امروز برابر است با :19 بهمن 1401
سرعت شاتر

راهنمای انتخاب بهترین سرعت شاتر برای عکاسی

سرعت شاتر یک نقطه در مثلث نوردهی است که به سه فاکتور اصلی (دو فاکتور دیگر دیافراگم و ISO) اشاره دارد که بر کیفیت عکس های شما تأثیر می گذارد. سرعت شاتر به شما امکان کنترل خلاقانه نوردهی را می دهد ، به شما اجازه می دهد تصاویر روشن یا تاریک ، تار یا واضح باشند.

سرعت شاتر چیست؟

شاتر دستگاهی است که به سرعت باز و بسته می شود تا نور به سنسور تصویر دوربین شما منتقل شود و در نتیجه یک تصویر ایجاد کند. کرکره یک سری از ملاقه های فلزی بهم پیوسته است ، مانند زنبق. شاتر و دیافراگم دست به دست هم می دهند ، زیرا بخشی از همان مکانیزم هستند: سرعت شاتر سرعت و سرعت بسته شدن این شاتر را کنترل می کند ، در حالی که دیافراگم میزان باز شدن شاتر را کنترل می کند. مدت زمان باز بودن شاتر ، میزان نوردهی تصویر شما را تعیین می کند ، یعنی میزان نوری که به سنسور دوربین دیجیتال شما برخورد می کند.

سرعت شاتر

چه تفاوتی بین سرعت شاتر سریع و آهسته وجود دارد؟

سرعت شاتر با واحد زمان بیان می شود: کسرهای ثانیه یا چند ثانیه. سرعت شاتر بالاتر (یا سریعتر) باعث می شود نور کمتری به سنسور دوربین یا نوار فیلم برخورد کند (اگر از دوربین آنالوگ استفاده می کنید). برعکس ، سرعت شاتر کمتر (یا کندتر) باعث می شود تا نور بیشتری به دوربین شما منتقل شود.

فاصله کانونی لنز دوربین شما می تواند در تعیین سرعت شاتر پایه به شما کمک کند. به عنوان مثال ، اگر لنز 50 میلیمتری دارید ، شروع به عکاسی با سرعت شاتر بالاتر از 1/50 کنید و از آنجا بازی کنید.

زمان استفاده از سرعت شاتر سریع

سرعت شاتر سریع اجازه می دهد تا نور کمتری به دوربین وارد شود. از یک سرعت شاتر سریع در شرایط روشنایی روشن ، مانند یک روز آفتابی ، برای به حداقل رساندن احتمال قرار گرفتن در معرض نور زیاد (وجود نور زیاد ، که منجر به یک عکس منفجر شده با جزئیات کمی می شود) استفاده کنید. همچنین می توانید از سرعت شاتر بالا برای ایجاد تصاویر واضح و حرکت یخ مانند اتومبیل رد شده از گذشته یا شخصی که در حال دویدن است استفاده کنید.

نقاشی گلهای آفتابگردان
بیشتر بخوانید
زمان استفاده از سرعت شاتر آهسته

سرعت کم شاتر باعث می شود نور بیشتری به دوربین وارد شود ، که این باعث می شود سرعت شاتر پایین برای شرایط شب یا نور کم عالی باشد. در این سرعت های پایین ، برای جلوگیری از لرزش دوربین یا تاری تصویر به یک سه پایه نیاز خواهید داشت. همچنین می توانید از سرعت شاتر پایین برای ایجاد تصاویر با حرکت تاری مانند امواج اقیانوس که به صورت غبار ظاهر می شوند استفاده کنید.

سرعت شاتر

نحوه تنظیم سرعت شاتر در دوربین

تنظیم سرعت شاتر به شما امکان انعطاف پذیری خلاقانه بیشتری را در عکاسی می دهد. اکثر دوربین های دیجیتال به شما امکان می دهند سرعت شاتر را به یکی از دو روش دستی تنظیم کنید:

حالت دستی: از طریق صفحه تنظیم کننده بالای دوربین یا درون تنظیمات منظره یاب تنظیم می شود و در اکثر دوربین های دیجیتال به عنوان “M” نشان داده می شود. حالت دستی امکان کنترل سرعت شاتر ، دیافراگم و ISO را فراهم می کند.
اولویت شاتر. در بسیاری از دوربین ها به صورت “S” نوشته شده است. در حالت اولویت شاتر ، سرعت شاتر را تنظیم می کنید در حالی که دوربین به طور خودکار دیافراگم و ISO مربوطه را برای شرایط نوری اطراف تنظیم می کند.

نکات جیمی چین را برای استفاده از سرعت شاتر مشاهده کنید

4 راه برای استفاده خلاقانه از سرعت شاتر

حالت پشت سر هم. دکمه شاتر دوربین خود را پایین نگه دارید تا به حالت انفجار بروید ، جایی که چندین تصویر پشت سر هم خاموش می شوند تا زمانی که دکمه را آزاد کنید. حالت پشت سر هم وقتی با سرعت شاتر سریع (حدود 1/1000) برای ثبت لحظات چشمگیر و سریع حرکت می کند ، عالی است – مانند عکس های ورزشی یا عکس های حیات وحش.

قرارگیری طولانی مدت در معرض بیماری. تصاویر با نوردهی طولانی ، که با سرعت شاتر طولانی انجام می شود ، منجر به عکسبرداری عمدی تار می شود. به عنوان مثال ، یک صحنه خیابانی در شب که در آن اتومبیل ها فقط به صورت رگه هایی از نور ظاهر می شوند ، یا یک آبشار که فقط به صورت تیرگی دودی و سفید ظاهر می شود. نکات ما را برای تکمیل عکاسی با نوردهی طولانی اینجا پیدا کنید.

سبک و تاریخ معماری معبد نیلوفر آبی را کاوش کنید
بیشتر بخوانید

نقاشی نور از یک سرعت شاتر آهسته (بیش از 2 ثانیه) و یک چراغ قوه برای “رنگ آمیزی” یک عکس – نوشتن یک کلمه یا رسم یک نماد ساده در نور استفاده کنید. راهنمای کامل ما در زمینه عکاسی از نقاشی نور را در اینجا پیدا کنید.

سرعت شاتر

تصویر پانل شده یک تصویر پانل با دنبال کردن یک سوژه متحرک ، مانند شخصی که در حال دویدن است یا پرنده ای در حال پرواز است ، توهم سرعت را ایجاد می کند. تصاویر ردیابی برای ردیابی روان اشیا در حال حرکت به دوربین ، به سرعت شاتر آهسته (بیش از 1 ثانیه) و سه پایه نیاز دارند.

منبع سایت مستر کلاس

بیشتر بخوانید:

نقد فیلم لورنس عربستان

فصل چهار سریال Stranger Things

بهترین فیلم های تام هاردی

نقد فیلم Meander | فیلم پیچ و خم

بهترین فیلم های سیدنی لومت

نقد فیلم نشویل

بهترین کتاب های ادبیات اسپانیا

نقد فیلم سگ اندلسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 15 =