امروز برابر است با :12 خرداد 1402
یوهان ولفگانگ فون گوته

یوهان ولفگانگ فون گوته

یوهان ولفگانگ فون گوته  (متولد 28 آگوست 1749میلادی در شهر فرانکفورت آلمان و درگذشته 22 مارس 1832 میلادی ، ویمار ، ساکس ویمار) ، شاعر ، نمایشنامه نویس ، رمان نویس ، دانشمند ، دولتمرد ، کارگردان تئاتر ، منتقد و آماتور آلمانی هنرمند ، بزرگترین چهره ادبی آلمان در دوران مدرن در نظر گرفته شده است.

گوته تنها شخصیت ادبی آلمانی است که دامنه و جایگاه بین المللی او با فیلسوفان یزرگ و نامی آلمان (که اغلب از آثار و ایده های او استفاده کرده اند) و آهنگسازان (که اغلب کارهای او را موسیقی تنظیم کرده اند) برابر است.

در فرهنگ ادبیات کشور های آلمانی زبان ، او چنان موضع مسلط داشته است که از اواخر قرن 18 میلادیی ، نوشته های او “کلاسیک” توصیف شده است.

از دیدگاه اروپا ، او به عنوان نماینده اصلی و بینظیر جنبش رمانتیک شناخته می گردد . می توان گفت که وی در همان رابطه با فرهنگ دوره ای است که با روشنگری شروع شد و تا امروز ادامه دارد همانطور که ویلیام شکسپیر با فرهنگ دوره رنسانس و دانته با فرهنگ قرون وسطای میانه این کار را می کند.

بیشتر بخوانید : معرفی امانوئل اشمیت

 اگرچه زمان ویرایش مناسب بسیار برجسته و صحنه دار است ، اما بزرگترین شعر بلند اروپا از زمان بهشت ​​گمشده جان میلتون ، اگر نه از کمدی الهی دانته ، همچنین است.

عشق گوته به شعر از طریق آموزش حقوقی وی ادامه یافت و او ناشناس نخستین مجموعه شعر خود را در سال 1770 به طور ناشناس منتشر کرد. تا پایان تحصیلات خود ، او یک کمدی جنایی طنز ساخته بود ، عاشق شعر عامیانه شد و توسعه یافت علاقه عمیق به شکسپیر ، چهره مسئول آنچه او “بیداری شخصی” خواند.

گوته علاوه بر آن در اطراف خود الهام می گرفت. در جریان انقلاب فرانسه ، وی پس از حمله ارتش فرانسه به پروس ، از خانه خود بیرون رانده شد. گوته که میان حمایت از دموکراسی و عدم تمایل به جدایی از سبک زندگی بورژوایی اش درگیر شده بود ، هرمان و دوروته (1797) را نوشت ، شعری حماسی که تقابل بین هرج و مرج و آرامش راضی همراه با یک سبک زندگی رو به زوال را بررسی می کند.

بیوگرافی اما واتسون
بیشتر بخوانید

بیشتر بخوانید : معرفی فیلم راننده تاکسی

گوته را بیشتر با شعر حماسی فاوست (1808) ، طبق افسانه ای که توسط نمایشنامه دکتر فاستوس کریستوفر مارلو رواج یافته ، می شناسند.

این شعر دانشمند جوانی را به تصویر می کشد که از محدودیت تحصیلات ، قدرت و لذت بردن از زندگی ناامید شده و به هزینه روحش کمک شیطان می کند. در فاوست ، گوته به طور وسیعی از منابع مسیحی ، قرون وسطایی و کلاسیک استفاده می کند ، مبارزه دوگانگی افسانه اصلی را بین خیر و شر پیچیده و آنچه را که به معنای تحقق نهایی انسان است ، زیر سال می برد.

یوهان ولفگانگ فون گوته

یوهان ولفگانگ فون گوته

گوته تأثیر عمیقی در جنبشهای ادبی بعدی ، از جمله رمانتیسیسم و ​​اکسپرسیونیسم داشت و سهم مهمی در اندیشه های فلسفی و طبیعت گرایانه داشت.

این مطلب ادامه دارد پس با بخش بیوگرافی مشاهیر مجله بامدادی ها همراه باشید.

نویسنده و منتقد سینما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 9 =