روتر چیست؟

روتر

روتر چیست؟

روتر دستگاهی است که دو یا چند شبکه یا شبکه های فرعی بسته را متصل می کند. این سرویس دو عملکرد اصلی را انجام می دهد: مدیریت ترافیک بین این شبکه ها با هدایت بسته های داده به آدرس IP مورد نظر آنها ، و اجازه دادن به چندین دستگاه برای استفاده از اتصال اینترنت یکسان.

انواع مختلفی از روترها وجود دارد ، اما اکثر روترها داده ها را بین LAN (شبکه های محلی) و WAN (شبکه های گسترده) منتقل می کنند. LAN یک گروه از دستگاه های متصل به محدوده جغرافیایی خاص است. یک LAN معمولاً به یک روتر واحد نیاز دارد.

برعکس ، WAN یک شبکه بزرگ است که در یک منطقه وسیع جغرافیایی گسترده شده است. به عنوان مثال ، سازمانها و شرکتهای بزرگی که در چندین مکان در سراسر کشور فعالیت می کنند ، به LAN های جداگانه برای هر مکان نیاز دارند ، که سپس برای ایجاد WAN به LAN های دیگر متصل می شوند. از آنجا که WAN در یک منطقه وسیع توزیع می شود ، اغلب نیاز به چندین روتر و سوئیچ*دارد.

*سوئیچ شبکه بسته های داده را بین گروه های دستگاه در یک شبکه ارسال می کند ، در حالی که روتر داده ها را بین شبکه های مختلف ارسال می کند.

روتر چیست؟

روتر

روتر چگونه کار می کند؟

یک روتر را به عنوان یک کنترل کننده ترافیک هوایی و بسته های داده را به عنوان هواپیمایی که به سمت فرودگاهها (یا شبکه های مختلف) حرکت می کند در نظر بگیرید.

همانطور که هر هواپیما مقصد منحصر به فردی دارد و مسیر منحصر به فردی را دنبال می کند ، هر بسته باید تا حد ممکن به طور کارآمد به مقصد خود هدایت شود. همانطور که یک کنترل کننده ترافیک هوایی اطمینان می دهد که هواپیماها بدون گم شدن یا دچار اختلال بزرگ در مسیر خود به مقصد می رسند ، روتر به هدایت بسته های داده به آدرس IP مقصد کمک می کند.

به منظور هدایت موثر بسته ها ، روتر از یک جدول مسیریابی داخلی استفاده می کند – لیستی از مسیرها به مقاصد مختلف شبکه. روتر سربرگ بسته را می خواند تا مشخص کند به کجا می رود ، سپس از جدول مسیریابی مشورت می کند تا کارآمدترین مسیر به مقصد را مشخص کند. سپس بسته را به شبکه بعدی در مسیر ارسال می کند.

بررسی گوشی Xiaomi Poco M3 Pro 5G
بیشتر بخوانید

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مسیریابی IP و پروتکل هایی که در این فرایند استفاده می شود ، بخوانید مسیریابی چیست؟

تفاوت بین روتر و مودم چیست؟

اگرچه برخی از ارائه دهندگان خدمات اینترنت (ISP) ممکن است روتر و مودم را در یک دستگاه واحد ترکیب کنند ، اما یکسان نیستند. هر یک نقش متفاوتی اما به همان اندازه مهم در اتصال شبکه ها به یکدیگر و اینترنت بازی می کنند.

یک روتر شبکه هایی را تشکیل می دهد و جریان داده ها را در داخل و بین آن شبکه ها مدیریت می کند ، در حالی که یک مودم آن شبکه ها را به اینترنت متصل می کند. مودم ها با تبدیل سیگنال های ISP به سیگنال دیجیتالی که می تواند توسط هر دستگاه متصل تفسیر شود ، اتصال به اینترنت ایجاد می کند. برای اتصال به اینترنت ممکن است یک دستگاه واحد به مودم متصل شود. به طور متناوب ، یک روتر می تواند به توزیع این سیگنال در چندین دستگاه در یک شبکه ثابت کمک کند و به همه آنها اجازه دهد به طور همزمان به اینترنت متصل شوند.

اینطور فکر کنید: اگر باب یک روتر داشته باشد اما مودمی نداشته باشد ، می تواند LAN ایجاد کرده و داده ها را بین دستگاه های آن شبکه ارسال کند. با این حال ، او نمی تواند آن شبکه را به اینترنت متصل کند. از سوی دیگر ، آلیس مودم دارد ، اما روتر ندارد. او قادر خواهد بود یک دستگاه را به اینترنت متصل کند (به عنوان مثال ، لپ تاپ محل کارش) ، اما نمی تواند آن اتصال اینترنت را به چندین دستگاه (مثلاً لپ تاپ و تلفن هوشمندش) توزیع کند. کارول ،

در همین حال ، روتر و مودم دارد. با استفاده از هر دو دستگاه ، می تواند LAN را با رایانه رومیزی ، رایانه لوحی و تلفن هوشمند خود تشکیل داده و همه آنها را به طور همزمان به اینترنت متصل کند.

روتر چیست؟

روتر

انواع مختلف روترها چیست؟

برای اتصال LAN به اینترنت ، ابتدا روتر باید با مودم ارتباط برقرار کند. دو روش اصلی برای انجام این کار وجود دارد:

روتر بی سیم: روتر بی سیم از کابل اترنت برای اتصال به مودم استفاده می کند. این داده ها را با تبدیل بسته ها از کد باینری به سیگنال های رادیویی توزیع می کند ، سپس با استفاده از آنتن ها آنها را به صورت بی سیم پخش می کند. روترهای بی سیم LAN ایجاد نمی کنند. در عوض ، آنها WLAN (شبکه های محلی بی سیم) ایجاد می کنند ، که چندین دستگاه را با استفاده از ارتباطات بی سیم متصل می کند.

نقد و بررسی Autel Evo Lite+
بیشتر بخوانید

روتر سیمی: مانند روتر بی سیم ، روتر سیمی نیز از کابل اترنت برای اتصال به مودم استفاده می کند. سپس از کابلهای جداگانه برای اتصال به یک یا چند دستگاه درون شبکه ، ایجاد LAN و اتصال دستگاههای درون آن شبکه به اینترنت استفاده می کند.

علاوه بر روترهای بی سیم و سیمی برای LAN های کوچک ، انواع مختلفی از روترها وجود دارد که عملکردهای خاصی را انجام می دهند:

روتر اصلی: بر خلاف روترهای مورد استفاده در شبکه خانگی یا مشاغل کوچک ، یک روتر اصلی توسط شرکت ها و مشاغل بزرگ استفاده می شود که حجم زیادی از بسته های داده را در شبکه خود منتقل می کنند. روترهای اصلی در “هسته” یک شبکه کار می کنند و با شبکه های خارجی ارتباط ندارند.

روتر اج: در حالی که یک روتر اصلی به طور انحصاری ترافیک داده ها را در یک شبکه بزرگ مقیاس می کند ، یک روتر اج با هر دو روتر اصلی و شبکه های خارجی ارتباط برقرار می کند. روترهای Edge در “لبه” یک شبکه زندگی می کنند و از BGP (پروتکل دروازه مرزی) برای ارسال و دریافت داده از سایر LAN ها و WAN ها استفاده می کنند.

روتر مجازی: روتر مجازی نرم افزاری است که عملکرد مشابه روتر سخت افزاری استاندارد را انجام می دهد. در صورت خرابی ، ممکن است از پروتکل افزونگی روتر مجازی (VRRP) برای ایجاد روترهای مجازی اولیه و پشتیبان استفاده کند.

روتر چیست؟

روتر

برخی از چالش های امنیتی مرتبط با روترها چیست؟

سوء استفاده از آسیب پذیری: همه روترهای مبتنی بر سخت افزار دارای نرم افزار نصب شده به طور خودکار معروف به سیستم عامل هستند که به روتر کمک می کند تا عملکردهای خود را انجام دهد. مانند هر نرم افزار دیگری ، سیستم عامل روتر اغلب دارای آسیب پذیری هایی است که مهاجمان سایبری می توانند از آنها استفاده کنند (یک مثال) ،

و فروشندگان روتر به طور دوره ای به روز رسانی می کنند تا این آسیب پذیری ها را وصله کنند. به همین دلیل ، سیستم عامل روتر باید به طور مرتب به روز شود. روترهای بدون اتصال می توانند توسط مهاجمان به خطر بیفتند و آنها را قادر به نظارت بر ترافیک یا استفاده از روتر به عنوان بخشی از بات نت کنند.

نقد و بررسی Oculus Quest 2
بیشتر بخوانید

حملات DDoS: سازمانهای کوچک و بزرگ اغلب هدف حملات توزیع شده خدمات (DDoS) هستند که به زیرساخت شبکه آنها هدایت می شود. حملات DDoS لایه شبکه بدون تخفیف می تواند روترها را تحت فشار قرار دهد یا باعث خرابی آنها شود و در نتیجه باعث خرابی شبکه شود. Cloudflare Magic Transit یک راه حل برای محافظت از روترها و شبکه ها در برابر این نوع حملات DDoS است.

اعتبارات اداری: همه روترها دارای مجموعه ای از اعتبارات مدیر برای انجام وظایف اداری هستند. این اعتبارها روی مقادیر پیش فرض مانند “admin” به عنوان نام کاربری و “admin” به عنوان رمز عبور تنظیم شده است. نام کاربری و گذرواژه باید در اسرع وقت به وضعیت امن تری بازگردانده شود: مهاجمان از مقادیر پیش فرض رایج برای این اطلاعات مطلع هستند و در صورت بازنشانی نمی توانند از آنها برای کنترل از راه دور استفاده کنند.

روتر چیست؟

روتر

پایان مقاله روتر چیست؟

مجله نگاه 

بیشتر بخوانید:

بیوگرافی کوبی برایانت بازیکن اسبق بسکتبال آمریکا | کتاب های آلبر کامو | فیلم زندگی شیرین | بیوگرافی جورج اورول | کسب درآمد اینترنتی از طریق طراحی گرافیک | نقد و بررسی بازی prey | اصلاح رنگ تصویر به صورت اتوماتیک در فتوشاپ | فیلم ۴۰۰ ضربه | سفر مرگ | کسب درآمد با تدریس آنلاین |

دیدگاهتان را بنویسید

هجده + 10 =