صفحه اصلی > هنر و سرگرمی : DPI چیست ؟ ( راهنمای محاسبه ) به زبان ساده
ads

DPI چیست ؟ ( راهنمای محاسبه ) به زبان ساده

DPI

DPI نشان دهنده چیست ؟

DPI مخفف «نقطه در هر اینچ» است که به تعداد نقاط در اینچ اشاره دارد. DPI در واقع دقت یا وضوح تصویر یا دستگاه ورودی/خروجی را تعیین می کند.

در صنعت چاپ، DPI به تعداد نقاط چاپ شده در هر اینچ بر روی کاغذ اشاره دارد. با افزایش DPI، تعداد نقاط در هر اینچ افزایش می یابد و در نتیجه کیفیت و وضوح تصویر بالاتر می رود. به عبارت دیگر، هرچه DPI بالاتر باشد، جزئیات تصویر بیشتر خواهد بود. DPI همچنین در دستگاه های ورودی/خروجی مانند اسکنر، مانیتور، چاپگر، دوربین و صفحه نمایش استفاده می شود. در چنین مواردی، DPI به عنوان تعداد نقاط در هر اینچ آن دستگاه (پیکسل برای نمایشگرها و نمایشگرها، نقاط چاپ برای چاپگرها، نقاط اسکن برای اسکنرها و غیره) استفاده می شود.

به طور کلی، افزایش PI کیفیت و وضوح تصویر را بهبود می بخشد، اما ممکن است اندازه فایل را نیز افزایش دهد و به فضای ذخیره سازی بیشتری نیاز داشته باشد. علاوه بر این، در برخی موارد، DPI بالا ممکن است به دستگاه‌ها و تجهیزاتی نیاز داشته باشد که قادر به پردازش و پشتیبانی از این شاخص برای نمایش یا چاپ صحیح تصاویر باشند.

آموزش طراحی پوستر

پیکسل ها مربع های کوچکی هستند که صفحه نمایش یک دستگاه دیجیتال را تشکیل می دهند. هر کدام از این مربع ها دارای سه رنگ آبی، قرمز و سبز هستند که هر کدام از 16 میلیون رنگ را تشکیل می دهند. علاوه بر موارد فوق، می دانید که واحد مورد استفاده برای اندازه گیری اندازه صفحه نمایش اینچ است.

حال اگر این دو عامل را با هم ترکیب کنیم، اصطلاح دیگری به دست می آید و آن PPI است. PPI به این معنی است که در یک اینچ صفحه نمایش چند پیکسل وجود دارد و در واقع هر صفحه نمایش با کیفیت و وضوح بالا دارای PPI بالایی است.

خوب، تا اینجا ما با PPI آشنا هستیم. اما اکنون نوبت DPI است. به بیان خیلی ساده و خلاصه، DPI به معنای همان PPI است، اما این بار نه روی صفحه، بلکه در جای دیگری به نام کاغذ. وقتی وارد صنعت چاپ می شویم دیگر خبری از نقاط مربع نیست و جای آنها را نقاط ریز نامرئی می گیرند و تعداد آنها و اندازه کوچک یا بزرگ آنها بیشترین تاثیر را در کیفیت تصویر نهایی خواهد داشت.

به یاد داشته باشید که فضای کاغذ ثابت است و اینها نقاطی هستند که برای نشان دادن تصاویر مورد نظر آنها را جابه جا می کنید یا اندازه می دهید و هر چه کیفیت بالاتر و جذاب تر باشد تصاویری هستند که حتی نقاط کوچکتر و بیشتری دارند. به این نقاط کوچک ترامواهای نامرئی نیز می گویند و برای دیدن آنها باید از دستگاه خود استفاده کنید.

جاسپر جان: راهنمای زندگی و آثار جاسپر جان
بیشتر بخوانید

image asset 1024x785 1

اگر به عکس های تراموا دقت کنید متوجه می شوید که این نقاط رنگارنگ و ریز با نظم خاصی در کنار هم قرار گرفته اند و معمولاً فضای سفید عجیبی بین آنها وجود دارد. اما شایان ذکر است که کنار هم قرار گرفتن این نقاط حتی در مقیاس کوچک و البته ترکیب آن با فضای سفید اطراف، تصاویر مورد نظر را ایجاد می کند و چشم ما به خوبی آنها را می بیند.
resolution

به عنوان مثال در مورد DPI، اگر با اسکنرها کار کرده باشید، اغلب هنگام تعیین کیفیت با مقدار DPI کار خواهید کرد و معمولاً 300 DPI در چنین مواردی مناسب و کافی است. البته 600 DPI نیز وجود دارد که به نظر ما خیلی زیاد است و فضای بیشتری را اشغال می کند و مقادیر زیر شما را شروع می کند.

چه عواملی باعث تار شدن تصاویر در چاپ می شوند؟

دلایل زیادی برای محو شدن تصاویر در چاپ عکس وجود دارد. برخی از این دلایل به شرح زیر است.

کیفیت تصویر اصلی: اگر تصویر اصلی کیفیت بسیار پایینی داشته باشد، طبیعتاً چاپ می شود. در شرایطی که از تصاویر با کیفیت بالا از منابعی مانند دوربین های حرفه ای یا فایل های با وضوح بالا استفاده می شود، محتمل کمتری وجود دارد.

وضوح تصویر: وضوح تصویر به تعداد پیکسل در هر اینچ از یک تصویر اشاره دارد. هرچه رزولوشن بالاتر باشد، تصویر واضح تر و بهتر خواهد بود. استفاده از تصاویر با وضوح پایین ممکن است باعث تار شدن تصاویر در چاپ شود.

نوع چاپگر و تجهیزات چاپ: انتخاب نوع چاپگر و تجهیزات چاپ نیز می تواند تاثیر بسزایی در کیفیت چاپ داشته باشد. پرینترهای باکیفیت، روش های چاپ حرفه ای و استفاده از جوهر و کاغذهای باکیفیت، وضوح تصاویر چاپ شده را به وضوح افزایش داده و از محو شدن آنها جلوگیری می کند.

نوع کاغذ چاپ: انتخاب کاغذ مناسب نیز بر کیفیت چاپ تاثیر می گذارد. کاغذ کوچکتر ممکن است باعث ایجاد تصاویر تیره تر شود. استفاده از کاغذهای با کیفیت مناسب برای چاپ تصاویر می تواند کیفیت و وضوح تصویر را افزایش دهد.

تنظیمات چاپ: تنظیمات چاپ مانند رنگ، کنتراست و روش‌های چاپ می‌تواند تاثیر قابل توجهی بر کیفیت و وضوح تصویر داشته باشد. تنظیمات نادرست می تواند باعث تار شدن تصاویر شود و بر نتیجه نهایی تأثیر بگذارد.

خطاهای چاپ: خطاهای فنی در فرآیند چاپ، پاشیدن جوهر، انتقال تصویر و مشکلات در تنظیمات چاپگر نیز می تواند باعث تار شدن تصاویر شود.

در نهایت، بسته به مشکل خاصی که هنگام چاپ تصویر خود دارید، توصیه می کنیم با یک تکنسین یا متخصص چاپ تماس بگیرید. مطالعه عوامل محیطی و فنی مربوطه ممکن است راهنمایی دقیق تری ارائه دهد.

معنی رنگ آبی تیره: مزایا، معایب آبی تیره در طراحی

آیا DPI در تصاویر دیجیتالی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

بله، DPI در تصاویر دیجیتال نیز استفاده می شود، اما به روشی متفاوت از چاپگرها و دستگاه های ورودی/خروجی.

آموزش نحوه قالب بندی فیلمنامه : راهنمای گام به گام
بیشتر بخوانید

در عکاسی دیجیتال، از DPI به عنوان معیاری برای اندازه گیری میزان خوب نمایش یک تصویر بر روی صفحه استفاده می شود. به عبارت دیگر DPI در این مورد به تعداد پیکسل (نقطه) در هر اینچ تصویر اشاره دارد.

تصاویر دیجیتال معمولا دارای وضوح پیکسلی هستند که مشخص می کند در هر اینچ از تصویر چند پیکسل وجود دارد. اگر یک تصویر 3000 در 2000 پیکسل داشته باشیم و آن را با رزولوشن 300 DPI چاپ کنیم، تصویر با اندازه 10 در 6.67 اینچ (300/3000 افقی و 2000/300 عمودی) چاپ می شود. ). در این حالت چاپ 300 پیکسل در هر اینچ خواهد داشت.

به طور کلی، DPI تصاویر دیجیتال می تواند تاثیر مستقیمی بر اندازه چاپ و کیفیت تصویر داشته باشد. اگر تصویری با وضوح بالا داشته باشید و آن را با DPI بالا چاپ کنید، تصویر با جزئیات بیشتر و وضوح بالاتری خواهد بود. اما باید توجه داشت که DPI تصاویر دیجیتال تنها بر اندازه چاپ تاثیر می گذارد و مستقیماً تصویر دیجیتال را تغییر نمی دهد.

چگونه می‌توانم DPI تصویر دیجیتالی را تغییر دهم؟

برای تغییر DPI تصویر دیجیتال باید از نرم افزار ویرایش تصویر با قابلیت تنظیم DPI استفاده کنید. در مرحله بعد، روش های تغییر مقدار DPI یک تصویر را توضیح می دهم:

نرم افزارهای ویرایش عکس: نرم افزارهایی مانند Adobe Photoshop، GIMP، Pixlr همگی قابلیت تغییر DPI را دارند. تصویر مورد نظر را در یکی از این نرم افزارها باز کنید سپس به تنظیمات تصویر رفته و PI را تغییر دهید. پس از اعمال تغییرات، تصویر با وضوح جدید ذخیره می شود.

تبدیل تصویر با استفاده از نرم افزار تبدیل فرمت: سایر نرم افزارهای تبدیل فرمت تصویر مانند ImageMagick، IrfanView و XnConvert نیز قادر به تغییر DPI هستند. می توانید تصویر مورد نظر را باز کنید و DPI را در تنظیمات تبدیل تصویر تغییر دهید. سپس تصویر را با DPI جدید ذخیره کنید.

صرف نظر از این، باید هنگام تغییر DPI تصویر مراقب باشید و عوارض جانبی مانند تغییر اندازه تصویر را در نظر بگیرید. همچنین توجه داشته باشید که افزایش DPI یک تصویر دیجیتال بدون افزایش تعداد پیکسل ها تنها باعث تغییر اندازه چاپ تصویر می شود و کیفیت تصویر را بهبود نمی بخشد.

چگونه DPI یک عکس را چک کنیم؟

بله، در ویندوز، با کلیک راست روی تصویر در ویندوز و رفتن به Properties > Details، و در Mac با باز کردن تصویر و رفتن به Tools > Adjust Size، می توانید مقدار DPI را پیدا کنید. این روش ها معمولاً اطلاعات EXIF ​​تصویر از جمله اطلاعات DPI را نمایش می دهند. این روش ها ساده و در دسترس هستند و به شما امکان می دهند DPI یک تصویر را به راحتی بررسی کنید.
check dpi

10 نکته برای راه اندازی کانال YouTube
بیشتر بخوانید
مفهوم رنگ شناسی : تأثیرات رنگ‌ها

رزولوشن، نقطه تلاقی بین DPI و PPI

وقتی می خواهیم کیفیت یک شی فیزیکی را توصیف کنیم، با اصلاح کننده ها مواجه می شویم. زیرا بیان بر روی هر صفحه نمایش و وضوح تصاویر و عناوین چاپی کار می کند. به عنوان مثال، هر تصویری با وضوح بالا و وضوح بالا وضوح بالایی دارد (البته عوامل بسیار دیگری نیز وجود دارد).

اما از آنجایی که DPI در مواد کاغذی و PPI در زمینه دیجیتال استفاده می شود، نمی توان آنها را به جای هم استفاده کرد و اینجاست که ما با مشکل مواجه می شویم. اگر بخواهیم معیار PPI را در حین طراحی در نظر بگیریم، به احتمال بسیار زیاد هنگام چاپ با مشکل مواجه خواهیم شد. پس راه حل چیست؟

البته ما نمی توانیم برای رسیدن به شرایط دلخواه برای هر تصویر یا طرحی آزمون و خطا انجام دهیم. در این صورت زمان، منابع و پول زیادی مصرف می شود و هیچ وقت مقرون به صرفه نیست. به عنوان حرفه ای در زمینه پردازش تصویر و به طور کلی کار با ابزارهایی مانند فتوشاپ، همیشه این گزینه برای توسعه راه حل ها قبل از ایجاد و اعمال تغییرات در یک تصویر وجود دارد که می تواند تأثیر زیادی داشته باشد. نتایجی وجود دارد.

چنین افرادی همیشه قبل از پذیرش سفارش از یک مکان به موارد مختلفی مانند محل استفاده از راه حل و طراحی فکر می کنند و بر اساس آن تنظیم می کنند تا از هر گونه مشکلی جلوگیری کنند. . معیارهای تصمیم گیری از نظر منطقی برای هر کاری متفاوت است، مثلا در طراحی بنر باید از وضوح متفاوتی نسبت به تصویر استودیویی استفاده شود، همین جزئیات کوچک است که به کار نهایی زیبایی و جذابیت می بخشد.

اما برای اینکه کدام کار، کدام رزولوشن باید استفاده شود بستگی به زمینه کاری شما، نوع چاپگر و موارد دیگری دارد که باید با کمی تحقیق و تحقیق متوجه شوید و بر اساس آن برای کار خود برنامه ریزی کنید. در نهایت چاپ کنید. بنابراین فرض کنید می توانید رزولوشن را به عنوان پلی بین این دو مقدار در نظر بگیرید که کار را برای شما ساده می کند.

ba2e88da6db62b656168565513c23859 1536x837 1

فرمت های RGB و CMYK

تفاوت صفحه و کاغذ فقط به موارد ذکر شده محدود نمی شود و علاوه بر وضوح، جزء مهم دیگری نیز وجود دارد که به عنوان عامل اصلی تاثیرگذار بر رنگ نمایش داده می شود و آن هماهنگی رنگ است. هماهنگی رنگ دارای دسته بندی های مختلفی است که با توجه به فضا و مکان نمایش یا استفاده این محتوا انتخاب می شوند.

اما در اینجا با دو فرمت رنگی اصلی که بسیار پرکاربرد و شناخته شده هستند سروکار داریم که RGB و CMYK هستند. نام این دو فرم در نوع خود جالب است که بر اساس مخفف نام رنگ های اصلی تشکیل دهنده این فرم نامیده می شوند. مدل RGB مخفف Red، Green و Blue برای صفحه نمایش و مدل CMYK مخفف Cyan، Magenta، Yellow و Black است که برای کار استفاده می شود. در مقایسه با RGB، فرمت CMYK دارای طیف رنگی محدودتری است که رنگ های کمتری را شامل می شود.

آشنایی با مکتب فوویسم (Fauvism) - تاریخ و ویژگی ها و هنرمندان
بیشتر بخوانید

البته بسیاری از دستگاه های چاپ امروزی برای پذیرش فرمت RGB مشکلی ندارند اما در مورد کار حرفه ای و چاپ عناوین شخصی باید رعایت شود. نکته دیگری که باید به آن اشاره کنیم قرار گرفتن این نقاط نزدیک به هم است که ترکیب بندی تصویر را مشخص می کند. اگر ترام های چاپ شده روی کاغذهای مختلف را ببینید، تفاوت زاویه و البته شکل نوع ترام را خواهید دید. می توان ترام یک رنگ را در یک خط مورب قرار داد و البته شکل کلی آن خارج از دایره باشد. دلیل اصلی این امر نور و البته بازتاب هر رنگ نسبت به نور است.

رنگ‌های سیاه کمتر منعکس می‌شوند و تیره‌تر به نظر می‌رسند و بیشتر از رنگ‌های روشن برجسته می‌شوند. به عنوان مثال در چاپ افست، ترام های زرد با زاویه 90 درجه قرار می گیرند که به راحتی قابل مشاهده است، در حالی که ترام های سیاه در زاویه 45 درجه قرار می گیرند. این روش مرتب سازی رنگ ها را متعادل می کند و از برخورد رنگ ها جلوگیری می کند.

آموزش عکاسی خیابانی : چند نکته برای ثبت عکس های بهتر

ابزار لوپ، وسیله ای برای پیدا کردن نقاط گمراه

سوال دیگری که پیش می آید این است که تابعی به نام صفحه نمایش و زوم می تواند پیکسل ها را ببیند، اما چگونه می توانیم علامت روی کاغذ را ببینیم و خطا را اصلاح کنیم؟ یک نقطه کاغذ رنگی روی هم قرار می گیرد و ممکن است تداخل یا اشکالی وجود داشته باشد، بنابراین لازم است ابتدا محل مشکل را پیدا کنید و سپس آن را اصلاح کنید. خوشبختانه مردم قبلاً روی چنین مسائلی کار کرده اند و راه حل هایی پیدا کرده اند. یک دستگاه حلقه نامیده می شود.

این دستگاه در واقع یک لیوان بزرگ با شکلی متفاوت است که این نقاط را برای شما نمایان می کند، با استفاده از این ابزار می توانید به راحتی تمامی رنگ های داخل کاغذ را بررسی کرده و در صورت وجود مشکل آن را برطرف کنید. جای تعجب نیست که این یک وسیله ارتباطی با بیگانگان نیست، بلکه همان حلقه ای است که به افراد کمک می کند نقاط غیرقانونی را روی کاغذ پیدا کنند و در جای خود قرار گیرند.

نویسنده و منتقد سینما شاعر و رمان نویس حدود 15 سال تجربه نوشتن داستان کوتاه , کارگردانی و دستیار کارگردانی. و مدیر مجموعه بامدادی ها.

دیدگاهتان را بنویسید

2 × چهار =