امروز برابر است با :4 فروردین 1402
وایت بالانس

وایت بالانس یا تراز سفیدی چیست؟ | حالت های وایت بالانس

یکی از سخت ترین قسمت های عکاسی گرفتن عکس گرفتن از نور و تعادل رنگ صحیح است. یادگیری نحوه تنظیم تنظیمات وایت بالانس دوربین به منظور در نظر گرفتن تغییر شرایط نور برای هر عکاس آماتوری بسیار مهم است. تعادل رنگ سفید و دمای رنگ ممکن است مفاهیم پیچیده ای به نظر برسند ، اما هنگامی که کمی تئوری پشت آنها را فرا گرفتید ، فرایند تنظیم رنگ روی دوربین شما یک فرآیند نسبتاً ساده است که در بلندمدت سود زیادی خواهد داشت.

وایت بالانس چیست؟

وایت بالانس مقیاس رنگ نسبی و دمای رنگی را که در یک عکس معین منعکس می شود ، تعیین می کند. تعادل رنگ سفید باید تنظیم و در نظر گرفته شود تا اطمینان حاصل شود که عکس های شما بسته به شرایط نور ، رنگ های دقیق را منتقل می کنند و تعادل رنگ سفید بسته به اینکه در عکاسی دیجیتال یا عکاسی فیلم کار می کنید کمی متفاوت است. در عکاسی فیلم ، تعادل رنگ سفید با تعداد فیلم مورد استفاده شما تعیین می شود. با DSLR یا سایر دوربین های دیجیتال قابل مقایسه ، وایت بالانس دوربین قابل تنظیم است و توسط عکاس با تنظیم تنظیمات تراز سفیدی دوربین قابل تغییر است.

وایت بالانس یا تراز سفیدی

وایت بالانس

دمای رنگ چیست؟

درک تعادل رنگ سفید مستلزم این است که شما از دمای رنگ آگاهی کافی داشته باشید. دمای رنگ به سادگی راهی برای اندازه گیری رنگ منابع مختلف نور است. دمای رنگ بر حسب درجه کلوین اندازه گیری می شود. مقیاس کلوین برای اندازه گیری دما نیز استفاده می شود اما برای اهداف ما فقط آن را از نظر دمای رنگ ارجاع می دهیم.

دمای رنگ قابل مشاهده می تواند از 1700 کلوین تا 12000 کلوین متغیر باشد و نور مادون قرمز و ماوراء بنفش خارج از آن قرار می گیرد. وقتی تعادل رنگ سفید دوربین خود را تنظیم می کنید ، دمای رنگ های مختلفی را که در مکان های مختلف و موقعیت های مختلف نورپردازی ظاهر می شوند ، در نظر می گیرید.

چگونه می توان تعادل سفید دوربین خود را به صورت دستی تنظیم کرد

همه دوربین های حرفه ای (و حتی بیشتر مدل های سطح ابتدایی) به شما این امکان را می دهند که تعادل سفید خود را به صورت دستی تنظیم کنید. یکی از راه های به دست آوردن تعادل رنگ مناسب ، استفاده از کارت خاکستری یا کارت سفید است تا اطمینان حاصل شود که وایت بالانس صحیح به دست آمده است.

آموزش ماسک در فتوشاپ | به زبان ساده
بیشتر بخوانید

یکی از مزایای این تکنیک در اصل یکسان است بدون توجه به نوع دوربینی که از آن استفاده می کنید ، خواه کانن باشد یا نیکون یا هر مارک معتبر دیگر. به طور مشابه ، از روش کارت سفید یا خاکستری می توان در هر شرایط نوری استفاده کرد ، چه در حال عکاسی با استفاده از روشنایی مصنوعی سونی ، در نور رشته ای و یا در خارج از آسمان ابری.

در اینجا نحوه استفاده از این روش برای تنظیم وایت بالانس دوربین به شرح زیر است:

از یک کارت خالی عکس بگیرید. برای تنظیم وایت بالانس دوربین از طریق کارت سفید یا خاکستری ، به یک کارت سفید یا خاکستری ساده نیاز دارید که آن را جلوی دوربین خود قرار دهید تا با تنظیم تنظیمات دوربین ، کل فریم را پر کند. از کارت عکس بگیرید.

تنظیمات خود را تنظیم کنید. پس از گرفتن عکس از کارت خالی ، تنظیمات تعادل رنگ سفید دوربین خود را باز کنید. تصویری را که به تازگی گرفته اید انتخاب کرده و با استفاده از این تصویر ، وایت بالانس دوربین خود را تنظیم کنید.
با تنظیمات جدید عکس های خود را بگیرید. اگر عکس را با شرایط مشابهی که در آن عکاسی می کنید گرفته اید ، دوربین شما باید تعادل رنگ سفید مناسب برای عکس های بعدی شما را داشته باشد.

وایت بالانس یا تراز سفیدی

وایت بالانس یا تراز سفیدی

نحوه تنظیم خودکار وایت بالانس دوربین

ساده ترین راه برای تنظیم تعادل رنگ سفید این است که به دوربین اجازه دهید تمام کارها را با استفاده از حالت خودکار تعادل رنگ سفید (AWB) انجام دهد. اگر به صورت اتفاقی عکاسی می کنید یا وقت ندارید تنظیمات سفارشی وایت بالانس را تنظیم کنید ، حالت تعادل خودکار سفید سعی می کند با استفاده از سنسورهای دوربین تنظیمات درست تعادل رنگ سفید را اندازه گیری کرده و با تغییر نور ، تعادل را تنظیم کند.

اگرچه می توان از تراز سفیدی خودکار به صورت کوچک استفاده کرد ، اما عکاسان حرفه ای عموماً تراز سفیدی را خودشان تنظیم می کنند.

چگونه می توان وایت بالانس عکس خود را در پس پردازش تنظیم کرد

استفاده از نرم افزار ویرایش عکس با کیفیت حرفه ای یک راه عالی برای مشاهده نحوه ظاهر شدن تصاویر شما در تنظیمات مختلف تراز سفیدی است که ممکن است در عکاسی واقعی از آن غافل شده باشید. انجام تنظیمات ویرایش در نرم افزارهای پس از تولید مانند Photoshop یا Lightroom به شما امکان می دهد فایل های خام تصاویر خود را تنظیم کنید. این تنظیمات به طور کلی می توانند هر گونه مشکل روشنایی را برطرف کنند ، خواه روشنایی محیط باشد یا نور شمع که بیش از حد گرم به نظر می رسد یا آسمانی بیش از حد آبی در یک تصویر بیرونی.

محبوب‌ترین ژانرهای عکاسی | ⭐️ کدام سبک عکاسی مناسب شماست؟
بیشتر بخوانید

6 ایستگاه از پیش تنظیم تعادل رنگ سفید بر روی دوربین شما

بسته به نوع شرایط عکاسی ، اکثر دوربین ها دارای چندین تنظیمات از پیش تنظیم تعادل رنگ سفید هستند. استفاده از تراز سفیدی از پیش تعیین شده راهی عالی برای تنظیم سریع وایت بالانس است ، اما همیشه باید آزمایش کنید و عکس های آزمایشی را مرور کنید تا مطمئن شوید تصاویر شما به درستی رنگ آمیزی می شوند. موارد پیش فرض استاندارد تعادل رنگ سفید موجود در اکثر دوربین ها عبارتند از:

نور روز: همانطور که از نامش پیداست ، این پیش تنظیم بهتر است در شرایط نسبتاً آفتابی روز استفاده شود. دوربین شما نور متوسط ​​متوسطی را که معمولاً در عکسهای روز روشن با مقدار متوسطی از نور خورشید ظاهر می شود ، محاسبه می کند و تعادل رنگ سفید را بر این اساس تنظیم می کند.

سایه: دوربین شما با این فرض که سایه مقداری از گرمای هوا را که در غیر این صورت در خارج از منزل ایجاد می شود مسدود کرده است ، رنگ های گرم به این تصاویر اضافه می کند.

ابری: از تنظیم ابرها در یک روز ابری برای گرم کردن عکس ها استفاده می شود. اگر در یک روز ابری عکاسی می کنید ، ممکن است متوجه شوید که عکس های شما بسیار سردتر و آبی تر از حالت عادی برمی گردند. تغییر حالت مات می تواند به افزودن لحن گرم به عکس های شما کمک کند.

تنگستن: این حالت باید هنگام عکاسی با استفاده از چراغ های مجهز به لامپ های تنگستن استفاده شود. نور تنگستن به طور کلی گرما را به تصویر می افزاید ، بنابراین دوربین شما با افزودن لحن های خنک به تصاویر شما جبران می کند.

وایت بالانس یا تراز سفیدی

وایت بالانس

نور فلورسنت: حالت فلورسنت گرما را افزایش می دهد زیرا لامپ های فلورسنت نور خنک تری تولید می کنند.
فلاش: مشابه حالت فلورسنت ، از پیش تعیین شده وایت بالانس فلاش تن های گرم را اضافه می کند زیرا فلاش به طور کلی نور خنک تری تولید می کند.

منبع با دوربین

بیشتر بخوانید:

جشنواره کن 2021 : فیلم تیتان نخل طلا را از آن خود کرد | فیلم جن | بهترین فیلم های فانتزی | نقد فیلم میان‌بر | چگونگی استفاده از Roughen در ایلاستریتور | نقد فیلم پدر بودن | آموزش عکاسی از سوژه متحرک | اسرار پنهان سریال دارک نتفلیکس | تحلیل کتاب برادران کارامازوف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + دو =