امروز برابر است با :4 مهر 1400
1612349125WhatsApp Image 2021 02 03 at 1.35.52 PM 1

تابلو خوانی | بخش اول

تابلو خوانی

دوستان عزیز در مورد تابلوخوانی پیشرفته و شیوه های تحلیل آن از ابتدایی ترین مراحل تا پیشرفته می توان صحبت کرد اما از آنجا که نکات ابتدایی را می توان از فیلم های آموزشی رایگان که در سایت ها و کانال ها مختلف وجود دارند مشاهده کرد، بنده در این نوشتار سعی می کنم نکات بسیار مهم و ‍‍‍‍‍‍‍‍پیشرفته را از تابلوخوانی برای شما بنویسم. بنابراین ابتدا لازم است شما در مورد مفاهیم ابتدایی تابلوخوانی نظیر قیمت پایانی سهم،آخرین قیمت معامله، نسبت خریدار، حجم مبنا، میانگین حجم ماهانه، صف خرید، صف فروش را مطالعه کرده و به آنها مسلط شوید.
اهمیت تابلوخوانی در بازار بورس ایران به این دلیل است که بخاطر ساختار بازار شما هرگونه تحرک در خرید و فروش را میتوانید در تابلو مشاهده کرده و نسبت به تحرکات مثبت یا منفی در سهم خود اطلاعات کافی را به دست بیاورید و بهترین تصمیم را در لحظه گرفته و از ضرر احتمالی جلوگیری کنید.
درمورد اهمیت یادگیری تابلوخوانی بارها بحث شده و صحبت های زیادی در موافقت یا مخالفت با این موضوع شده است، نکته مهم این است که در بازار بورس ایران هیچگاه یک تکنیک یا دانش به تنهایی پاسخگو نیست بلکه شما باید استراتژی خود را مبتنی برچند آیتم قراردهید. تابلوخوانی به تنهایی پاسخگو نیاز یک معامله گر نیست پس راه درست و عاقلانه این است که روانشاسی بازار، تحلیل بنیادی، تابلوخوانی، تکنیکال و پرایس اکشن آموزش دیده و استراتژی خود را مبتنی برترکیبی ازاین موارد قرار داده و بکار گیرید اما نهایتا باید به تابلوخوانی مسلط شوید تا بتوانید تحرکات تابلو را تحلیل کرده و تصمیم درست بگیرید.
بعنوان مثال شما با بررسی موارد ذکر شده نظیر تایید بنیاد خوب سهم، جو مثبت بازار، تکنیکال و پرایس اکشن به این نتیجه میرسید که سهم در قیمت منفی پنج فردا روی حمایت خود قرار گرفته و احتمال واکنش دارد، سوال اساسی این است: “چگونه تشخیص بدهیم که سهم از این نقطه برمیگردد یا حمایت قیمتی را از دست می دهد؟ “

آیا می‌توان با تحلیل تحرکات تابلو، قصد و نیت بازیگر یا حقوقی سهم را متوجه شد و روند سهم را تشخیص داد؟ چه علائمی در تابلو وجود دارد که شما با رویت آنها می‌توانید از روند منفی یا مثبت سهم آگاه شده و تصمیم درست را اتخاذ کنید؟ گاهی اوقات سهم بر روی نقطه‌ی حمایتی حجم خوبی معامله می‎شود اما یک یا دو آیتم مهم را برای تایید روند صعود ندارد مثلا سهم با پایانی مثبت در قیمت منفی معامله می‌شود، آیا این یک علامت برای خرید است یا فروش؟
همانگونه که مشاهده میکنید مواردی از این دست شما را ملزم به یادگیری تابلوخوانی کرده تا از ضررهای احتمالی جلوگیری شود.در ادامه کلیه نکات کلیدی را به استحضار شما عزیزان خواهیم رساند.

عوامل موثر بر رفتار سهم
بیشتر بخوانید

نویسنده و منتقد سینما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − 3 =