صفحه اصلی > ادبیات جهان : ادبیات طنز چیست ؟ نحوه استفاده از طنز در ادبیات | به علاوه نکاتی درباره طنز در نوشتن
ads

ادبیات طنز چیست ؟ نحوه استفاده از طنز در ادبیات | به علاوه نکاتی درباره طنز در نوشتن

طنز

طنز به قدری در فرهنگ پاپ رواج دارد که اکثر ما از قبل کاملاً با آن آشنا هستیم ، حتی اگر همیشه آن را درک نکنیم. طنز می تواند بخشی از هر کار فرهنگی ، هنری یا سرگرمی باشد. این یک روش غالباً طنزآمیز برای سرگرم کردن قدرتهای موجود است. گاهی اوقات ، با هدف ایجاد تغییرات اجتماعی ایجاد می شود. طنز دارای سابقه ای طولانی است و امروزه مانند روم باستان مربوط است.

طنز چیست؟

طنز هم ژانر است و هم وسیله ای ادبی که طبیعت انسان را در برابر انتقاد و تحقیر نگه می دارد. این تمرکز اغلب سیاسی است اما لازم نیست. در ادبیات ، نویسندگان از کنایه ، شوخ طبعی و اغراق برای ایجاد طنز موفق استفاده می کنند.

ریشه های طنز چیست؟

کلمه هجو به کلمه لاتین “satur” ، به معنای “خوب تغذیه” برمی گردد و در عبارت “lanx satura” ، به معنی “یک ظرف پر از انواع میوه ها” استفاده شده است. گرچه به نظر می رسد این واژه ها از تعریف هجو فاصله زیادی داشته اند ، اما منتقدان و نویسندگان رومی باستان از آنها برای اشاره به آنچه امروز به عنوان هجو می شناسیم استفاده کردند ، از جمله آنچه که معمولاً منشأ ادبی هجو می شود: کمدی قدیمی Aristophanes. کلمه “هجو” در قرن شانزدهم به زبان انگلیسی راه پیدا کرد.

ادبیات طنز

در سال 411 قبل از میلاد ، ارسطوفان ، شاعر یونان باستان ، لیسیستراتا را نوشت. در این کمدی هجوآمیز ، قهرمان داستان Lysistrata زنان را متقاعد می کند که از رابطه جنسی با مردان دریغ نکنند تا آنها را متقاعد کند که به جنگ پلوپونز پایان دهند. با نوشتن این کمدی بسیار محبوب که هنوز در مدارس خوانده و مورد مطالعه قرار می گیرد ، ارسطوفان در حال طنز پردازی در جنگ پلوونسی بود و همچنین تفاوت های زن و مرد را سرگرم می کرد. داستان لیزیستراتا در طول سالها بی شماری بازگو و تفسیر شده است ، اخیراً در فیلم Chi-Raq اسپایک لی 2015 ، در شیکاگو معاصر.

طنز در ادبیات چیست؟

طنز در ادبیات نوعی تفسیر اجتماعی است. نویسندگان از اغراق ، کنایه و وسایل دیگر برای سرگرم کردن یک رهبر خاص ، یک رسم یا رسم اجتماعی یا هر شخصیت یا عمل اجتماعی رایج دیگری استفاده می کنند که می خواهند درباره آنها اظهار نظر کنند و زیر سوال ببرند.

چگونه یک تمرین نوشتن روزانه ایجاد کنیم
بیشتر بخوانید

نویسندگان معاصر از هجو برای اظهار نظر در مورد همه چیز از سرمایه داری استفاده کرده اند (مانند روانشناسی آمریکایی برت ایستون الیس ، که از اغراق زیاد در مصرف ، نگرانی از وضعیت اجتماعی ، و خشم و خشونت مردانه برای تحریک سرمایه داری آمریکا استفاده می کند) تا نژاد (مسابقه فروش پل بیتی ، برای به عنوان مثال ، یک قهرمان جوان مرد سیاه پوست در جنوب کالیفرنیا حضور دارد که به دلیل تلاش برای بازگرداندن برده داری در مقابل دادگاه عالی قرار می گیرد).

3 نوع مختلف طنز کدامند؟
طنز ابزاری قدرتمند در فرهنگ معاصر باقی مانده است. به ویژه فیلم و تلویزیون طی چند دهه گذشته وسایل مهمی برای هجو بوده اند. سه نوع اصلی از هجو وجود دارد که هر یک نقش متفاوتی را ایفا می کنند.

هوراتیان هجو هوراتی کمیک است و تفسیرهای سبک اجتماعی ارائه می دهد. این به معنای سرگرم کردن در یک فرد یا موقعیت به روشی سرگرم کننده است.

سفرهای گالیور ، نوشته شده در قرن هجدهم توسط جاناتان سویفت ، نمونه ای از هجوهای هوراتی در ادبیات است. این کار کلاهبرداری از نوع سفرنامه هایی است که در آن زمان معمول بوده است. سوئیفت از طریق راوی اختراع شده خود ، گالیور ، نویسندگان سفر ، دولت انگلیس و خود طبیعت انسان را هدف قرار می دهد.

نمایش تلویزیونی شب گذشته گزارش کولبرت ، که در آن استفان کولبرت سالها در شخصیت یک کارشناس محافظه کار ساکن بود ، طنزی خنده دار اما عمیق از سیاست آمریکا را ارائه می دهد.

The Onion یک سایت خبری آنلاین هجوآمیز محبوب است که طنز هوراتیان را مجسم می کند.
نوجوان هجو جوانی ها به جای کمدی ، تاریک است. منظور این است که حقیقت را با قدرت بیان کنیم.

رمان معروف حیوانات جورج اورول در سال 1945 نمونه خوبی از هجوهای جوانی است. هدف رمان کمونیسم و ​​اتحاد جماهیر شوروی دوران استالین است. مزرعه حیوانات نیز هجو تمثیلی است: می توان آن را به عنوان یک داستان ساده از حیوانات مزرعه خواند ، اما معنای سیاسی عمیق تری دارد.

یک نمونه امروزی ، نمایش تلویزیونی South Park است که هجوهای گزنده را با شوخ طبعی کودکانه کنار هم قرار می دهد. در این نمایش انواع مختلف دکمه های داغ از جمله سقط جنین ، پاپ ، هالیوود و عدالت کیفری حل شده است.

راهنمای استفاده از کولون و نقطه ویرگول
بیشتر بخوانید

منیپی هجو Menippean قضاوت اخلاقی راجع به یک اعتقاد خاص مانند همجنسگرایی یا نژادپرستی می کند. این می تواند کمیک و سبک باشد ، دقیقاً شبیه هجو هوراتیان – اگرچه می تواند به اندازه هجو جوانیان نیز تند باشد.

ماجراهای آلیس در سرزمین عجایب Lewis Carroll یکی از بهترین نمونه های هجو Menippean در ادبیات است. این رمان تفکر طبقه بالا را سرگرم می کند اما این کار را با شوخ طبعی متمایز انجام می دهد. این تمسخر وجود دارد اما از نظر روحی خوش اخلاق است.

یک نمونه امروزی Saturday Night Live است که از زمان جعل هویت Chevy Chase از جرالد فورد در سال 1975 ، مرسوم به شوخی با مقامات منتخب بوده است.

ادبیات طنز

نمونه هایی از طنز در سیاست
کاریکاتورهای سیاسی از زمان شکل گیری آنها در قرن هجدهم در انگلیس وسیله اصلی برای هجو بوده اند. امروزه هجو سیاسی همچنان به اشکال مختلف مطرح است.

کارتون های سیاسی این موارد می توانند به صورت چاپی و آنلاین نمایش داده شوند. یک ساختار مشترک برای کارتون های سیاسی ، داشتن یک صفحه بزرگ با نقاشی ای است که بیش از حد در مورد ویژگی های ظاهری یک مقام منتخب یا هر شخص خبرساز اغراق می کند و وضعیتی را به تصویر می کشد که در مورد بازیکنان سیاسی آن زمان اظهارنظر می کند.

بدلکاری های سیاسی. برخی از کمدین ها از شوخی های طنزآمیز در تلویزیون فراتر و فراتر رفته اند تا بدلکاری های مفصل تری را به عنوان اعمال طنز سیاسی به وجود آورند. در برنامه تلویزیونی 2018 خود آمریکا کیست؟ ساخا بارون کوهن ، کمدین ، ​​هنگام مصاحبه با چندین چهره سیاسی با هدف جلب توجه سیاست مداران در لحظات انزجار و ریا ، خود را مبدل کرد.

نکاتی برای استفاده از طنز
هنگام انتخاب موضوع برای طنز ، با نگاهی به رویدادهای سیاسی اخیر شروع کنید و به اخبارهایی فکر کنید که توجه و بحث بسیاری را به خود جلب کرده اند. تصمیم بگیرید که در کجا ایستاده اید: مطمئن شوید که در مورد موضوعی که می خواهید طعنه بزنید عقیده قوی دارید. نوشتن طنز باید از یک دیدگاه کاملاً واضح ارائه شود تا بتوانید برای مخاطبان خود پرونده سازی کنید.

بیوگرافی نویسنده ایتالیایی دانته
بیشتر بخوانید

هنگامی که آماده نوشتن هستید ، سعی کنید برخی از تکنیک های زیر را برای ایجاد یک نوشتن طنز خوب استفاده کنید:

کنایه کنایه ابزاری حیاتی در هجو است زیرا فاصله بین نحوه صحبت مردم درباره یک موقعیت و واقعیت شرایط را برجسته می کند. به عنوان مثال ، از کلماتی استفاده کنید که مخالف معنای شما باشد. درباره راهنما در راهنمای کامل ما در اینجا بیشتر بیاموزید.

بیش از حد به همین ترتیب ، اغراق بیش از حد در یک ویژگی یا ویژگی هدف هجوآمیز شما می تواند توجه خوانندگان را به آنچه می خواهید انتقال دهید جلب کند.

دست کم گرفتن برای تأثیر کمیک ، یک جنبه از سوژه خود را به عنوان کمترین حالت انتخاب کنید – یک پویایی اجتماعی ، ویژگی یا موقعیت سیاسی.

طنز

تمثیل تمثیل داستانی است که به دو روش قابل خواندن است: با معنی واقعی در ظاهر ، و معنای پنهان زیر آن که درباره یک موقعیت سیاسی یا اجتماعی اظهار نظر می کند. در راهنمای کامل ما در اینجا درباره تمثیل بیشتر بدانید.

منبع سایت مداد

بیشتر بخوانید:

بهترین فیلم های تام هنکس | نقد فیلم شیطان را بران | نحوه صرفه جویی در خرید : ۱۱ نکته ضروری در صرفه جویی | فیلم یک شب در میامی | نقد فیلم Old | اثر جدید ام نایت شیامالان | فیلم باغ اسرار آمیز | بیوگرافی الکساندر گراهام بل | فیلم اسب رویایی | معرفی سبک موسیقی رپ

نویسنده و منتقد سینما شاعر و رمان نویس حدود 15 سال تجربه نوشتن داستان کوتاه , کارگردانی و دستیار کارگردانی. و مدیر مجموعه بامدادی ها.

دیدگاهتان را بنویسید

یازده + سه =