صفحه اصلی > موسیقی : موتزارت کیست؟
ads

موتزارت کیست؟

موتزارت کیست؟

موتزارت کیست؟ : یوهانس کریستوستوموس ولفگانگوس تئوفیلوس موتزارت (1756–1791) قطعا جزو بزرگان و با استعدادترین نوازنده تاریخ موسیقی کلاسیک بود. الهام او در اکثر مواقع “الهی” توصیف می شود ، ولی وی با تلاش بسیار زیاد ، نه تنها برای تبدیل شدن به آهنگساز بزرگی که بود ، بلکه یکی از بزرگان در زمینه رهبری ارکستر ، پیانیست ، ارگ نواز و ویولون نیز بود.

سبک موسیقی موتزارت از موسیقی اپرا ، سمفونی ، کنسرتو ، مجلسی ، کرال ، آلات موسیقی و آواز استقبال می کند و تعداد شگفت انگیزی از شاهکار های نابود شده را نشان می دهد.

یوهانس کریستوستوموس ولفگانگوس تئوفیلوس موتزارت در سال 1756 در سالزبورگ در کشور اتریش متولد شد ، پدر موتزارت ، لئوپولد ، آهنگساز و ویولونیست بزرگ و جاه طلب بود.

اگرچه ایشان یک نابغه و انسان خارق العاده قلمداد می شد و هنوز هم از او یاد می شود ، او علاوه بر آن بی تدبیر ، مغرور و دارای شوخ طبعی پراکنده بود.

موتزارت نخستین اپرای خود را به نام Apollo et Hyacinthus زمانی که تنها فقط 11 سال داشت خلق کرد . یك سال بعد امپراطور ژوزف دوم به او مأمور نوشتن La finta semplice شد.

در آگوست 1782 با کنستانزه وبر ازدواج کرد. به نظر می رسید ازدواج موتسارت ها یک ازدواج خوشایند است. كنستانزه ، خرج كردن و بیشتر مواقع باردار بود. موتزارت 6 بچه داشت که از شش فرزندشان فقط دو نفر زنده مانده بودند.

پس از ازدواج ، بعضی از بزرگ ترین و بهترین آثار موتزارت شروع به ظهور کرد – به عنوان نمونه سمفونی هافنر و لینز و پنج کوارتت زهی.

بین سال های 1784 و 1786 ، او 9 کنسرتو پیانو و سه مورد از آنها را همزمان با “ازدواج فیگارو” ساخت.

سال 1787 نخستین اپرای موتزارت ، دون جیووانی ، بود که در همان سال ایجاد شد.

موتزارت در سالهای پایانی زندگی پر افتخار و بی نظیر خود موفقیت های چشمگیری داشته است – Eine Kleine Nachtmusik و Clarinet Quintet در A ، سه تا از 41 سمفونی خود ؛ طرفدار Cosí Tutte ، سه سه پیانو ، کنسرتوی پیانو Coronation ، دو سونات پیانو و سه کوارتت زهی.

تاریخچه ساخت گیتار
بیشتر بخوانید

موتزارت کیست؟

موتزارت کیست؟

لئوپولد معلمی فداکار و وظیفه مدار برای هر دو فرزندانش بود. او این درس ها و تداریسس را سرگرم کننده ساخت ، ولی علاوه بر آن بر رعایت اخلاق و کمال کاری قوی اصرار ورزید.

خوشبختانه هر دو کودک در این مناطق عالی عمل کردند. لئوپولد با شناخت استعدادهای بخصوص و ویژه خود ، بیشتر وقت خود را به آموزش آن ها در موسیقی و علاوه بر آن سایر دروس اختصاص داد.

ولفگانگ به زودی علائم برتری و شکوفایی در تعالیم پدرش را با آهنگسازی نخست خود که کمتر از پنج سن داشت و نشان دادن توانایی برجسته در نواختن ساز و ویولن نشان داد. او به زودی پیانو ، ارگ و ویولا می نواخت.

بیشتر بخوانید : معرفی فیلم روانی

سلامتی او به مرور زمان شروع به فروغ خود شد و سرعت کار او در سال 1790 کاهش یافت. هر چند او بهتر شد و تنها در سال 1791 مشهورترین آواز جادویی ، رکویم (ناتمام) و کنسرتو کلارینت را ساخت.

موتسارت آن قدر نتوانست زنده نماند که نکوهش را به پایان برساند. او در وین ، در سال 1791 ، قبل از تولد 36 سالگی درگذشت.

وی به عنوان یک نوازنده و آهنگساز بزرگ و مستقل به وین کشور اتریش زندگی را تغییر می داد. موتزارت با خانواده وبر که آنها نیز به آنجا نقل مکان کرده بودند راه خود را ادامه داد.

بیشتر بخوانید : معرفی فیلم نور زمستانی

آلوزیا وبر با شخص دیگری ازدواج کرده بود و در نهایت موتزارت با خواهرش کنستانزه ازدواج کرد. پدر موتسارت نمی خواست او با کنستانزه ازدواج کند ، ولیکن او این کار را در سال 1782 انجام داد بدون آن که منتظر اجازه لئوپولد باشد ، که روز بعد از ره نامه به دست پدر او رسید . موتزارت و همسرش شش فرزند داشتند ، اما فقط دو فرزند ان ها زنده ماندن به نام های کارل و فرانتس.

در طول دهه 1780 ، موتزارت مرتباً برنامه اجرا می کرد و به طور مداوم آهنگسازی می کرد. او در بیشتر مواقع در محیط های اجرایی غیرمعمول مثل رستوران ها ظاهر می شد و این کنسرت ها بسیار محبوب بودند. این تنها دوره موفقیت واقعی مالی برای موتزارت بود که آغاز به زندگی در یک سبک زندگی فاخر و اشرافی کرد که متاسفانه این موضوع زیاد هم پایدار نموند.

نحوه نوشتن آهنگ با تام مورلو را بیاموزید
بیشتر بخوانید

پاریس یک تئاتر خیلی بزرگتر برای استعدادهای موتزارت بود. پدرش او را ترغیب کرد که به آنجا برود ، زیرا “از پاریس شهرت یک مرد با استعداد بزرگ در سراسر جهان طنین انداز می شود” ، او پسرش را نوشت. اما پس از نه ماه دشوار در پاریس ، از مارس 1778 تا ژانویه 1779 ، موتزارت بار دیگر به سالزبورگ بازگشت .

و دلیل اصلی آن این است که با تمام تجربه ای که شامل مرگ مادرش در اواسط اقامت او بود ، نتوانست جای پای خود را تأمین کند و افسرده شود در پاریس او که نمی توانست برای اپرا استخدام شود ، به سفارش موسیقی در پاریس ، اغلب به طور عمده برای سازهای بادی ، موسیقی نوشت: Sinfonia Concertante برای چهار ساز بادی و ارکستر تکنوازی ، کنسرتو برای فلوت و چنگ ، ​​بقیه موسیقی مجلسی ، و موسیقی باله Les Petits رینز علاوه بر این ، او آغاز به درس دادن برای درآمدزایی کرد.

این مطلب ادامه دارد پس با مجله بامدادی ها همراه باشید.

نویسنده و منتقد سینما شاعر و رمان نویس حدود 15 سال تجربه نوشتن داستان کوتاه , کارگردانی و دستیار کارگردانی. و مدیر مجموعه بامدادی ها.

دیدگاه کاربران (0 دیدگاه)