امروز برابر است با :2 تیر 1400
فیلم چری

فیلم چری

نقد فیلم چری

نقد فیلم چری : پزشک رزمی ناشناس (تام هالند) که از تورهای عراق و افغانستان به خانه بازگشت ، در مطب دکتر نشسته است. او چسبناک ، عرق کرده و لرزان است. پزشک بدون ابراز علاقه به آنچه ممکن است قبل از بیمار در مورد بیمار اتفاق بیفتد ، بدون اینکه به وی پیشنهاد کند که شاید کمک روانی برای PTSD باشد که او به وضوح از آن رنج می برد ، دکتر می پرسد:

“آیا تاکنون نام OxyContin شنیده اید؟” Doc این اسکریپت را می نویسد ، و قبل از اینکه شما آن را بدانید ، پزشک اعتیاد دارد ، با همسرش هروئین تیراندازی می کند و برای گرفتن پول بیشتر بانک ها را سرقت می کند. اما برای تهیه کمی پشتیبان گیری و ارائه مثالی از نحوه عملکرد “گیلاس”: روی میز پزشک یک پلاک کوچک قرار دارد که روی آن نوشته شده است: “دکتر هر کسی”.

بیشتر بخوانید: بهترین مینی سریال های نتفلیکس

با نقد فیلم چری همراه ما باشید.

” فیلم چری ” به کارگردانی فیلمسازان خواهر و برادر جو و آنتونی روسو ، بر اساس رمان اولین زندگی نامه نویکو واکر ، با شکوفایی “دکتر هر کسی” پر شده است و اعلام می کند که این فیلم کمی متفاوت از کرایه طبیعی روسوس خواهد بود ( فیلم های شناخته شده ای مانند “کاپیتان آمریکا: سرباز زمستان” ، “کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی” ، “انتقام جویان: جنگ بی نهایت” و “انتقام جویان: پایان بازی”). روس ها عمیقا در جهان مارول جای گرفته اند و “گیلاس” تقریباً از هر لحاظ ممکن است مخالف باشد.

نه فقط به دلیل موضوع آن – یک انتقاد تند و تیز از جنگ عراق ، بدون اشاره به رفتار ننگ آور جانبازان پس از بازگشت آنها در خانه ، و همچنین انتقاد پزشکان که اکسی را به بیماران خود هل می دهند ، در نتیجه اپیدمی فاجعه بار مواد مخدر است که همه ما می دانیم و از آنها متنفر هستیم. ” فیلم چری ” به اجبار در مورد خودش نظر می دهد و نتایج متفاوت است.

بیشتر بخوانید: بهترین فیلمهای هیچکاک

برخی از این شکوفایی ها به خوبی کار می کنند – اگرچه تأثیر ” فیلم GoodFellas” بیش از حد احساس می شود ، و مواردی هم وجود دارد که نوع دیگری از فیلم برای بیان خود تلاش می کند ، چیزی بسیار تاریک ، و بیشتر مطابق با صراحت صریح ماده منبع.

سریال 1899
بیشتر بخوانید

رمان واکر براساس تجربیات خودش در زمینه جنگ ، اعتیاد به مواد افیونی و جنایت است. این کتاب بزرگی درباره چیزهای بزرگ است ، که به صورت اول شخص به صورت فعلی نوشته شده و با لحنی واضح و مسطح است.

مقایسه با نویسندگانی مانند دنیس جانسون یا چارلز بوکوفسکی مناسب است ، اگرچه واکر نیز به جمعیت رو به رشد نویسندگان باسابقه تعلق دارد ، کسانی که از تورهای عراق و افغانستان با داستانهایی برای گفتن بازگشته اند ، نویسندگانی مانند فیل کلی (مجموعه داستان عالی او اولین ، استقرار مجدد ، برنده جایزه کتاب ملی در سال 2014). داستان واکر کمی متفاوت است ، زیرا وقتی او از عراق به کلیولند بازگشت ، او مجذوب مواد افیونی شد و در مدت چهار ماه اقدام به سرقت 11 بانک کرد.

بیشتر بخوانید: بهترین فیلمهای تارانتینو

وی سرانجام دستگیر و به 11 سال زندان محکوم شد. بعد از اینکه Buzzfeed یک کار عظیم درباره واکر انجام داد ، ناشران کتاب تماس گرفتند. واکر در حالی که زندانی بود گیلاس را نوشت. این کتاب با استقبال جهانی روبرو شد (واکر از برخی از سودهای خود برای بازپرداخت بانکی که سرقت کرده استفاده کرد). واکر در سال 2019 از زندان آزاد شد ، درست در زمان دیدن رمانش که اقتباس از فیلم شده است.

هدیه واکر به عنوان یک نویسنده شما را با زبانی ساده و در عین حال زنده به تجربه خود می کشاند و او این کار را ظاهراً بدون زحمت انجام می دهد. به عنوان مثال ، در مورد احساس هروئین احساس می شود: “طعم و مزه ابتدا شروع می شود ، سپس عجله شروع می شود.

و همه چیز درست است ، گرما از بین می رود. تا زمانی که طعم قوی تر از حد معمول ظاهر شود ، آنقدر قوی است که بیمار کننده است و این را فهمیدم: چگونه همیشه مرده بودم ، گوشهایم زنگ می زد. ” خیلی خوب است یا این ، خیلی غیرمنتظره و خنده دار به نظر می رسد درست است: “یک چیز در مورد نگه داشتن بانک ها این است که شما بیشتر زنان را سرقت می کنید ، بنابراین شما هرگز نمی خواهید بی ادب باشید.” همانطور که کریستین لورنتزن در بررسی خود برای مجله نیویورک اشاره کرد ، فیلم چری “چیزی از رایحه برنامه MFA ندارد”.

بیشتر بخوانید: بهترین فیلمهای جانی دپ

این کتاب توسط آنجلا روسو-اوستوت (خواهر روسوس) و جسیکا گلدبرگ ، که سریال دلخراش هولو “راه” را ایجاد کرد ، به فیلمنامه اقتباس شد. فیلمنامه به شدت به صداپیشگی متکی است ، که اغلب آنچه را که در صفحه مشاهده می کنیم تکرار می کند و همیشه خطر صداگذاری است. این یک فیلم طولانی است ، و شامل بسیاری از مملو از واکرها ، توصیف دوران او در کلیولند قبل از اینکه تصمیم بگیرد ، تقریباً با هوس ، برای پیوستن به ارتش تصمیم بگیرد. وی هنگام گذراندن کلاسهای یک کالج در جامعه با امیلی (سیارا براوو) آشنا می شود.

فیلم جن
بیشتر بخوانید

صحنه هایی وجود دارد که مشاغل مختلف بن بست وی ، دوست دختر وحشتناک دبیرستانش را نشان می دهد ، شب طولانی که وظیفه داشت مطمئن شود یک پسر از نوع تبهکار زیاد مشروب نخورد ، فراز و نشیب های رابطه با امیلی. خیلی زیاد است کل این بخش بیش از حد تولید شده و در عین حال طراحی شده ای نیز احساس می شود. در شخصیت امیلی نشانه ای از عجیب و غریب وجود دارد – او چند بار در یک فضای مصنوعی سورئال با پس زمینه نقاشی شده ، مانند یک صحنه صحنه دیده شده است و از یک چشم سیاه استفاده می کند – اما هیچ چیز در این مورد ساخته نشده است.

بیشتر بخوانید: بهترین فیلم های مریل استریپ

روس ها به دنبال یک رویکرد کاملاً سبک هستند. چراغ ها در پس زمینه خاموش می شوند ، شخصیت های خاصی را در کانون توجه قرار می دهد ، صحنه هایی را در خلال مواقع با صدای واژینگی پوچینی نشان می دهد ، تابلوهای فریم منجمد ، عکس های سرسره دار و بیت هایی مانند “دکتر هر کسی” یا بانک هایی به نام “SHITTY BANK” به جای “CITIBANK” و غیره. این نوع چیزها در دوزهای کوچک بهتر است. این شکوفایی ها چه ارتباطی با “صدای” واکر دارد؟ یک فیلم متفاوت از کتاب است ، بله ، اما برخی از انتخاب های اینجا گیج کننده است.

تام هالند ، معروف ترین مرد عنکبوتی ، در اینجا بسیار خوب است و باورپذیر است زیرا این مرد مبهم گمشده و تقریباً بدون توصیف ، که زیاد به درد او نمی خورد ، درگیر نیروهای خارج از کنترل او می شود – نیروهای عظیمی که همه ما را تحت تأثیر قرار می دهد – جنگ ، سرمایه داری ، مواد افیونی. او با یک اجبار بی احتیاطی بانک ها را سرقت می کند.

بار اول بسیار آسان بود و نمی تواند جلوی خود را دوباره بگیرد. در این کتاب بارها و بارها تصویری از خشونت دیده شده توسط واکر در عراق وجود دارد ، زمانی که شخصیت “واقعیت را” بررسی می کند و بر فراز آن شناور می شود ، گویی در خواب ، یک تجربه مشترک از ضربه جنگی است. (یك روانپزشك كه واكر را ارزیابی كرد ، گفت كه واكر یكی از بدترین موارد ابتلا به PTSD را داشته كه دیده است.) هالند واقعاً مناسب است و مجبور نیست تا اثر بگذارد (چیزی كه در مورد فیلم به طور كلی نمی توان گفت).

بیشتر بخوانید: بهترین فیلم های برد پیت

من نیت های ” فیلم چری ” را تحسین می کنم. من حتی تمایل روسوس را برای تحقق “انجام یک کار برای خود” پس از کارگردانی این تعداد فیلم در یک زمینه شرکت محور تحسین می کنم. اما “گیلاس” یک رویکرد ساده و کثیف را ضروری می داند. به “پسر عیسی” یا “گاوچران داروخانه” یا “چشم خدا” به کارگردانی تیم بلیک نلسون فکر کنید ، جایی که افراد گمشده در دنیایی که برای آنها ساخته نشده است غرق می شوند و ناآگاهانه به گودال شیر می روند و تا آن زمان خیلی دیر است خودشان را بیرون بیاورند.

فیلم 100 روز برای زندگی
بیشتر بخوانید

 

پایان مقاله نقد فیلم چری

اشتراک گذاری

نویسنده و منتقد سینما