صفحه اصلی > دکوراسیون : راهنمای معماری کلیسای سنت باسیل: تاریخ کلیسای سنت باسیل
ads

راهنمای معماری کلیسای سنت باسیل: تاریخ کلیسای سنت باسیل

کلیسای سنت باسیل

راهنمای معماری کلیسای سنت باسیل: تاریخ کلیسای سنت باسیل : 

کلیسای جامع سنت باسیل چیست؟

کلیسای جامع سنت باسیل یک کلیسا ، موزه و نماد معماری در مسکو است. این کلیسا که به طور رسمی کلیسای شفاعت مقدس مقدس در خندق نامیده می شود ، به عنوان کلیسای جامع واسیلی مقدس یا کلیسای جامع پوکروفسکی شناخته می شود. این ساختمان که در میدان سرخ مسکو واقع شده است ، در قرن شانزدهم به عنوان کلیسای ارتدوکس روسیه ساخته شد. سنت باسیل در ارتفاع 156 فوت ، بلندترین ساختمان پایتخت تا سال 1600 بود – در آن زمان برج ناقوس ایوان بزرگ از آن پیشی گرفت.

این ساختمان که ابتدا با نام کلیسای ترینیتی شناخته می شد ، دارای 9 گنبد رنگارنگ ، دو گلدسته و ده کلیسای کوچک است. نمازخانه ها در سال 1929 سکولار شدند اما در سال 1997 پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی خدمات خود را از سر گرفتند. کلیسای جامع سنت باسیل همچنین ادای احترام نمادین به مریم ، مادر خدا است ، و بنابراین به عنوان کلیسای جامع شفاعت مریم مقدس در خندق نیز شناخته می شود.

تاریخچه کلیسای جامع سنت باسیل

ایوان چهارم – که عموماً به عنوان ایوان مخوف ، اولین تزار روسیه و نوه ایوان بزرگ شناخته می شود – دستور ساخت کلیسای جامع را برای یادبود فتوحات پیروزمندانه خود در کازان و آستاراخان داد.

کلیسای سنت باسیل

کلیسای سنت باسیل

معماران: سنت باسیل از سال 1555 تا 1561 ساخته شد. مورخان معماری اغلب ایوان بارما و پستنیک یاکوولف را معماران و سازندگان این کلیسای معروف می دانند. با این حال ، یک افسانه تصریح می کند که معماران ایتالیایی کلیسای جامع را طراحی کرده اند ، و تزار خشمگین ایوان چهارم آنها را کور کرده است تا آنها نتوانند طرح را تکرار کنند.

سنت باسیل: همنام کلیسای جامع واسیلی (باسیل) مقدس است ، قدیس ارتدوکس روسی که به دلیل سرقت از افراد خسیس برای دادن به فقرا به عنوان یک احمق مقدس شناخته می شد. ریحان در سال 1577 در کلیسای جامع به خاک سپرده شد.

افزودن رنگ های رنگارنگ: مورخان می گویند رنگ اصلی کلیسا سفید بود – با سنگ کرملین مطابقت داشت – و گنبدهای آن طلا بود. با الهام از آیات کتاب مکاشفه ، رنگهای زنده در قرن هفدهم بر روی گنبدها نقاشی شد و به ساختمان ظاهری برجسته در میدان سرخ بخشید.

آموزش خیاطی | چگونه به یک خیاط ماهر تبدیل شویم؟
بیشتر بخوانید

خسارت ناشی از آتش سوزی: آتش سوزی به کلیسای جامع در 1737 آسیب رساند و ساختمان در بیشتر قرن هجدهم در حال تعمیر بود.

سکولاریزاسیون: عبادتگاه مقدس در سال 1929 پس از مصادره توسط دولت در جریان انقلاب بلشویک ، سکولار شد.

جوزف استالین: بعداً در قرن بیستم ، جوزف استالین مایل به بازسازی پایتخت بود و وجود سنت باسیل را تهدید کرد. معمارانی مانند پیوتر بارانوفسکی با پیشنهاد تخریب کلیسای جامع از سوی استالین مبارزه کردند. بارانوفسکی به زندان رفت ، اما ساختمان در امان ماند.

تأثیر ماندگار: امروزه کلیسای جامع به عنوان موزه با تورهای عمومی و خصوصی عمل می کند ، اگرچه خدمات کلیسا هنوز به طور منظم انجام نمی شود. در سال 1990 ، این کلیسا به همراه کرملین و میدان سرخ در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد.

کلیسای سنت باسیل

کلیسای سنت باسیل

سبک کلیسای جامع سنت باسیل

سبک معماری منحصر به فرد سنت باسیل برخلاف دیگر آثار سنت مسکو و بیزانس است. ظهور کلیساهای چوبی بومی در روسیه برخی از مورخان معماری را بر این باورند که سنت باسیل ترکیبی از چنین طرح هایی با نقوش بیزانسی و حتی آسیایی است.

معماران ایتالیایی در زمان ساخت کلیسا در مسکو کار می کردند. پناهندگان یونانی نیز در آن دوران در پایتخت مستقر شده اند ، بنابراین معماری سنت باسیل یک محفظه ذوب بسیاری از سبک های مختلف فرهنگی است. معماران ایتالیایی که در طراحی چشم انداز آموزش دیده اند ، ممکن است بر عمق و پویایی این خلقت منحصر به فرد تأثیر گذاشته باشند.

معماری کلیسای جامع سنت باسیل

در حالی که ریشه طرح های آن مورد بحث است ، سنت باسیل یک شاهکار معماری باورنکردنی است که اوج معماری ملی روسیه را نشان می دهد. کلیسای جامع دارای نقشه ای متقارن با ده کلیسای کوچک است: هشت کلیسای کوچک نهم کلیسای مرکزی را که کلیسای شفاعت نامیده می شود احاطه کرده اند و دهمین کلیسای کوچک بر فراز قبر سنت باسیل در سال 1588 اضافه شده است.

فونداسیون از سنگ سفید ساخته شده است و کلیساهای جداگانه با آجر قرمز ساخته شده است. پشت آن آجر ، قاب های چوبی از ارتفاع کلیسا بالا می روند. آجر قرمز رسانه جدید روز بود و معماران از آن به صورت عملی و تزئینی استفاده می کردند. آجرکاری باز است و نقوش آجری مانند روی دیوارهای گچ بری نقاشی شده است.

راهنمای معماری قلعه نوشوانشتاین
بیشتر بخوانید
کلیسای سنت باسیل

 

کلیسای سنت باسیل

3 ویژگی های قابل توجه کلیسای جامع سنت باسیل

کلیسای جامع سنت باسیل از ویژگی های منحصر به فرد خود برخوردار است:

گنبدهای پیاز: سنت باسیل دارای نه گنبد پیازی شکل است که با رنگ های پر جنب و جوش ، راه راه و الگوهای چرخشی نقاشی شده است.

رنگها: این کلیسای نمادین ابتدا با سنگ سفید و آجر قرمز ساخته شد و طی قرن ها رنگ خود را به دست آورد. رنگهای روشن تر در روسیه قرن هفدهم رواج داشت ، بنابراین گنبدهای پیاز طلاکاری شده و تزئینات سرامیکی برای ایجاد رنگهای آبی ، قرمز ، سبز و دیگر رنگها به آن اضافه شد.

اشکال و الگوهای متضاد: آجرها و سرامیک ها با الگوهای مختلف مناره ها ، طاق ها و گنبدهای سنت باسیل را آراسته و به ساختمان استعداد پویایی می بخشد. صلیب های زاویه ای بر فراز گنبدهای گوی مانند قرار گرفته و در کنار هم قرار دادن شکل و زاویه ایجاد می کنند. گنبدها همچنین دارای خطوط متقاطع و چرخشی هستند و بر پایه های استوانه ای استراحت می کنند.

کلیسای سنت باسیل

کلیسای سنت باسیل

پایان مقاله راهنمای معماری کلیسای سنت باسیل: تاریخ کلیسای سنت باسیل

مجله با دوربین 

بیشتر بخوانید:

انواع مبلمان اداری | نقد انیمه Yasuke | فیلم اسب رویایی | ۵۰ فیلم جنگی برتر تاریخ | نحوه طراحی شخصیت : ۶ نکته برای طراحی شخصیت | انیمیشن های جدید نتفلیکس | فیلم نور زمستانی | فیلم های امیلیا کلارک | بیوگرافی مایکل جکسون | تعریف اپرا در موسیقی |

دیدگاهتان را بنویسید

1 + هشت =