صفحه اصلی > سینما : نقد فیلم تب شب یکشنبه
ads
ads

نقد فیلم تب شب یکشنبه

فیلم تب شب یکشنبه

نقد فیلم تب شب یکشنبه / نقد فیلم Saturday Night Fever

” فیلم تب شب یکشنبه ” فیلم مورد علاقه ژن سیسکل بود و او حداقل 17 بار آن را تماشا کرد. همه ما فیلم هایی از این دست داریم ، عناوینی که از دسته های خوب و بد فراتر می روند و مستقیم به قلب ما نفوذ می کنند. لیست کوتاه خودم شامل ” فیلم زندگی شیرین ” ، “A Hard Day’s Night” و ” فیلم مرد سوم “. اینها فیلم هایی هستند که نمایانگر آنچه در یک زمان زندگی ام آرزو داشتم و دیدن دوباره آنها مانند گوش دادن به آهنگی است که محبوب بود اولین تابستان عاشق بودی

با مقاله نقد فیلم تب شب یکشنبه با بامدادی ها همراه شوید.

نقد فیلم تب شب یکشنبه

فیلم تب شب یکشنبه

اگرچه ” فیلم تب شب یکشنبه ” در درجه اول از نظر عاطفی او را مجذوب خود کرد ، سیسکل در مورد آن از لحاظ مضامین صحبت کرد و دو موضوع اصلی وجود دارد. اول ، آرزوی همه جوانان برای فرار از یک حبس ابد کار خسته کننده دوم ، دشواری برخی از مردان در رابطه با زنان به عنوان رفیق و دوست و نه فقط تسهیل کننده روابط جنسی.

بیشتر بخوانید: 100 فیلم برتر تاریخ

صحنه ای در فیلم تب شب یکشنبه وجود دارد که قهرمان ، تونی مانرو ، با استفانی ، دختری که دوستش دارد ، روی یک نیمکت نشسته و همه چیز را درباره یکی از پلهای خارج از بروکلین به او می گوید: قد ، طول ، چند متر مکعب بتن شروع به ساخت آن کرد – و شما می توانید آرزوی او برای عبور از آن پل و ترک بروکلین را بچشید.

پیش از این ، استفانی او را با چند کلمه بی رحمانه توصیف کرده است: “شما با پدر و مادر خود زندگی می کنید ، با دوستان خود آویزان هستید و شنبه های شنبه همه چیز را در ادیسه 2001 می سوزانید. شما کلیشه هستید. شما هیچ کجا نیستید ، شروع نمی کنید جایی وجود ندارد. “” تونی احساس می کند که حق با اوست.

مضمون فرار به شهر بزرگ در فیلم ها و ادبیات آمریکایی مهم است و ” فیلم تب شب یکشنبه ” یک پیشینی آشکار دارد. هم فریب منهتن و هم مشکلات زنان 10 سال زودتر در “چه کسی این دک زدن” مارتین اسکورسیزی را درمان کرد at My Door؟ “(1967) ، که همچنین قهرمانی دارد که از آنچه فروید مجتمع مادونا-فاحشه نامیده می شود رنج می برد.

نقد فیلم خودروی من را بران | اقتباسی از داستان موراکامی
بیشتر بخوانید

(این مجموعه شامل این منطق است: من آنقدر تو را دوست دارم که می خواهم با تو بخوابم ، پس از آن نمی توانم دوست داشته باشم تو دیگر چون تو نوعی زنی هستی که با مردان رابطه جنسی داری.) در پایان فیلم ، تونی دوستان بی ارزش خود را پشت سر گذاشته و اولین قدمهای تزلزل را به سمت منهتن و نگاه روشن تر به زنان برداشته است و غیره مضامین حل شده است.

بیشتر بخوانید: نقاشی بانوی صخره‌ها

اما من گمان می کنم که ” فیلم تب شب یکشنبه ” نوع دیگری از جذابیت ها را برای سیسکل داشته است ، همان شیوه ای که فیلم ها گاهی اوقات گوشه های ناتمام زندگی ما را کامل می کنند. به نوعی ، تونی مانرو نوعی نوجوانی بود که ژن نداشت ، درست همانطور که مارچلو ، قهرمان ” فیلم زندگی شیرین ” ، نوعی زندگی را که قبلاً هوس کرده بودم ، کرد. ماندگارترین تصاویر ، تصاویر شادمانه آن است ، از تونی که در یک پیاده رو قدم می زند ، لباس شب می پوشد و در یک رقص انفرادی که اغلب مخاطبان آن را تحسین می کنند ، کف دیسکو را می پوشد. چیزهای زیادی در این فیلم وجود دارد که غم انگیز و دردناک است ، اما آنچه بعد از چند سال به یاد می آورید جان تراولتا در کف رقص با آن لباس کلاسیک دیسکو سفید و Bee Gees در موسیقی متن است.

اجرای تراولتا یک تأیید عالی است و عملکرد او آسیب پذیر و عمدتا دوست داشتنی است. در نقش یک کودک 19 ساله ، به نظر می رسد بسیار جوان است. عکسهای آغازین لحن را تنظیم می کنند ، و هنگامی که قدم می زند در خیابان ، روی کفشهای با دقت براق او متمرکز می شوند.

در خانه ، او هنوز مثل یک بچه رفتار می کند. وقتی پدرش 4 دلار در فروشگاه سخت افزار افزایش پیدا کرد ، پدرش گفت: “می دانید امروز 4 دلار چه چیزی خریداری می کند؟ حتی 3 دلار هم نمی خرد.” اما در اتاق خواب او ، با پوسترهای آل پاچینو و “راکی” ، به سینه لختش می رسد ، خود را در آینه تحسین می کند ، با عشق موهایش را شانه می کند ، زنجیرهای طلای خود را می پوشد ، و در حالی که زیپ را به سمت بالا می کشد ، با یک تورم کوچک خنده دار به لباس دیسکو خود پا می گذارد.

نقد فیلم مرد خاکستری | بلاک باستر تابستانی
بیشتر بخوانید

(“ساخت عجیب شلوار دیسکو این است اسکات تی اندرسون ، در یک صفحه وب اختصاص داده شده به فیلم ، مشاهده می کند که ” و او زخمی شده است: “آیا فقط موها را تماشا می کنید؟ من مدت زیادی روی موهایم کار می کنم و تو آن را می زنی! “

بیشتر بخوانید: تحلیل نقاشی تعمید مسیح

خانه یک دام است ، به ریاست عکس برادر بزرگتر تونی ، پدر فرانک جونیور (خانم مانرو هر بار که نام را بر زبان می آورد از روی خودش عبور می کند). آزادی با گشت و گذار در خیابان ها و بازی در طبقه دیسکو نشان داده می شود. خلاصه داستان فیلم شامل انتخاب او بین آنت (دونا پسکو) ، دختری است که او را دوست دارد و استفانی (کارن لین گورنی) ، دختری که در منهتن کار می کند و رویای کلاس خود را نشان می دهد. در فیلم اسکورسیزی ، این دختر واقعاً با کلاس بود (او بالرین بود) ، اما استفانی به سادگی نسخه ای آراسته از آنت است که در مطب جایی که افراد مشهور (پل آنکا!) گاهی اوقات به آنجا می آیند ، کار تایپ می کند.

نقد فیلم تب شب یکشنبه

فیلم تب شب یکشنبه

من همیشه فکر می کردم آنت انتخاب بهتری برای تونی نسبت به استفانی است ، زیرا آنت توهم کمتری دارد. (“او از او می پرسد ،” چرا اینقدر از من متنفر هستی ، وقتی همه کاری که من کردم مثل تو بودم؟ “) اما تونی نمی تواند این را ببیند زیرا او واقعاً نمی تواند زنان را ببیند ، و در صحنه های بسته ظالمانه او یک تلاش نیمه جان را برای تجاوز به استفانی انجام می دهد ، و سپس در صندلی جلوی ماشین می نشیند در حالی که آنت در پشت توسط دو نفر از دوستانش مورد تجاوز قرار می گیرد. البته ، در آن زمان ، در آن محیط ، شاید تجاوز به حساب نیامده باشد ، بلکه فقط یک نوع خواستگاری پرانرژی است.

فیلم تب شب یکشنبه کاملاً بی نقص است و برخی از صحنه های آن ناجور است. با تماشای دوباره آن ، من تحت تأثیر قرار گرفتم که چگونه با کل داستان اصلی پدر فرانک جونیور برخورد می شود. برادر بزرگتر تونی به خانه می آید ، اعلام می کند که کشیش را ترک می کند ، یک گفتگوی کاملاً سطحی با تونی دارد ، او را در دیسکو همراهی می کند ، با لبخند لبخند می زند و سپس از دیسکو و فیلم ناپدید می شود.

بیشتر بخوانید: تحلیل نقاشی مرد ویترویوسی

گویی در حال مشاهده ی شخصیتی هستیم که در حال عبور از این فیلم در مسیر رسیدن به شخصیت دیگری است (“کشیش” ، شاید؟). همچنین جالب است بدانید که مسابقه نهایی دیسکو با توجه به بزرگ بودن در خاطرات ما ، واقعاً چقدر زمان صفحه نمایش دارد.

نقد فیلم شین
بیشتر بخوانید

همچنین عجیب است که چگونه فیلم سینمایی با مرگ بابی سی (باری میلر) ، که در نیمه راه عمد ، از روی پل سقوط می کند ، تجاوز به آنت بی جا می شود. پایان خوش ، در حالی که تونی و استفانی بر روی طاقچه پنجره می نشینند و لبخند می زنند ، آینده امیدوار کننده ای را تداعی می کند بدون اینکه در مورد مشکلات گذشته نزدیک بتواند مسدود شود. تونی ، که به دانشگاه نرفته است و مهارت های تایپ استفانی را ندارد ، ممکن است واقعاً بتواند در منهتن شغلی پیدا کند ، اما به احتمال زیاد شغل جدید او به اندازه کارمند سخت افزاری که از خود به جای گذاشته جالب نخواهد بود.

پس چرا من تعجب می کنم که فیلم تب شب یکشنبه برای ژن سیسکل اینقدر معنی داشت؟ تصور می کنم چون او آن را در زمان مشخصی دیده است. چون رویاهای تونی مانرو او را لمس کرد. زیرا در حالی که تونی روی زمین رقص بود ، مشکلات او فراموش شد و از محدودیت هایش فراتر رفت.

اولین بار که “La Dolce Vita” را دیدم ، نمایانگر همه چیزهایی بود که امیدوارم به آن برسم. ده سال بعد ، نسخه ای از آنچه در آن گرفتار شدم را نشان می داد. ده سال پس از آن ، آن چیزی بود که از آن فرار کرده بودم. و با این حال جذابیت آن برای من فقط بیشتر شد. من تغییر کرده بودم اما فیلم تغییر نکرده بود. برخی از فیلم ها مانند ماشین های زمان هستند و ما را به گذشته بازمی گردانند.

بیشتر بخوانید: تحلیل تابلو مدرسه آتن

همه ما در آن لحظه که چشم انداز زندگی خود را شکل دادیم ، خاطره قدرتمندی از شخصی داریم که در آن لحظه بودیم. تونی مانرو دقیقاً در آن لحظه آماده است. او اشتباه می کند ، دست و پا می زند ، چیزهای اشتباهی می گوید ، اما وقتی کاری را که دوست دارد انجام می دهد ، لطف خاصی پیدا می کند.

احساسی که دارد و کاری که انجام می دهد از نقاط ضعف فیلمی که در آن حضور دارد فراتر رفته است. ما حق داریم که قدم و زیبایی رقص او را به یاد بیاوریم. سیسکل دوست داشت بگوید: “زندگی خود را وقف چیزی کن که دوست داری – نه دوستش داری ، بلکه دوست داری”. ” فیلم تب شب یکشنبه ” درباره چگونگی انجام این کار تونی مانرو است.

نقد فیلم غرامت مضاعف
بیشتر بخوانید

ژن کت و شلوار معروف سفید را در یک حراج خیریه خریداری کرد. من یک بار باید آن را بازرسی کنم این پیراهن با دکمه های زیر فاق بود ، پس از یک شب در زمین رقص هنوز هم زیبا به نظر می رسید. از ژن پرسیدم آیا تا به حال آن را امتحان کرده است؟ او گفت خیلی کوچک بود. اما اندازه آن مهم نبود. این ایده کت و شلوار بود.

بیشتر بخوانید: تحلیل نقاشی اتاق خواب

پایان نقد فیلم تب شب یکشنبه

منبع سایت مداد

نویسنده و منتقد سینما شاعر و رمان نویس حدود 15 سال تجربه نوشتن داستان کوتاه , کارگردانی و دستیار کارگردانی. و مدیر مجموعه بامدادی ها.

دیدگاهتان را بنویسید

19 + سیزده =