صفحه اصلی > هنر و سرگرمی : 10 تم فیلم کلاسیک با مثال
ads

10 تم فیلم کلاسیک با مثال

تم

چه چیزی یک فیلم را عالی می کند؟ پاسخ یک چیز خاص نیست. این عناصر مختلف است که همه با هم کار می کنند – از طرح ، گفتگو و بازی بازیگران گرفته تا فیلمبرداری ، موسیقی متن و کارگردانی. این عناصر همه با هم در جهت یک هدف مشترک کار می کنند: احساس عمیق و طنین انداز که به فیلم کمک می کند تا چیزی درباره جهان یا طبیعت انسان بگوید. این به عنوان موضوع فیلم شناخته می شود.

موضوع در فیلم ها چیست؟

موضوع اصلی ، مفهوم متحد کننده فیلم است. یک موضوع یک تجربه جهانی انسانی را تداعی می کند و می تواند در یک کلمه یا عبارت کوتاه بیان شود (به عنوان مثال ، “عشق” ، “مرگ” یا “به بلوغ رسیدن”). موضوع ممکن است هرگز به صراحت بیان نشود ، اما با طرح ، دیالوگ ، فیلمبرداری و موسیقی فیلم (مانند آهنگ تم گویای بتمن) مثال زده می شود.

هدف تم فیلم چیست؟

برای تماشاگران ، موضوع روشی جهانی برای تعامل با موضوع خاص فیلم ارائه می دهد. موضوعات قوی همچنین باعث می شوند که یک فیلم مدتها پس از مشاهده اولیه با شما بماند. برای فیلمسازان ، موضوع ایده اصلی و راهنمای روند خلاقیت است. هنگام انتخاب بین طرح های مختلف احتمالی طرح هنگام نوشتن ، می توانید از خود بپرسید “کدام گزینه بیشتر به موضوع من مربوط می شود؟”

10 تم فیلم کلاسیک و چرا آنها اهمیت دارند

موضوعات خوب با عناصر عمیق و مشترک تجربه بشری صحبت می کنند ، بنابراین طبیعی است که برخی از موضوعات مشترک در بسیاری از فیلم ها دوباره ظاهر شود. در اینجا چند نمونه از موضوعات رایج آورده شده است:

1.عشق. چه کسی از یک داستان عاشقانه خوب لذت نمی برد؟ فیلم تایتانیک حول محور عشق ساخته شده است (درست تا آهنگ تم برنده اسکار). عشق می تواند موانع باورنکردنی مانند اختلاف طبقاتی ، عدم رضایت اعضای خانواده و فاجعه را پشت سر بگذارد. تجربه عشق باعث تحول در شخصیت های فیلم می شود.

رز در درک نابرابری های جهان بیدار می شود و استقلال خود را کشف می کند. جک از یک سرگردان جذاب و بی جهت به فردی با هدف عمیق تبدیل می شود و همه چیز را برای شخصی که دوست دارد به خطر می اندازد.

جیکوب لارنس: راهنمای زندگی و آثار جیکوب لارنس
بیشتر بخوانید

2.انسانیت در مقابل فناوری داستان های علمی تخیلی فرصت های خاصی را برای کشف نگرانی های مربوط به فناوری ارائه می دهد. 2001: ادیسه فضایی یک مثال استادانه ارائه می دهد. در دنباله ماقبل تاریخ ، استخوان بند ، وسیله ای برای کشتن ، به عنوان اولین پیشرفت تکنولوژیکی بزرگ گونه ما ظاهر می شود.

در آینده ، بسیاری از تعاملات انسانی که ما می بینیم به ارتباطات از راه دور از طریق صفحه نمایش های نمایشی خلاصه شده است و رایانه هوشمند سفینه فضایی تلاش می کند تا خدمه انسانی خود را بکشد. سرانجام ، یک هوش بیگانه شبیه خدا نه به عنوان احساس و انسان شناس ، بلکه به عنوان یکپارچه سیاه و سرد ، کارآمد و غیرقابل نفوذ به نظر می رسد.

3.قربانی. سه گانه ارباب حلقه ها چندین موضوع مختلف در سرتاسر خود دارد ، اما وحدت بخش ترین آن فداکاری است. در حالی که سائورون و سارومان با هوس قدرت خود تعریف می شوند ، قهرمانان – مانند گندالف ، سام و فرودو – خود را از طریق تمایل به قربانی کردن خود برای دیگران و منافع بیشتر متمایز می کنند. حتی شخصیت های معیوب مانند بورومیر از طریق فداکاری فدا می شوند.

4.نیکی در برابر بدی. موضوع اصلی حماسه جنگ ستارگان خوب در برابر شر است ، و این مجموعه نمایشی عالی از نحوه پشتیبانی همه عناصر زبان سینمایی از یک موضوع اصلی ارائه می دهد. شخصیت های خوب و بد نه تنها با گفتار و کردارشان بلکه با طراحی بصری قابل تشخیص هستند. شورشیان و جدی گروهی متنوع از انسان ها و بیگانگان هستند که با رنگ های طبیعی و خاکی پوشیده شده اند. دارت ویدر و بقیه امپراتوری سرد ، براق و یکدست هستند ، یک هژمون ماشین مانند که فرد را خرد می کند.

5.مرگ. انواع خاصی از تم ها خود را به ژانرهای خاصی می رسانند. در واقعیت روزافزون وسترن آمریکایی ، اختلافات به سرعت به بازی با اسلحه کشیده شد و مرگ به طور اتفاقی با کلاه سفید و کلاه سیاه یکسان انجام می شد. وسترن های سنتی گاهی اوقات صرفاً به خاطر شرط بندی یا به عنوان یک طرح م efficientثر بر مرگ تکیه می کنند ، اما غربی های تجدیدنظرطلب اکتشافات عمیق تری در این زمینه ارائه کرده اند. در کبوتر تنهایی ، نابخشوده ، و هیچ کشوری برای پیرمردها ، به ما یادآوری می شود که مرگ همیشه عادلانه یا عادلانه نیست – ناگزیر ، برای همه ما پیش می آید.

15 برنامه ویرایش عکس که باید امتحان کنید
بیشتر بخوانید

6.استقامت. در راکی ، شخصیت اصلی یک مرد ضعیف است که با اراده و سخت کوشی بر شانس های طولانی پیروز می شود. دوباره ، این موضوع نه تنها از طریق طرح و دیالوگ ، بلکه با ابزارهای منحصر به فرد فیلم ، مانند مونتاژ تقویت می شود. (چه کسی می تواند مونتاژ به یاد ماندنی آموزش راکی ، مشت زدن روی اسلب گوشت

، و پرش در پله های موزه هنر را به عنوان گروه کر در موسیقی متن موسیقی سرود سرسختی را بخواند: “اکنون سخت تلاش می کنی … حالا قوی شو … حالا پرواز کن.”) در نهایت ، فیلم اعلام می کند که پشتکار یک پیروزی مهمتر از بردن در رینگ است.

7.بالغ شدن سن. مجموعه هری پاتر این موضوع را نه تنها به این دلیل که بازیگران در طول فیلم در جلوی چشمان ما پیر می شوند ، نشان می دهد ، بلکه به این دلیل است که تجربیات اساسی بزرگ شدن در روایت بافته شده است. هری وابسته به افراد مسن فراتر می رود و هنگامی که رهبر “ارتش دامبلدور” می شود ، به نقش بزرگسالان وارد می شود. او وقتی شاهد مرگ سدریک و سیریوس است ، بی گناهی را از دست می دهد. و شاید مهمتر از همه ، هنگامی که درباره دامبلدور و اسنیپ اطلاعات بیشتری کسب کند ، درک پیچیده تری از جهان بدست می آورد.

8.درام خانوادگی. تولستوی معروف نوشت که “خانواده های خوشبخت همه یکسان هستند. هر خانواده بدبخت به شیوه خود ناراضی است. ” شاید تعجب آور نباشد که بسیاری از داستانهای جذاب بر سر اختلافات خانوادگی می چرخد. همه ما برای مستقل شدن از والدین خود تلاش می کنیم و همیشه مقدار زیادی از آنها را به معنای واقعی کلمه و استعاره به ارث می بریم. پدرخوانده با مایکل کورلئونه به طور جدی متعهد به زندگی متمایز از زندگی پدرش است

، اما در طول قصه طولانی داستان ، مایکل مانتوی ویتو را بر عهده می گیرد. در بازگشت به آینده ، مارتی مک فلای بین خود و والدینش شکافی غیر قابل جبران احساس می کند و ایده های آنها را برای آینده خود ناسزا می گوید – تا زمانی که در دوران نوجوانی به گذشته سفر می کند و متوجه می شود که خیلی بیشتر از آنچه فکر می کرد با آنها مشترک است. .

یوهانس ورمیر: راهنمای زندگی و هنر ورمیر
بیشتر بخوانید

9.دلیل در مقابل ایمان Raiders of the Lost Ark مانند هر فیلم جیمز باند هیجان انگیز و پر جنب و جوش است ، اما موضوع متفکرانه اش آن را بالاتر از سایر فیلم های ماجراجویی قرار می دهد. ایندیانا جونز یک دانشگاهی و شکاک است

، مردی عاقل (با همه تمایلاتش) که “تمرکز خرافه” را رد می کند. اما در طول فیلم ، او مجبور به مقابله با نیروی الهی می شود که توضیحات را نقض می کند. او نمی تواند خود را مجبور کند تا یادگار مقدس را نابود کند. و در عین حال در اوج فیلم ، ایندی با بستن چشمان خود و پذیرش قدرت دیگری از دنیا موفق می شود. موتیف موسیقی که جان ویلیامز به کشتی اختصاص داده همزمان تکان دهنده ، باستانی و باشکوه است و کاملاً این احساس خدایی را برانگیخته است که هرگز نمی توان او را بطور کامل شناخت یا به طور منطقی توضیح داد.

10.عدالت. دهه به دهه ، اقتباس های سینمایی از افسانه رابین هود – ماجراهای رابین هود ، رابین هود دیزنی و رابین هود: شاهزاده دزد ، و بسیاری دیگر – یک داستان ماجراجویی را حول این موضوع عمیقا طنین انداز می کند. در دورانی که سیستم های عادی عدالت فاسد شده اند و به قدرتمندان اجازه می دهد از ضعیفان و ثروتمندان سوء استفاده کنند تا فقرا را بخوانند ، قهرمان تبدیل به یک فرد غیرقانونی می شود تا عدالت واقعی برتری یابد.

مجله نگاه

بیشتر بخوانید:

راهنمای مسیر شغلی : چگونه می توان مسیر شغلی خود را ترسیم کرد | آموزش عکاسی بوکه | بوکه در عکاسی و بوکه چیست؟ | سریال های پرطرفدار سال ۲۰۲۱ | زنقد فیلم Holler | نقد و بررسی بازی Watch Dogs 2 | مراحل نوشتن داستان | چگونه می توان ایده ها را به داستان نویسی کرد | نقد فیلم زنی تحت تأثیر | زندگینامه چارلز دیکنز بیاموزید : ۱۶ رمان از چارلز دیکنز | مدرنیسم در ادبیات آمریکا | کسب درآمد از وبلاگ |

دیدگاهتان را بنویسید

5 × 1 =