صفحه اصلی > سینما : فیلم حضور
ads

فیلم حضور

فیلم حضور

فیلم حضور / فیلم Being There

فیلم حضور : روزی که کاسپاروف توسط دیپ بلو شکست خورد ، خودم را در فکر فیلم ” فیلم حضور ” (1979) دیدم. قهرمان شطرنج گفت چیزی در مورد رایانه ای وجود دارد که نمی فهمد ، و این باعث ترس او شد. وقتی کامپیوتر به نظر می رسید … فکر می کند. البته ، شطرنج یک بازی فکری نیست بلکه یک استراتژی ریاضی است ؛ Deep Blue نشان داده است که بدون داشتن هوشیاری می توان در آن مهارت زیادی داشت.

با نقد فیلم حضور همراه ما باشید.

آزمون کلاسیک هوش مصنوعی این بوده است: آیا می توان یک کامپیوتر را طوری برنامه ریزی کرد که مکالمه ای را انجام دهد که از نظر انسان دیگر انسانی به نظر برسد؟ ” فیلم حضور ” فیلمی درباره مردی است که ذهنش مانند یک برنامه ابتدایی A.I. کار می کند.

بیشتر بخوانید: بهترین فیلم های تام هاردی

داستان فیلم حضور

ذهن او با صندلی کلیات ساده انگاری در مورد جهان فراهم شده است که در مورد باغی که وی در تمام عمر بزرگسالی خود در آن کار کرده است ، بیان شده است. اما از آنجا که او خود را به عنوان مردی با نژاد خوب معرفی می کند (او مانند پیرمرد ثروتمندی که در خانه اش زندگی می کند راه می رود و صحبت می کند و کت و شلوارهای متناسب مرد را به تن می کند) سادگی وی به دلیل ژرف بودن اشتباه گرفته می شود و به زودی او به روسای جمهور مشاوره می دهد و با میلیونرها دوست می شود .

نام این مرد شانس است. ما جمع می کنیم که او تمام زندگی خود را در داخل خانه شهر و باغ دیواری یک فرد تنها و ثروتمند زندگی کرده است (شاید او پسرش باشد). او می داند که برای کارهای روزمره خود باید چه چیزهایی بداند: اتاق خواب و حمامش کجاست و چگونه گیاهان باغ را نگهداری کند. وعده های غذایی وی توسط لوئیز ، آشپز تهیه می شود. این فیلم هیچ تشخیصی از وضعیت او ارائه نمی دهد. او قادر است به نشانه های داده شده پاسخ دهد ، و می تواند ، در محدوده ، سازگار شود و یاد بگیرد.
در اوایل فیلم حضور او خود را “شانس … باغبان” معرفی می کند و در مورد گفته “باغبان Chauncey” اشتباه گرفته می شود. “فقط نوعی نام WASP است که با لباس و رفتار او مطابقت دارد و به زودی او به رئیس جمهور می گوید : “بهار ، تابستان ، پاییز ، زمستان … سپس دوباره بهار.” “در واقع.

نقد مستند صفر تا سکو ؛ انسان با نخستین رنج
بیشتر بخوانید

شانس را پیتر سلرز بازی می کند ، بازیگری که یک بار به من گفت “کاملاً شخصیتی ندارد. من آفتاب پرست هستم. وقتی نقشی را بازی نمی کنم ، هیچ کس نیستم.” “البته ، او خودش را برای این ایده آل می دانست نقش ، که ناشی از رمانی از جرزی کوسینسکی است. فروشندگان در نقش شانس به عنوان یک مرد در صلح با خودش بازی می کنند. وقتی پیرمرد می میرد ، خانه از هم می پاشد و شانسی از خانه بیرون می رود ، یک صحنه معروف وجود دارد که در آن او با مهاجمین احتمالی روبرو می شود ، و به سادگی یک کانال تعویض کانال را به سمت آنها نشان می دهد و کلیک می کند.او از بین نمی رود تعجب می کند.

بیشتر بخوانید: بهترین فیلمهای دیکاپریو

Sellers برای کل فیلم دقیقاً همان نت را Chance بازی می کند. او از دانش خود جدا ، آرام ، ایمن است و از محدودیت های خود بی اطلاع است. از طریق یک سری شانسهای خوشحال ، او را به خانه یک میلیونر در حال مرگ به نام بنجامین رند (ملوین داگلاس) می برند. همسر میلیونر حوا (شرلی مک لاین) شانس را در یک مجموعه مهمان تاسیس می کند ، جایی که او از پیدا کردن تلویزیون خوشحال می شود (معروف ترین خط او “من دوست دارم تماشا کنم”)

به زودی مرد ثروتمند بزرگ می شود تا دوست اطمینان دهنده خود را گنج بخشد. پزشک خانواده (ریچارد دیسارت) درک می کند و در مورد اصالت چانس شک می کند ، اما وقتی بیمار می گوید چونسی “فکر مرگ را بسیار راحت تر کرده است” خودش را ساکت می کند. “چانسی توسط بن به رئیس جمهور معرفی می شود (جک واردن ) ، مشاور غیر رسمی می شود و به زودی در تلویزیون با تلویزیون مصاحبه می کند ، جایی که بینش او به خوبی در فضای محدود موجود برای گاز گرفتن صدا جای می گیرد.
طنز در فیلم های آمریکایی گونه ای در معرض تهدید است و وقتی اتفاق می افتد ، مانند فیلم های مل بروکس ، معمولاً پهن و کوبنده است. “آنجا وجود دارد” ، به کارگردانی هال اشبی ، پرنده ای نادر و ظریف است که لحن خود را پیدا می کند و با آن می ماند.

نقد فیلم ویریدیانا
بیشتر بخوانید

جذابیت یک بازی فکری مبتکرانه را دارد ، که در آن قهرمان از یک سری چالش هایی که درک نمی کند جان سالم به در برد ، از کلماتی استفاده می کنند که هم جهانی هستند و هم بی معنی. اما آیا گفته های شانس نسبت به زمانی که رئیس جمهور درباره “پلی به قرن 21″ به ما می گوید بسیار مفید تر است؟ ” در محدوده گزش صدای تلویزیون 10 ثانیه ای است. (2) تمایل به جلوگیری از تعهد در برابر ادعاها یا وعده های خاص. و (3) محدوده توجه مخاطب ، که مانند Chance ، تماشای آن را دوست دارد اما همیشه کانال تعویض آماده است.

اگر شعارهای کوچک چانس نشان دهد که بیان عمومی تا چه اندازه می تواند سطحی باشد ، استقبال از او باز هم چیزهای بیشتری را نشان می دهد. از آنجا که وی WASP ، میانسال ، خوش آراسته ، لباس های متناسب و کت و شلوار می پوشد و مانند یک انسان تحصیل کرده صحبت می کند ، به طور خودکار فرض می شود که آدم ذاتی است. در حقیقت ، او از نظر اجتماعی ساده لوح است (“لوئیز به او می گوید:” تو همیشه یک پسر کوچک خواهی بود).

بیشتر بخوانید: بهترین فیلمهای جنیفر لارنس

اما این منجر به هدفتی می شود که نمی توان آن را به عنوان اعتماد به نفس اشتباه دانست ، همانطور که او برای اولین بار رئیس جمهور را خطاب می کند این فیلم استدلال می کند که اگر خوب به نظر برسید ، درست به نظر برسید ، در گفتگوها صحبت کنید و دوستان قدرتمندی داشته باشید ، می توانید در جامعه ما بسیار پیشرفت کنید.

در پایان فیلم حضور ، شانس به طور جدی به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری پیشنهاد شد خوب ، چرا که نه؟ من یک بار لامار آ را تماشا کردم در حالی که صحبت های کوچکی را در یک ناهارخوری در نیوهمپشایر انجام داد ، به مدت 45 دقیقه در C-SPAN صحبت کرد و چیزی شنید که شانس نمی توانست گفت.

فیلم حضور بی عیب و نقص نیست. دو داستان فرعی جنسیت محور وجود دارد و هیچ یک از آنها لازم نیست. ماجرای ناتوانی رئیس جمهور می توانست به طور کامل کنار گذاشته شود. و تلاش اغواگری توسط شرلی مک لاین ، به عنوان همسر میلیونر ، او را ملزم می کند تا با روشی کمتر هوشمندانه از آنچه که باید رفتار کند. MacLaine پروژه های مغز؛ او ، مانند دکتر ، باید دست به دام می شد و این می توانست صحنه های جذاب تری از ژست های شرم آور او در یک فرش خرس ایجاد کند.

10 فیلم برتر قهرمان محور
بیشتر بخوانید

در سکانس پایانی فیلم حضور “آنجا وجود دارد” که بسیار مورد بحث قرار گرفت ، “شانس” به طور سرسری روی سطح دریاچه ای قدم می گذارد. می توانیم ببینیم که او واقعاً روی آب راه می رود ، زیرا با کنجکاوی به آن خم می شود و چترش را به داخل آن می چسباند.

بیشتر بخوانید: بهترین فیلم های کوروساوا

هنگام تدریس فیلم حضور ، بحث های بی پایان با دانشجویانم در مورد این صحنه داشتم. بسیاری اصرار داشتند که آن را توضیح دهند: او در حال شنیدن بر روی یک شن و ماسه پنهان است ، آب فقط نیم اینچ عمق دارد ، یک اسکله غوطه ور وجود دارد ، و غیره “معتبر نیست!” من رعد کردم.

 فیلم حضور یک تصویر به ما ارائه می دهد ، و در حالی که ممکن است شما در مورد معنای تصویر بحث کنید ، اجازه دادن به توضیحات برای آن مجاز نیست. از آنجا که اشبی یک اسکله را نشان نمی دهد ، هیچ اسکله ای وجود ندارد – یک فیلم دقیقاً همان چیزی است که به ما نشان می دهد ، و نه چیزی بیشتر ، “و غیره

بنابراین چه چیزی به ما نشان می دهد؟ این به ما نشان می دهد شانس در حال انجام کاری است که در درجه اول فقط با یک چهره دیگر در تاریخ بشر مرتبط است. چه چیزی را باید فرض کنیم؟ که شانس یک شخصیت مسیحی است؟ که خرد رهبران بزرگ فقط ظاهر معنا دارد؟ اینکه هرچه دنبالش می شویم در سیاست و دین پیدا کنیم؟ که مانند Road Runner (که از جاذبه زمین نیز سرپیچی می کند) تا زمانی که معضل خود را درک نکند ، غرق نخواهد شد؟

مفاهیم فیلم نگران کننده است. آیا ممکن است که همه ما فقط نسخه های هوشمندانه Chance the باغبان باشیم؟ اینکه ما از همان کودکی آموزش دیده ایم که به طور خودکار به کلمات و مفاهیم داده شده پاسخ دهیم؟ اینکه ما واقعاً هرگز چیز زیادی برای خودمان نمی اندیشیم ، اما آیا به تکرار آنچه برای دیگران در همان شرایط مفید است راضی هستیم؟

بیشتر بخوانید: بهترین فیلمهای رابرت دنیرو

آخرین کلمات فیلم حضور عبارتند از: “زندگی یک وضعیت ذهنی است”. بنابراین هیچ رایانه ای هرگز زنده نخواهد ماند. اما تا حدی که با برنامه نویسی محدود شویم ، این کار را هم نمی کنیم. سوال این نیست که آیا رایانه هرگز مانند یک انسان فکر خواهد کرد یا خیر ، بلکه این است که آیا ما تصمیم داریم خود را از فکر مانند کامپیوتر رها کنیم؟

فیلم دیک جانسون مرده است
بیشتر بخوانید

پایان مقاله نقد فیلم حضور

نویسنده و منتقد سینما شاعر و رمان نویس حدود 15 سال تجربه نوشتن داستان کوتاه , کارگردانی و دستیار کارگردانی. و مدیر مجموعه بامدادی ها.