امروز برابر است با :30 خرداد 1400
فیلم هاراکیری

فیلم هاراکیری

فیلم هاراکیری

فیلم هاراکیری : فیلم های سامورایی ، مانند وسترن ، نیازی به داستان ژانر آشنا ندارند. آنها می توانند گسترش یافته و شامل داستان هایی از چالش های اخلاقی و فاجعه انسانی باشند. ” فیلم هاراکیری ” ، یکی از بهترین آنها ، درباره سامورایی سرگردان پیر است که وقت خود را صرف ایجاد یک معضل غیر قابل پاسخ برای بزرگ یک قبیله قدرتمند می کند. او با بازی دقیقاً در قوانین Bushido Code که بر رفتار همه سامورایی ها حاکم است ، رهبر قدرت را به شرایطی سوق می دهد که منطق محض برهنه او را در برابر متصدیان خود تحقیر کند.

فیلم شنیده‌ها و دیده‌ها

فیلم هاراکیری

ساعت 1630 است. سامورایی های بیکار ، که رونین نامیده می شوند ، در این سرزمین سرگردان می شوند. در ژاپن صلح برقرار است و این منجر به بیکاری آنها می شود. قلب و ذهن و شمشیرهایشان به صاحبانشان متعهد شده است و اکنون آنها اسیر شده اند و قادر به تغذیه و پناه دادن به خانواده های خود نیستند. امروزه ، وقتی یک کارمند وفادار با سابقه کار “کوچک” می شود ، در مورد یک شرکت کاملاً مشابه همین امر است. وفاداری فقط از پایین به بالا اجرا می شود.

فیلم لبخندهای یک شب تابستانی

در دروازه عمارت رسمی لرد آیی ، یک رونین شیک به نام تسوگومو هانشیرو برای یک مخاطب با بزرگتر قبیله ، سایتو کیگئو (رانتارو میکونی) درخواست می کند. او توسط لرد گیشو شل شده و هیچ شغلی ندارد. او برای کشتن خود در حیاط قبیله اجازه می خواهد.

این عمل آیینی به نام هاراکیری یا سپپوکو (که عنوان فیلم به زبان ژاپنی است) معروف است. این شامل استفاده از یک تیغه کوتاه برای از بین بردن خود پوست است. پس از فرو رفتن تیغه و بریدن از چپ به راست ، یک استاد شمشیرباز تعیین شده می ایستد تا با یک ضربه قدرت سامورایی را از بدن جدا کند.

فیلم زندگی اوهارو

Tsugumo به دلیل رسوایی یک سامورایی بیکار تمایل به خودکشی دارد. سایتو برای او داستانی را تعریف می کند که برای دلسرد کردن این موضوع ساخته شده است. در این منطقه درخواست های فراوانی از این دست وجود داشته است و در بعضی موارد سامورایی های ناامید از جان خود گذشتند و قبیله ای که درخواست کردند کار به آنها داده شد. آنها واقعاً نمی خواستند هاراکی مرتکب شوند.

نقد فیلم همسر جیکوب
بیشتر بخوانید

با این حال ، سایتو می گوید ، بسیاری از طوایف از این روش استفاده کرده اند. او داستانی از چیجیوا موتومه (آکیرا ایشیهاما) ، یکی دیگر از اخراج های لرد گیشو را روایت می کند. او می گوید ، وی مدت کوتاهی پیش در اینجا در این محل اولیه حضور پیدا کرده است ، و از همان اجازه درخواست کرده است.

سایتو آن را اعطا کرد – اما تنها در صورت انجام فوری مراسم. موتومه به عنوان یک سامورایی قول داد که واقعاً خودش را خواهد کشت ، اما اجازه داد ابتدا یک دیدار کوتاه شخصی داشته باشد. سایتو این را به عنوان یک تاکتیک به تعویق انداخته ، و به موتومه دستور داد تا خودش را از آنجا بیرون بکشد.

فیلم جاده مالهالند

این آسان نبود ، زیرا موتومه شمشیر کوتاه خود را پیاده گذاشته بود و یک جایگزین ارزان بامبو داشت. او به عنوان یک مرد شرافت ، روی این تیغه بی فروغ افتاد و قبل از اینکه سرش را از بدن جدا کند ، صدمات و درد بزرگی به بار آورد.

بنابراین می بینید ، سایتو به تسوگومو می گوید ، بهتر است صمیمانه باشی. تسوگومو می گوید: “من به شما اطمینان می دهم كه كاملاً صادق هستم ، اما ابتدا از شما اجازه می خواهم قصه ای را تعریف كنم” – یكی كه توسط سایتو و نگهبانان خانه كه بطور جدی در لبه های خیابان نشسته اند ، شنیده می شود. حیاط.

” فیلم هاراکیری ” در سال 1962 منتشر شد ، اثر ماساكي كوباياشي (1916-1996) ، معروف ترين “كويدان” (1965) ، مجمعي از داستان هاي اشباح كه از زيباترين فيلم هايي است كه ديده ام. وی همچنین حماسه 9 ساعته “شرایط انسانی” (1951-1961) را ساخت که انتقادی به نحوه نفوذ کد Bushido در زندگی ژاپنی داشت و به ایجاد روحیه ای منجر می شد که منجر به جنگ جهانی دوم شد. و او “شورش سامورایی” (1967) را ساخت ، در مورد مردی که حاضر نیست زن خود را به یک مافوق پیشنهاد دهد.

فیلم ال دورادو

مضمون تکراری او ، که به وضوح در ” فیلم هاراکیری ” دیده شده است ، این است که پیروی متعصبانه از رمزهای افتخار ، با اعطای ارزش بیش از خود زندگی به آنها شرایطی را منع می کند که ارزشهای اومانیستی ممنوع است. کلاس سامورایی سرانجام طبقه نظامی گری ژاپنی را به وجود آورد ، که اعضای آن چنان در پرستش مافوق خود تلقی می شدند که مرگ خلبانان کامیکاز و کشتار سربازان در اتهامات ناامیدانه زیر آتش ، نه به عنوان اقدامات نظامی ، بلکه به عنوان یک جستجوی شرافتمندانه مرگ.

فیلم جاده مالهالند
بیشتر بخوانید

یوکیو میشیما ، رمان نویس مدرن ژاپنی چنان مشهور به این رمز بود که فروپاشی آن را شرمساری ژاپن دانست و خود در سال 1970 پس از هدایت ارتش خصوصی کوچک خود در یک شورش بدجنسی برای بازگرداندن عزت امپراطور ، سپپوکو را مرتکب شد. پل شریدر ، نویسنده و کارگردان آمریکایی ، داستان خود را در “میشیما: زندگی در چهار فصل” (1985) بیان کرد.

کوبایاشی با روشی مشابه “راشومون” که در آن مردی به دروازه ای می رسد و شروع به گفتن یکی از چهار نسخه از همان داستان می کند ، فیلمی می سازد که در آن فقط یک نسخه صحیح از داستان وجود دارد ، اما معنی آن کاملاً بستگی دارد از دیدگاه شما چه کسی درست می گوید؟ سایتو ، که مصمم است خیریه قبیله Iyi را مورد سو استفاده قرار ندهد ، یا تسوگومو ، که مصمم است سایتو و خانواده اش کل داستان Motome را که منجر به سقوط وی بر روی شمشیر بامبو رقت انگیز شد ، خواهند شنید.

فیلم تصنیف نارایاما

برای من اشتباه است که جزئیات داستانی را که Tsugumo تعریف می کند ، فاش کنم. آنچه می توانم بگویم دلخراش است. او توضیح می دهد که موتومه مردی نبود که به بهانه درخواست تأخیر سعی در جلوگیری از مرگ داشت. او مردی بود که عزت واقعی او سایتو و دیگر دیوان سالار اقتدارگرا را فروتن کرد.

گاهی اوقات انجام یک کار صحیح بیشتر از انجام کار سنتی شجاعت می خواهد. پیروی از قانون Bushido ، طرفداران خود را از نیاز به نتیجه گیری اخلاقی خود آزاد می کند. ” فیلم هاراکیری ” فیلمی منعکس کننده اخلاق موقعیتی است که در آن هرچه انسان را بهتر بشناسید عمیقاً انگیزه های او را درک می کنید.

روایت داستان شامل یک احساس آیینی است. سه بار به Tsugumo این امتیاز داده می شود که شمشیرزن اصلی را که سر او را برید ، انتخاب کند. سه بار یک پیام رسان برای ارسال مرد فرستاده شد. سه بار پیام رسان به تنهایی بازگشت ، با این خبر که مرد برگزیده امروز بیش از حد برای زنده ماندن احساس بیماری می کند. Tsugumo ، که به وضوح با نگهبانان قبیله Iyi آشنا است ، خیلی تعجب آور به نظر نمی رسد. او سرانجام عدم حضور مردان “بیمار” را با تولید نمادهای نمایشی از عدم قدرت درونی آنها در حیاط توضیح خواهد داد. این یکی از لحظات دراماتیک عالی همه فیلم های سامورایی را فراهم می کند.

نقد فیلم برباد رفته
بیشتر بخوانید
نقد فیلم محله‌ی چینی‌ ها

مهم است که زندگی خود کارگردان کوبایاشی چگونه ایده های Tsugumo را منعکس می کند. او یک مادام العمر صلح طلب بود ، اما نحوه عمل به عقایدش این نبود که از خدمت سربازی اجتناب کند بلکه از ارتقا to درجه افسر امتناع ورزد ، تا در کنار سایر سربازان وظیفه شانس خود را بدست آورد.

فیلم هاراکیری سیاه و سفید برای انعکاس مقادیر موجود در آن ، به زیبایی ساخته شده و از آن عکس گرفته شده است. دوربین اغلب POV سایتو را می گیرد ، در بالای پله های منتهی به حیاط به محل اقامت رسمی ایستاده و از مقام به سمت تسوگومو خواهان حقیر نگاه می کند. سپس یک POV معکوس از Tsugumo طول می کشد که به دنبال مرد قدرتمند است.

عکسهای زاویه دار شامل تماشاچیانی است که بی حوصله نشسته و وقتی رهبرشان صحبت می کند و رونین بی قدرت صحبت می کنند ، گوش می دهند. سپس ، در حین صحنه شمشیربازی ، از یک دوربین دستی استفاده می شود که نشان می دهد الگوهای مختصر شکستن است. مردان قلبی سنگی باید مقاومت کنند تا توسط داستان Tsugumo تحت تأثیر قرار بگیرند ، اما این مردان به دنیا آمده اند و برای چنین قلب هایی پرورش یافته اند .

نقد فیلم دنباله رو

تصویر مشت در فیلم سوالاتی را در ذهن بینندگان ایجاد خواهد کرد. ما در حال بررسی نماد قبیله Iyi ، مخزن سنت ها و اجداد آن هستیم – یک زره پوش خالی. سرانجام این نماد مانند انسان توخالی رسوا و رسوا خواهد شد. و هنگامی که ما به استدلال بی رحمانه سایتو گوش می دهیم ، به راحتی می توان با بحث های سیاسی اخیر که نظریه های اقتصادی سختگیرانه چپ و راست ، دلیل خوبی برای نادیده گرفتن درد و رنج انسان است ، مقایسه کرد.

پایان مقاله نقد فیلم هاراکیری

نویسنده و منتقد سینما