امروز برابر است با :30 خرداد 1400
تبلچر چیست ؟

تبلچر چیست

تبلچر چیست : تبلچر گیتار از مجموعه ای از خطوط افقی تشکیل شده است که یک ستون (یا میله) شبیه نت استاندارد را تشکیل می دهد. در تبلچر هر خط نشان دهنده یکی از سیم های ساز است ، در نتیجه می توان گفت تبلچر استاندارد گیتار دارای یک مجموعه شش خطی است و تبلچر گیتار باس دارای چهار خط است.

در هنر موسیقی خط های بالای یک تبلچر نشان دهنده بالاترین سیم پیچ گیتار است. با نوشتن جدول با کمترین نتهای خط در خط پایین و بالاترین بالاترین نتها در خط بالای صفحه ، همان ویژگی ها و الگو های و طرح اولیه نت استاندارد را دنبال می کند.

اگر بخواهیم مثالی بزنیم میتوانیم با حروف در سمت چپ که نشان دهنده نام رشته ها هستند ، با یک “e” کوچک برای رشته E بزرگ ، نشانه گذاری شده اند.

این امکان وجود دارد که خط های تبلچر در عوض شماره 1-6 باشند ، که نشان دهنده شماره استاندارد رشته است ، جایی که “1” رشته E بالا است ، “2” رشته B و … است.

عدد هایی که روی خطوط نوشته شده اند نمایانگر فرت ها هستند که برای بدست آوردن زمین مورد نظر استفاده می شوند. به عنوان نمونه شماره 3 نوشته شده در خط بالای کارکنان نشان می دهد که بازیکن باید در سومین فرت در سیم E بالا (رشته اول) فشار دهد. اگر در یک خط شماره 0 نوشته شود یعنی نباید فرتی را بگیریم یعنی نت آزاد سیم می شود.

تبلچر های ایتالیایی یا اسپانیایی شبیه تبلچر های فرانسوی است و از شش خط برای نشان دادن شش رشته استفاده می کرد.به غیر ازیک مورد در کتاب معروف لوته لوئیس میلان ، کمترین خط نشان دهنده بالاترین رشته است. اعداد ، به جای حروف ، نشان می داد که کدام خط باید متوقف شود. ریتم ها در نوشتن یک تبلچر خیلی تاثیر فراوانی دارد.

تبلچر چیست ؟

بر عکس سیستم های فوق ، تبلچر آلمانی نموداری از رشته ها را ارائه نمی دهد. در عوض ، از 54 علامت یا بیشتر برای بیشترین محل اتصال های یک رشته استفاده شده است. اگر بیش از یک فرت متوقف شود ، نمادها به صورت عمودی تراز می شدند. ساقه توجه داشته باشید بالای نمادها ریتم را نشان می دهد.

تعریف رپرتوار در موسیقی
بیشتر بخوانید

تبلچر در اصل راه حلی برای نت خوانی و نوازندگی راحت و بدون دردسر گیتار که در اصل برای سهولت و راحتی نوازندگی ابداع گردیده است.

در این راهکار که اکثرا روی ساز های فرت دار پاسخ می دهد به نوعی آسان سازی و الگو برداری از روی شکل و ساختار ظاهری فرت ها است بری بتوانیم جای نت ها را بیابیم در اصل می توان گفت شش سیم گیتار به شکل شش خط روی ورق کشیده می گردد و فرت ها نیز به ترتیب روی آن مشخص می شوند.

جای نت ها روی سیم و روی فرت مشخص می گردد که هنرجو به محض دیدن علامت ها جای آن ها را روی فرت های گیتار شبیه سازی کرده و به آسانی هرچه تمام قطعه مورد نظر را بنوازد.

این مطلب ادامه دارد پس با مجله بامدادی ها همراه باشید.

نویسنده و منتقد سینما