امروز برابر است با :13 آذر 1401
سبک موسیقی رمانتیک

سبک موسیقی رمانتیک

سبک موسیقی رمانتیک : اگر از بیشتر مردم بپرسید که آن ها چه ترانه عاشقانه ای می دانند و شما جواب هایی مثل “همه من” از جان لجند یا بیشتر موارد از ماروین گی خواهید گرفت. ولی دقیقا بدین صورت که می دانید ، پایتخت “R” در موسیقی رمانتیک آثاری است که به سبک رمانتیک ساخته شده اند و در دوره رمانتیک پدید آمده اند.

ولی چه چیزی مشخصه موسیقی دوره رمانتیک است ؟ چگونه تکامل یافت ؟ این برخی از سوالات و پرسش هایی است که در اینجا به آنها پاسخ خواهیم داد پس با مجله بامدادی ها همراه باشید.

بیشتر بخوانید : 100 فیلم برتر تاریخ سینما

رمانتیسم موسیقی با تأکید بر اصالت و فردیت ، بیان عاطفی شخصی و آزادی و آزمایش فرم مشخص شد. لودویگ ون بتهوون و فرانتس شوبرت پل های دوره کلاسیک و رمانتیک را رد کردند ، در حالی که تکنیک های رسمی موسیقی آنان اساساً کلاسیک بود ، ولیکن احساس شدید شخصی موسیقی آن ها و استفاده از عناصر برنامه ای الگوی پر رنگی برای آهنگسازان رمانتیک قرن 19 بود.

در هسته اصلی آن ، آهنگسازان عصر رمانتیک موسیقی را وسیله ای برای بیان فردی و احساسی می دانستند. در اصل می توان گفت ، آن ها موسیقی را به عنوان هنری كه قادر به بیان طیف كامل احساسات انسانی است ، در نظر گرفتند.

در نتیجه باید به این باور برسیم که آهنگسازان رمانتیک دامنه محتوای احساسی را وسعت دادند. انتظار می رفت موسیقی بیشتر با استفاده از فرم روایی که داستان های گوناگونی را روایت می کند ، با مخاطب و شنونده ارتباط برقرار کند.

امکانات بیانگری نمایشی در موسیقی هم با وسیع شدن و کمال شدن رپرتوار ساز و هم با ایجاد فرم های نوینی از موسیقی ، مثل دروغ ، شب ، میان ترانه ، کاپریچو ، مقدمه و مازورکا افزایش یافت.

بیشتر بخوانید :  معرفی فیلم روشنایی شهر

روح رمانتیک اکثرا در متون شعری ، افسانه ها و داستان های عامیانه الهام می گرفت و پیوند کلمات و موسیقی یا به صورت برنامه ای یا از راهکار های فرم هایی مثل کنسرت و موسیقی تصادفی یکی دیگر از ساختار های بارز موسیقی رمانتیک است.

آموزش نوشتن آهنگ | با نکاتی از آرمین ون بورن
بیشتر بخوانید

سبک موسیقی رمانتیک

سبک موسیقی رمانتیک

آهنگسازان اصلی گام نخست رمانتیسیسم هکتور برلیوز ، فردریک شوپن ، فلیکس مندلسون و فرانتز لیست بودند. این آهنگسازان سازهای ارکستر را به حد بیان خود رسانده و واژگان هارمونیک را برای بهره برداری از طیف وسیعی  از مقیاس رنگی گسترش داده و پیوند ابزار و صدای انسان را کشف کردند.

مرحله میانی رمانتیسم موسیقی توسط چهره هایی مثل آنتونیان دووچاک ، ادوارد گریگ و پیوتر ایلیچ چایکوفسکی نشان داده می شود.

این مطلب ادامه دارد پس با مجله بامدادی ها همراه باشید.

نویسنده و منتقد سینما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + 18 =