صفحه اصلی > هنرهای تجسمی : آموزش عکاسی بوکه | بوکه در عکاسی و بوکه چیست؟

آموزش عکاسی بوکه | بوکه در عکاسی و بوکه چیست؟

عکاسی بوکه

در عکاسی بوکه به کیفیت تاری مشاهده شده در قسمتهای خارج از فوکوس تصویر اشاره دارد. این تاری ممکن است برای چشم خوشایند باشد (معروف به بوکه “خوب”) ، یا مشاهده آن ناخوشایند یا گیج کننده باشد (معروف به بوکه “بد”).

عکاسانی که می خواهند به اثر بوکه دست یابند ، معمولاً از یک فوکوس کم برای ایجاد تصاویری با عمق میدان مشخص استفاده می کنند و در نتیجه زمینه ای تار ایجاد می شود. کیفیت تاری و جلوه هایی که در تصویر ایجاد می کند ، خوب یا بد بودن اثر بوکه را تعیین می کند.

به طور کلی ، برای اینکه بوکه خوب در نظر گرفته شود ، باید بین سوژه پیش زمینه در تصویر و پس زمینه یک تمایز بسیار واضح و واضح وجود داشته باشد. نمونه ای از بوکه خوب ممکن است سوژه ای کاملاً مشخص و کاملاً مشخص با پس زمینه تار باشد که توسط دایره های نور نرم و تاری ایجاد می شود. نمونه ای از بوکه بد ممکن است تصویری باشد که در آن هر دو موضوع پیش زمینه و پس زمینه کمی تار و خارج از فوکوس باشند. در زیر ، یک آموزش گام به گام نحوه دستیابی به اثر بوکه و چند نمونه از بوکه را می بینید.

آموزش عکاسی بوکه

عکاسی بوکه

عکاسی بوکه چیست؟

در عکاسی ، بوکه تکنیکی است که می تواند پس زمینه تصویر را تاری کند تا جلوه های زیبایی شناختی خاصی ایجاد کند. bok-uh یا bo-kay تلفظ می شود ، بر اساس کلمه ژاپنی boke-aji که به معنی تاری یا تیرگی است ، این روش بر کیفیت تاری نوعی منبع نور در عکس متمرکز است. مایک جانستون عکاس این سبک را در مقاله ای در سال 1977 در مجله Photo Techniques نامگذاری کرد.

بهترین دوربین برای بوکه چیست؟

مهمترین ابزار برای عکسبرداری بوکه لنز است.

هر لنز تعداد مشخصی تیغه بر روی دیافراگم خود دارد. اینها هنگام عکس گرفتن باز و بسته می شوند و دیافراگم ایجاد می کنند. این تعداد تیغه شکل بوکه را تعیین می کند.
عدسی با تیغه های کمتر بوکه ای هشت ضلعی ایجاد می کند.
عدسی با پره های بیشتر بوکه ای صاف و گرد تر ایجاد می کند.

نقاشی طلوع آفتاب از کلود مونه
بیشتر بخوانید

این به شما بستگی دارد که شما ترجیح می دهید ، اما به طور کلی ، وقتی مردم در مورد بوکه خوب صحبت می کنند ، آنها به شکل های گردتری اشاره می کنند که به طور کلی از کیفیت زیبایی پسندتری برخوردار هستند. همچنین می توانید با برش یک شکل از کاغذ تیره و پوشاندن لنز ، اشکال مختلف بوکه را ایجاد یا خریداری کنید.

با لنزهای مختلف می توانید بوکه را بدست آورید. هنگام خرید لنز ، معمولاً می توانید تعداد تیغه ها را حساب کنید. همچنین می توانید ببینید که “تیغه های دیافراگم” از ویژگی های ذکر شده است. برای شکل های گردتر به دنبال لنزهایی با بیش از هشت پره باشید.

همچنین یک لنز با فاصله کانونی بیشتر ، عکاسی از بوکه را آسان تر می کند ، زیرا فاصله کانونی بیشتر عمق میدان را کاهش می دهد.

چگونه می توان به عمق میدان برای بوکه دست یافت
تا جایی که ممکن است به موضوع عکس خود نزدیک شوید.

هرچه به سوژه نزدیکتر باشید ، عمق میدان کمتری خواهید داشت و زمینه شما تارتر خواهد شد.
هنگام عکاسی از بوکه ، همچنین می خواهید مطمئن شوید که سوژه از پس زمینه حتی بیشتر از حد معمول است: صدها فوت فکر کنید ، نه پنج یا ده.

آموزش عکاسی بوکه

آموزش عکاسی بوکه

کدام تنظیم دیافراگم برای بوکه بهترین است؟

برای اینکه بوکه خوب را با سهولت بیشتری شلیک کنید ، به دیافراگم سریعتر و بزرگتر نیاز دارید (با سرعت شاتر اشتباه نشود).

وقتی از دیافراگم بزرگ استفاده می کنید ، یک عمق میدان بسیار کم ایجاد می کنید. این باعث می شود که دوربین شما در حالی که پس زمینه تار است ، روی موضوع عکس متمرکز شود.

هنگام عکاسی از بوکه ، لنز خود را در کمترین دیافراگم تنظیم کنید ، که به آن “حداکثر دیافراگم” می گویند.
دوربین خود را در حالت اولویت دیافراگم تنظیم کنید و سپس مقدار “F” را به کمترین تعداد ممکن قرار دهید.
در دوربین Nikon DSLR می توانید این کار را با چرخاندن صفحه جلو در خلاف جهت ساعت انجام دهید.
در Canon ، دوربین را برای دستی به حالت “M” تبدیل کنید ، “Q” را برای حالت سریع فشار دهید و سپس شماره گیری را به سمت چپ بچرخانید تا جایی که نتوانید مقدار “F” را کمتر کنید.

آموزش عکاسی از محصول
بیشتر بخوانید

چگونه می توان چراغهای تاری تاری را بوکه شلیک کرد

بوکه با کمی تاری تاری ایجاد می شود. اگر تصویر شما هیچ منبع نوری کوچکی نداشته باشد – مانند فیلتر نور خورشید از طریق درختان ، چراغ های کریسمس یا حتی چراغ های خیابان در فاصله دور – هیچ بوکه ای در تصویر خود نخواهید داشت.

به عنوان مثال می توانید با تنظیم چراغ های کریسمس یا شمع ها در یک فضای داخلی ، یک منبع نور کوچک ایجاد کنید.
نکته این است که باید بین مناطق تاریک و تاریک در پس زمینه تصویر شما تفاوت قائل شود.
در اینجا درباره عکاسی و نور طبیعی بیشتر بدانید.

نحوه قرار دادن سوژه برای عکاسی بوکه

سرانجام ، موضوعی را انتخاب کنید که فاصله مناسبی از پس زمینه داشته باشد ، یا اینکه سوژه موجود خود را تا آنجا که ممکن است از پس زمینه دور کنید تا به تاری تاری دست یابد.

اگر مثلاً در حال عکاسی از یک پرتره هستید و در پس زمینه درختانی وجود دارد ، فرد را برای بوکه از نزدیک نزدیک نکنید. در عوض ، آنها را با فاصله از درختان قرار دهید ، به طوری که درختان می توانند به جای یک درخت جداگانه با پوست و برگ مشخص ، به عنوان زمینه ای نرم و مبهم ظاهر شوند.

نحوه گرفتن بوکه با آیفون در 4 مرحله

بوکه با آیفون شلیک می شود. این یک گزینه عالی برای افرادی است که عکاس حرفه ای نیستند یا مایل نیستند یا قادر به سرمایه گذاری در تجهیزات گران قیمت عکاسی نیستند.

آیفون هایی که با آیفون 7 شروع می شوند دارای یک لنز دوگانه هستند. اگر از آیفون با لنز دوگانه استفاده می کنید ، می توانید قبل از گرفتن عکس ، در کدام قسمت از تصویر فوکوس کنید و کدام قسمت تار شود. حالت عمودی برای این کار عالی است ، زیرا روی قسمت های یک تصویر تمرکز می کند.

سپس تلفن دو عکس می گیرد که با هم ترکیب می شوند و جلوه بوکه مطبوعی دارند. البته ، برای اینکه بوکه را در تصویر خود داشته باشید و نه فقط پس زمینه تار ، باید مطمئن شوید که آن نقاط از چراغ نیز وجود دارند.

عکاسی از حیات وحش | 9 نکته برای گرفتن عکاسی بهتر از حیات وحش
بیشتر بخوانید

اگر از تلفن قدیمی تر با یک لنز استفاده می کنید ، گرفتن بوکه همچنان امکان پذیر است. به جای گرفتن آن در زمان عکس گرفتن ، با این حال ، شما می خواهید پس از گرفتن عکس با استفاده از یک برنامه شخص ثالث جلوه را ایجاد کنید.

برنامه های موجود دائماً در حال تغییر هستند ، بنابراین بهترین شرط شما این است که در فروشگاه برنامه جستجو کنید و آنچه را که در حال حاضر در بالای لیست است پیدا کنید. بعضی از آنهایی که دارای امتیاز بالایی هستند شامل لنزهای بوکه ، Tadaa SLR و AfterFocus هستند.

آموزش عکاسی بوکه

عکاسی بوکه

چگونه بوکه “بد” را برطرف کنیم

اگر در دستیابی به کیفیت تعریف ناشناخته و مبهم آن مشکلی دارید ، چند نکته اساسی برای بررسی و تنظیم برای ایجاد بوکه بهتر وجود دارد.

بوکه شما خیلی ترد است. عکاسان اغلب به بوکه “ترد” اشاره می کنند که به معنای زاویه دار به جای لبه های تار است. ابتدا بررسی کنید که دیافراگم شما به اندازه کافی گسترده است یا خیر. اطمینان حاصل کنید که عرض آن در حد امکان باشد و اگر به اندازه کافی گسترده نباشد ، ممکن است به لنز دیگری نیاز داشته باشید. با این حال ، این می تواند به دلیل عدم وجود تیغه کافی لنز یا شکل اشتباه تیغه ها باشد ، در این صورت راه حل سرمایه گذاری در یک لنز جدید است.

پس زمینه شما به اندازه کافی تار نیست. آیا به اندازه کافی به موضوع خود نزدیک هستید؟ بررسی کنید که به اندازه کافی به موضوع خود نزدیک هستید. برای گرفتن بوکه خوب ، باید بسیار نزدیک باشید ، تا عمق میدان کم باشد.

سوژه شما خیلی تار است. وقتی دیافراگم کاملاً باز است ، ثابت نگه داشتن دوربین مهم است. به این دلیل که هر حرکتی می تواند باعث تار شدن کل تصویر شود ، که بوکه نیست – این فقط یک تصویر خارج از فوکوس است. به یاد داشته باشید ، یکی از عناصر بوکه خوب این است که سوژه در فوکوس واضح قرار دارد ، در حالی که پس زمینه تار است. هنگام تلاش برای گرفتن بوکه ، ممکن است به سه پایه یا روش دیگری برای ثابت نگه داشتن دوربین خود نیاز داشته باشید.

آموزش عکاسی پرتره
بیشتر بخوانید

تصویر شما بیش از حد نوردهی شده است. مسئله احتمالی دیگر این است که ممکن است نور بیش از حد روشن باشد تا بتوانید با دیافراگم گسترده عکس بگیرید. دیافراگم دوربین شما میزان ورود نور را تعیین می کند ، به این معنی که عکسبرداری با دیافراگم وسیع در نور شدید می تواند منجر به عکس بیش از حد نوردهی یا منفجر شود. راه حل این کار استفاده از فیلتر چگالی خنثی است که مقداری از نور را فیلتر می کند. گزینه دیگر منتظر است تا اواخر روز که نور آنقدر قوی نباشد.

اگرچه این کار در ابتدا پیچیده به نظر می رسد ، اما به محض اینکه آویزان شوید ، گرفتن بوکه به طرز شگفت انگیزی آسان است. همانند بسیاری از تکنیک های عکاسی ، کلید موفقیت آزمایش با تجهیزات شما و دیدن موارد مناسب برای شما است.

پایان مقاله آموزش عکاسی بوکه

منبع سایت با دوربین

بیشتر بخوانید:

۲۰ فیلم برتر جشنواره کن ۲۰۲۱ |نقد فیلم The Power |معرفی سبک موسیقی راک |نقد فیلم منهتن |بهترین فیلم های سیدنی لومت |جشنواره کن ۲۰۲۱ |بهترین فیلم‌های راک |نقد فیلم آخرین دوئل

دیدگاهتان را بنویسید

19 + 17 =