صفحه اصلی > دکوراسیون : موزه ماکسی در رم ، بزرگترین موزه هنرهای معاصر ایتالیا
ads

موزه ماکسی در رم ، بزرگترین موزه هنرهای معاصر ایتالیا

موزه ماکسی

موزه ماکسی در رم ، ایتالیا ، موزه ای است که به هنرهای معاصر قرن بیست و یکم اختصاص داده شده است. اما خود موزه یک اثر هنری معماری است که توسط زاها حدید طراحی شده است.

موزه ماکسی چیست؟

MAXXI ، مخفف Museo nazionale delle arti del XXI secolo (“موزه ملی هنرهای قرن بیست و یکم” به انگلیسی) ، موزه ملی هنر و معماری معاصر ایتالیا است که در رم ، ایتالیا واقع شده است. MAXXI یکی از معدود موزه های ایتالیا است که منحصراً به خلاقیت معاصر اختصاص داده شده و محل مجموعه های معماری و هنری هنرمندان مختلف از جمله اد روشا ، گرازیا تودری ، گیلبرت و جورج ، لوئیجی قیری و آنیش کاپور است.

خود موزه ماکسی اثری بلند پروازانه از معماری مدرن است که شامل مجموعه ای از سکوهای تداخل دار و در هم تنیده ساخته شده از فولاد ، شیشه و نور است. پردیس MAXXI محل موزه هنرهای مدرن (MAXXI Art) ، موزه معماری MAXXI ، سالن اجتماعات ، کافه تریا ، فضاهای نمایشگاه موقت ، کتابفروشی و کتابخانه است.

موزه ماکسی

تاریخچه مختصری از موزه ماکسی

در سال 1998 ، وزارت میراث فرهنگی ایتالیا مسابقه طراحی بین المللی را برای ساختمان جدید موزه هنرهای معاصر برگزار کرد. معمار عراقی ، زاها حدید ، یک اثر ارسال کرد و برنده شد ، و موزه MAXXI متعاقباً توسط معماران زاها حدید ساخته شد. محل ساختمان قبلاً محل زندگی Caserma Montello ، محوطه پادگان نظامی بود. ساخت این موزه بیش از ده سال به طول انجامید و ساخت آن در سال 2009 به پایان رسید. ساختمان در سال 2010 افتتاح شد و در همان سال ، موزه جایزه استرلینگ معماری موسسه سلطنتی معماران بریتانیا را دریافت کرد.

5 ویژگی های معماری موزه ماکسی

موزه ماکسی یک ساختمان مدرن قابل تشخیص در محله تاریخی رم است. چند ویژگی قابل توجه و تعیین کننده در معماری موزه وجود دارد که عبارتند از:

اشکال معمولی را به چالش می کشد. ساختمان موزه ماکسی یک ساختار انتزاعی است که از شیشه ، بتن و فولاد ساخته شده است و شکل مربع یا مستطیل ساده ای ندارد. این ساختمان از مجموعه ای از سکوهای همپوشان ساخته شده است که یک ساختار چند بعدی ایجاد می کند. این سکوها مستقیماً شروع می شوند ، سپس به یکدیگر خم می شوند و یک ساختار باز ایجاد می کنند که خود به خود جمع می شود. دیوارهای موازی و مسیرهای شیب دار به شکل دهی فضاهای داخلی و خارجی کمک می کنند و بر خطوط خاصی تأکید می کنند و ترافیک را در فضای گالری هدایت می کنند.

راهنمای سبک های پنجره | 17 نوع پنجره خانگی
بیشتر بخوانید

موزه ماکسی

با فضا به شکلی معنی دار بازی می کند. در داخل ، موزه ماکسی فضایی بزرگ و باز است. برخی از اتاق ها دارای دیوارهای مستقیم هستند ، در حالی که برخی دیگر ممکن است دارای دیوارهای منحنی باشند که با سقف های فولادی با پانل های شیشه ای باز می شود. جریان فضا به بازدیدکنندگان اجازه می دهد تا از طریق موزه با نورپردازی و انحنای دیوارها سرگردان شوند.

ظاهر خنثی دارد. ترکیب مواد مختلف مانند فولاد ، سیمان و شیشه ، زیبایی خنثی را در موزه ایجاد می کند که با فضاهای داخلی سفید کور که معمولاً در موزه ها مشاهده می شود ، مخالفت می کند. علیرغم بی طرفی ، فضا هنوز پویا است و با همه عناصر داخلی و خارجی دیگر بازی می کند و چیدمانی منحصر به فرد ایجاد می کند.

این اجازه می دهد تا مقدار زیادی از نور طبیعی. موزه ماکسی با سقف شیشه ای شفاف خود مقدار زیادی نور طبیعی را در داخل دیوارهای خود دریافت می کند که امکان مشاهده دقیق تر از نمایشگاه ها و آثار هنری (به جای مشاهده آنها در زیر نور مصنوعی) را می دهد. با این حال ، برخی از روشنایی معادلات مصنوعی در فضاهایی مانند راهروها ، سقف ها و راه پله ها گنجانده شده است.

موزه ماکسی

دارای سرسرای غاری است. ورودی طبقه همکف موزه ماکسی فضاهای بیرونی اطراف ساختمان را به سرسرای بزرگ و چند طبقه آن متصل می کند. این فضا با نور طبیعی و مصنوعی غوطه ور شده و مجموعه ای از پیاده روها و راه پله های به هم پیوسته برای دسترسی بازدیدکنندگان به طبقات متعدد ساختمان در نظر گرفته شده است.

منبع با دوربین

بشیتر بخوانید:

نقد فیلم سانست بلوار | بهترین کتاب های ادبیات هند | بهترین کتاب های ادبیات آمریکا | نقد فیلم شوالیه سبز | The Green Knight | نقد فیلم همه چیز درباره ایو | بهترین فیلم های ۲۰۲۱ | بهترین فیلم های کوروساوا | ده فیلم برتر ساموئل ال جکسون | امپرسیونیسم در موسیقی : راهنمای امپرسیونیسم در موسیقی | نقد فیلم حرص

دیدگاهتان را بنویسید

3 × سه =