صفحه اصلی > سینما : نقد فیلم آرزوهای بزرگ
ads

نقد فیلم آرزوهای بزرگ

فیلم آرزوهای بزرگ

نقد فیلم آرزوهای بزرگ : یکی از نکات جالب در مورد چارلز دیکنز نحوه استعمار خاطرات شما توسط مردمش است. من تعجب می کنم آیا نویسنده ای به جز شکسپیر وجود دارد که شخصیت های بیشتری خلق کرده باشد که نام آنها را بخاطر بسپاریم و انواع آنها به طبع انسان بسیار صادق باشد. یک کارگردان با اقتباس از یک رمان دیکنز دریافت که بسیاری از کارهای او برای او انجام شده است.

با مقاله نقد فیلم آرزوهای بزرگ با بامدادی ها همراه باشید.

مطمئناً این مورد در مورد ” فیلم آرزوهای بزرگ ” (1946) به کارگردانی دیوید لین وجود دارد که از همه فیلم های دیکنز به عنوان بزرگترین فیلم یاد شده است و همان کاری را می کند که تعداد کمی از فیلم های مبتنی بر کتابهای عالی می توانند انجام دهند: ایجاد تصاویر روی صفحه که با آن درگیر نشوند تصاویری که از قبل در ذهن ما وجود داشته است.

نقد فیلم آرزوهای بزرگ

فیلم آرزوهای بزرگ

Lean مجموعه های کلاسیک دیکنز را زنده می کند انگار که از روی شانه های ما می خوانده است: برخورد پیپ با مگویچ محکوم در حیاط کلیسا ، اولین ملاقات پیپ با خانم هاویسام دیوانه و جو ظریف در دفاتر حقوقی آقای جاگرز ، که دیوارهای او با نقاب مرگ مشتریانی که به چوبه دار از دست داده تزئین شده است.

آدریان ترنر ، منتقد انگلیسی مشاهده کرده است که ” فیلم آرزوهای بزرگ ” شبیه یک فیلم ترسناک است ، و مطمئناً وجود خانم هاویسام ، که در روز عروسی خود لرزیده بود و بقیه عمر خود را با کینه ای تلخ گذرانده ، وحشت و فریب وجود دارد – -همه ساعتهای خانه اش در لحظه ای متوقف شد كه فهمید نامزدش به او خیانت كرده است.

دیكنز (و لین) با صحنه اولیه ای كه پیپ ، یتیمی در خانه آهنگر احضار می شود ، موفقیت دلهره آوری دارند. به عمارت گوتیک یک زن محلی ثروتمند می یابد و میس خانم هاویشام پیر را که هنوز با لباس عروس خود است ، اتاقی را که قرار بود جشن عروسی در آن برگزار شود ، اشغال می کند. او به “کیک عروس” اشاره کرد که توسط موشها ، و توسط تار عنکبوت تزیین شده بود ، و پیپ را ملزم می کند تا صندلی چرخدار خود را به اطراف و دور میز طولانی که در آن جشن عروسی برنامه ریزی شده بود ، هل دهد.

حقایق سه گانه فیلم پدرخوانده
بیشتر بخوانید

فضای این عمارت و سرنشین نابسامان آن بدون شک الهام گرفته از “بلوار غروب” بیلی وایلدر بود که چهار سال بعد ساخته شد و ملکه فیلم پیری اش در تبعید غم انگیز داخل عمارت خود در بورلی هیلز ساخته شد. ترنر ، كه كتابهایی راجع به Lean و Wilder نوشته است ، این مقایسه را انجام می دهد و همچنین تعجب می كند كه آیا اوایل صحنه قبرستان ماگویچ كه از بیرون صفحه به سمت Pip پریده است ، از آن زمان تقلیدهای بی شماری را در فیلم های ترسناك تحریک نكرده است.

در عمارت خانم هاویسام استلا جوان (ژان سیمونز ، در سن 17 سالگی به طرز حیرت انگیزی زیبا) قرار دارد. پیرزن این دختر را به فرزندی پذیرفته و فقط برای یک هدف تربیت کرده است: شکستن قلب مردان. پیپ بلافاصله عاشق او می شود ، اما استلا سعی می کند او را کنار بگذارد ، شاید به این دلیل که واقعاً او را دوست دارد.

هدف او ایجاد درد در مردان است ، به طوری که خانم هاویشام می تواند به نوعی حساب خود را با دنیای ناعادلانه تسویه کند. پیپ ، که توسط خواهر بزرگتر زیرک خود (فردا جکسون) و همسرش ، آهنگر خوش قلب جو گارگری (برنارد مایلز) تربیت شده است ، برای استلا شیک بیش از حد تراشیده است ، اما یک خیر مرموز تحول او را تأمین مالی می کند.

پیپ توسط جگرز ، وکیل خانم هاویسام احضار می شود و به وی گفته می شود که در حالی که تحصیلات و آموزش خود را در لندن طی می کند ، هزینه های وی پرداخت می شود – از جمله نحوه لباس پوشیدن و صحبت کردن مانند یک آقا. او اتاق هایی با جوان و زیبا هربرت پاکت (الک گینس) دارد که نمونه خوبی از او به نمایش می گذارد.

نقد فیلم آرزوهای بزرگ

فیلم آرزوهای بزرگ

البته پیپ تصور می کند که خانم هاویشام خیرخواه او است و او را برای ازدواج با استلا (که والری هابسون در نقش یک جوان 20 ساله بازی می کند) آرایش داده است. درست یا غلط بودن وی یکی از سوالاتی است که دیکنز در نتیجه ملودراماتیک داستان خود حل می کند. نسخه ناب تعمیرات جزئی را در پایان انجام می دهد تا نیازهای احساسی مخاطبان را برآورده کند ، به این معنی که کسانی که با این رمان آشنا هستند لزوماً نمی دانند که پایان فیلم چگونه است.

نقد فیلم پیش از نیمه شب | فیلم Before Midnight
بیشتر بخوانید

از آنجایی که دیکنز شخصیت های خود را با حرکات پررنگ و پررنگ ترسیم می کند ، نوع تایپ کردن احتمالاً بهترین روش برای پر کردن نقش هاست. پیپ خودش یک قهرمان تا حدودی بی رنگ است. مانند بسیاری از شخصیت های اصلی دیکنز ، او منبع عمل نیست بلکه شاهد وقایع رنگارنگ و افرادی است که خود را به زندگی او وارد می کنند. این بازیگران پشتیبانی هستند که داستان را زنده می کنند.

ماریتا هانت بر صحنه های اولیه تسلط دارد ، با بازی خانم هاویشام به عنوان چهره ای منقار ، بی ریش ، تخت و پارچه ای در حال رختخواب ، که علی رغم مدت طولانی تبعید ، از تغذیه کافی برخوردار نیست. گاهی اوقات از نظر مشخصات ظاهری او ظاهری ناخوشایند مانند برنز دیرهنگی ملکه ویکتوریا دارد. منبع دیگر انرژی ، فرانسیس ال سالیوان برجسته در نقش جاگر است.

صدای او از قاب گسترده ای می پیچد و رونق می گیرد و دستیار کوچک مشتاق خود ومیک (ایور بارنارد) را کوتوله می کند. صحنه ای که ومیک پیپ را برای ملاقات با والد پیر خود به خانه می آورد نمونه ای از جذابیتی است که دیکنز برای تصورات ما ایجاد می کند.

هیچ دلیلی وجود ندارد که چنین شخصیت پیرامونی به عنوان “P Aged” باید در یک نسخه فیلم حفظ شود – اما ما به یاد می آوریم که چگونه Aged ناشنوا بود و دوست داشت با آن سر تکان بدهد و نق زدن های سرگرم کننده زیادی ادامه دارد.

تنها اشتباه در انتخاب بازیگر ممکن است انتخاب جان میلز به عنوان پیپ بزرگسال باشد. میلز هنگام ساخت فیلم آرزوهای بزرگ 38 ساله بود و قرار است که پیپ 20 سالگی ادامه داشته باشد. وقتی فیلم از پیپ جوان (آنتونی وگر) حدود 16 سالگی به پیپ بزرگ شده که قرار است فقط چهار سال بزرگتر است اما رک و پوست کنده به نظر می رسد میانسال است. (گینس ، بازیگر نقش معاصر پیپ ، هربرت پاك ، 32 ساله بود ؛ این اولین نقش برجسته او در نمایش بود.)

این فیلم توسط Lean در بالای فرم اولیه خود ساخته شده است. “ملاقات مختصر” (1945) ، با بازی تروور هوارد و سلیا جانسون در داستان عاشقانه ای غم انگیز و تأثیرگذار ، همچنان یکی از کلاسیک های بزرگ بریتانیا است.

فیلم ارتش مردگان
بیشتر بخوانید

“Blithe Spirit” وی در همان سال ساخته شد و او مستقیماً از “فیلم Great Expectations” به اقتباس دیگری از دیکنز ، “Oliver Twist” (1948) رفت. وی قبل از کارگردانی اولین فیلمش به مدت هفت سال تدوینگر بود و کارنامه حرفه ای او بحثی بر این نظریه است که سردبیران کارگردانانی بهتر از سینماگران می سازند. فیلمبردار با نگاه یک فیلم اغوا می شود ، در حالی که تدوینگر با این کار روبرو می شود که از آن به عنوان یک داستان استفاده کند.

دیوید لین (1991-1998) توسط بسیاری از بزرگترین فیلمساز بریتانیایی در زمان خود در نظر گرفته شد ، اگرچه می توان پرونده بهتری را برای مایکل پاول ایجاد کرد ، وی بعنوان سردبیر برای او کار کرد (“49 امین” ، 1941). او با مجموعه ای از حماسه ها که با “پل رودخانه کوای” (1957) آغاز شد و با مجموعه ای از بناهای تاریخی ادامه داد: “لارنس عربستان” (1962) ، “دکتر ژیواگو” (1965) ، “رایان” به شهرت عظیم خود دست یافت. Daughter “(1970) و پس از مدتها اقامت طولانی با تولید محكوم به كشتار” Mutiny on the Bounty “،” A Passage to India “(1984).

وی برای کارگردانی “کوآی” و “لارنس” برنده اسکار شد و پنج فیلم دیگر (از جمله ” فیلم آرزوهای بزرگ “) نامزد شد. البته تصاویر بعدی باعث شهرت جهانی لین شد. آنها ، مانند همه فیلم های او ، علاقه به ترکیب های تصویری دراماتیک را نشان می دهند. او دوست داشت که عناصر را در یک قاب مرتب کند تا چشم را به مرکز دراماتیک عکس بکشاند.

آنچه در فیلم های قبلی وجود دارد ، اقتصاد بیشتر و در نتیجه انرژی بیشتر در قصه گویی آنها است. لین بعدی بیشتر شبیه یک فیلمبردار سابق بود تا یک تدوینگر سابق.

وقتی موسسه فیلم انگلیس پنجاهمین سالگرد تأسیس خود را با ضیافتی در جشنواره فیلم کن جشن گرفت ، Lean ، شاهزاده چارلز و پرنسس دیانا میهمان افتخار بودند ، در حالی که رقبای وی مانند لیندسی اندرسون و آلن پارکر در صندلی های ارزان قیمت نشسته بودند.

اما کسانی بودند که احساس می کردند فیلم های کوچکتر و قبلی او مانند ” فیلم آرزوهای بزرگ ” بهترین فیلم او هستند و تصاویر بعدی با کمال گرایی تضعیف می شوند. من از مجموعه “دختر رایان” در شبه جزیره دینگل ایرلند بازدید کردم در سال 1969 ، و شبی را به یاد بیاورید که رابرت میچوم دادگاه خود را در یک کلبه بارانی برگزار کرد. “کارگردان ما یک روز فیلمبرداری کرده است ، و او یک هفته عقب است.”

نقد فیلم سانست بلوار
بیشتر بخوانید

پی نوشت: نسخه ” فیلم آرزوهای بزرگ ” از آلفونسو کوارون در سال 1998 داستان را به عمارتی در فلوریدا که در گیاهان خفه شده است به روز کرد و در آن ایتان هاوک در نقش پیپ ، گوئینت پالترو در نقش استلا و آن بانکروفت در نقش خانم هاویسام بازی کرد. اما نظرات نامطلوبی گرفت ، شاید به این دلیل که خیلی مایل بود داستان را از بالا دنبال کند. من عصبش را دوست داشتم.

پایان مقاله نقد فیلم آرزوهای بزرگ

منبع سایت مداد

بیشتر بخوانید:

فیلم خشکسالی|سریال The Great|فیلم جهان گمشده: پارک ژوراسیک|نقد فیلم نیروی تندر|معرفی سبک موسیقی بلوز|فیلم مراسم جدید|نقد فیلم دایره جعفر پناهی|معرفی فیلم ارتش مردگان|برندگان جایزه نوبل ادبیات|نقد فیلم یک دور دیگر

نویسنده و منتقد سینما شاعر و رمان نویس حدود 15 سال تجربه نوشتن داستان کوتاه , کارگردانی و دستیار کارگردانی. و مدیر مجموعه بامدادی ها.

دیدگاهتان را بنویسید

10 − چهار =