صفحه اصلی > هنرهای تجسمی : معماری پست مدرن : 4 عنصر معماری پست مدرن
ads

معماری پست مدرن : 4 عنصر معماری پست مدرن

معماری پست مدرن

معماری پست مدرن چیست؟

معماری پست مدرن به عنوان پاسخی انتقادی به معماری مدرنیسم تصور شد. در دهه 1960 و 70 ، معماران پست مدرن از مینیمالیسم سختگیرانه مدرنیسم ، که در آن زمان به عنوان سبک بین المللی نیز شناخته می شد ، ناامید شدند. در حالی که معماران مدرن تزئینات سبک های معماری قبلی را رد می کردند ، معماران پست مدرن از معماری کلاسیک استقبال کردند و آن را با عناصر مدرن ترکیب کردند تا ساختارهای کاملاً منحصر به فردی ایجاد کنند. ساختمان های پست مدرن با بازیگوشی ، پیچیدگی و هوس بازی بی احترامی مشخص می شوند.

معماری پست مدرن

معماری پست مدرن

تاریخچه مختصر معماری پست مدرن

پست مدرنیسم در دهه های 1960 و 70 میلادی با دلسرد شدن معماران از مدرنیسم به مد آمد. در سال 1966 ، رابرت ونتوری معمار و نظریه پرداز معماری آمریکایی کتابی به نام پیچیدگی و تناقض در معماری منتشر کرد. این کتاب مانیفیستی عصیانگر در برابر رویکرد مدرنیستی غالب به معماری ارائه می دهد.

این یک چشم انداز جذاب برای معماران پست مدرنیست ارائه داد ، دیدگاهی که از کلاسیک ، رنگ و ارجاعات فرهنگ عامه پسند در طراحی ساختمان تجلیل می کند. دیدگاه هایی که وی ابراز داشت ، زمینه ساز اوج گیری جنبش پست مدرن خواهد بود.

در سال 1972 ، ونتوری به همراه معماران دنیس اسکات براون و استیون ایزنور کتابی را منتشر کردند به نام یادگیری از لاس وگاس. این کتاب معماری نوار وگاس را بررسی کرد و ادعا کرد که استفاده از هوی و هوس و خیال باید راهنمای سبک های معماری آینده باشد.

جنبش پست مدرن به سرعت به سبک معماری قابل توجهی در اواخر قرن بیستم تبدیل شد. چندین مدرنیست برجسته از سبک پست مدرن استفاده کردند از جمله فیلیپ جانسون ، آلدو روسی و جیمز استرلینگ. پست مدرنیسم امروز نیز بر معماری معاصر تأثیر می گذارد.

4 تعریف عناصر معماری پست مدرن

وقتی می خواهید یک ساختمان پست مدرن را تشخیص دهید ، به دنبال عناصر زیر باشید.

رنگ: طرح پست مدرن استفاده از رنگ را در بر می گیرد ، که اغلب در تضاد با رنگ طبیعی مواد ساختمانی مانند ماسه سنگ یا سنگ مرمر است. معماران پست مدرن در استفاده از پاستل و پالت های رنگی نئون روشن خجالتی نبودند.

نحوه عکاسی از پروانه ها
بیشتر بخوانید

بازیگوشی: طراحی پست مدرن خودش را جدی می گیرد اما نه خیلی جدی. عناصر شوخ طبعی ، کنایه ، هوس باز و کیچ اغلب در ساختمانهای پست مدرن دیده می شود. Trompe-l’œil ، نوعی توهم نوری است که برای ایجاد سطوح صاف چند بعدی به نظر می رسد ، همچنین عنصری از هوی و هوس را به پست مدرنیسم اضافه کرد.

نقوش کلاسیک: طراحی پست مدرن ویژگی های مختلف معماری کلاسیک – مانند قوس ها و ستون ها – را با مواد مدرن مانند فولاد و شیشه مخلوط می کند.

انواع مختلفی از مواد و اشکال: معماران پست مدرن به اشکال مجسمه سازی بیش از خطوط سفت و سخت و تمیز اهمیت می دادند. بسیاری از ساختمان های پست مدرن دارای منحنی ها و زاویه های نامتقارن هستند.

معماری پست مدرن

معماری پست مدرن

3 نمونه معروف از معماری پست مدرن

تأثیرات پست مدرنیسم بسیار گسترده شده و امروزه می توان بناهای برجسته پست مدرن را در سراسر جهان یافت.

ساختمان پورتلند: ساختمان پورتلند توسط معمار آمریکایی مایکل گریوز ساخته شده است و در سال 1982 درهای خود را در مرکز شهر پورتلند ، اورگان باز کرد ، نمای گچ بری چهار طرفه و براق از یک پایه سبز کاشی کاری شده برای ایجاد تابلوی پایه یک یونان ساخته شده است ، دارای 15 طبقه بلند و تاج دار با پشت بام آبی آسمانی.

خانه وانا ونتوری: معمار آمریکایی رابرت ونتوری در دهه 1950 این خانه را برای مادرش ساخت. این اولین اقامتگاه پست مدرن در تاریخ است. این خانه از نظر معماری تأثیرات مدرن بسیاری دارد ، مانند پنجره های روبان افقی و نمای مینیمالیستی. با این حال ، نمای بیرونی آبی تک رنگ ، طاق نمایی قاب دار و سقف شیروانی ، عزیمت معمار از مدرنیسم به معماری پست مدرن است.

ساختمان M2: ساختمان M2 در توکیو ، ژاپن ، توسط معمار ژاپنی Kengo Kuma در سال 1991 ساخته شده است. طراحی آن شامل یک ستون عظیم است که توسط مشبک عناصر معماری مدرن و کلاسیک شامل طاق ها ، دندانه ها و مثلث ها احاطه شده است.

8 معمار برجسته پست مدرن

بسیاری از معماران عناصر معماری پست مدرن را در کارهای خود گنجانیدند ، اما این معماران به تعریف سبک کمک کردند.

تکنیک Panning ( پنینگ ) در عکاسی | آموزش عکاسی از سوژه متحرک
بیشتر بخوانید

فیلیپ جانسون (1906–2005): فیلیپ جانسون چهره برجسته ای از جنبش مدرن معماری بود ، اما سبک او در دهه های 1980 و 90 وارد پست مدرنیسم شد. برجسته ترین ساختمان پست مدرن وی خیابان 550 مدیسون است. این ساختمان سابق AT&T که با مشارکت همکار معمار جان Burgee ساخته شده است ، یک آسمان خراش برجسته در شهر نیویورک است.

چارلز مور (1925–1993): چارلز مور بیشتر به خاطر کارش به نام “میدان د ایتالیا” ، یک میدان پست مدرن که در پشت مرکز فرهنگی ایتالیایی آمریکا در مرکز شهر نیواورلئان ، لوئیزیانا واقع شده است ، مشهور است. در زمان تصور ، این میدان یک شاهکار پست مدرن محسوب می شد ، اما به سرعت خراب شد. در سال 2004 با مرمت کامل حفظ شد.

تری فارل (1938 تا کنون): معمار انگلیسی تری فارل برای طراحی ساختمان SIS شهرت دارد. این ساختمان اداری پست مدرن که ساختمان MI6 نیز نامیده می شود ، شاخه های سرویس های اطلاعاتی مخفی انگلیس را در قلب لندن ، انگلیس نگهداری می کند. زیبایی ساختمان ، عناصر معماری مدرنیست صنعتی را با سبک معابد مذهبی مایان و آزتک ترکیب می کند. این یکی از ناب ترین سلیقه های معماری دهه 1980 شمرده می شود.

جیمز استرلینگ (1926–1992): معمار بریتانیایی جیمز استرلینگ Neue Staatsgalerie را در اشتوتگارت ، آلمان ، در سال 1984 تکمیل کرد. این ساختمان طراحی کلاسیک و مدرن را در کنار هم قرار می دهد ، عناصر طبیعی و اشکال کلاسیک را با قاب فولادی صنعتی و ویژگی های تزئینی با رنگ روشن در کنار هم قرار می دهد.

هلموت جاهن (2021-1940): معمار متولد آلمان متولد هلموت جاهن به خاطر ساختن مرکز جیمز آر تامپسون در شیکاگو ، ایلینوی مشهور است. ساختمان 17 طبقه به سبک دهلیز دارای یک صفحه شیشه ای است که به نور طبیعی اجازه می دهد فضا را تحت فشار قرار دهد. نمای بیرونی شیشه و فلز از زاویه ها و منحنی های کنار هم قرار گرفته است.

رابرت ونتوری (1925–2018): معمار آمریکایی رابرت ونتوری بیشتر به خاطر آثارش در فیلادلفیا ، پنسیلوانیا شهرت دارد. گیلد هاوس ، یک ساختمان مسکونی مسکونی ، اولین کار مهم وی و یکی از اولین بیانات معماری پست مدرن بود. یکی دیگر از بناهای برجسته ونتوری ، خانه وانا ونتوری است. این خانه برای مادرش در سال 1964 ساخته شده است ، بیانگر بسیاری از احساسات ونتوری در کتابش در مورد طراحی پست مدرن است.

تابلو جیغ
بیشتر بخوانید

فرانک گری (1929 تا کنون): معمار ساکن لس آنجلس ، فرانک گری به خاطر ساخت بسیاری از ساختارهای پست مدرن در ایالت کالیفرنیا ، از جمله اقامتگاه نورتون در ساحل ونیز و سالن کنسرت والت دیسنی در لس آنجلس مشهور است. وی همچنین موزه گوگنهایم در بیلبائو ، اسپانیا و خانه رقص در پراگ را طراحی كرد كه هر دو دارای اشکال خم كننده ای هستند كه به نظر می رسد قوانین فیزیك را نقض می كنند.

مایکل گریوز (2015-1934): معمار آمریکایی مایکل گریوز به دلیل ایجاد ساختمان تیم دیزنی در بوربانک کالیفرنیا شهرت دارد. به نظر می رسد خط سقف این ساختمان توسط مجسمه های شخصیت های هفت کوتوله دیزنی پشتیبانی می شود. گریوز همچنین به دلیل طراحی ساختمان پورتلند ، یک دفتر خدمات شهری در مرکز شهر پورتلند ، اورگان شناخته شده است. ساختمان اداری در سال 1982 درهای خود را باز کرد و دارای ترکیبی از رنگها و مواد سطح ، پنجره های کوچک و شکوفائی بصری چشمگیر بود.

معماری پست مدرن

معماری پست مدرن

منبع مستر کلاس

بیشتر بخوانید:

نقد فیلم Holler|سریال پیکی بلایندرز|بهترین فیلم های رابرت زمکیس|انیمیشن های جدید نتفلیکس|فیلم تام کلنسی بدون پشیمانی|بهترین فیلمهای نیکول کیدمن|نقد فیلم Plan B|نیکولو ماکیاولی کیست ؟|سبک موسیقی ملل|فیلم باشگاه مشت زنی

دیدگاهتان را بنویسید

5 × 1 =