صفحه اصلی > سینما : نقد فیلم جی اف کی
ads

نقد فیلم جی اف کی

فیلم جی اف کی

من کوچکترین تصوری ندارم که آیا الیور استون می داند چه کسی رئیس جمهور جان اف کندی را کشته است. من هیچ نظری در مورد صحت واقعی ” فیلم جی اف کی ” وی در سال 1991 ندارم. فکر نمی کنم این موضوع باشد. این یک فیلم درباره واقعیت های ترور نیست ، بلکه درباره احساسات است.

” فیلم جی اف کی ” به طور دقیق وضعیت ملی ذهن ما را از 22 نوامبر 1963 منعکس می کند. ما احساس می کنیم که تمام واقعیت گفته نشده است ، که بیش از یک تیرانداز درگیر شده است ، که به نوعی ممکن است CIA ، FBI ، Castro ، ضد کاسترو کوبایی ها ، مافیا یا روس ها یا همه موارد فوق در این ماجرا دخیل بودند. ما نمی دانیم چگونه احساس ما فقط همین است.

نقد فیلم جی اف کی

فیلم جی اف کی

اندکی پس از اکران فیلم جی اف کی ، من به والتر کرونکایت برخوردم و زخمی شدم که هدف من و همکارانم بود که “JFK” را ستایش کرده بودند. او گفت ، ذره ای از حقیقت در آن نبود. این یک مشکوک ساختگی و تخیلات پارانوئید بود. منعکس کننده ابتدایی ترین اصول روزنامه نگاری خوب نبود. همه ما باید از خود خجالت بکشیم.

شک ندارم کرونکایت از نظر او درست بوده است. اما من منتقد سینما هستم و تکلیف من با او متفاوت است. او حقایق را می خواهد. من روحیه ، لحن ، ترس ، خیال پردازی ، هوی و هوس ، حدس و گمان ، کابوس می خواهم. به عنوان یک اصل کلی ، معتقدم فیلم ها رسانه غلطی هستند.

واقعیت به چاپ تعلق دارد. فیلم ها درباره احساسات هستند. تصور من این است که ” فیلم جی اف کی ” چیزی بیشتر یا کمتر واقعی از “Nixon” یا “Gandhi” ، ” فیلم لورنس عربستان ” ، “Gladiator” ، “Amistad” ، “Out of Africa” ​​، “My Dog Skip” واقعی نیست. یا هر فیلم دیگری براساس “زندگی واقعی” ساخته شده است. تنها چیزی که منطقی می توانیم بپرسیم این است که به طرز ماهرانه ای ساخته شود و به نظر می رسد به نوعی حقیقت عاطفی نزدیک شده است.

نقد فیلم زیبای روز
بیشتر بخوانید

با توجه به این استاندارد ، ” فیلم جی اف کی ” یک شاهکار است. این مانند یک کلاژ از تمام کتاب ها و مقالات ، مستندها و شوهای تلویزیونی ، بحث های علمی و تئوری های توطئه از سال 1963 است. لی هاروی اسوالد در روسیه ، دو اسوالد ، كلی شاو ، آلن دالس ، سه شلیك در 2.6 ثانیه ، شهادت شاهد عینی ، زنی با چتر ، آزمایش های باروت ، چاپ كف دست ، جك روبی ، مجتمع صنعتی نظامی ، اشتباه سایه ها روی عکس ، فیلم Zapruder و موارد دیگر. این وسایل مانند میخ های روی میز کار کودک است: ما یکی را به پایین می کوبیم ، و دیگری دیگری می چسباند.

الیور استون برای ساخت این فیلم متولد شد. او یک فیلمساز با تب و تاب و مهارت های فنی بی حد و حصر است ، قادر است مجموعه ای گیج کننده از واقعیت ها و خیالات را جمع کند و آنها را بدون گرفتار شدن در یک فیلم قرار دهد. راز او این است که قصد ندارد ما تمام قطعات او را بخاطر بسپاریم و آنها را در کنار هم قرار دهیم و به نتیجه منطقی برسیم.

فیلم جی اف کی درباره پرونده ای نیست که توسط قهرمان او ، جیم گاریسون ، دادستان منطقه نیواورلئان (کوین کاستنر) جمع شده است. این در مورد وسواس گاریسون است. گرایش فیلم به سمت حقیقت نیست ، بلکه به دنبال ناامیدی و عصبانیت است. دروغهای زیادی گفته شده و شواهد بیش از حد لکه دار برای شناخته شدن حقیقت وجود دارد. همه گاریسون به طور منطقی می تواند امیدوار باشد که اثبات کند غیرممکن یا غیر ممکن بودن نسخه رسمی است و سرنخ ها و اتصالات دلهره آور سطح پنهانی را نشان می دهد که نقاط مختلف بر روی آن متصل می شوند.

نقد فیلم جی اف کی

فیلم جی اف کی

استون به دلیل انتخاب گاریسون به عنوان قهرمان خود بسیار مورد انتقاد قرار گرفت. چه کسی را باید انتخاب می کرد؟ ارل وارن؟ آلن دالس؟ والتر کرونکایت؟ به عنوان یک فیلمساز ، وظیفه او پیدا کردن یک قهرمان اصلی است که احساسات او را منعکس کند. شاید جیم گاریسون در مسیر درستی نبوده است ، اما او جایگزین کاملی برای تردیدهای ملی ما بود.

نقد فیلم مک‌کیب و خانم میلر
بیشتر بخوانید

وی سوالاتی را مطرح کرد که هرگز به طور رضایت بخشی پاسخ داده نشده است – که اگر درست نگاری Warren Report صحیح باشد ، هیچ پاسخی نمی تواند داشته باشد و در واقع حتی نمی تواند س beال باشد. جیم گاریسون قهرمان آشکار هر فیلمی درباره توطئه برای ترور کندی بود.

استون نیز سبک بصری مناسبی پیدا کرد. ما توسط اطلاعات دریافتی بمباران شده ایم. این برای دهه ها در فیلم ها ، چاپ ها ، اخبار تلویزیون ، مستندها ، عکس هایی که تا مولکول های تشکیل دهنده آنها تجزیه و تحلیل شده است ، آمده است. هیچ یک از این موارد با هم متناسب نیستند. فیلمی با سبک بصری روان و سازگار احساس نادرستی می کرد.

استون و فیلمبردار خبره اش ، رابرت ریچاردسون (برنده اسکار) ، در هر رسانه تصویری مرتبط کار می کنند: 35 میلی متر ، 16 میلی متر ، سوپر 8 ، 8 میلی متر ، فیلم ، عکس های ثابت ، رنگی ، سیاه و سفید. سردبیران وی ، جو هاتشینگ و پیترو اسکالیا ، برندگان اسکار نیز این مواد را مانند قطعات اره برقی جمع می کنند. خطی نیست ؛ حسی از رویدادهای موازی وجود دارد که همزمان در بیش از یک جبهه رو به جلو حرکت می کنند.

صحنه را با گاریسون و بازرسانش در یک رستوران در نظر بگیرید ، که با عکس هایی از ادعای ساخت عکس اسوالد و تفنگ تلاقی می کند. وقتی گروه از ناامیدی از هم می پاشد ، سکانس سکانس دیگر عکس روی جلد مجله Life را نشان می دهد. آیا عکس ساختگی بود؟ چه کسی می داند؟ به نظر می رسد سایه ها مطابقت ندارند.

البته این امپراتوری Time-Life بود که با ارزش ترین سلاح خود ، فیلم Zapruder ، نظریه پردازان توطئه را تهیه کرد. در این فیلم آمده است: بدون فیلم خانگی دانه دار او ، هیچ راهی برای دانستن اینکه عکس ها آنقدر از هم فاصله داشتند به نظر می رسد بعید به نظر می رسد اسوالد بتواند همه آنها را شلیک کند.

بله ، من در مورد کتاب مورد بسته جرالد پوزنر اطلاعات دارم ، که معتقد است همه چیز می تواند کم و بیش با نتیجه گیری کمیسیون وارن اتفاق افتاده باشد. ” فیلم جی اف کی ” استدلال می کند ، و بسیاری از ما هنوز هم موافق هستیم که باور به سرعت بالای اسوالد سخت است. این احساسات روده ای ما را منعکس می کند. این گویای سو dark ظن های تاریک ما است.

فیلم Howards End
بیشتر بخوانید

استون از بازیگران بزرگ استفاده می کند. برای کمک به ما در پیگیری همه این شخصیت ها از طریق شواهد و مدارک ، بازسازی ها ، بازگشت های متناوب ، جلسات فرضی و نگاه های گذرا ، او از تایپ کپی و سیستم ستاره استفاده می کند.

بازیگرانی مانند گری اولدمن نه فقط به دلیل مهارت بسیار زیاد بلکه به این دلیل که شبیه شخصیت هایی هستند که بازی می کنند (اسوالد ، در مورد او) انتخاب می شوند. از ستارگانی مانند جک لمون ، اد آسنر ، والتر ماتاو ، کوین بیکن ، دونالد ساترلند و سیسی اسپاچک برای ایجاد مناطق احساسی فوری در اطراف شخصیت هایشان استفاده می شود. ستارگان کمتر شناخته شده ای مانند مایکل روکر در نقش های ماهواره ای بازی می شوند.

او نقش یک بازپرس اصلی پادگان را بازی می کند. ما هر بار که روی صفحه ظاهر می شود او را می شناسیم ، اما او رئیس را بالا نمی زند. و کوین کاستنر ، در نقش اصلی ، همه باورپذیری و دوست داشتنی بودن و عزم راسخ او را به شخصیت گاریسون می رساند: او داغ یا نابغه نیست ، بلکه مرد لجبازی است که وقتی به او دروغ می گویند دیوانه می شود.

نقد فیلم جی اف کی

فیلم جی اف کی

نمایش زیادی در فیلم وجود دارد. مواقعی وجود دارد که استون اساساً از ما می خواهد که در حالی که یک شخصیت چیزها را توضیح می دهد گوش دهیم. این صحنه ها می توانست مرگبار باشد. او آنها را با استفاده از بازیگران متقاعد كننده ، از بین بردن دیدگاههای مختلف و بازسازی وقایع توصیف شده ، هیجان انگیز می كند. راوی اصلی این است که “آقای X »، مقام عالی پنتاگون با بازی ساترلند.

آیا واقعاً آقای X وجود داشت؟ شک دارم آیا آنچه او به گاریسون می گوید ، بیانگر تفکر در داخل تشکیلات نظامی در اوایل دهه 1960 است؟ مطمئناً به نظر می رسد احتمال آن بیش از سخنان پرهیزکارانه نسخه رسمی باشد.

ترور جان اف کندی همانطور که کسانی را که زندگی آنها مستقیماً تحت تأثیر قرار گرفته است ، وسواس می اندازد ، تاریخ را وسواس خواهد کرد. واقعیت ها ، مانند آنها ، همچنان ناپایدار و قابل بحث خواهند بود. هر فیلم واقعی به سرعت تاریخ می گیرد.

نقد فیلم دایره جعفر پناهی
بیشتر بخوانید

اما ” فیلم جی اف کی ” به طور نامحدود به عنوان سابقه ای از احساسات ما باقی خواهد ماند. چگونگی مردم آمریکا بیش از آنچه فاش شده است ، مظنون هستند. چگونه ما شک داریم که اسوالد کاملاً تنها عمل نکرده است. اینکه نوعی توطئه وجود داشته است. ” فیلم جی اف کی ” بازتاب درخشان ناراحتی و پارانویا ، نارضایتی بی قرار ما است. در آن سطح ، کاملاً واقعی است.

پایان مقاله نقد فیلم جی اف کی

منبع سایت مداد

بیشتر بخوانید:

کسب درآمد از سایت خبری|۵ نکته مفید برای بهبود برند تجاری شما|تعریف سونات در موسیقی|ارتباط موسیقی و مغز انسان|بهترین فیلم های کاپولا|فیلم خواهران غریب|نقد فیلم زمانی برای مستی اسب ها|بهترین فیلمهای استنلی کوبریک

دیدگاهتان را بنویسید

نه + چهار =