صفحه اصلی > هنرهای تجسمی : طراحی تخت (Flat design) چیست؟
ads

طراحی تخت (Flat design) چیست؟

طراحی تخت

طراحی تخت سبکی است که در طراحی گرافیک و طراحی وب مورد استفاده قرار می گیرد و بر حداقل گرایی ، عملکرد و قابلیت استفاده تأکید دارد. درباره طراحی تخت خواب در مقابل طراحی متریال و نحوه استفاده از اصول طراحی تخت هنگام طراحی برنامه یا وب سایت بیشتر بدانید.

 

طراحی تخت چیست؟

طراحی تخت یک روند طراحی مینیمالیستی است که معمولاً در هر دو طراحی رابط کاربر (طراحی UI) و طراحی تجربه کاربر (طراحی UX) معمول است. طراحان UX و UI از اصول طراحی مسطح استفاده می کنند تا تجربه کاربر وب سایت را ارتقا دهند. طراحی تخت یک رویکرد مینیمالیستی طراحی است که از عناصر طراحی ساده مانند آیکون های تخت و اشکال دو بعدی استفاده می کند. این روش در تضاد با عناصر سه بعدی طراحان اسکوئومورفیک است. Skeuomorphism یک سبک طراحی وب است که از عناصر دنیای واقعی (مانند drop سایه ها) در دنیای دیجیتال تقلید می کند تا به کاربران در درک نحوه استفاده از نرم افزارهای دیجیتال کمک کند.

4 ویژگی اصول طراحی تخت

طراحی مسطح برای ایجاد پاسخگویی در وب سایت ها و برنامه های تلفن همراه در اندازه های مختلف صفحه نمایش ، ایجاد شده است. این کار با درج موارد زیر انجام می شود:

رنگهای روشن: از آنجایی که رابط کاربری مسطح ذاتاً مینیمالیستی است ، به استفاده از رنگهای روشن برای ارسال نشانه های بصری به کاربر متکی است.

اشکال ساده: به جای استفاده از تصاویر پیچیده و واقع گرایانه ، در طراحی مسطح از هنر برداری دو بعدی ساده برای به تصویر کشیدن اشیا استفاده می شود.

حداقل بافت: طراحی مسطح از بافتهای پیچیده مانند سایه یا شیب دور می شود.
تایپوگرافی ساده: هیچ فونت پر زرق و برق در طراحی مسطح پیدا نخواهید کرد. تایپوگرافی ساده و بدون سریال سریع بارگیری می شود و خواندن آن آسان است و باعث ایجاد یک تجربه کاربری کارآمد می شود.

طراحی تخت
طراحی مسطح در مقابل طراحی مواد در مقابل طراحی اسکئومورفیک

Skeuomorphism و طراحی مسطح هر دو روند طراحی رابط کاربری هستند ، در حالی که Material Design روشی است که توسط گوگل توسعه یافته است.

Skeuomorphism: در این طرح از استعاره های دیجیتالی استفاده شده است تا اشیا digital دیجیتال را مانند دستگاه های آنالوگ مانند نماد سطل آشغال روی تلفن ها و رایانه ها نشان دهد. در طرح های سه بعدی اسکیومورفیک سایه ها و شیب هایی وجود دارد که به کاربران کمک می کند تا از نحوه استفاده از اشیا، دیجیتال مانند دکمه های فشار استفاده کنند. طراحی اسکیومورفیک می تواند باعث کند شدن برنامه ها یا کندی پاسخ آنها شود.

مکتب سورئالیسم
بیشتر بخوانید

اصول طراحی تخت : طرح تخت از سایه و جزئیات برای ارائه های دو بعدی جلوگیری می کند تا یک طراحی مینیمالیستی تر ایجاد کند. طراحی مسطح خوانایی متن را افزایش می دهد و به راحتی می تواند برای صفحه های مختلف / دستگاه ها تنظیم شود. در طراحی مسطح از سایه یا هایلایت استفاده نمی شود ، بنابراین همیشه نحوه تعامل با یک شی بصری نیست. طرفداران طراحی مسطح استدلال می کنند که عناصر ساده UI باعث می شود وب سایت ها و برنامه های تلفن همراه کاربر پسندتر شوند.

طراحی متریال: متریال دیزاین گوگل در سال 2014 به عنوان محیطی شاد بین طراحی تخت و طراحی اسکئوومورفیک ابداع شد. از رنگ های روشن و اشکال ساده استفاده می کند اما شامل انیمیشن و بافت نیز برای آگاهی از تجربه کاربر است.

4 نکته برای استفاده از طراحی تخت

با رعایت چند نکته طراحی مسطح را عملی کنید.

سرنخ های زمینه ای بدهید. شما باید به کاربران بیاموزید که چگونه در وب سایت خود بدون یک ظاهر طراحی شده فراوان پیمایش کنند. برای اطلاع از نحوه تعامل کاربران با صفحه از فضای منفی ، رنگ و تصویر برداری (مانند فلش) استفاده کنید.

پیام واضحی ارائه دهید. مینیمالیسم به معنای کسل کننده نیست. با جسارت و پیشبرد پیام خود ، به روشنی توضیح دهید که کاربر باید چگونه در سایت حرکت کند. یکی از راه های تحقق این امر استفاده از طرح بندی مستقیم شبکه است.

از تایپوگرافی به نفع خود استفاده کنید. طراحی تخت براق و مدرن است و نوع متن شما نیز باید باشد. قلم sans-serif به راحتی خوانده می شود و سبک تخت را تکمیل می کند.

طراحی تخت

برای روح بخشیدن به طرح خود از رنگ استفاده کنید. رنگ یکی از بهترین ابزارها در جعبه ابزار طراحی تخت شماست. برای جلب علاقه کاربران ، یک پالت رنگ جذاب انتخاب کنید و یک طرح رنگی ثابت در سرتاسر طرح خود داشته باشید.

منبع سایت مداد

بیشتر بخوانید:

نقد فیلم پاکسازی ابدی | بهترین فیلمهای آل پاچینو | بهترین آثار بتهوون | مذاکره حقوق | تعیین حقوق و درخواست افزایش حقوق | کتاب خوشه های خشم | بهترین فیلم های جنگی | فیلم مصائب ژاندارک | تحلیل نقاشی گلهای زنبق | راهنمای تزئینات Hygge : چگونه سبک Hygge را به خانه خود اضافه کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

هفده + چهار =