صفحه اصلی > سینما : نقد فیلم تایتانیک
ads

نقد فیلم تایتانیک

فیلم تایتانیک

نقد فیلم تایتانیک : فیلم تایتانیک  باشکوه جیمز کامرون از صعود به یک کپسول زمان و جوش خوردن به مدت هشت و نیم دهه نزدیک ترین فاصله ای است که هر یک از ما به قدم زدن در عرشه قایقرانی محکوم کرده است. تایتانیک در جزئیات دقیق و در عین حال وسعت و نیت وسیع ، نوعی رویداد حماسی فیلم سینمایی است که به ندرت تبدیل شده است.

شما فقط فیلم تایتانیک را تماشا نمی کنید ، شما آن را تجربه می کنید-از پرتاب تا غرق شدن ، سپس در سفری دو و نیم مایلی زیر سطح زمین ، به قبر سرد و پرآب ، جایی که کامرون فیلمهای مستند را تا به حال ندیده است. مخصوص این فیلم

کامرون در هر یک از سفرهای قبلی خود ، جلد جلوه های ویژه را فشار داده است. در فیلم بیگانگان ، او دهها بار خلاقیت H.R.Giger را شبیه سازی کرد و ارتشی از هیولاهای کابوس گونه ساخت. در پرتگاه ، او ما را به اعماق دریا برد تا به گروهی از مسافران فضایی خیرخواه خوش آمد بگویم.

در T2 ، او پایان دهنده تغییر شکل (کامل کردن یک فرآیند جلوه ای که در The Abyss پیشگام بود) را معرفی کرد. و در دروغ های واقعی ، او از فناوری دیجیتال برای طراحی صحنه نبرد در هوا استفاده کرد. اکنون ، در فیلم تایتانیک ، بازسازی بی عیب و نقص کامرون در کشتی افسانه ای مرز بین واقعیت و توهم را تا حدی محو کرده است که نمی توانیم مطمئن باشیم واقعیت چیست و چه چیزی نیست. برای ساخت فیلم تایتانیک ، انگار کامرون یک کشتی تایتانیک جدید ساخته است ، بگذارید بادبان برود ، سپس آن را غرق کرد.

نقد فیلم تایتانیک

 فیلم تایتانیک

البته ، جلوه های ویژه به تنهایی برای یک فیلم موفق نمی سازد و تایتانیک بدون یک داستان جذاب با شخصیت های جالب ، چیزی بیش از یک قطعه آب نبات گران قیمت نبود. کامرون در سفرهای قبلی خود همیشه افراد را بالاتر از شگفتی های تکنولوژیکی که آنها را احاطه کرده است قرار داده است.

کامرون برخلاف فیلمسازانی مانند رولند امریش و دین دولین ، از جلوه های بصری برای خدمت به طرح خود استفاده کرده است ، نه برعکس. این موضوع با فیلم تایتانیک تغییر نکرده است. تماشای تصویر غرق شدن کشتی است ، اما هسته اصلی آن رابطه بین یک جفت عاشق ناهماهنگ و ستارگان است.

نقد فیلم ده فرمان
بیشتر بخوانید

فیلم تایتانیک یک عاشقانه ، یک ماجراجویی و یک فیلم هیجان انگیز است که همه به یک داستان تبدیل شده اند. این شامل لحظات شادی ، طنز ، آسیب شناسی و تراژدی است. در نوع خود ، همه شخصیت ها بزرگتر از زندگی هستند ، اما آنها به اندازه کافی انسان هستند (با همه ضعف های همراه) تا بتوانند همدردی ما را جلب کنند.

شاید شگفت انگیزترین نکته در مورد کشتی تایتانیک این باشد که با وجود اینکه کامرون مرگ کشتی را در تمام عظمت وحشتناکش بازآفرینی می کند ، این رویداد هرگز قهرمانان را تحت الشعاع قرار نمی دهد. تا پایان ، ما هرگز مراقب رز (کیت وینسلت) و جک (لئوناردو دی کاپریو) نیستیم.

کشتی تایتانیک در ساعات اولیه صبح 15 آوریل 1912 در آتلانتیک شمالی غرق شد و 1500 نفر از 2200 سرنشین آن کشته شدند. با این حال ، فیلم در سال 1912 آغاز نمی شود-در عوض ، در دوران مدرن باز می شود ، با هدف نجات بخشی از گنجینه دفن شده کشتی. براک لاوت (بیل پکستون) ، شکارچی ثروت که در جستجوی افسانه “قلب اقیانوس” ، الماس 56 قیراطی باشکوه است که گفته می شود همراه با کشتی به سر می برد ، رهبری این سفر را بر عهده دارد.

پس از مشاهده گزارش تلویزیونی در مورد ماموریت نجات ، یک زن 101 ساله (گلوریا استوارت) با براک تماس می گیرد و اطلاعات مربوط به جواهر را دریافت می کند. او خود را رز دیویت بوکاتر ، بازمانده از این فاجعه معرفی می کند. براک او را به کشتی خود برد. هنگامی که آنجا بود ، او نسخه خود را از داستان سفر بدشانسی تایتانیک به او می گوید.

نقد فیلم تایتانیک

 فیلم تایتانیک

بخش عمده ای ازفیلم تایتانیک – بیش از 80 of از مدت زمان پخش آن – در فلاش بک ها صرف می شود. ما روایت داستان را در روزی که تایتانیک ساوتهمپتون را ترک می کند ، جمع آوری می کنیم و جمعیت شادمانی در حالیکه از زمین دور می شود ، تشویق می کنند. سه شخصیت اصلی فیلم حضور دارند: رز ، یک جوان آمریکایی که در یک نامزدی بدون عشق به دام افتاده است زیرا مادرش با خرابی مالی روبرو است. کال هاکلی (بیلی زین) ، نامزد ثروتمند اما خونسردش ؛ و جک داوسون ، هنرمندی بی پول که بلیط درجه سوم خود را در یک بازی پوکر به دست آورد.

سریال چرنوبیل
بیشتر بخوانید

وقتی جک برای اولین بار رز را می بیند ، از راه دور است ، اما شرایط به او این فرصت را می دهد که بسیار به او نزدیک شود. با ادامه سفر ، جک و رز صمیمی تر می شوند و او سعی می کند شجاعت را برای نافرمانی از مادرش (فرانسس فیشر) به دست آورد و نامزدی خود را قطع کند. اما ، حتی با کمک زنان ثروتمندی به نام مولی براون (کتی بیتس) ،

مانع طبقه به عنوان یک مانع به ظاهر غیرقابل حل شناخته می شود. سپس ، وقتی شرایط مثلث رز/کال/جک به هم نزدیک می شود ، تایتانیک به کوه یخی برخورد می کند و کشتی “غرق نشدنی” (این اصطلاح گواهی بر افتخار انسان است) شروع به افول می کند.

کامرون با تمرکز بر رز و جک ، از شکست مکرر فیلم های حماسی حماسه جلوگیری می کند: شخصیت های زیاد در داستانهای زیاد. وقتی فیلمی سعی می کند زندگی و مبارزات ده ها نفر یا بیشتر را شرح دهد ،

همه آنها را به برش های مقوایی تقلیل می دهد. در تایتانیک ، رز و جک از ابتدا تا انتها در خط مقدم هستند و شخصیت های فرعی هم فقط – پشتیبان هستند. به دو شخصیت اصلی فیلم تایتانیک (و همچنین کال) زمان کافی برای نمایش کامرون برای شخصیت های چند وجهی اختصاص داده شده است.

با این حال ، به همان اندازه که شخصیت ها مهم هستند ، نمی توان قدرت جلوه های بصری را انکار کرد. به ویژه در آخرین ساعت ، هنگامی که کشتی تایتانیک در حال مرگ است ،

فیلم تایتانیک نه تنها به عنوان یک ماجراجویی هیجان انگیز با فرارهای هولناک عمل می کند ، بلکه به عنوان شاهدی بر قدرت کامپیوترها در شبیه سازی واقعیت در فیلم سینمایی مدرن عمل می کند. صحنه هایی که کشتی تایتانیک زیر پا می گذارد یکی از هیجان انگیزترین فیلم های هر فیلم اخیر است. این فیلمی است که برای درک سطح جزئیات ، دیدن آن بیش از یکبار ضروری است.

یکی از منحصر به فردترین جنبه های فیلم تایتانیک استفاده از تصاویر مستند واقعی برای آماده سازی زمینه برای داستان فلاش بک است. کامرون که از چرخ های موجود در کشتی غرق شده راضی نبود ،

فیلم ۵ هم خون
بیشتر بخوانید

خدمه ای را برای انجام فیلمبرداری خود به محل حادثه برد. در نتیجه ، برخی از عکس های زیر آب در سکانس های کادربندی از خطوط واقعی واقع در کف اقیانوس است. اهمیت و تأثیر آنها را نباید نادیده گرفت ، زیرا آنها احساس صحت و سقم تولید را بیشتر می کنند.

کامرون برای نقش های اصلی عاشقانه جک و رز ، دو بازیگر جوان برتر امروز را انتخاب کرده است. لئوناردو دی کاپریو (رومئو + ژولیت) ، که به ندرت کارهای بهتری انجام داده است ، تصویر خودخواهانه خود را از دست داده است. در عوض ، او در این بخش دوست داشتنی و پرانرژی است – دو ویژگی برای تعیین جک به عنوان یک قهرمان. در همین حال ، کیت وینسلت ، که رزومه چشمگیرش شامل Sense and Sensibility ، هملت و جود است ،

نقد فیلم تایتانیک

 فیلم تایتانیک

لهجه بی عیب و نقص آمریکایی را به همراه لباس 1912 خود به کار می برد ، و رز جذاب و آسیب پذیر را در قالب مقاله ارائه می دهد. بیلی زین به عنوان یک شرور کامل ظاهر می شود – بی احساس ، متکبر ، در عین حال محبت واقعی خود را نسبت به نامزد خود نشان می دهد. بازیگران مکمل ، که شامل کتی بیتس ، بیل پکستون ، فرانسیس فیشر ، برنارد هیل (به عنوان کاپیتان تایتانیک) و دیوید وارنر (به عنوان خدمتکار بی معنی کال) ، بی عیب و نقص هستند.

در حالی که فیلم تایتانیک به راحتی زیرکانه ترین و دراماتیک ترین فیلم های کامرون است ، طرفداران تصاویر دیوانه کننده تر مانند بیگانگان و پرتگاه ناامید نمی شوند. فیلم تایتانیک دارای همه هیجانات و شدت است که تماشاگران فیلم از کارگردان انتظار داشتند. ترکیبی خیره کننده از سبک و محتوای فوق العاده و دیدنی ، فیلم تایتانیک نشان دهنده کاملترین کار کامرون تا به امروز است. مهم این است که اجازه ندهید زمان دوام شما را عقب نگه دارد-این سه ساعت به علاوه خیلی سریع می گذرد.

اگرچه این روایت داستان فیلم تایتانیک از اولین مورد دور است ، اما به یادماندنی ترین است و شایسته نامزدی اسکار نه تنها در بخش های فنی ، بلکه در موارد مهمتر بهترین فیلم ، بهترین کارگردان ، بهترین بازیگر مرد و بهترین است. بازیگر.

فیلم چرخش زمان
بیشتر بخوانید

پایان مقاله نقد فیلم تایتانیک

مجله نگاه 

بیشتر بخوانید:

پرفروش ترین کتاب های روانشناسی | ۲۵ انیمه عاشقانه برتر تمام دوران | فیلم یک مکان ساکت ۲ | بهترین آثار بتهوون | فیلم بانی و کلاید | تحلیل نقاشی مونالیزا | معرفی و بررسی Mi band 6 | فیلم دروازه های بهشت | نقد فیلم میلک شیک باروتی | جوخه قاتلان زن | بهترین فیلم های مت مدیون |

دیدگاهتان را بنویسید

11 − 7 =