صفحه اصلی > بیوگرافی/مشاهیر : بیوگرافی هانا آرنت
ads

بیوگرافی هانا آرنت

هانا آرنت

هانا آرنت در 14 اکتبر 1906 در هانوفر آلمان متولد شد ، تنها فرزند والدین یهودی طبقه متوسط ​​از نژاد روسی. او که فرزندی درخشان بود و پدرش در سال 1913 درگذشت ، مادرش را در کارهای فکری و دانشگاهی تشویق کرد. او به عنوان دانشجوی دانشگاه در آلمان نزد اصیل ترین دانشمندان آن زمان تحصیل کرد: رودولف بولتمن (1976-1888) و مارتین هایدگر (1976-1889) در فلسفه.

با مقاله بیوگرافی هانا آرنت با بامدادی ها همراه باشید.

هانا آرنت

 

ادموند هوسرل (1859– 1938) پدیدارشناس (کسی که آگاهی انسان را مطالعه می کند). و اگزیستانسیالیست (کسی که وجود انسان را مطالعه می کند) کارل یاسپرس (1883– 1969). در سال 1929 آرنت درجه دکترای خود را دریافت کرد و با گانتر استرن ازدواج کرد.

در سال 1933 هانا آرنت به جرم جمع آوری شواهد ضد یهودی ستیزی نازی دستگیر و مدت کوتاهی زندانی شد (شواهدی که ثابت کرد نازی ها یک رژیم بی رحم ارتش آلمان با هدف خلاص کردن اروپا از جمعیت یهودیان بودند). اندکی پس از آغاز جنگ جهانی دوم او به فرانسه گریخت ، و در آنجا در سازمان های پناهندگان یهودی (سازمان هایی با هدف کمک به یهودیانی که مجبور به فرار از آلمان شدند) کار کرد. در سال 1940 او و همسر دومش ، هاینریش بلوچر ، در جنوب فرانسه به اسارت گرفته شدند. آنها فرار کردند و در سال 1941 به نیویورک راه یافتند.

در طول سالهای جنگ آرنت ستونی سیاسی برای هفته نامه یهودی Aufbau نوشت و شروع به چاپ مقالات در مجلات برجسته یهودی کرد. همزمان با گسترش حلقه دوستانش که شامل روشنفکران برجسته آمریکایی می شد ، نوشته های او مخاطبان بیشتری پیدا کرد. اولین کتاب مهم وی ، “ریشه های توتالیتاریسم” (1951) ، استدلال کرد که توتالیتاریسم مدرن (دولتی با قدرت سیاسی کامل بدون رقابت) نوعی دولت جدید و مشخص است که از وحشت برای کنترل جامعه توده ای استفاده می کند.

“مبدا” اولین تلاش عمده برای تحلیل شرایط تاریخی بود که باعث ایجاد آدولف هیتلر آلمان (1945-1889) و ژوزف استالین روسیه (1953-1879) شده بود و در دهه 1950 به طور گسترده مورد مطالعه قرار گرفت.

کار ، کار و عمل هانا آرنت

دومین اثر عمده ، وضعیت انسانی (1958) ، در پی آن آمد. در اینجا و در یک دوره از مقاله ها ، بین گذشته و آینده (1961) ، آرنت به وضوح مضامین کارهای قبلی خود را تعریف کرد: در جهانی که به سرعت در حال توسعه است ، انسان ها دیگر قادر به یافتن راه حل هایی در سنت های اقتدار سیاسی ، فلسفه ، دین نبودند. ، یا حتی عقل سلیم. راه حل او به اندازه مسئله رادیکال (شدید) بود: “فکر کردن آنچه که می کنیم”.

بیوگرافی الن برستین
بیشتر بخوانید

وضعیت انسانی اعتبار دانشگاهی آرنت را تثبیت کرد و منجر به انتصاب ملاقات در دانشگاه پرینستون شد – اولین باری که یک زن در آنجا استاد تمام وقت بود. درباره انقلاب (1963) ، در مجلسی از سخنرانی های پرینستون ، اشتیاق او به شهروندی آمریکا را با بررسی پیشینه تاریخی و مقتضیات آزادی سیاسی ابراز کرد.

در سال 1961 هانا آرنت در دادگاه آدولف آیشمن (1966 تا 1906) در اورشلیم شرکت کرد ، نازی که در قتل تعداد زیادی از یهودیان در جریان هولوکاست (زمانی که نازی ها میلیون ها یهودی را در طول جنگ جهانی دوم زندانی یا کشته بودند) نقش داشته است.

گزارش های او ابتدا در نیویورکر و سپس به عنوان آیشمن در اورشلیم (1964) ظاهر شد. آنها اغلب سوتفاهم و رد می شدند ، خصوصاً ادعای وی مبنی بر اینکه آیشمن بیش از اینکه کاملاً شرور باشد ، یک عروسک بود. شهرت عمومی او در میان حتی برخی از دوستان سابق هرگز از این جنجال باز نماند.

هانا آرنت

کار بعدی
در دانشگاه شیکاگو (1963–1967) و مدرسه جدید تحقیقات اجتماعی در شهر نیویورک (1967–1975) ، سخنرانی های درخشان آرنت دانشجویان بی شماری را در اندیشه اجتماعی ، فلسفه ، مطالعات دینی و تاریخ الهام بخشید. او که اغلب در ملاعام ناراحت بود ، در مجالس کوچکتر گفتگوی پرانرژی بود. گرچه حتی در میان دوستانش ، او گاهی خود را بهانه می کرد و کاملاً درگیر فکر جدیدی می شد که برایش پیش آمده بود.

در اواخر دهه 1960 هانا آرنت خود را وقف پروژه های مختلفی کرد: مقالاتی در مورد مسائل سیاسی فعلی ، مانند ناآرامی های داخلی و جنگ ، منتشر شده با عنوان بحران های جمهوری (1972). پرتره هایی از زنان و مردان که توضیحاتی درباره دوران تاریک قرن بیستم ارائه دادند ، که تبدیل به مردان در زمان های تاریک (1968) شد. و یک نسخه دو جلدی انگلیسی از “بزرگ فیلسوفان” کارل یاسپرس (1962 و 1966).
در سالهای 1973 و 1974 هانا آرنت سخنرانیهای Gifford با استقبال خوب را در اسکاتلند برگزار کرد ، که بعداً با عنوان زندگی ذهن (1979) منتشر شد. به طرز غم انگیزی ، آرنت هرگز این سخنرانی ها را تمام نکرد زیرا در 4 دسامبر 1975 در اثر حمله قلبی در شهر نیویورک درگذشت.

بیوگرافی اخرین امپراطوره ژاپن هیروهیتو
بیشتر بخوانید

هانا آرنت در طول زندگی بعدی خود با مجموعه ای از جوایز علمی مورد تقدیر قرار گرفت. هانا آرنت که اغلب برای قضاوت های جنجالی و گاه عجیب مورد حمله قرار می گرفت ، در حالی که زندگی می کرد درگذشت – یک مفسر اصلی از طبیعت انسان در برابر فاجعه های سیاسی مدرن.

منبع سایت مداد

بیشتر بخوانید:

100 فیلم برتر تاریخ|فیلم جریان اصلی|فیلم لاک پشت ها هم پرواز می کنند|کلود مونه|نقد فیلم ده فرمان|بهترین فیلم های جنیفر لوپز|ویلیام شکسپیر

نویسنده و منتقد سینما شاعر و رمان نویس حدود 15 سال تجربه نوشتن داستان کوتاه , کارگردانی و دستیار کارگردانی. و مدیر مجموعه بامدادی ها.

دیدگاهتان را بنویسید

1 + ده =