امروز برابر است با :12 خرداد 1402
فیلم Moby Doc

فیلم Moby Doc

فیلم Moby Doc

فیلم Moby Doc : بدون شنیدن آهنگی از آلبوم Play چند شعبه Moby که چند پلاتین است ، نمی توانید در اواخر هزاره به یک میله بروید. خواه تکرار تغییر شکل “Honey” باشد یا پیانوی مضر “Porcelain” ، موبی ظاهرا همه جا بود ، مارک موسیقی رقص خود را برای مخاطبان بین المللی به ارمغان آورد و در این راه به یک سوپراستار تبدیل شد.

و با این حال ، در اوج شهرت و موفقیت ، او در افسرده ترین و خود مخرب ترین بود. این تناقض در افراد مشهور به طور کلی و به طور خاص هنرمندان ، یک قسمت اغلب نیازمند و آسیب دیده از نظر عاطفی ، کاملاً غیر معمول نیست. اما آنچه رمان است ، روشی است که در مستند ” فیلم Moby Doc ” هم از آسیب دوران کودکی وی و هم از شکنجه بزرگسالانش کاوش می شود. راب گوردون برالور با کاراکترهای سورئالیستی ، جلوه های بصری چشمگیر و جنبه های خود ارجاعی ، تعادلی ظریف بین بازیگوش و غم انگیز ایجاد می کند که دائماً زنده و شگفت آور است.

با مقاله نقد فیلم Moby Doc همراه بامدادی ها باشید.

فیلم Moby Doc

فیلم Moby Doc

همچنین این فاصله از اکثریت قریب به اتفاق مستندهای موسیقی است که طی یک دهه گذشته یا بیشتر دیده ایم: نگاه به پشت صحنه هنرمندانی از جمله بیلی الیش ، جی بالوین ، تیلور سویفت ، لیدی گاگا ، کتی پری و جاستین بیبر . (مستند اخیر P! nk بسیار خاص است و به ویژه مانند یک فیلم غیرتجاری جشن می گیرد.)

بیشتر بخوانید:فیلم معجزه آبی

این فیلم ها به لطف ارتباطات رسانه های اجتماعی که به طور متداول با آنها پرورش می دهند ، پرتره هایی صمیمی از بازیگرانی را که دوستشان داریم و شاید فکر می کنیم حتی “آنها را می شناسیم” نوید می دهند. طرفداران آنها اما اگرچه چنین فیلم هایی می توانند سرگرم کننده و حتی چشم نواز باشند ، اما دقیقاً تصاویر زگیل و همه آنها نیستند.

هنوز یک مارک تجاری برای محافظت وجود دارد ، یک برچسب ضبط برای خدمت به عنوان دروازه بان نهایی. ساختاری برای آنها وجود دارد که فرمولی ، حتی قابل پیش بینی می شود: سنگ زنی تور ، کارهای شیطانی پشت صحنه و شاید یک بیماری جسمی یا عقب نشینی شخصی که در پایان مانعی بر سر راه اجرای کنسرت بزرگ است.

نقد فیلم همه چیز درباره ایو
بیشتر بخوانید

” فیلم Moby Doc ” ، که موبی (به نام واقعی ریچارد ملویل هال) با برالور نوشت ، تمام مفاهیم قصه گویی آشنا را می گیرد ، آنها را خرد می کند و از پنجره بیرون می اندازد. مطمئناً ، موبی ما را به ابتدای کار برمی گرداند ، که به ما کمک می کند هم عشق او به موسیقی و هم کار حقوق حیواناتش ، یعنی دو نیروی محرک زندگی او را درک کنیم. اما او این کار را با صراحت مهاربندی می کند ، تقریباً یک انگیزه کلیسایی برای فاش کردن شیاطین خود است.

او همچنین این کار را با عروسک های انگشتی فازی ، کارتون های شارپی و دیوراماهای ساده انگارانه آراسته با برچسب های رنگارنگ انجام می دهد. علیرغم محتوای غالبا تاریک ، “موبی داک” غالباً جنبش کودکانه ای از فیلم های میشل گاندری را به روشی التقاطی و آگاهانه خشن تراشیده می کند که به موضوع پیچیده عاطفی نزدیک می شود.

بیشتر بخوانید: 100 فیلم برتر تاریخ

در اوایل ، موبی چند نفر از دوستان خود را جمع می کند تا لحظات دلخراش جوانی خود را بازی کند – گروهی که او “بازیکنان بازیابی مجدد آسیب روحی در دوران کودکی” را صدا می کند – با موبی که خود یک بته پوشیده است ، یک محصول سواری در دست دارد و دستورالعمل هایی از جمله به عنوان: “کمی بیشتر … غم و اندوه.”

موبی که تنها کودکی بود که در اواخر دهه 1960 در هارلم بزرگ شد ، از همان کودکی عصبانیت و غفلت را تحمل کرد. او بازی های جیغ بین والدینش را به یاد می آورد که منجر به تصادف مرگبار پدر مشروبات الکلی در رانندگی در حالت مستی می شود. مادرش ، بیوه در سن 23 سالگی ، هر دو نفر را به محله فقیرنشین داریین ، کانتیکت منتقل کرد ، جایی که او از فقر خود شرمنده بود. در این بی ثباتی اولیه ، موبی در یکی از جلسات درمانی صحنه ای فیلم گفت: “موسیقی من را نجات داد”.

فیلم Moby Doc

فیلم Moby Doc

(یکی از جزئیات سرگرم کننده در طول این صحنه ها عکس العمل یک درمانگر است که توسط جولی مینتس ، خواننده و ترانه سرا بازی می شود ، و در حالی که از موفقیت خود پرواز می کند ، خمیازه ای را خفه می کند.) تعداد زیادی از تصاویر آرشیوی ، ظاهر و سبک های مختلف نوازنده را نشان می دهد سالها – وقتی او مو داشت اما عینک نداشت ، وقتی که او پانک راک بازی می کرد اما به سمت EDM گرایش داشت.

بیشتر بخوانید:فیلم رودخانه سرخ

با توجه به لحن سوررئال فیلم ، فقط منطقی است که دیوید لینچ حاضر می شود تا در مورد دوستی طولانی مدت خود با موبی صحبت کند ، که مربوط به ریمیکس موسیقی دان از موضوع لورا پالمر آنجلو بادالامنتی از “Twin Peaks” برای اولین موفقیت بزرگ خود ، “Go” است. ” لینچ همچنین در توضیح اشتیاق موبی برای کاوش عمیق و درک خود این خرد واضح را ارائه می دهد: “منفی شروع به برطرف شدن می کند. نفرت ، عصبانیت ، ترس ، همه این موارد شروع به بلند شدن می کند. لباس دلقک لاستیکی خفه کننده منفی سازی و طلای خالص از درون وارد می شود. “

فیلم بالهای کبوتر
بیشتر بخوانید

” فیلم Moby Doc ” با چنین انحرافات جذاب پر شده است. یک مستند موسیقی سنتی تر ، می تواند اندکی سابقه بیشتر در مورد روند جمع آوری Play فراهم کند ، با بسیاری از نمونه های بلوز جنوبی ، به آهنگ های او قلاب عفونی می دهد. برای درک بیشتر این هنرمند ، این امر آموزنده نیز خواهد بود.

” فیلم Moby Doc ” همچنین نتواند ذکر کند که دلیل این همه موسیقی پخش موسیقی در دو دهه پیش ، مجوز آن برای استفاده در تبلیغات تجاری بود که به فروش استراتوسفر آلبوم کمک کرد. و در هیچ کجا نام ناتالی پورتمن را نخواهید شنید ، در صورتی که از ادعای او در خاطرات خود مبنی بر قرار ملاقات با این بازیگر که با آن اختلاف نظر دارد متعجب می شوید. (او از آن زمان عذرخواهی کرده است)

اما موبی عمیقاً به موضوعات اعتیاد خود ، یا آنچه او آنرا رال نان رول می نامد ، می پردازد: نوشیدن ، مواد مخدر ، استریپ های دوست یابی. شهرت جهانی “در عین سادگی شگفت انگیز اما وحشتناک بود” و بهانه ای برای او شد تا بدترین غرایز خودشیفتگی خود را جلب کند. او تشییع جنازه مادرش را از دست داد زیرا او را مستی از دست داد.

بیشتر بخوانید:فیلم نوبت عاشقی

او تصور خودکشی در هتلی مرتفع و لوکس را که در آن طبقه اختصاصی با افرادی مانند مادونا تقسیم می کرد ، داشت. این به معنای واقعی کلمه هوای کمیاب بود و باعث می شد احساس خلوت و تنهایی کند. صداقت وی در کاوش در تاریک ترین دوران زندگی اش مطمئناً حتی برای ما که از تحسین نجومی لذت نبردیم مفید خواهد بود. هوشیاری در سال 2008 به وی اجازه داد تا وگانیسم و ​​فعالیت حقوق حیوانات را علاقه اصلی خود قرار دهد.

“موبی داک” در واقع در کنسرت بزرگ به پایان می رسد ، اما برای رسیدن به آنجا مسیری غیرمنتظره و الهام را طی می کند. همچنین یک تن از موسیقی در سراسر رشته وجود دارد ، از جمله یک نسخه صمیمی و صوتی گیتار “Porcelain” و یک اجرای عظیم و شاد “Natural Blues” با اجرای ارکستر کامل و گروه کر انجیل. علی رغم این واقعیت که این آهنگ ها را بارها و بارها در محیط های مختلف شنیده اید ، این تجسم های الهام بخش به شما احساس می کنند که برای اولین بار آنها را تجربه می کنید ، همانطور که ” فیلم Moby Doc ” به طور کلی زندگی جدید و مهیجی را به شما دمیده ژانری ایمن و معمولی.

نقد فیلم هوای سمی | فیلم Air Murder
بیشتر بخوانید

پایان مقاله نقد فیلم Moby Doc

نویسنده و منتقد سینما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − سیزده =