صفحه اصلی > سینما : فیلم Nightmare Alley
ads

فیلم Nightmare Alley

فیلم Nightmare Alley

فیلم Nightmare Alley :

زمانی که بردلی کوپر اسرارآمیز اولین خط دیالوگ خود را در نقش استن کارلایل بیان می‌کند، چند دقیقه پس از پیکربندی مجلل گیلرمو دل تورو از «فیلم Nightmare Alley»، ما قبلاً دیده‌ایم که این شخصیت یک جسد را می‌کشد و خانه‌ای را به آتش می‌کشد. مرد فراری، نه از قانون، بلکه به خاطر کینه حل نشده خود، در یک نمایشگاه مسافرتی دهه 1930 مملو از اعمال کنجکاو ذهنیت گرایی خوش خیم و داستان های هشداردهنده عجیب و غریب فرود می آید.

اولین کلماتی که با تردید گفته می شود به سمت گیک عملیات است، یک مرد الکلی که برای سرگرمی های شرورانه از انسان خارج شده است، در حال رها شدن از اسیر خود در یک جاذبه آزاردهنده که به بازدیدکنندگان از لعنت هشدار می دهد. چیزی که استن نمی تواند از این نقطه در قوس صعود شتابزده خود به سمت افسونگر و سقوط رعدآسا پیش بینی کند، این است که او در واقع به آینه نگاه می کند.

اینکه ما دقیقاً می‌توانیم استنباط کنیم که جاده استن به کجا منتهی می‌شود، فقط به خاطر اقتباس سینمایی ادموند گولدینگ در سال 1947 یا رمان اصلی ویلیام لیندسی گرشام نیست. حتی کسانی که با یک یا هر دو ماده آشنا نیستند، می‌توانند تمثیل ادواری دل تورو را از طریق درک و استفاده مجدد از استعارهای نوآر، چه بصری و چه موضوعی، تشخیص دهند. “فیلم Nightmare Alley” او فیلمی از تونل های روانی و مارپیچ های رو به پایین است. با ورود به آنها، استن خطر گم شدن را دارد و هرگز از طرف مقابل خارج نمی شود.

فیلم Nightmare Alley

فیلم Nightmare Alley

نمادگرایی دایره ای در چرخش های یک چرخ و فلک با ابهت آشکارتر به نظر می رسد. در زیبایی شناسی طراحی تولید بی عیب و نقص تامارا دوورل، سنگین تر از رنگ های سبز و طلایی، هنگامی که استن به بوفالو، نیویورک می رسد، عمیق تر از همه برجسته تر است: راهروهای طولانی، دفاتر جادار، و خیابان های باریک که از نیازهای دراماتیک فیلم پیروی می کنند. بیش از دقت دوره

آثار دوورل در گفتگو با فیلمبردار دن لاستسن، که اکنون در چهارمین دیدار خود با این فیلمساز مکزیکی است، جدایی ناپذیر است، که انتخاب نور تک منبع او به بازیگران هاله ای جاودانه و درخشان می بخشد. هنر بی عیب و نقصی وجود دارد، و سپس تولیدات دل تورو، در سطح تقریباً بی نظیری از جزئیات حداقل در رابطه با سینمای ژانر وجود دارد. هیولاهای مشخص دل تورو کاملاً از دیدگاه جدید او غایب نیستند، زیرا موجودی ترشی به نام انوک با چشم سوم در حالتی بین هنر و افسانه شناور است.

ریبوت «فیلم Road House» با بازی جیک جیلنهال در پرایم ویدیو نور سبز می گیرد
بیشتر بخوانید

در کارناوال، استن با یک گروه درجه یک از چهره های عجیب و غریب آشنا می شود. در میان آنها، دو نفر از همکاران قبلی دل تورو، با بازی کلیفتون کالینز جونیور و ران پرلمن در قطعات کوچک. اما در زن و شوهر عجیب و غریب زینا (تونی کولت) و پیت (دیوید استراتهرین) است که “پول جوان”

تماس جدیدی را کشف می کند. با یک کد کلمه پیچیده، آنها می توانند وانمود کنند که ذهن ها را می خوانند و در حالی که چشم بسته هستند اشیاء را حدس می زنند. به دست آوردن قدرت آنها بر عدم باور افراد عادی به هدف ضدقهرمان فریبکار تبدیل می شود، زیرا او همچنین به سراغ مولی (رونی مارا) می رود، یک کارنی دیگر که گرفتار قدرت بی دردسر او می شود.

کوپر به‌عنوان یکی از جذاب‌ترین ستاره‌های هالیوود در انتخاب نقش‌هایش، با یک چرخش غیرمنتظره هیجان‌انگیز جادویی می‌کند که مسیر استن او را از ساده‌لوحی مشکوک به اعتماد به نفس مخدوش و در نهایت استعفای رقت‌انگیز ترسیم می‌کند. هدف در اینجا تقلید از هوای یک ستاره کلاسیک نیست، بلکه این است که این انتقال‌ها را به اندازه‌ای باورپذیر کنیم که در مورد درجه بی‌دلی او تردید ایجاد کنیم.

فیلم Nightmare Alley

فیلم Nightmare Alley

بین تکرار 1947 و تفسیر قرن 21 دل تورو بیش از چند تغییر آشکار وجود دارد، یعنی تعمیق انگیزه‌های شخصیت‌ها و فراز و نشیب‌های وجودی. برای مثال، مسائل مربوط به پدر استن، از طریق تجسم کوپر از پسری در بدن مردی که هنوز برای تایید گریه می کند، و در لباس مبدلی از موفقیت برای تقاضای آن، علیه جهان خشمگین می شود، اهمیت بیشتری پیدا می کند.

به عنوان شاهد یک صحنه اولیه در اقامتگاه زینا و پیت را در نظر بگیرید که در آن مرد بزرگ ترفندهای دستکاری خود را به نمایش می گذارد. استن که خود را به عنوان یک توله سگ مردی با چشمان روشن نشان می دهد، درگیر این تظاهرات می شود که نشان می دهد رابطه سختی با پدرش داشته است. او برای لحظه‌ای احساس می‌کرد که از نظر احساسی برهنه است و متوجه می‌شود که او فقط بخشی از مخرج مشترک است. او مانند کتابی خوانده شد که حرف پیت را ثابت می کند.

نقد فیلم جیغ
بیشتر بخوانید

پیت فریاد می زند: «مردم از دیده شدن ناامید هستند. “مردم ناامید هستند که به شما بگویند کی هستند.” صمیمانه اما نافذ، حقیقتی که در آن عبارت گنجانده شده است، استخوان را خنثی می کند. او در ادامه به احتیاط درباره «نمایش‌های ترسناک» می‌پردازد و با آتش تظاهر به داشتن قدرت‌های ماوراء طبیعی که می‌تواند با آخرت ارتباط برقرار کند، بازی می‌کند. طبیعتاً، این دقیقاً همان چیزی است که استن به دنبال فرار از حومه شهر و رفتن به شهر بزرگ همراه با مولی است.

این در بهترین حالت اوست که مسیر ناجوانمردانه استن با دکتر ریتر (کیت بلانشت)، روان‌شناسی که نسبت به کسانی مثل او که افراد ساده لوح را از پول نقدشان کلاهبرداری می‌کنند، تحقیر می‌کند، قرار می‌گیرد. بلانشت با بدخواهی لذیذی، الف

فیلم Nightmare Alley

فیلم Nightmare Alley

پایان مقاله فیلم Nightmare Alley

مجله با دوربین 

بیشتر خوانید:

کسب درآمد با تدریس آنلاین | نقد و بررسی بازی Chorus | نقد و بررسی بازی The Order: 1886 | قسمت ویژه سریال فرندز | نقد سریال لوکی | کسب درآمد از بازی های ویدیویی | نقد فیلم نیمه شب در چمن‌زار | Midnight in the Switchgrass | تحلیل کتاب برادران کارامازوف | بهترین فیلمهای رابرت دنیرو | تعریف رپرتوار در موسیقی |

دیدگاهتان را بنویسید

2 − دو =