صفحه اصلی > علم و فناوری : 10 حقیقت آلودگی پلاستیکی : 3 اثر آلودگی پلاستیکی
ads

10 حقیقت آلودگی پلاستیکی : 3 اثر آلودگی پلاستیکی

آلودگی پلاستیکی

آلودگی پلاستیکی حاوی مقدار قابل توجهی زباله در سرزمین ها و آبهای ما هستند و برای گیاهان ، حیوانات ، انسانها و کل اکوسیستم ها خطرناک هستند.

آلودگی پلاستیکی چیست؟

آلودگی پلاستیکی تجمع محصولات پلاستیکی مصنوعی است که روی زیستگاه های طبیعی انسان و حیات وحش تأثیر منفی می گذارد. آلودگی پلاستیکی یکی از مهمترین عوامل ایجاد کننده تغییرات آب و هوایی است. پلاستیک تقریباً غیرممکن است که تجزیه شود ، در محل های دفن زباله می پیچد و در اقیانوس جایی که بر زندگی دریایی تأثیر منفی می گذارد. علاوه بر این ، مدیریت زباله نمی تواند بیشتر پلاستیک ها را بازیافت کند (حتی آنهایی که نماد بازیافت دارند) ، به این معنی که بیشتر زباله های پلاستیکی به محل دفن زباله یا اقیانوس ختم می شود.

3 اثرات آلودگی پلاستیکی

در اینجا چند روش وجود دارد که آلودگی پلاستیکی جهانی بر محیط زیست ما تأثیر منفی می گذارد:

برای حیات وحش مضر است. حیوانات اغلب اقلام پلاستیکی را که با غذا اشتباه می گیرند ، می خورند که می تواند باعث مشکلات داخلی بدن شود. بسیاری از حیوانات مانند پرندگان ، لاک پشت های دریایی و دیگر زندگی های دریایی در محصولات پلاستیکی گرفتار شده و زندگی و فرار از شکارچیان را برای آنها دشوار می کند. با هفت روش مختلف برای استفاده کمتر از پلاستیک آشنا شوید.

برای سلامتی همه اشکال زندگی مضر است. بیشتر پلاستیک ها سوزانده یا در محل های دفن زباله ریخته می شوند ، جایی که مواد شیمیایی سمی را در خاک نشت می کند. سالانه 154 میلیون پوند پلاستیک سوزانده می شود و سموم را در هوا آزاد می کند و منجر به افزایش انتشار گازهای گلخانه ای ، افزایش و تشدید اثرات تغییرات آب و هوایی می شود. علاوه بر این ، پلاستیک ها می توانند به منابع غذایی و آب ما ختم شوند و باعث اختلالات رشدی ، عصبی یا تولید مثل شوند که می تواند برای سلامتی حیوانات و انسان مضر باشد.

آلودگی پلاستیکی

آلودگی پلاستیکی

حمل و نقل برای گونه های مهاجم را فراهم کنید. شناورهای پلاستیکی شناور پلاستیکی می توانند بر زندگی دریایی تأثیر منفی گذاشته و حمل و نقل گونه های مهاجم را فراهم کنند. همانطور که زباله ها در دریا شناور می شوند ، باکتری های غیر بومی و سایر موجودات را به مکان های جدید منتقل می کند ، جایی که می توانند به ویژه مضر باشند.

اردو نوروزی تیزهوشان موسسه علمی خبرگان بهترین فرصت برای قبولی در مدارس تیزهوشان
بیشتر بخوانید
10 حقیقت آلودگی پلاستیکی

از سال 1950 ، تولید کنندگان پلاستیک بیش از هشت میلیارد قطعه پلاستیک تولید کرده اند که بیشتر آنها در محل دفن زباله یا اقیانوس جمع می شوند. در اینجا برخی از حقایق کلیدی در مورد آلاینده های پلاستیک آورده شده است:

میکروپلاستیک ها مسئله مهمی هستند. هنگامی که پلاستیک تجزیه می شود ، تبدیل به قطعات پلاستیکی کوچکتری می شود که به عنوان میکروپلاستیک شناخته می شوند. این ذرات پلاستیکی تقریباً میکروسکوپی می توانند با ماسه یا رسوبات دیگر مخلوط شوند که منجر به آلودگی بیشتر از حد کوچک برای دیدن با چشم غیر مسلح می شود. حیواناتی که در شن و ماسه حفر می کنند یا اقیانوس را برای غذا جستجو می کنند ، مانند آلباتروس و دیگر پرندگان دریایی ، بیشتر مستعد بلع پلاستیکی هستند. میکروپلاستیک ها در منابع آب و مواد غذایی ما نفوذ کرده و آثار زیانبار آلودگی پلاستیکی را به زنجیره غذایی منتقل می کنند.

مصرف پلاستیک رو به افزایش است. در سال 2017 ، مصرف کنندگان حداقل یک میلیون بطری پلاستیکی آب در هر دقیقه خریداری کردند. علاوه بر این ، سالانه بیش از 500 میلیارد کیسه پلاستیکی در سراسر جهان خریداری می شود ، اگرچه برخی از کشورها و ایالات ایالات متحده استفاده از کیسه های یکبار مصرف را برای مقابله با آلودگی پلاستیک ممنوع کرده اند.

پلاستیک های یکبار مصرف رایج هستند. بسته بندی های پلاستیکی ، مانند بسته بندی مواد غذایی ، تقریبا نیمی از مقدار ضایعات پلاستیکی را شامل می شود. به عنوان مثال ، مصرف کنندگان روزانه 500000 نی پلاستیکی استفاده می کنند. بیش از 99 درصد از پلاستیک ها از مواد شیمیایی تهیه شده از سوخت های فسیلی ، که به عنوان پتروشیمی نیز شناخته می شوند ، تهیه می شود. این سموم پلاستیکی به داخل زمین و آب نفوذ کرده و دور ریختن اینهمه تن پلاستیک را به دفعات خطرناک می کند.

پلاستیک های زیست تخریب پذیر نیز به آلودگی کمک می کنند. پلاستیک تجزیه پذیر یک ترکیب مصنوعی است که می تواند در طول زمان از طریق موجودات زنده تجزیه شود و در نهایت به آب ، دی اکسید کربن و مواد باقی مانده به نام زیست توده تجزیه شود. با این حال ، همه محصولات پلاستیکی تجزیه پذیر با سرعت یکسان تجزیه نمی شوند و عوامل مختلف می توانند بر سرعت تجزیه آنها تأثیر بگذارند.

بیوگرافی مهندس انرژی محبوب لونی جانسون
بیشتر بخوانید

تولید پلاستیک از سال 1950 افزایش یافته است. بر اساس مطالعه ای که تولید جهانی پلاستیک را از 1950 تا 2015 مورد تجزیه و تحلیل قرار داده است ، تخمین زده می شود که در دوره 65 ساله هشت میلیارد تن پلاستیک تولید شده است. تنها 9 درصد از پلاستیک برای استفاده مجدد بازیافت شد و 79 درصد به محل دفن زباله و سایر نقاط رسید.

تنها 20 کشور مسئول بیشتر زباله های پلاستیکی هستند. چین ، اندونزی ، فیلیپین و ایالات متحده هر سال بزرگترین مشارکت کنندگان در زباله های پلاستیکی هستند. یک آمریکایی سالانه 185 پوند پلاستیک را دور می ریزد که تقریباً نیمی از آن یکبار مصرف است.

تقریبا سه چهارم زباله های ساحل پلاستیکی است. حدود 73 درصد زباله های یافت شده در سواحل سراسر جهان از محصولات پلاستیکی و بقایای پلاستیکی است. بطری های پلاستیکی ، کیسه های مواد غذایی و سایر اقلام پلاستیکی اغلب به اقیانوس های جهان ریخته می شود – سالانه حدود هشت میلیون تن پلاستیک – در نهایت در سواحل ما جمع می شود.

آلودگی پلاستیکی

آلودگی پلاستیکی

پلاستیک های دریایی به زندگی اقیانوس ها آسیب می رسانند. آلودگی پلاستیکی اقیانوس به چهار برابر تعداد مناطق مرده موجود در آبهای ما کمک کرده است. مناطق مرده مناطقی در محیط های دریایی هستند که از اکسیژن کم رنج می برند. این سطوح پایین اکسیژن می تواند باعث خفگی حیوانات دریایی شود که منجر به انقراض آنها و ایجاد عدم تعادل اکولوژیکی می شود. بسیاری از پستانداران دریایی ، ماهیگیری و پرندگان دریایی نیز در اثر بلعیدن یا گیر افتادن در بقایای پلاستیکی با آسیب یا صدمات مهلکی روبرو هستند.

زباله های پلاستیکی جزایر آن را تشکیل می دهند. در مطالعه ای که در سال 2001 انجام شد ، تقریبا 335000 قطعه پلاستیک در مایل مربع در شمال مرکزی اقیانوس آرام – سیستم گسترده ای از جریانهای اقیانوسی که در شمال اقیانوس آرام (بین سانفرانسیسکو ، کالیفرنیا و هاوایی) یافت می شود – ایجاد شده است که به عنوان اقیانوس آرام بزرگ شناخته می شود. پچ زباله. پنج جزیره زباله پلاستیکی در سراسر جهان وجود دارد: شمال آتلانتیک ، جنوب اقیانوس اطلس ، شمال اقیانوس آرام ، جنوب اقیانوس آرام ، و اقیانوس هند.

از اورانوس تا اریس: درون کشفیات کلیدی منظومه شمسی
بیشتر بخوانید

وسایل ماهیگیری یکی از آلاینده های اصلی پلاستیک است. وسایل ماهیگیری مانند تورها ، خطوط و تله ها 10 درصد آلودگی پلاستیکی را تشکیل می دهند و سالانه 640 هزار تن زباله پلاستیکی اقیانوس ایجاد می کنند. بر اساس یک مطالعه ، زباله بزرگ اقیانوس آرام حاوی 46000 تن مگا پلاستیک است که بیش از 80 درصد آن وسایل ماهیگیری است.

منبع با دوربین

بیشتر بخوانید:

سبک موسیقی لاتین | آموزش نکات مهم برای آواز خواندن | از کریستینا آگیلرا | فیلم جان ویک فصل ۴ | ایان مک شین به طور رسمی به عنوان وینستون بازگشت | فیلم زن در ریگ روان | پرفروش ترین کتاب های روانشناسی | نقد و بررسی بازی Dying Light | نقد فیلم رقصنده با گرگ ها | نقد فیلم همسر جیکوب | فیلم ۲۰۰۱: ادیسه فضایی | بهترین فیلم های سلما هایک

دیدگاهتان را بنویسید

15 − 7 =