صفحه اصلی > اخبار فناوری : فرمت وب پی چیست
ads

فرمت وب پی چیست

فرمت وب پی

فرمت وب پی چیست : 

WebP یک قالب تصویری است که از فشرده سازی بدون ضرر و فشرده سازی استفاده می کند و از انیمیشن و شفافیت آلفا پشتیبانی می کند. توسعه یافته توسط گوگل ، برای ایجاد پرونده هایی طراحی شده است که نسبت به فرمت های تصویر JPEG ، PNG و GIF از نظر کیفیت یکسان کوچکتر یا از نظر اندازه با کیفیت بالاتر هستند.

قالب WebP در سپتامبر 2010 اعلام شد و کتابخانه حمایتی در آوریل 2018 به نسخه 1.0 رسید. پشتیبانی از این قالب در طول سالها افزایش یافته است و تا ماه مه 2021 ، WebP توسط 94٪ از مرورگرهای وب مورد استفاده در سراسر جهان پشتیبانی می شود.

تاریخ

WebP اولین بار توسط Google در 30 سپتامبر در سال 2010 به عنوان یک فرمت باز جدید برای گرافیک های فشرده رنگ واقعی فشرده در وب اعلام شد و فایل هایی با کیفیت قابل مقایسه از فایل های JPEG کوچکتر تولید کرد. این بر اساس فناوری بود که گوگل با خرید On2 Technologies به دست آورد. به عنوان مشتق شده از فرمت ویدئویی VP8 ، این پروژه خواهری با قالب ظرف چند رسانه ای WebM است. نرم افزارهای مرتبط با WebP تحت مجوز نرم افزار رایگان BSD منتشر می شود.

در 3 اکتبر 2011 ، Google “فرمت فایل گسترده” را اضافه کرد که به پشتیبانی از WebP برای متحرک سازی ، نمایه ICC ، فراداده XMP و Exif و کاشی کاری (ترکیب تصاویر بسیار بزرگ از حداکثر 16384 × 16384 کاشی) می انجامد. فایل های متحرک GIF قدیمی تر را می توان به WebP متحرک تبدیل کرد.

در 18 نوامبر 2011 ، گوگل حالت فشرده سازی بدون ضرر و پشتیبانی از شفافیت (کانال آلفا) را در هر دو حالت بدون ضرر و ضرر اعلام کرد. پشتیبانی بصورت پیش فرض در libwebp 0.2.0 (16 اوت 2012) فعال شد. با توجه به اندازه گیری های گوگل در نوامبر 2011 ، تبدیل PNG به WebP منجر به کاهش 45 درصدی حجم فایل هنگام شروع با PNG های موجود در وب و کاهش 28 درصدی نسبت به PNG هایی که با pngcrush و PNGOUT فشرده می شوند ، شد.

در جولای 2016 ، اپل پشتیبانی WebP را به نسخه های اولیه بتا macOS Sierra و iOS 10 اضافه کرد ، اما بعداً در نسخه های GM GM iOS 10 و macOS Sierra در سپتامبر 2016 منتشر شد. پشتیبانی در WebP در Safari اضافه شد. نسخه 14

کتابخانه پشتیبانی libwebp در آوریل 2018 به نسخه 1.0 رسید.

تا ماه مه 2021 ، 94٪ از مرورگرهای وب مورد استفاده در سراسر جهان از WebP پشتیبانی می کردند.

فرمت وب پی

فرمت وب پی

فن آوری

الگوریتم فشرده سازی زیان آور WebP بر اساس کدگذاری درون فریمی از فرمت ویدئویی VP8 و قالب فایل مبادله منابع (RIFF) به عنوان قالب محتوا است. به این ترتیب ،

این یک طرح تحول مبتنی بر بلوک با هشت بیت عمق رنگ و یک مدل درخشندگی-رنگ آمیزی با زیر نمونه برداری کروم با نسبت 1: 2 (YCbCr 4: 2: 0) است. بدون محتوای بیشتر ، محفظه RIFF اجباری فقط 20 بایت سربار دارد ، اگرچه می تواند فراداده های بیشتری را نیز در خود نگه دارد. طول جانبی تصاویر WebP به 16383 پیکسل محدود شده است.

بررسی گوشی iPhone XS Max
بیشتر بخوانید

WebP بر اساس پیش بینی بلوک است. هر بلوک بر اساس مقادیر سه بلوک بالای آن و از یک بلوک به سمت چپ آن پیش بینی می شود (رمزگشایی بلوک ها به ترتیب اسکن رستری انجام می شود: از چپ به راست و از بالا به پایین). چهار حالت اساسی برای پیش بینی بلوک وجود دارد: افقی ، عمودی ، DC (یک رنگ) و TrueMotion.

داده های پیش بینی نشده و بلوک های پیش بینی نشده در یک زیر بلوک 4 × 4 پیکسل با تبدیل کسینوس گسسته یا تبدیل والش-هادامارد فشرده می شوند. هر دو تبدیل با حساب نقطه ثابت انجام می شود تا از خطاهای گرد کردن جلوگیری شود. خروجی با کدگذاری آنتروپی فشرده می شود. WebP همچنین از رمزگشایی موازی پشتیبانی صریح دارد.

پیاده سازی مرجع شامل نرم افزار مبدل در قالب یک برنامه خط فرمان برای لینوکس (cwebp) و یک کتابخانه برنامه نویسی برای رمزگشایی ، همانند WebM است. جامعه منبع باز به سرعت توانست مبدل را به پلتفرم های دیگر مانند ویندوز منتقل کند.

فشرده سازی بدون ضرر WebP ، فرمت جدیدتری که به VP8 مرتبط نیست ، توسط مهندس نرم افزار Google Jyrki Alakuijala طراحی شده است. این برنامه از تکنیک های پیشرفته ای مانند کدهای آنتروپی اختصاصی برای کانال های رنگی مختلف ، استفاده از موقعیت دو بعدی فاصله های مرجع عقب و ذخیره رنگ از رنگ های اخیر استفاده شده استفاده می کند.

این تکنیک های اساسی مانند کدگذاری فرهنگ لغت ، کدگذاری هافمن و تبدیل نمایه سازی رنگ را تکمیل می کند. این قالب از تعریف بازگشتی استفاده می کند: همه تصاویر کنترل ، مانند انتخاب کد آنتروپی محلی ، به همان شیوه ای که خود کل تصویر کدگذاری شده است.

ظرف WebP (به عنوان مثال ، ظرف RIFF برای WebP) امکان پشتیبانی از ویژگی ها را فراتر از حالت اصلی استفاده از WebP (به عنوان مثال ، یک فایل حاوی یک تصویر واحد به عنوان یک فریم کلید VP8 رمزگذاری شده) می دهد. ظرف WebP پشتیبانی اضافی را برای موارد زیر ارائه می دهد:

فشرده سازی بدون ضرر

با استفاده از قالب WebP Lossless می توان یک تصویر را بدون ضرر فشرده کرد.

فراداده

یک تصویر ممکن است دارای فراداده ذخیره شده در قالب Exif یا XMP باشد.

شفافیت

یک تصویر ممکن است دارای شفافیت باشد ، یعنی یک کانال آلفا.

مشخصات رنگ

یک تصویر ممکن است دارای مشخصات ICC تعبیه شده باشد که توسط کنسرسیوم بین المللی رنگ شرح داده شده است.

انیمیشن

یک تصویر ممکن است دارای چندین فریم باشد که بین آنها مکث وجود داشته باشد و آن را به یک انیمیشن تبدیل کند.

انیمیشن

گوگل استفاده از WebP را برای تصاویر متحرک به عنوان جایگزینی برای فرمت GIF محبوب پیشنهاد کرده است و مزایای رنگ 24 بیتی با شفافیت ، ترکیب فریم ها با فشرده سازی بدون افت و بدون تلفات در یک انیمیشن و پشتیبانی از جستجوی فریم های خاص را پیشنهاد کرده است. کاهش 64 درصدی در حجم فایل برای تصاویر تبدیل شده از GIF های متحرک به WebP از دست رفته ،

بررسی Xbox Series X
بیشتر بخوانید

با این حال با تأثیر بصری بسیار محسوس ، هم در تنظیمات پیش فرض و هم در تنظیمات بهینه شده. هنگام تبدیل با استفاده از WebP بدون ضرر ، 19 reduction کاهش می یابد ، همانطور که توسط Google گزارش شده است ، اگرچه عملکرد دنیای واقعی به 10 نزدیک است.

پشتیبانی

مرورگرهای وب

Google Chrome و همه مرورگرهای مبتنی بر Chromium ، Firefox (و چنگال های آن Pale Moon و Waterfox) ، GNOME Web ، Midori و Falkon بطور طبیعی از WebP پشتیبانی می کنند.

نسخه های Microsoft Edge که پس از ژانویه 2020 منتشر می شوند بر اساس مرورگر Chromium هستند و از پشتیبانی WebP بومی برخوردار هستند. نسخه های مبتنی بر EdgeHTML از Microsoft Edge از WebP از طریق افزونه پلت فرم (به طور پیش فرض نصب شده است) پشتیبانی می کند (مگر اینکه در حالت امنیتی “Application Guard” که از افزونه های پلتفرم پشتیبانی نمی کند اجرا شود).

Safari پشتیبانی از WebP را با iOS 14 و macOS Big Sur اضافه کرد.

WebP همچنین می تواند در همه مرورگرهای اصلی با استفاده از کتابخانه JavaPcript WebPJS نمایش داده شود ، اگرچه پشتیبانی از Internet Explorer 6 و بالاتر با استفاده از Flash انجام می شود.

فرمت وب پی

فرمت وب پی

نرم افزار گرافیکی

Picasa (fromversion3.9) ، PhotoLine ، Pixelmator ، ImageMagick ، ​​XnView ، IrfanView ، GDAL ، Aseprite ، Paint.NET (از نسخه 4.2.5) ، GIMP (از نسخه 2.10) و gThumb (از سپتامبر 2012) همه از WebP بومی پشتیبانی می کنند. در سال 2019 ، گوگل یک افزونه رایگان ارائه کرد که پشتیبانی از WebP را در Adobe Photoshop فعال می کند. افزونه های رایگان Photoshop قبل از آن توسط Telegraphics و fnordware منتشر شده بود.

Imagine از WebP از طریق یک افزونه پشتیبانی می کند. GIMP تا نسخه 2.8 همچنین از WebP از طریق افزونه پشتیبانی می کند. بعداً ، این افزونه در شعبه GIMP 2.9 ارسال شد و پیشرفت های متعددی دریافت کرد. گوگل همچنین افزونه ای را برای مایکروسافت ویندوز منتشر کرده است که پشتیبانی از WebP را در Windows Photo Viewer ، Microsoft Office 2010 ، FastPictureViewer و هر برنامه دیگری که از Windows Imaging Component استفاده می کند ، فعال می کند.

برنامه های دیگر

FFmpeg متصل به کتابخانه کدک مرجع VP8/VP9 libvpx می تواند فریم های کلیدی VP8 را از رسانه WebM استخراج کند و سپس یک اسکریپت می تواند سرصفحه WebP RIFF و بایت پد NUL را برای طول فریم فرد اضافه کند. در همین حال ، FFmpeg از libwebp به طور مستقیم پشتیبانی می کند.

بهترین آنتی ویروس 2023 برای اندروید
بیشتر بخوانید

Gmail و Google Photos هر دو از WebP پشتیبانی می کنند. پشتیبانی از WebP همچنین برای Google App Engine برنامه ریزی شده است. ویژگی پیش نمایش فوری جستجوی Google از WebP به صورت داخلی برای کاهش فضای دیسک استفاده شده توسط پیش نمایش ها استفاده می کند. اندروید 4.0 از رمزگذاری و رمزگشایی تصاویر WebP (از طریق bitmap و Skia) پشتیبانی می کند. SDL_image از فرمت 1.2.11 پشتیبانی می کند.

پیام رسان تلگرام از WebP برای استیکرهای خود استفاده می کند و ادعا می کند که آنها 5 برابر سریعتر از سایر فرمت هایی که معمولاً در برنامه های پیام رسانی استفاده می شود ، نمایش داده می شوند.

Signal از WebP برای برچسب های غیر متحرک خود استفاده می کند.

WebP در مرورگر macOS و iOS Safari نسخه 13 یا بالاتر پشتیبانی نمی شود. پشتیبانی در نسخه 14 Safari اضافه شد.

سیستم های مدیریت محتوا (CMS) معمولاً از WebP بومی یا پیش فرض پشتیبانی نمی کنند. با این حال ، برای اکثر CMS های محبوب ، افزونه هایی برای تبدیل خودکار از سایر فرمت های تصویر به WebP و ارسال تصاویر WebP به مرورگرهای سازگار در دسترس هستند. از ژوئن 2021 ، وردپرس از WebP بومی پشتیبانی می کند.

محدودیت های

مانند VP8 که مبتنی بر آن است ، WebP قبلی با ضرر تنها از فرمت 8 بیتی YUV 4: 2: 0 پشتیبانی می کند ، که ممکن است باعث از بین رفتن رنگ در تصاویر با عناصر کنتراست نازک (مانند هنر پیکسل و گرافیک رایانه ای) و شبح در آناگلیف شود. برای غلبه بر این محدودیت ، WebP جدید بدون تلفات از کدگذاری VP8L پشتیبانی می کند که منحصراً با فضای رنگی 8 بیتی RGBA (قرمز ، سبز ، آبی ، آلفا) کار می کند.

ترویج

Google به طور فعال WebP را تبلیغ می کند. ابزار اختصاصی PageSpeed ​​Insights پیشنهاد می کند که مدیران وب سایت از JPEG و PNG به WebP تغییر دهند تا امتیاز سرعت وب سایت خود را بهبود بخشند.

انتقاد

در سپتامبر 2010 ، Fiona Glaser ، توسعه دهنده رمزگذار x264 ، نقد اولیه ای از WebP نوشت. وی با مقایسه کدگذاری های مختلف (JPEG ، x264 و WebP) یک تصویر مرجع ، اظهار داشت که کیفیت نتیجه کد شده توسط WebP از این سه مورد بدترین است ، بیشتر به دلیل تار بودن تصویر.

اظهارات اصلی او این بود که “libvpx ، رمزگذار بسیار قوی تر از رمزگذار jpeg ffmpeg ، از دست می دهد زیرا برای بهینه سازی PSNR بسیار تلاش می کند” (نسبت سیگنال به نویز پیک) ، و در عوض استدلال می کند که “بهینه سازی روانی و بصری خوب بیشتر است مهمتر از هر چیز دیگری برای فشرده سازی است. “

در اکتبر 2013 ، Josh Aas از Mozilla Research یک مطالعه جامع در مورد تکنیک های رمزگذاری فعلی با ضرر منتشر کرد و نتوانست نتیجه بگیرد که WebP با mozjpeg برتری بیشتری نسبت به قبل دارد.

در مقایسه بین GIF ، APNG و WebP بدون ضرر ، نشان داده شد که از منابع GIF ، APNG دارای حجم فایل کمتری است در حالی که از کیفیت یکسانی برخوردار است.

بررسی دوربین Canon RF 24-240mm f/4-6.3 IS USM
بیشتر بخوانید
فرمت وب پی

فرمت وب پی

فراداده

اگرچه WebP از ذخیره فراداده Exif ، XMP یا ITPC به عنوان قطعات RIFF به عنوان بخشی از قالب فایل گسترده پشتیبانی می کند ، اما Google هیچ ابزاری را برای سیستم عامل های اصلی مانند Windows ، macOS ، Android یا iOS برای ویرایش و مشاهده فراداده در فایل های تصویری WebP ارائه نمی دهد ، اما ابزارهایی را برای انتقال فراداده موجود در فایلهای JPEG به WebP فراهم می کند.

وب 2

WebP 2 نسل جدیدی از WebP است که در ژوئن 2021 توسط Google در حال توسعه است. پیاده سازی مرجع آن libwebp2 است. هدف اصلی این قالب جدید دستیابی به نسبت های فشرده سازی مشابه AVIF است در حالی که برای رمزگذاری و رمزگشایی سریعتر باقی می ماند.

همچنین ببینید

مقایسه فرمت های فایل های گرافیکی
AVIF ، فرمت تصویری بر اساس کدک ویدیویی AV1
BPG ، فرمت تصویری که می خواهد جایگزین کارآمدتری برای فشرده سازی فرمت تصویر JPEG باشد ، بر اساس کدگذاری درون قاب استاندارد فشرده سازی ویدئو با کارایی بالا (HEVC) ، که در سال 2014 معرفی شد.

FLIF ، یک قالب تصویری بدون ضرر بدون توقف که ادعا می کرد از نظر نسبت فشرده سازی عملکرد بهتری نسبت به PNG ، WebP بدون تلفات ، BPG بدون ضرر و JPEG2000 دارد ، در سال 2015 معرفی شد. FLIF با JPEG XL جایگزین شد.
HEIF ، فرمت تصویر دیگری بر اساس HEVC
از گروه مشترک کارشناسان عکاسی:

JPEG-LS ، یک قالب قدیمی اما کارآمد بدون ضرر ، در سال 1999 معرفی شد
JPEG 2000 ، پیشرفتی که به منظور جایگزینی JPEG قدیمی توسط کمیته JPEG ، در سال 2000 معرفی شد
JPEG XR ، جایگزینی برای JPEG 2000 که از HDR و فضاهای رنگی وسیع پشتیبانی می کند ، در سال 2009 معرفی شد
JPEG XL ، به ویژه برای محیط های وب پاسخگو بهینه شده است ،

به طوری که محتوا در طیف وسیعی از دستگاه ها به خوبی ارائه می شود. علاوه بر این ، شامل چندین ویژگی است که به انتقال از قالب JPEG قدیمی کمک می کند. JPEG XL در پایان سال 2020 معرفی شد.
MNG و APNG ، فرمت های تصویری متحرک مبتنی بر PNG ، پشتیبانی از رنگ RGB 24 بیتی بدون ضرر و کانال آلفا 8 بیتی

پایان مقاله فرمت وب پی چیست

مجله نگاه 

بیشتر بخوانید:

بهترین مدل های پرده | چگونه می توان پرده را برای خانه خود انتخاب کرد | مکتب دادائیسم | نقد فیلم Trigger Point ( فیلم تریگر پوینت 2021 ) | نقد فیلم آگیره، خشم پروردگار | کسب درآمد از بلاگری | روشهای جدید دانشمندان برای نابود کردن استرس – بخش دوم | نقد و بررسی فیلم جاذبه ( Gravity ) | بهترین فیلم های تام هیدلستون | بررسی دوربین Canon EOS 1D X Mark III | نقد فیلم دلشدگان |

دیدگاهتان را بنویسید

4 × 3 =