امروز برابر است با :9 خرداد 1402
بهترین فیلم های ژان لوک گدار

بهترین فیلم های ژان لوک گدار

بهترین فیلم های ژان لوک گدار

بهترین فیلم های ژان لوک گدار : ژان لوک گدار یکی از پیشگامان جنبش سینمایی موج نو فرانسه است. او کار خود را به عنوان منتقد سینما آغاز کرد و به دلیل بی اعتنایی به “سنت” در سینمای فرانسه در آن زمان مشهور بود. در نتیجه ، گدار پس از کارگردان شدن ، به زیر سوال بردن قراردادهای آن زمان در فیلم های خودش پرداخت.

در به چالش کشیدن کنوانسیون های سینما ، گدار به یکی از تأثیرگذارترین کارگردانان در تمام دوران تبدیل شد و تعداد بیشماری از فیلمسازان دیگر از جمله مارتین اسکورسیزی و کوئنتین تارانتینو را الهام گرفت.

بیشتر بخوانید: بهترین کتاب های گابریل گارسیا مارکز

با مقاله ( بهترین فیلم های ژان لوک گدار ) همراه ما باشید.

فیلم آلفاویل

ژان لوک گدار همیشه مضامین فلسفی مفهومی بالایی را در کارهای خود پیاده می کرد ، اما شاید این مسئله به وضوح در فیلم 1965 او ، آلفاویل دیده شود. در این فیلم ، گدار مضامین علمی تخیلی را با فیلم کلاسیک نوآر مخلوط می کند تا فضایی بی نظیر در آلفاویل ایجاد کند.

این فیلم در شهری به نام آلفاویل رخ می دهد که در آن فردگرایی و اکسپرسیونیسم از بین رفته است و جایی برای هنر یا بیان خود باقی نمی گذارد. داستان به دنبال یک مامور مخفی به نام لمی احتیاط در ماموریت خود برای نابودی یک کامپیوتر شیطانی است.( بهترین فیلم های ژان لوک گدار )

فیلم تحقیر (Le Mépris)

تحقیر 1963 با اجرای فوق العاده یکی از نمادهای فرهنگی فرانسه ، بریژیت باردو. مدل ، خواننده و بازیگر برجسته فرانسوی کامیل را به تصویر می کشد ، زنی که تصمیم می گیرد دیگر شوهرش را دوست ندارد ، فیلمنامه نویس که در حال کار بر روی اقتباسی از ادیسه است. این فیلم کاوش حیرت انگیز از احساسات انسانی است که مصیبت های جهان باستان ، به ویژه با محیط مدیترانه ای آن را بازتاب می دهد. این فیلم گران ترین فیلم گدار در زمان اکران بود و به کارگردان امکان همکاری با بازیگران مشهوری مانند باردو و جک پالانس را داد.( بهترین فیلم های ژان لوک گدار )

دو یا سه چیزی که من در مورد او می دانم (Deux Ou Trios Choses Que Je Sais D’elle)

بهترین فیلم های دنی بویل
بیشتر بخوانید

در حالی که آلفاویل بر فردگرایی متمرکز بود ، دو یا سه چیزی که درباره او می دانم با توجه به مصرف گرایی گسترده در قرن بیستم بود. این فیلم یک زن خانه دار به نام ژولیت را دنبال می کند که برای لذت بخشتر کردن زندگی حومه خود به کار جنسی روی می آورد.

ژان لوک گدار بدون در نظر گرفتن مکان فیلمبرداری ، واقعاً کار خارق العاده ای در ساخت خیره کننده این فیلم انجام داد. این کارگردان فرانسوی از فیلمبرداری استادانه استفاده کرده است تا زندگی روزمره را به زیبایی جلوه دهد.( بهترین فیلم های ژان لوک گدار )

بیشتر بخوانید: بهترین کتاب های ادبیات یمن

تعطیلات آخر هفته

این فیلم نقطه عطفی در کارنامه کارگردان تأثیرگذار فرانسوی بود. Week-End آغاز تمرکز سیاسی بیشتری برای گدار بود که در کارهای قبلی او به این صراحت نبود.

این فیلم حول یک تعطیلات معمولی و معمولی به این کشور متمرکز است که در پایان با فروپاشی بنیان های جامعه طبقه متوسط ​​فرانسه ، به نتایج تکان دهنده و پوچ از جمله قتل و آدم خواری منجر خواهد شد.( بهترین فیلم های ژان لوک گدار )

لا چینوی

La Chinois نمونه دیگری از علایق آکادمیک و فلسفی گدار است که در سینمای وی می درخشد. عشق گدار به مائوئیسم کاملاً مشهور بود و انتشار این فیلم همراه با علاقه او به مائوئیسم ، در هنگام اکران سر و صدای زیادی به پا کرد.

این فیلم هنگامی که می خواهند جهان را به نوعی بهشت ​​کمونیست تغییر دهند ، یک دانشجوی فلسفه و چهار عضو دیگر یک گروه مائوئیستی را دنبال می کند.( بهترین فیلم های ژان لوک گدار )

فیلم زندگی من برای زندگی (Vivre Sa Vie)

دقیقاً مانند دو یا سه چیزی که درباره او می دانم ، زندگی من برای زندگی انتقادی از مصرف گرایی است که به قسمت بزرگی از زندگی در قرن 20 تبدیل شده است.

در این فیلم افسانه فرانسوی ، و همسر سابق گدار ، آنا کارینا در نقش نانا بازی می شود ، زنی که شوهرش را ترک می کند تا بازیگر شود. این داستان نانا را در 12 قسمت بیان می کند ، تصمیم او برای روسپیگری و مبارزاتی را که در این صنعت انجام می دهد نشان می دهد.( بهترین فیلم های ژان لوک گدار )

بیشتر بخوانید: بهترین کتاب های ادبیات هلند

ماسکولین ، زنانه

بهترین فیلمهای اسپیلبرگ
بیشتر بخوانید

Masculin، Feminin یک فیلم خیره کننده است که مبارزات فرهنگ جوانان فرانسه در اواسط قرن بیستم را بررسی می کند. این فیلم در طول مدت زمان اجرا بسیار متمایل به فرهنگ عامه است و به خصوصیاتی مانند جیمز باند ، هنرمندانی چون باب دیلن و چهره های سیاسی مانند چارلز دیگل اشاره می کند.

متأسفانه برای گدار ، علی رغم ساخت فیلم با در نظر گرفتن جوانان فرانسوی ، به دلیل ماسکولین ، مضامین بزرگسالانه فمینین ، به آن نمره داده شد که نمایش آن برای افراد زیر 18 سال را ممنوع کرد ، که باعث بی اعتباری گدار شد.( بهترین فیلم های ژان لوک گدار )

Band Of Outsiders (Bande À Part)

با بازی آنا کارینا ، گروه از خارج از کشور فیلمی در مورد سه نفر است که در پاریس مرتکب یک سرقت می شوند. در حالی که این فیلم یک تریلر جنایی است ، اما همچنین یکی از سرگرم کننده ترین فیلم های گدار است که دارای چندین صحنه به یاد ماندنی از جمله یک صحنه رقص است که در سینمای فرانسه به نماد تبدیل شده است.

این فیلم با استقبال بسیار خوب منتقدان روبرو شد و بسیاری از توانایی گدار در ارائه چنین فیلم گانگستری فوق العاده جذاب و به یاد ماندنی ستایش کردند.( بهترین فیلم های ژان لوک گدار )

بیشتر بخوانید: بهترین کتاب های ادبیات سوئد

فیلم پیرو خوله

پیروت لو فو با اقتباس از رمان وسواس در سال 1962 و با بازی هر دو آنا کارینا و ژان پل بلموندو ، یک تریلر نوآر جنایی است که شامل موضوعاتی از جمله جنگ ویتنام و مبارزات هنری افراد است. این فیلم فردیناند بلموندو را دنبال می کند ، زیرا او تصمیم می گیرد زندگی خسته کننده و زناشویی خود را پشت سر بگذارد و از وجود بورژوازی خود بگریزد.

این فیلم یکی از خیره کننده ترین و بی نظیرترین فیلم های گدار است. کنار اتاق با علامت های تجاری معمول گدار ، از جمله شکستن دیوار چهارم توسط شخصیت ها ، فیلم نیز به شدت به جنبش پاپ آرت متمایل شد که در آن زمان رایج بود.( بهترین فیلم های ژان لوک گدار )

Breathless (À Bout De Souffle) فیلم از نفس افتاده

بهترین فیلم های آلفونسو کوران
بیشتر بخوانید

Breathless هم اولین فیلم بلند ژان لوک گدار و هم اولین وقفه بزرگ ژان پل بلموندو به عنوان بازیگر بود. فییلم از نفس افتاده به شدت از فیلم های جنایی آمریکایی الهام گرفته و یک زن آمریکایی به نام پاتریشیا فرانچینی را دنبال می کند که درگیر زندگی میشل پوئیکارد ، یک جنایتکار می شود.

این فیلم یکی از اولین فیلم های جنبش موج نو فرانسه بود و در نتیجه ، یکی از تأثیرگذارترین و نمادین ترین فیلم های تمام دوران است. علاوه بر تأثیر در سینمای فرانسه ، Breathless به دلیل استفاده از پرش های کوتاه و سبک بصری منحصر به فرد و گیرا ، در سطح بین المللی نیز مورد توجه قرار گرفت. ( بهترین فیلم های ژان لوک گدار )

بیشتر بخوانید: بهترین کتاب های ادبیات ترکیه

پایان مقاله بهترین فیلم های ژان لوک گدار

نویسنده و منتقد سینما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + 7 =