صفحه اصلی > موسیقی : تاریخچه ساخت گیتار
ads

تاریخچه ساخت گیتار

تاریخچه ساخت گیتار

تاریخچه ساخت گیتار : گیتار ، یک ساز موسیقی زهی کنده شده که احتمالاً از اوایل قرن شانزدهم در اسپانیا پدید آمده است ، ناشی از گیتارا لاتینا ، ساز اواخر قرون وسطی با بدنی کمر و چهار سیم. گیتار اولیه باریک و عمیق تر از گیتار مدرن بود و کمر کمتری داشت. این سازه نزدیک به ویهولا ، ساز گیتار شکل بود که در اسپانیا به جای رباب نواخته می شد.

با مقاله تاریخچه ساخت گیتار با بامدادی ها همراه باشید.

تاریخچه ساخت گیتار

تاریخچه ساخت گیتار

این گیتار در ابتدا دارای چهار رشته سیم ، سه عدد دوتایی ، بالاترین تک آهنگ بود که از یک جعبه دنده ویولن مانند تا یک پل کششی چسبیده به تخته صدا یا شکم کشیده می شد. بنابراین پل مستقیماً کشش رشته ها را حفظ کرد. در شکم آن یک سوراخ صوتی دایره ای شکل وجود داشت که اغلب با گل رز چوبی حک شده تزئین شده بود. گیتار قرن شانزدهم C – F – A – D tun تنظیم شد ، تنظیم کویر چهار قطره از عود و ویهولا.

از قرن شانزدهم تا نوزدهم تغییرات زیادی در ساز رخ داد. دوره پنجم رشته ها قبل از سال 1600 اضافه شد. در اواخر قرن هجدهم ، دوره ششم اضافه شد. قبل از 1800 دوره های دوتایی با رشته های تک تنظیم شده E-A-D-G-B-E were جایگزین شدند ، که هنوز تنظیم استاندارد است.

جعبه دنده نوع ویولن در حدود 1600 با یک سر صاف ، کمی بازتابیده با گیره های تنظیم عقب جایگزین شد. در قرن نوزدهم ، پیچ های فلزی جایگزین گیره های تنظیم شدند.

گره های اولیه روده ای گره خورده با قرص های عاجی یا فلزی ساخته شده در قرن هجدهم جایگزین شدند. تخته انگشت در ابتدا با شکم برافروخته و به شکم آن ختم می شد و چند گره فلزی یا عاجی مستقیماً روی شکم قرار می گرفت. در قرن نوزدهم تخته انگشت کمی بالاتر از سطح شکم بلند شد و از لبه آن تا لبه سوراخ صدا کشیده شد.

در قرن نوزدهم بدن گیتار نیز دستخوش تغییراتی شد که منجر به افزایش صدا شد. با یک کمان ویولن و تار بسیار نازک ، گسترده تر و کم عمق تر شد. در داخل ، میله های عرضی تقویت کننده کمان ویولن و تار با میله های شعاعی جایگزین شدند که از زیر سوراخ صدا خارج می شدند. گردن که قبلاً به صورت بلوک چوبی در می آمد ، به صورت بند یا کفشی در می آمد که با فاصله کمی از بدن بیرون زده و به پشت چسبانده می شد. این باعث ثبات بیشتر در برابر کشش رشته ها می شود.

بیوگرافی جاستین تیمبرلیک
بیشتر بخوانید

نوآوری های قرن نوزدهم عمدتا کار آنتونیو تورس بود. سازي كه حاصل آن گيتار كلاسيك بود كه با سه رشته روده و سه تار ابريشم متال چرخانده شده است. بعداً به جای روده از نایلون یا پلاستیک دیگر استفاده شد.

از جمله انواع گیتار می توان به گیتار 12 رشته ای ، یا دو کورس ، و جارانای مکزیکی و چارنگوی آمریکای جنوبی ، هر دو گیتار کوچک پنج کوره اشاره کرد. گیتارهای لیر شکل در اتاق های نقاشی قرن نوزدهم مد بودند. اشکال دیگر گیتار شامل گیتار تار متال است که در موسیقی فولکلور و عامه پسند با خلقی نواخته می شود.

تاریخچه ساخت گیتار

تاریخچه ساخت گیتار

گیتار ویولن سل ، با پل ویولونی از نوع ویولن ؛ گیتار هاوایی یا استیل که در آن سیم ها با فشار یک میله فلزی متوقف می شوند و لحنی شیرین و کشویی ایجاد می کنند. و گیتار الکتریکی ، که در آن صدا و لحن ساز تقریباً کاملاً به تشخیص الکترونیکی و تقویت سیمهای ارتعاشی آن بستگی دارد.

موسیقی گیتار از قرن شانزدهم تا هجدهم میلادی یا در جدول (نشان دادن موقعیت انگشتان روی پره ها و تارهایی که باید جدا شود) یا در سیستم نمادهای آکورد الفبا مورد توجه قرار نمی گرفت. تبلتور جاز- گیتار نمادهای آکورد را روی شبکه ای نشان می دهد که سیم ها و فرها را نشان می دهد.

در طول قرن هفدهم با کاهش عود و وهوئلا محبوبیت گیتار افزایش یافت. از قرن هفدهم تا اوایل قرن نوزدهم به عنوان یک ابزار آماتور باقی ماند. با این وجود ، در اروپا چند گیتاریست مجرب شناخته شدند ، از جمله گاسپار سانز (شکوفایی 1674) ، رابرت دو ویزه (حدود 1650–1725) ، فرناندو سور (1778–1839) و جوزف کسپار مرتز (566 – 1806). تکنیک مدرن گیتار کلاسیک مدیون اسپانیایی فرانسیسکو تارگا (1852–1909) است که رونوشت آثاری از باخ ، موتزارت و دیگر آهنگسازان اساس رپرتوار کنسرت را تشکیل داد.

در قرن بیستم ، آندرس سگوویا به عنوان ساز کنسرت برجستگی بیشتری به گیتار داد و آهنگسازانی مانند هیتور ویلا-لوبوس و مانوئل دی فالا کارهای جدی برای آن نوشتند. دیگران (به عنوان مثال ، پیر بولز) در گروه های مجلسی برای گیتار امتیاز می گرفتند.

بیوگرافی خواننده سبک کانتری زک برایان
بیشتر بخوانید

تاریخچه ساخت گیتار

تاریخچه ساخت گیتار

گیتار به طور گسترده ای در موسیقی محلی و محبوب بسیاری از کشورها نواخته می شود. در گروه های موسیقی جاز بخشی از بخش ریتم است و گهگاه به عنوان ساز تکنوازی نواخته می شود. در موسیقی عامه پسند گیتار معمولاً تقویت می شود و این گروه اغلب شامل بیش از یک ساز ، یک گیتار “لید” برای تکنوازی ، دیگری برای ریتم و یک گیتار “باس” برای نواختن خطوط باس است.

پایان مقاله تاریخچه ساخت گیتار

منبع سایت مداد

بیشتر بخوانید:

بهترین فیلمهای تارانتینو|نقد فیلم شین|فیلم خواهران غریب|نقد سریال گامبی وزیر|فیلم هر نفسی که می‌کشی|انیمیشن های جدید نتفلیکس|سریال چرنوبیل|تحلیل نقاشی مونالیزا|بهترین فیلم های مارتین مک دونا|فیلم جنگل کروز

دیدگاهتان را بنویسید

8 + 16 =