امروز برابر است با :4 فروردین 1402
فیلم معجزه آبی

فیلم معجزه آبی

نقد فیلم معجزه آبی / نقد فیلم Blue Miracle

فیلم معجزه آبی : اگر قصه گوی بتواند موضوع جدیدی را در روند قابل پیش بینی خود تزریق کند ، اکثر مردم از نشستن در داستانی که بارها شنیده اند ، بدشان نمی آید. حتی اگر وضوح از همان ابتدا اجتناب ناپذیر به نظر برسد ، حداقل باید مسیر رسیدن به آنجا را به یاد ماندنی کرد.

با مقاله نقد فیلم معجزه آبی با بامدادی ها همراه باشید.

افسوس ، این کاری نیست که ” فیلم معجزه آبی ” ، از نویسنده / کارگردان جولیو کوئینتانا ، با پیش فرض بیش از حد بهره برداری خود انجام می دهد. این قوس که متمرکز بر گروهی از بچه های لاتین از اقشار مستضعف است ، تلاش می کند تا در یک مسابقه ماهیگیری برنده شود و فراتر از انتظار است. درآمد نقدی احتمالی ، همانطور که در این نوع تنظیمات مرسوم است ، برای هدفی نجیب سودمند خواهد بود.

از نظر لحن و محتوا شبیه به دیگر حماسه های الهام بخش اخیر در مورد نوجوانان لاتین مانند “مک فارلند ، ایالات متحده آمریکا” و “قطعات یدکی” است ، ویژگی دوم کوینتانا یک داستان واقعی را مبنای خود قرار می دهد و سپس از تروپ های مورد انتظار در “مربیان مربی تیمی خسته کننده” استفاده می کند زیر ژانر ، از بزرگسال مرد شسته و رفته ای که برای غلبه بر گذشته دردسر ساز خود به بچه ها احتیاج دارد تا درس های پر از لوس خوردن که به معنای کمک به بلوغ جوانان است.

بیشتر بخوانید: بهترین کتاب های کافکا

داستان فیلم معجزه آبی

عمر (جیمی گونزالس) کودک خیابانی سابق و احتمالاً یکبار هم یک فروشنده مواد مخدر ، Casa Hogar ، یتیم خانه پسران محلی در Cabo San Lucas ، مکزیک را اداره می کند. بودجه کم است و بانک آماده جمع آوری است ، بنابراین عمر یا “پاپا عمر” ، همانطور که کودکان و نوجوانان به او می گویند ، باید طرحی برای نجات سرپناه خود ارائه دهند.

به عنوان وید خشن و مغرور ، یک گرینگو که دو بار برنده مسابقات ماهیگیری بیسبی شده است ، وارد دنیس کوید شوید. وید که در موقعیت اقتصادی نامطلوبی قرار دارد ، می پذیرد تا عمر و برخی از پسرانش را به عنوان خدمه در اختیار بگیرد تا سازمان دهنده از هزینه ورود وی چشم پوشی کند. با وجود دو بزرگسال و چهار مرد جوان انتخاب شده – از جمله آنتونی گونزالس (صدای میگل در “کوکو”) در نقش Geco و میگوئل آنجل گارسیا در نقش موکو (شخص طولانی اکراه بسته) – این ضربات عمیق تر به درون قلمرو احساسی و عاطفی می روند بدون اینکه چیز زیادی باشد شخصیت

فیلم هندی مردانگی 2
بیشتر بخوانید

قاطع ترین تعهد کارگردانی کوینتانا به رنگ های آبی است که هر گوشه فیلم معجزه آبی را هموار می کند. تقریباً همه مواردی که از طراحی تولید و لباس بازیگران تشکیل شده است سایه هایی از این رنگ را به نمایش می گذارند. بعلاوه ، وقتی وارد کابوس غرق شونده مکرر عمر می شویم ، اشباع آبی بیشتر برجسته می شود. این سکانس رویایی که با زیرکی ویرایش شده است ، از اجرای استاندارد تر در جای دیگر ارائه می شود.

بیشتر بخوانید: بهترین کتاب های گابریل گارسیا مارکز

انتخاب اینکه آبی خیلی چشم ما برجسته شود ، در همان چند دقیقه اول به چشم می آید. در تعداد انگشت شماری عکسبردار ، سانتیاگو بنت ماری ، این پالت کاملاً همگن را با نور پردازی ظریف مهار می کند.

درست همانند تک رنگ بودن دیوارهای Casa Hogar ، Gonzales ‘Omar در سادگی یک بعدی قرار دارد. شخصیت دارای جذابیت ادبیات جیمز اولموس ، جیمه اسکالانته در “ایستاده و تحویل” نیست ، بلکه یک لطافت دلسوزانه است که لحظه ای طراوت می بخشد ، اما از دستیابی نقش به حالات روانی تاریک جلوگیری می کند.

عمر با زیر و بم های واضح مذهبی ، موجودی بی تحرک و مقدس است. اگرچه یک صحنه فرار با هکتور (ریموند کروز) ، یک دوست قدیمی جنایتکار ، سعی دارد هویت عمر را به عنوان پیچیده تر از قبل تنظیم کند ، اما این برخورد کوتاه هیچ چیزی را نشان نمی دهد و فقط به چکش زدن در موضع اخلاقی صالحانه او کمک می کند. گونزالس ، بازیگری که با داشتن یک حرفه طولانی مدت خرد سخت بدست می آورد ، اما تعداد کمی از قسمت های اصلی آن ، در اینجا در محدوده محدود مورد بررسی قرار گرفته است.

مسئله این نیست که این مفهوم تا حد مرگ دوباره اصلاح شده است ، بلکه کوینتانا و کریس داولینگ ، نویسنده همکار (کاتب درام های مسیحی مانند “اجرای مسابقه” و “بی بها”) نتوانند آن را به یک پیروزی بدل کنند. با قضاوت بر اساس کارهای قبلی آنها ، به نظر می رسد که عنصر ایمان بر رشد شخصیت اولویت داشته است.

بیشتر بخوانید: بهترین کتاب های ادبیات یمن

به عنوان مثال “راه بازگشت” ، اکران اخیر دیگری که تقریباً یک خط داستانی تقریباً یکسان را طی می کرد ، حداقل به عنوان وسیله ای برای بن افلک عمل می کرد تا به یک قهرمان مرد با زندگی درونی غنی فرو رود. یا کارنامه مجید مجیدی کارگردان ایرانی را در نظر بگیرید که دهه هاست درباره جوانانی که با فقر روبرو هستند داستان تعریف می کند. آخرین کار او ، “بچه های خورشید” ، با کودکان بی سرپرست در مدرسه ای کار می کند که برای زنده ماندن به پول نیاز دارد. ماهیت آن تقریباً یکسان است ، با این وجود پیچیدگی فکری “معجزه آبی” را برجسته می کند.

نقد فیلم برخورد نزدیک از نوع سوم
بیشتر بخوانید

همچنین در فیلم معجزه آبی کوینتانا کاربرد خاصی از زبان وجود دارد. به جای اینکه بیشتر گفتگوها به زبان اسپانیایی باشد ، با چند کلمه به زبان انگلیسی – که منطقی خواهد بود زیرا کابو در شمال مکزیک است و یک نقطه داغ برای جهانگردی آمریکایی است – بازیگران بیشتر به انگلیسی صحبت می کنند با استنباط هایی به اسپانیایی که غیرعادی است . تنها راهی که Silverio Palacios بازیگر پیشکسوت مکزیکی در قسمت کوچکی از Chato با شخصیت ها ارتباط برقرار می کند – به اسپانیایی با تیم مکزیکی و به انگلیسی با Wade – منطقی است.

با توجه به اینکه این داستان در مکزیک اتفاق می افتد و در مورد کودکان مکزیکی است ، این انتخاب عجیب به نظر می رسد ، اما به احتمال زیاد به دلیل مشارکت کوئید انجام شده است ، امید به مخاطبان بیشتر تمایل به زیرنویس و به نفع بازیگران لاتین ایالات متحده ندارد. متأسفانه ، Spanglish مجبور بیشتر کیفیت عمومی خطوط را در هر دو زبان نشان می دهد.

بیشتر بخوانید: بهترین کتاب های ادبیات سوئد

برای کوینتانا ، که با کارگردان محترم ترنس مالیک ، تهیه کننده اجرایی در اولین کار “Questana” کوینتانا کار می کرد ، این یک سوire استفاده هنری با حسن نیت است. در حالی که “کشتی” به دینداری نیز مشغول بود ، این تلاش دارای یک گرامر زیبایی شناختی و تصویری بود که شبیه برداشت های مربی وی از معنویت و همچنین اجراهای بنیادین بود. هیچ یک از این خصوصیات به ” فیلم معجزه آبی ” به شکل قابل توجهی نرسید.

معمولاً روز خوبی است که فیلمسازان آمریکایی لاتین ، که به شدت در صنعت استخدام شده اند ، به بودجه های بزرگتر و دستگاه های توزیع جهانی دسترسی پیدا می کنند ، اما اینکه آیا هر یک از این فرصت ها پیشرفت صنایع دستی آنهاست ، سوال برانگیز است یا خیر. امید این است که این کشتی غرق کننده Quintana نباشد ، بلکه یک گذرگاه آشفته برای رسیدن به آبهای بهتر است.

بیشتر بخوانید: 100 فیلم برتر تاریخ

پایان مقاله نقد فیلم معجزه آبی

نویسنده و منتقد سینما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش + 10 =