صفحه اصلی > هنرهای تجسمی : عکاسی مونوکروم | تفاوت عکاسی مونوکروم با سیاه و سفید
ads
ads

عکاسی مونوکروم | تفاوت عکاسی مونوکروم با سیاه و سفید

عکاسی مونوکروم

عکاسی مونوکروم به هر عکاسی گفته می شود که از مقدار متفاوت نور به جای رنگ های مختلف برای گرفتن و نمایش تصاویر استفاده می کند. در حالی که عکاسی رنگی استاندارد (معروف به پلی کروم) رنگها را از طیف وسیعی نمایش می دهد ، عکاسی تک رنگ فقط یک رنگ می گیرد و از طیف متنوعی از آن رنگ استفاده می کند.

این مورد در عکاسی سیاه و سفید وجود دارد که از سایه های مختلف خاکستری خنثی به جای رنگ واقعی اشیا عکاسی شده استفاده می کند. اما تک رنگ فقط سیاه و سفید نیست. این می تواند با استفاده از سایه های مختلف رنگ های دیگر مانند قهوه ای یا فیروزه ای به دست آید.

آموزش عکاسی مونوکروم

عکاسی مونوکروم

عکاسی مونوکروم چیست؟

تعریف تک رنگ تصویری است که یک رنگ یا سایه های مختلف از یک رنگ را نشان می دهد. عکاسی تک رنگ عکاسی است که در آن کل تصویر به جای رنگ های مختلف با مقدار متفاوت نور ثبت و نشان داده می شود. عکاسی سیاه و سفید برجسته ترین نمونه عکاسی تک رنگ است ، زیرا موضوعاتی را در سایه های مختلف خاکستری خنثی نشان می دهد ، اما هیچ رنگ دیگری را شامل نمی شود. در عکاسی تک رنگ ، از تنهای یک رنگ برای نشان دادن همه رنگهای مختلف در یک تصویر استفاده می شود.

این کاملاً در تضاد با عکاسی رنگی معاصر است که در آن رنگهای واقعی موجود در سوژه ثبت شده و در عکس نشان داده می شوند.

به دلیل این تمایز ، تصاویر تک رنگ اجرای واقعی از جهان نیستند ، بلکه انتزاعی هستند که نمایانگر رنگ های مختلف با سایه های مختلف از همان رنگ هستند. به همین دلیل ، عکاسی تک رنگ اغلب برای اهداف هنری و زیبایی استفاده می شود.

آموزش عکاسی مونوکروم

آموزش عکاسی مونوکروم

فواید عکاسی مونوکروم چیست؟

عکاسی مونوکروم خود را به انواع خاصی از عکس ها اعطا می کند ، نمایشی ، تمایز و کنتراست را ارائه می دهد و در عین حال تصاویر را روان و متصل می کند. با کاهش همه رنگ ها به سایه های مختلف از همان رنگ ، تک رنگ می تواند به تصاویر پس زمینه کمتر از موضوع متمرکز عکس نشان دهد.

نقاشی سگ های پوکر باز
بیشتر بخوانید

همچنین ، از آنجا که تا زمان ظهور فیلم پشتیبانی کننده رنگ ، رسانه عکاسی مورد علاقه بود ، عکاسی تک رنگ ، به ویژه تصاویر سیاه و سفید ، نیز یک پتینه کلاسیک را قرض می دهد و باعث می شود تصاویر تاریخی یا حتی بی انتها به نظر برسند. وقتی تصاویر در همان قالب تک رنگ رایج از اختراع عکاسی تا اواسط قرن بیستم نشان داده می شوند ، هوایی کلاسیک و تاریخی به خود می گیرند.

تفاوت بین عکاسی تک رنگ و سیاه و سفید چیست؟

اگرچه سیاه و سفید مشهورترین نمونه عکاسی تک رنگ است ، اما عکاسی تک رنگ می تواند از تنوع رنگهای دیگر مانند قهوه ای یا فیروزه ای نیز تشکیل شود.

یک قانون کلی خوب این است: همه عکاسی های سیاه و سفید عکاسی تک رنگ هستند ، اما همه عکاسی های تک رنگ سیاه و سفید نیستند.

اگرچه به نظر می رسد سیاه و سفید کاملاً با یکدیگر ارتباط ندارند ، اما سیاه و سفید در انتهای انتهای طیف رنگ خاکستری خنثی است و از آنجا که خاکستری تنها رنگ موجود در عکس های سیاه و سفید است ، این رنگ تک رنگ است.

تفاوت بین عکاسی فیلم تک رنگ و عکاسی دیجیتال تک رنگ چیست؟

عکاسی مونوکروم را می توان با هر دو دوربین مبتنی بر فیلم سنتی و همچنین دوربین های دیجیتال اختصاصی و دوربین های گوشی های هوشمند که تصاویر دیجیتالی را ضبط می کنند ، ثبت کرد.

در حالی که هر دو مزایای خود را دارند ، اما به طور کلی قابل درک است که عکاسی دیجیتال ، خصوصاً در پردازش پس از پردازش ، در مورد عکاسی تک رنگ ، انعطاف پذیری بیشتری ایجاد می کند. این به دلیل ویرایش نرم افزارهایی مانند فتوشاپ و سایر برنامه های معروف است که به عکاسان اجازه می دهد تا قبل از گرفتن عکس ، همان اندازه که قبل از گرفتن عکس ، تصویر را دستکاری کنند.

عکاسی دیجیتال امکان انعطاف پذیری بیشتر با تک رنگ را فراهم می کند زیرا امکان تبدیل تصاویر به حالت تک رنگ را به خود فراهم می کند.

آموزش عکاسی مونوکروم

آموزش عکاسی مونوکروم

عکاسی دیجیتال همچنین امکان جایگزینی رنگهای تک رنگ مختلف را فراهم می کند. این بدان معنی است که می توانید از رنگ خاکستری به قهوه ای به فیروزه ای بروید تا زمانی که رنگ یکنواختی کامل پیدا کنید.

تابلو نقاش و مدلش اثر پیکاسو
بیشتر بخوانید

در عکاسی از فیلم سنتی فضایی برای دستکاری وجود دارد اما اجازه ویرایش همان عکس دیجیتال را نمی دهد.
عکسهای تک رنگ بهتر است از طریق عکاسی دیجیتال ثبت و دستکاری شوند.

همانطور که گفته شد ، طرفداران بسیاری از عکاسی های مبتنی بر فیلم سنتی برای تک رنگ وجود دارد. همچنین توجه به این نکته مهم است که فراتر از تصاویر تک رنگ ، نمونه هایی از تک رنگ از رسانه های دیگر نیز به دست می آیند: همچنین نقاشی های تک رنگ ، چاپ های تک رنگ و فیلم های تک رنگ ، مانند لیست شیندلر وجود دارد.

5 نکته برای عکسبرداری در عکاسی مونوکروم

هنگام عکسبرداری در تک رنگ ، چندین نکته مهم را باید در نظر گرفت تا بتوانید از محیط عکاسی نهایت استفاده را ببرید.

موضوع به طور کلی تک رنگ با یک عنصر اصلی قوی در تصویر ، یکی از مواردی که باعث جلب توجه می شود ، بهترین عملکرد را دارد. یک سوژه قوی می تواند با استفاده از توانایی خود در تأکید بر پیش زمینه ، عکاسی تک رنگ را لنگر بیندازد.

دامنه تونال اطمینان حاصل کنید که عکاسی تک رنگ با استفاده از آن برای گرفتن صحنه هایی با تنوع متنوع ، فقط یک سایه از رنگ را نشان نمی دهد.

نور و سایه نیز هنگام عکسبرداری تک رنگ مهم است زیرا کنتراستی را برای سارقان تک رنگ ایجاد می کند. اطمینان حاصل کنید که کنتراست در دوربین دیجیتال یا آنالوگ شما به طور مناسب تنظیم شده است.

بافت ها ، خطوط و زاویه ها به طرز چشمگیری در عکاسی تک رنگ بازی می کنند.

اشکال و الگوها نیز به زیبایی توسط تک رنگ گرفته می شوند و در پس موضوعات برجسته قرار می گیرند.

آموزش عکاسی مونوکروم

آموزش عکاسی مونوکروم

چگونه می توان یک تصویر رنگی را به یک رنگ تبدیل کرد؟

تبدیل یک تصویر رنگی به تک رنگ با استفاده از فناوری مدرن ، به ویژه نرم افزار ویرایش عکس مانند Adobe Photoshop ، به راحتی انجام می شود.

در فتوشاپ ، مانند اکثر برنامه های ویرایش عکس ، می توانید یک عکس را از پلی کروم به تک رنگ (و دوباره برگردانید) منتقل کنید و در داخل تک رنگ به معنای واقعی کلمه هر رنگی را در چرخ رنگ انتخاب کنید تا به عنوان رنگ پایه تک رنگ باشد.

تابلو جیغ
بیشتر بخوانید

آموزش عکاسی مونوکروم

عکاسی مونوکروم

برای تحقق این امر ، ابتدا باید عکس های پلی کروم به مقیاس خاکستری تبدیل شوند. از یک تصویر در مقیاس خاکستری ، می توانید دو آهنگ یا یکنواخت را انتخاب کنید. در گزینه های یکنواخت ، تمام چرخ رنگ را پیدا خواهید کرد. هر خانواده رنگی از چرخ رنگ می تواند رنگ تک رنگ در تصویر باشد.

منبع با دوربین

بیشتر بخوانید:

فیلم ای. تی. موجود فرازمینی | نقد فیلم رفیق اجاره ای | فیلم بابادوک | آموزش عکاسی در سفر | سبک موسیقی هاوس | رمان های برتر ادبیات فرانسه | فیلم مرید | فیلم دردسر در بهشت | تمپو چیست ؟ | بهترین فیلمهای فلینی

دیدگاهتان را بنویسید

یازده + 1 =