صفحه اصلی > ادبیات جهان : تحلیل کتاب دن کیشوت
ads

تحلیل کتاب دن کیشوت

کتاب دن کیشوت

تحلیل کتاب دن کیشوت

تحلیل کتاب دن کیشوت : دون کیشوت آقایی میانسال و اهل منطقه لا مانچا در مرکز اسپانیا است. با وسواس در آرمانهای جوانمردانه ای که در کتابهایی که خوانده است ، تصمیم می گیرد تا شمشیر و شمشیر خود را بگیرد تا از بی پناهان دفاع کند و شریران را نابود کند.

با مقاله تحلیل کتاب دن کیشوت همراه بامدادی ها باشید.

داستان کتاب دن کیشوت

پس از اولین ماجراجویی ناموفق ، او کار دوم خود را با کارگری تا حدودی گیج به نام سانچو پانزا آغاز می کند ، که او را متقاعد کرده است که او را به عنوان سرباز وفادار خود همراهی کند. در مقابل خدمات سانچو ، دون کیشوت قول می دهد سانچو را به عنوان فرماندار ثروتمند یک جزیره معرفی کند.

دون کیشوت سوار بر اسب خود ، روسینانته ، انباری که از اوج خود گذشته است ، در جستجوی شکوه و ماجراجویی بزرگ ، در جاده های اسپانیا سوار می شود. او غذا ، سرپناه و راحتی را رها می کند ، همه به نام یک زن دهقان ، دولچینا دل توبوسو ، که او را به عنوان یک شاهزاده خانم تصور می کند.

بیشتر بخوانید: بهترین نویسندگان ادبیات لبنان

دون کیشوت در سفر دوم خود ، بیشتر از اینکه یک ناجی باشد ، یک راهزن می شود ، در حالی که علیه آنچه که او تهدید علیه شوالیه خود یا جهان می داند رفتار می کند ، به سرقت و آسیب رساندن به شهروندان گیج و موجه عصبانی می پردازد. دون کیشوت پسری را رها می کند و او را در دست یک کشاورز شرور می گذارد فقط به این دلیل که کشاورز سوگند یاد می کند که به پسر آسیب نخواهد رساند.

او حوضچه آرایشگری را که معتقد است كلاه ایمنی افسانه ای ممبرینو است ، می دزد و از قدرت بهبودی بالزام Fierbras ، یك الكسیكری كه او را چنان بیمار می كند ، متقاعد می شود كه ، در مقام مقایسه ، بعداً احساس بهبودی می كند. سانچو در کنار دون کیشوت ایستاده است و اغلب سنگین مجازات های ناشی از رفتار دون کیشوت است.

داستان کتاب دن کیشوت شامل داستان کسانی است که وی در سفر خود ملاقات می کند. دون کیشوت شاهد تشییع جنازه دانشجویی است که در اثر عشقش به بانوی بی احترامی که چوپان شده است ، می میرد. او یک غلام گال شرور و منحوس ، گینس دو پسامونته را آزاد کرده و ناخواسته دو زوج داغدیده ، کاردنیو و لوسیندا و فردیناند و دوروته را دوباره به هم پیوند می دهد. چهار عاشق که از خیانت فردیناند پاره شده بودند ، سرانجام در یک مسافرخانه که دون کیشوت در آن خوابیده است گرد هم می آیند و می بینند که او با یک غول مبارزه می کند.

بیشتر بخوانید: 100 فیلم برتر تاریخ

در طول راه ، سانچو ساده در نقش یک انسان مستقیم با دون کیشوت بازی می کند و تمام تلاش خود را می کند تا تخیلات عجیب استاد خود را اصلاح کند. دو نفر از دوستان دون کیشوت ، کشیش و آرایشگر ، آمده اند تا او را به خانه بکشند. با اعتقاد به اینکه تحت زور افسون است ، آنها را همراهی می کند و بدین ترتیب دومین سفر خود و قسمت اول رمان به پایان می رسد.

بهترین کتاب های ادبیات هلند
بیشتر بخوانید

قسمت دوم رمان با یک تحقیق پرشور علیه دنباله ای ساختگی دون کیشوت آغاز می شود که در میان دوره بین دو قسمت سروانتس منتشر شده است. به هر کجا که دن کیشوت برود ، شهرت او – که دیگران هم از نسخه های واقعی و هم از نسخه های نادرست داستان به دست آورده اند – بر او مقدم است.

در حالی که هر دو سفر خود را آغاز می کنند ، سانچو به دون کیشوت دروغ می گوید و به او می گوید که یک افسونگر شیطانی دولچینا را به یک دختر دهقان تبدیل کرده است. لغو این افسون ، که حتی سانچو در آن باور می کند ، هدف اصلی دون کیشوت می شود.

دون کیشوت با دوک و دوشس ملاقات می کند که توطئه می کنند تا با او کلاهبرداری کنند. آنها به عنوان مثال یک بنده را به لباس مرلین درآورده و به دون کیشوت می گویند که افسون Dulcinea – که آنها می دانند یک حقه است – فقط در صورتی قابل قبول است که سانچو 3،300 مرتبه خود را در پشت برهنه شلاق بزند.

بیشتر بخوانید: بهترین کتاب های ادبیات ترکیه

دون کیشوت و سانچو زیر نظر دوک و دوشس چندین ماجراجویی را انجام می دهند. آنها سوار بر اسب چوبی پرواز می شوند و امیدوارند که غول بزرگی را که یک شاهزاده خانم و معشوقه اش را به مجسمه های فلزی تبدیل کرده و خدمتکاران زن شاهزاده خانم را ریش زده ، بکشند.

در طول اقامت خود با دوک ، سانچو فرماندار یک جزیره ساختگی می شود. او ده روز فرمانروایی می کند تا اینکه در هجوم اسپانسر دوک و دوش برای سرگرمی مجروح می شود. سانچو استدلال می کند که بهتر است یک کارگر شاد باشید تا یک فرماندار بدبخت.

یک خدمتکار جوان در خانه دوشس عاشق دون کیشوت می شود ، اما او همچنان یک پرستش سرسخت دولچین است. ماجرای هرگز به پایان نرسیده آنها دادگاه را سرگرم می کند و پایانی ندارد. سرانجام ، دون کیشوت دوباره در سفر خود حرکت می کند ، اما مرگ او به سرعت انجام می شود. کمی پس از ورود او به بارسلونا ، شوالیه ماه سفید – در واقع یک دوست قدیمی مبدل – او را شکست می دهد.

پرفروش ترین کتاب های جهان
بیشتر بخوانید

سروانتس داستان کتاب دن کیشوت را به عنوان یک تاریخچه بیان می کند ، ادعا می کند که او آن را از نسخه خطی نوشته شده توسط یک مور به نام سیده همته بننگلی ترجمه کرده است. سروانتس به یک طرف در داستان خود تبدیل می شود ، حتی به سانچو و دون کیشوت اجازه می دهد تاریخچه خود را تغییر دهند و درباره تاریخ دروغ منتشر شده به نام آنها نظر منفی دهند.

بیشتر بخوانید: بهترین کتاب های ادبیات سوئد

در پایان ، دون کیشوت کتک خورده و ضرب و شتم تمام حقایق جوانمردانه ای را که به شدت دنبال می کرد ترک می کند و از تب می میرد. با مرگ او ، شوالیه گان منقرض می شوند. بننگلی در انتهای رمان بازگشت و به ما بگوید که به تصویر کشیدن مرگ جوانمردی هدف اصلی او از نوشتن تاریخ دون کیشوت بود.

پایان مقاله تحلیل کتاب دن کیشوت

منبع : سایت مداد

نویسنده و منتقد سینما شاعر و رمان نویس حدود 15 سال تجربه نوشتن داستان کوتاه , کارگردانی و دستیار کارگردانی. و مدیر مجموعه بامدادی ها.

دیدگاهتان را بنویسید

4 × سه =