صفحه اصلی > سینما : نقد فیلم آپاراجیتو | Aparajito
ads

نقد فیلم آپاراجیتو | Aparajito

فیلم آپاراجیتو

نقد فیلم آپاراجیتو | Aparajito : فیلم آپاراجیتو ، قسمت میانی فیلم سه گانه آپو سه کارگردان افسانه ای هندی ساتیاجیت ری ، اولین فیلم او در سال 1955 ، پاتر پنچالی را دنبال می کند و پیش از فیلم دنیای آپو در سال 1959 است. اگرچه پاتر پنچالی مطالعه ای در مورد سبک سینمایی تقریباً کامل و بینش احساسی عالی است ، آپاراخیتو استعدادهای ری را به سطوح جدیدی ارتقا می دهد. واژه “شاهکار” مطمئناً بیش از حد استفاده می شود ، اما این نمونه ای است که شایسته است.

هنگامی که آپاراجیتو در سال 1920 باز می شود ، آپو (پیناکی سنگوپتا) و والدینش ، هاریهر (کانو بنرجی) و ساربوجایا (کارونا بانرنجی) در شهر بناراس زندگی می کنند ، جایی که پس از وقایع پتر پنچالی به آنجا نقل مکان کردند. در بناراس ، در امتداد ساحل مقدس رودخانه گنگ ، هاریهار ، کشیش برهمن ، برای کسب درآمد ، کتابهای مقدس هندو را می خواند ، در حالی که سربوجایا به خانه آنها می رود. آپو ، مانند هر کودک معمولی ، وقت خود را برای بازی با دوستانش می گذراند.

فیلم آپاراجیتو

 فیلم آپاراجیتو

در سکانس های اولیه فیلم آپاراجیتو ، ، ری تصویری به یاد ماندنی از شهر و فرهنگ آن ترسیم می کند – باناراس مکانی است که معمولی و باشکوه در آن به طور یکپارچه با هم ترکیب می شوند. تصاویری از مراحل مقدس و غوطه ور شدن مردان در رودخانه از ماندگارترین تصاویر فیلم هستند.

تراژدی هنگامی رخ می دهد که هاریهر بیمار می شود ، سپس می میرد. ناگهان ، آپو و ساربوجایا تنها می مانند ، بدون هیچ گونه حمایتی. سربوجا و آپو پس از کار به عنوان آشپز برای یک مرد ثروتمند در باناراس ، به روستای بنگالی مانساپاتا نقل مکان می کنند تا با عمویش زندگی کنند. در آنجا ، آپو شروع به حضور در مدرسه می کند و به سرعت به یک دانش آموز برتر تبدیل می شود. پس از چندین سال ، به آپو (که اکنون اسماران قوسال بازی می کند) فرصت ادامه تحصیل در کلکته به او داده می شود ، اما او نگران است که مادرش خروج او را از خانه منع کند.

نقد فیلم دایره جعفر پناهی
بیشتر بخوانید

فیلم آپاراجیتو ،چهل سال پیش ، در نیمی از جهان فیلمبرداری شد ، با این حال موضوعات و احساسات نهفته در روایت به طرز چشمگیری با جامعه مدرن غربی ارتباط دارد (بنابراین توضیح می دهد که چرا این فیلم “کلاسیک بی زمان” نامیده می شود). در حین تماشای این فیلم ، چه کسی وقتی سربوجایا چمدان آپو را قبل از سفر با دقت بسته می کند و با افزودن یک کوزه از کره تهیه شده و از او درخواست می کند که زود بنویسد ، آگاهانه سر تکان نمی دهد؟

فیلم آپاراجیتو

فیلم آپاراجیتو

و چقدر آشنا است وقتی مادر و پسر بعد از جدایی طولانی با هم ملاقات می کنند و اولین نظر او این است که او قدش بلند شده و به نظر نمی رسد که خوب غذا می خورد؟ یکی از جنبه های تسلط ری این است که با وجودی که او جهانهای منحصر به فردی برای داستانهای خود ایجاد می کند ، اما حقایق اساسی و جهانی فیلمها به آنها اجازه می دهد مستقیماً با قلب هر بیننده ای صحبت کنند.

موضوع اصلی آپاراجیتو این است که هیچ چیز ثابت نیست – زندگی در مورد تغییر و کشف است. در Pather Panchali ، شخصیت ها و تنظیمات در سراسر یکسان هستند. در اینجا ، شخصیت ها و مکان های فرعی در حالت مداوم در حال تغییر هستند. تنها ثابت Sarbojaya است. حتی آپو دچار دگردیسی قابل مشاهده می شود زیرا بازیگر جوان جای خود را به بازیگر بزرگتر می دهد.

این یک واقعیت غیرقابل انکار در زندگی است که کودکان بزرگ می شوند و دور می شوند. و اگرچه انگیزه آنها برای پشت سر گذاشتن خانه ها لزوماً بی رحمانه نیست ، اما ممکن است اقدامات آنها خودخواهانه به نظر برسد. در آپاراجیتو چنین است. وقتی آپو عازم کلکته می شود ، او از آینده هیجان زده است و به سختی به مادری که ترک کرده است فکر می کند. به نوبه خود ، او به خاطر او چهره شجاعانه ای می پوشد ، اما در لحظه ای که پشت او برمی گردد ،

ماسک خرد می شود و ترس و تنهایی او را آشکار می کند. با مرگ شوهرش و رفتن پسرش ، سربوجایا دیگر چیزی برای زندگی ندارد. به ویژه در طول نیم ساعت بسته شدن فیلم ، صحنه های او به طرز تکان دهنده ای درک می شود. تضاد عاطفی بین استیصال او و نشاط آپو یک دوگانگی قدرتمند ایجاد می کند که تنها در لحظات پایانی آپاراجیتو برطرف می شود. من نمی توانم در مورد قدرت عملکرد کارونا بنرجی ، نه تنها در قسمت پایانی ، بلکه در هر دو فیلم اول ری ، به اندازه کافی بگویم.

فیلم دروازه های بهشت
بیشتر بخوانید

فیلم آپاراجیتو ، یک فیلم متحرک شگفت انگیز است. ترکیب غنی و شاعرانه آن کاملاً با طنین عاطفی متعالی روایت پیوند خورده است. آپاراجیتو برای کسانی که پاتر پنچالی را دیده اند ، ادامه تقریباً بی عیب و نقص سفری را که در آنجا آغاز شده است ، ارائه می دهد. با این حال ، برای کسانی که تلاش قبلی ری را از دست داده اند ، این فیلم هیچ اثری از دست نمی دهد. فیلم آپاراجیتو ، را به تنهایی یا به عنوان بخشی از سه گانه Apu نباید از دست داد.

فیلم آپاراجیتو

فیلم آپاراجیتو

پایان مقاله نقد فیلم آپاراجیتو | Aparajito

مجله نگاه 

بیشتر بخوانید:

بهترین فیلم های جان تراولتا | نکاتی از هانس زیمر برای امتیازدهی فیلم | فیلم ۲۰۰۱: ادیسه فضایی | نقد فیلم برخورد نزدیک از نوع سوم | نقد فیلم پسران پوستر | بهترین فیلم های دنزل واشنگتن | نقد فیلم روز هفتم | فیلم سنت ماد | نقد فیلم چشم چران | ۱۰ سریال برتر تاریخی و پربازدید |

دیدگاهتان را بنویسید

9 − 1 =