای اثر “فریادی سرسخت و شدید” است.

تولید فیلم 13th

این فیلم توسط آوا DuVernay ، نویسنده و کارگردان سلما (2014) ، و اسپنسر آوریک نوشته شده است. اوریک تدوین فیلم را نیز بر عهده داشت.

بهترین فیلم های تاریخی
بیشتر بخوانید

سیزدهم سیزدهم پس از اعلام و افتتاحیه به عنوان افتتاحیه جشنواره فیلم نیویورک 2016 ، اولین مستندی که جشنواره را افتتاح کرده است ، در خفا تولید و فیلمبرداری شد.

پخش فیلم 13th

این فیلم در 7 اکتبر 2016 ، از شبکه نتفلیکس منتشر شد. یک قطعه همراه سیزدهم: مکالمه ای با اپرا وینفری و آوا دوورنای در تاریخ 26 ژانویه 2017 ، در ایالات متحده و در 31 ژانویه 2017 ، در سراسر جهان با پخش سرویس. در 17 آوریل 2020 ، نتفلیکس این فیلم را به صورت رایگان در YouTube منتشر کرد

انتقادات فیلم 13th

در Rotten Tomatoes ، این فیلم براساس 102 بررسی ، با متوسط ​​امتیاز 8.77 / 10 ، دارای امتیاز 97٪ است. در اجماع انتقادی این سایت آمده است: “سیزدهمین حمله به قلب تاریخ نژادی درهم و برهم آمریكا ، مشاهداتی را ارائه می دهد كه محرمانه است زیرا با آرامش كنترل می شوند.”  در مورد Metacritic ، بر اساس بررسی های انجام شده ، امتیاز فیلم 83 از 100 است. 29 منتقد ، نشانگر “تحسین جهانی” است.

مانوهلا درگیس از نیویورک تایمز آنچه را که او قدرت فیلم DuVernay و تجزیه و تحلیل دقیق آن در واقعیت هاست ، ستود. وی ، به طور خلاصه فیلم ، گفت: “ایالات متحده فقط گروه منتخبی از سیاه پوستان را جرم ندانست.

بیشتر بخوانید : فیلم رود

بلكه سیاه پوستان را نیز جرم دانست ، روندی كه علاوه بر از بین بردن زندگی ناگفته ، گناه برده داری را نیز از مردم منتقل كرد. که آن را برای افرادی که از طریق آن رنج می بردند ماندگار کرد. پیتر تراورس از رولینگ استون به این فیلم چهار ستاره جایزه داد و آن را به عنوان یکی از بهترین فیلم های سال 2016 معرفی کرد.

كایل اسمیت از روزنامه نیویورك پست ، در مورد سیزدهمین بازبینی منفی كرد و اظهار داشت كه این مقاله با نادرستی همراه است و بعلاوه توهین به پیشگامان حقوق مدنی كه كمكهای آنها به حداقل می رسد: “بینندگان (مانند منتقدان فیلم) كه توجه ویژه ای به صفحات خبری احتمالاً تحت تأثیر اطلاعات غلط موجود در فیلم قرار می گیرند.

دن برگر از دیدگاه های سیاه نوشت سیزدهم در بهترین حالت در شرح وقایع زندگی افراد در سیستم زندان های آمریکا بود ، اما همچنین گفت که این فیلم” چندین مورد قابل توجه را ایجاد می کند خطاهای واقعی »مانند استفاده از داده های آماری منسوخ و بزرگنمایی نقش زندان های انتفاعی.

28 فیلم برتر در حال حاضر Netflix
بیشتر بخوانید

جوایزات فیلم 13th

این فیلم ده ها جایزه نامزد شد ، بهترین فیلم مستند جوایز فیلم آکادمی بریتانیا و جوایز Primetime Emmy ، یک جایزه Peabody برای برتری و نامزدی اسکار بهترین فیلم مستند را دریافت کرد.

DuVernay برای نویسندگی خود جایزه Primetime Emmy را دریافت کرد و برای کارگردانی نامزد شد. آهنگ “نامه به رایگان” با جوایز مشترک ، رابرت گلاسپر و کاریم ریگینز برنده جایزه Primetime Emmy برای برجسته ترین موسیقی و متن اصلی نامزد دریافت چندین جایزه شد.

نویسنده و منتقد سینما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار − 4 =