صفحه اصلی > دکوراسیون : معبد انگکور وات: 4 ویژگی معبد آنگکور وات
ads

معبد انگکور وات: 4 ویژگی معبد آنگکور وات

معبد انگکور وات

معبد انگکور وات: 4 ویژگی آنگکور وات : 

معبد انگکور وات یک عبادتگاه باستانی هندو در محلی است که زمانی شهر آنگکور کامبوج بوده است. این ساختمان به دلیل طراحی پیچیده ، کنده کاری های تزئین شده و “کوه-معبد” نمادین قابل توجه است. برای آشنایی بیشتر با معماری و تاریخ معروفترین معابد خمر ، ادامه مطلب را بخوانید.

آنگکور وات چیست؟

معبد انگکور وات یک مجموعه معبد باستانی در شمال کامبوج ، در نزدیکی شهر سیم ریپ است. معبد انگکور وات ، که به زبان خمرهای منطقه به “شهر معبد” ترجمه می شود ، در نیمه اول قرن دوازدهم به عنوان معبد دولتی و پایتخت امپراتوری خمر ساخته شد. این منطقه بیش از 1200 هکتار زمین را در بر می گیرد و آن را بزرگترین بنای مذهبی در جهان می کند. این معبد در ابتدا به عنوان معبد هندو ساخته شد ، اما بعداً محل عبادت بودایی ها شد.

معبد انگکور وات

معبد انگکور وات

بنای اصلی معبد انگکور وات از بلوک های ماسه سنگی ساخته شده است و از هرم چند لایه با ابلیسک مرکزی بزرگ و چهار ستون دیگر در گوشه های آن تشکیل شده است. هر لایه از معبد مجموعه ای از گالری ها را در بر می گیرد که حاوی تصاویری زینتی از اساطیر هندو است. محوطه مرکزی معبد توسط یک دیوار بزرگ خارجی احاطه شده است که با یک خندق بزرگ هم مرز است.

مختصری از تاریخ معبد آنگکور وات

در اینجا مروری کوتاه بر تاریخچه این مکان زیارتی بودایی مشهور است.

منشاء یک معبد هندو: انگکور وات در زمان پادشاه سوریاوارمان دوم امپراتوری خمر ساخته شد ، که فرمانروایی آن از 1113 تا 1150 ادامه داشت. این معبد به عنوان محل عبادت هندوها در پایتخت امپراتوری ساخته شد و چندین دهه طول کشید. تکمیل کردن. برخی از مورخان معتقدند که پادشاه این مکان را به عنوان مقبره و معبد تدفین خود ساخته است ، و برخی دیگر معتقدند که این بنا به افتخار خدای هندو ویشنو ساخته شده است.

تبدیل به معبد بودایی: پس از برکناری انگکور وات توسط قبیله رقیب در اواخر قرن دوازدهم ، امپراتور جدید امپراتوری خمر ، پادشاه جیاوارمن هفتم ، انگکور وات را به معبدی بودایی تبدیل کرد. او همچنین پایتخت کشور را به آنگکور تام منتقل کرد ، که نزدیک دیگر معابد باستانی کامبوج مانند معبد بایون است.

راهنمای معماری برج پیله گاکوین
بیشتر بخوانید
معبد انگکور وات

معبد انگکور وات

حکومت استعماری و بازسازی فرانسه: در طول قرن ها ، انگکور وات یک بنای مهم بودایی باقی ماند اما به تدریج خراب شد. در دهه 1840 ، هنری موهوت ، کاشف فرانسوی ، معابد را مورد توجه اروپا قرار داد و آنها را “بزرگتر از هر چیزی که از یونان یا روم به ما سپرده شده بود” اعلام کرد. فرانسوی ها در قرن نوزدهم کنترل بسیاری از کامبوج را به دست گرفتند ، که برخی از مورخان معتقدند تا حدی از کشف Angkor Wat الهام گرفته شده است. فرانسوی ها پروژه مرمت Angkor Wat را پس از سالها جنگل و زلزله آسیب دیدند.

استقلال کامبوج و وضعیت مهم: کامبوج در سال 1952 از سلطه فرانسه خارج شد اما تلاش های بازسازی در آنگکور وات ادامه یافت. با این حال ، این تلاشها در دهه 1970 متوقف شد زیرا کامبوج به دست خمرهای سرخ وارد جنگ داخلی شد. معابد در طول جنگ حداقل آسیب دیدند ، اما برخی سوراخ های گلوله درگیری بین خمرهای سرخ و نیروهای ویتنامی هنوز در نمای معبد وجود دارد.

در اواخر قرن بیستم و بعد از آن: در سال 1992 ، انگکور وات در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد و دولت کامبوج با کمک نمایندگان هند ، آلمان و فرانسه به تلاش های مرمت خود ادامه می دهد. امروزه پرچم ملی کامبوج نمایی از معبد را نشان می دهد و این سازه یکی از بزرگترین جاذبه های گردشگری کشور است.

معبد انگکور وات

معبد انگکور وات

4 ویژگی های معماری آنگکور وات

انگکور وات یکی از محبوب ترین دستاوردهای باستانی در جنوب شرقی آسیا است که تا حد زیادی به دلیل زیبایی معماری آنگکورایی آن است. در اینجا چهار مورد از شناخته شده ترین ویژگی های معماری انگکور وات آورده شده است.

گالری های هرمی و متحدالمرکز: یکی از سنگ بناهای معماری خمر هرم با گالری های هم مرکز آن است که در طراحی آنگکور وات مشهود است. معبد اصلی با نام مستعار “کوه معبد” از هرمی از سه تراس پلکانی ساخته شده است. هر تراس با یک گالری سرپوشیده ، با برج هایی در هر گوشه و یک برج نزدیک به 70 فوت در وسط معبد ، محدود شده است.

نکات کلیدی نورپردازی برای خانه و انواع روش های آن
بیشتر بخوانید

برج ها: اعتقاد بر این است که پنج برج که تاج معبد مرکزی را تشکیل می دهند طوری طراحی شده اند که شبیه قله ها و رشته کوه های اطراف کوه مرو ، که خانه خدایان در باورهای هندو و بودایی است ، باشند. پنج برج – چهار برج در گوشه های بالاترین قسمت معبد و یک برج بلندتر مرکزی – نیز به دلیل طرح های حک شده ای که شبیه جوانه های نیلوفر آبی دارند قابل توجه هستند. طرح های مشابهی را می توان در معابد مانند بانتی سیری ، معبد کامبوج اختصاص داده شده به خدای هندو شیوا مشاهده کرد.

معبد انگکور وات

معبد انگکور وات

نقش برجسته ها: انگکور وات شامل نزدیک به 20000 فوت مربع نقش برجسته است که در دیوارهای ماسه سنگ آن حک شده است. این نقش برجسته پیچیده ، نمادگرایی هندو را به تصویر می کشد ، با تصاویری از آپسارا (رقصندگان آسمانی) و نقش برجسته هایی که صحنه هایی از دو داستان حماسی هندو ، رامایانا و مهابهاراتا را نشان می دهد. همچنین مجموعه ای در مورد پادشاه سوریاوارمان دوم وجود دارد که سفارش ساخت معبد را داده است.

خندق: مجتمع Angkor Wat توسط خندق بزرگی احاطه شده است که 620 پا عرض و بیش از سه مایل طول دارد. همانطور که تصور می شود معبد اصلی شبیه کوه مرو است ، گمان می رود که خندق شبیه اقیانوس های اطراف زمین در هندوئیسم و ​​بودیسم است. این خندق همچنین از انگکور وات محافظت می کند ، با یک بزرگراه واحد که محل را به سرزمین اطراف متصل می کند.

پایان مقاله معبد انگکور وات: 4 ویژگی آنگکور وات

مجله نگاه 

بیشتر بخوانید:

نقد فیلم زندگی شگفت انگیز | معرفی سبک موسیقی کانتری | سریال مندلورین | ادیت تصویر به صورت پاییزه در فتوشاپ | یک راهنمای اساسی برای ساخت خانه های مدولار | بیوگرافی کوبی برایانت بازیکن اسبق بسکتبال آمریکا | بهترین سریال های خارجی | فیلم هر نفسی که می‌کشی | باخ کیست؟ | سبک موسیقی فولک |

دیدگاهتان را بنویسید

12 + 4 =