صفحه اصلی > سینما : نقد فیلم توهم بزرگ
ads

نقد فیلم توهم بزرگ

فیلم توهم بزرگ

جدای از دستاوردهای دیگر ، ” فیلم توهم بزرگ ” ژان رنوار بر دو سکانس معروف بعدی فیلم تأثیرگذار بود. حفر تونل فرار در “فرار بزرگ” و آواز “مارسی” برای خشمگین شدن آلمانی ها در “فیلم کازابلانکا” می تواند ابتدا باشد در شاهکار رنوار در سال 1937 مشاهده شد. حتی جزئیات حفر تونل یکسان است – روشی که زندانیان خاک حفر شده را در شلوار خود پنهان می کنند و در حین تمرین آن را در زمین رژه تکان می دهند.

با مقاله نقد فیلم توهم بزرگ با بامدادی ها همراه باشید.

اما اگر ” فیلم توهم بزرگ ” صرفاً منبع الهام بعدی بود ، در لیست های بسیاری از فیلم های عالی قرار نمی گرفت. فروپاشی نظم قدیمی تمدن اروپا. شاید این همیشه یک توهم طبقه بالای احساسی بود ، این تصور که آقایان در هر دو طرف خطوط همان کد رفتاری را دارند. هرچه بود ، در سنگرهای جنگ جهانی مرد. من.

نقد فیلم توهم بزرگ

فیلم توهم بزرگ

سروان دی بویلدیو اشراف زاده اسیر فرانسوی به فرمانده اردوگاه زندان آلمان ، فون راوفنشتاین ، گفت: “نه شما و نه من نمی توانیم راهپیمایی زمان را متوقف کنیم.” کمی بعد ، حواس پرتی نگهبانان هنگام فرار دیگران از قلعه امنیتی آلمان ، مرد فرانسوی با اکراه ، آلمانی را مجبور به تیراندازی كرد و آنها آخرین تبادل بستر مرگ را داشتند. آلمانی نزدیک به اشک می گوید: “من پای شما را نشانه گرفتم.” و کمی بعد او می گوید: “برای یک فرد معمولی ، مرگ در جنگ فاجعه است. اما برای من و شما – این یک راه خوب است. “

آنچه فرانسوی می داند و آلمانی اعتراف نمی کند این است که دنیای جدید متعلق به عوام است. وقتی آقایان اروپا اعلام جنگ کردند دست عوض شد. و “توهم بزرگ” عنوان رنوار این مفهوم است که طبقات بالا به نوعی بالاتر از جنگ ایستاده اند. آلمانی نمی تواند باور کند که زندانیانش ، که تقریباً به عنوان مهمان با آنها رفتار می کند ، سعی می کنند فرار کنند. به.

این فرمانده با بازی اریش فون استروهایم ، در یکی از مشهورترین اجراهای سینمایی ، بازی می شود. حتی بسیاری از کسانی که فیلم را ندیده اند می توانند عکس های خلبان آس زخمی فون راوفنشتاین را شناسایی کنند ، بدن او توسط گردن و بریس محکم نگه داشته شده و چشمش از یک مونوکل خم شده است.

نقد فیلم تاپ گان : ماوریک | شکوه خیره‌کننده‌ی پرواز
بیشتر بخوانید

دی بویلدیو (پیر فرسنای) ، از یک خانواده اشرافی قدیمی ، خلبان فون راوفنشتاین است که شخصاً در اوایل جنگ سرنگون شد. دو شخصیت اصلی دیگر نیز زندانیان فرانسوی هستند: مارچال (ژان گابین) ، کارگر ، عضو پرولتاریای نوظهور ، و روزنتال (مارسل دالیو) ، یک بانکدار یهودی که از قضا قلعه ای خریداری کرده است که خانواده دو بویلدیو دیگر توانایی پرداخت آن را ندارند.

این فیلم که همزمان با جمع شدن ابرهای جنگ جهانی دوم فیلمبرداری شده است ، از این شخصیت ها برای نشان دادن چگونگی بدتر شدن مضامین جنگ اول در جنگ دوم استفاده می کند.

پیام رنوار چنان برجسته بود که وقتی آلمانی ها فرانسه را اشغال کردند ، ” فیلم توهم بزرگ ” یکی از اولین مواردی بود که آنها تصرف کردند. جوزف گوبلز ، وزیر تبلیغات ، “دشمن عمومی شماره 1 سینمایی” اعلام كرد و دستور داد كه نگاتیو اصلی را ضبط كنند.

از آن زمان به بعد ، فیلم به عنوان “ویولن سرخ” ساخته می شد ، زیرا نسخه چاپی به روشهای سایه ای از مرزها عبور می كرد. سالها فرض بر این بود که نگاتیو در یک حمله هوایی متفقین در سال 1942 از بین رفته است. اما همانطور که استوارت کلاونز در Nation گزارش داد ، آن را قبلاً توسط یک بایگانی فیلم آلمانی به نام فرانک هنسل ، یک افسر نازی در پاریس ، که آن را داشت ، عنوان کرده بود هنگامی که رنوار نظارت بر مونتاژ چاپ “بازسازی شده” را در دهه 1960 انجام داد ، هیچ چیز از این اثر منفی شناخته نشده بود.

نقد فیلم توهم بزرگ

فیلم توهم بزرگ

او از بهترین چاپ های نمایشی موجود به کار رفت. نتیجه ، نسخه ای که در سراسر جهان دیده شده است حالا کمی خراشیده و کدر بود ، و زیرنویس های ناشیانه آن را گرفتار کرده بود.

در عین حال ، نگاتیو اصلی توسط روس ها هنگام اشغال برلین و حمل به بایگانی در مسکو اسیر شد. در اواسط دهه 1960 ، كلاونز نوشت ، یك بایگانی فیلم روسی و یكی دیگر در تولوز فرانسه ، برخی از چاپها را از جمله “گران توهم” گران قیمت رد و بدل كرد.

نقد فیلم جنگ فردا
بیشتر بخوانید

اما از آنجا که بسیاری از چاپ های این فیلم وجود داشته است و هیچ کس فکر نمی کرده که نگاتیو اصلی زنده مانده باشد ، این نگاتیو 30 سال منتظر ماند تا اینکه به عنوان یک گنج شناخته شود. این بدان معنی است که چاپ مجدد ” فیلم توهم بزرگ ” اکنون در سراسر کشور نشان داده می شود از زمان اکران فیلم بهترین دیده شده است. و زیرنویس های جدید لنی بورگر بسیار بهتر شده است – “استنلی کافمن” منتقد می گوید.

این چاپ مانند یک فیلم کاملاً جدید به نظر می رسد و احساس می شود. در اینجا یک چاپ واضح وجود دارد که بر سبک بصری رنوار ، تسلط او بر دوربین متحرک ظریف که به او امکان می دهد بدون گذراندن برش های طولانی ، فیلمبرداری کند ، تأکید می کند. در نقاشی های پدرش ، آگوست رنوار ، چشمان ما به آرامی از طریق ترکیب هدایت می شود. در فیلم های پسر ، یک ولخرجی آرام وجود دارد. دوربین اشاره نمی کند یا نفوذ نمی کند ، اما سر می خورد.

با افتتاح ” فیلم توهم بزرگ ” ، ما با فون راوفنشتاین درگیر درهم و برهمی افسران آلمانی هستیم. او پس از سرنگونی دو هواپیمای فرانسوی ، دستوراتی را صادر می کند: “اگر آنها افسر هستند ، آنها را برای ناهار دعوت کنید.” مارچال و دو بویلدیو بعداً به یک اردوگاه اسیران فرستاده می شوند ، در آنجا با روزنتال ، که قبلاً زندانی بود ، ملاقات می کنند و از جعبه های غذایی خانواده اش برای او می فرستند.

اغلب آنها بهتر از اسیرکنندگان خود غذا می خورند. در اینجا سکانس های حفر تونل و صحنه معروف استعدادیابی وجود دارد که در آنجا سکوت کامل می شود زیرا آنها مردی را که به عنوان یک زن لباس زن در نظر گرفته شده است می گذرانند ، زیرا مدت هاست که آنها یک مورد واقعی را نمی بینند.

حفر تونل هنگام انتقال همه زندانیان قطع می شود. چند سال می گذرد و اکنون سه شخصیت اصلی به وینترزبورن فرستاده شده اند ، قلعه ای با دیوارهای بلند و غیر قابل انعطاف. بعد از اینکه زخم کمر به روزهای پرواز خود خاتمه یافت ، فون راوفنشتاین داوطلبانه به عنوان راهی برای ماندن در خدمت داوطلب شده است. او سختگیر اما منصفانه است ، اما هنوز هم فریب مفاهیم وفاداری طبقاتی را می خورد.

فیلم معجزه آبی
بیشتر بخوانید

در این صحنه ها ، فون استروهایم ، به عنوان مردی که با مفهوم عاشقانه جوانمردی و دوستی فریب خورده است ، تأثیر غیرقابل حذف می گذارد. این یک عملکرد تأثیرگذار است ، همکاری بین کارگردان بزرگ بی صدا و رنوار ، سپس به عنوان یک استاد صدا ظاهر می شود.

عملکرد حتی بهتر از آن است که به نظر می رسد: مخاطبان تصور می کنند اریش فون اشتروهایم یک آلمانی است ، اما رمز و راز ریشه او را ابر می کند. وی در سال 1885 در وین متولد شد و تا سال 1914 با D.W کار می کرد. گریفیت در هالیوود ، اما چه زمانی به آمریکا مهاجرت کرد (و “von” را به نام خود اضافه کرد)؟ رنوار در خاطرات خود می نویسد: “استروهایم به سختی آلمانی صحبت می کرد. او مجبور بود خطوط خود را مانند یک بچه مدرسه ای که یک زبان خارجی می آموزد ، مطالعه کند. “

نقد فیلم توهم بزرگ

فیلم توهم بزرگ

استراحت از زندان قلعه ، خداحافظی مطلوبی برای مرگ بین دو بولدیر و فون راوفنشتاین را ایجاد می کند ، که تأثیرگذارترین صحنه فیلم است ، و سپس ما به مارچال کارگر و بانکدار روزنتال ملحق می شویم که آنها سعی می کنند با عبور از مرزهای آلمان از آلمان فرار کنند. . یک بیوه مزرعه که امنیت را در مارچال می بیند به آنها پناه می دهد و شاید رنوار زمزمه می کند که ارتباط طبقاتی واقعی بین خطوط دشمن بین کارگران است نه حاکمان.

ژان رنوار ، متولد 1894 ، در هر لیستی از دوازده بزرگترین فیلمساز قرار دارد و ” فیلم قائده بازی” (1939) وی حتی بیشتر از ” فیلم توهم بزرگ ” مورد توجه است. او در جنگ جهانی اول شرکت کرد ، سپس به سرعت به پاریس بازگشت و وارد کار سینما شد. در بهترین فیلم های او مشاهده و همدردی با شخصیت ها هر شات را تعریف می کند ؛ به سختی تصمیم دوربین برای اثر خالص گرفته می شود ، بدون اینکه فکر کند که در کجا بهتر است بایستید تا شخصیت ها را ببینید.

رنوار در سال 1940 به آمریکا نقل مکان کرد و چندین فیلم هالیوودی ، به ویژه “جنوب شرقی” را با فیلمنامه فاکنر ساخت ، قبل از اینکه در دهه 1950 با فیلم “رودخانه” مستقل از داستان کلکته رومر گودن به استقلال برسد.

فیلم بلعیدن
بیشتر بخوانید

در بازنشستگی طولانی مدت او توسط فیلمسازان جوانتر و منتقدان جستجو شد ، که او را به عنوان پدربزرگ در یکی از نقاشی های امپرسیونیست پدرش آفتاب گرفت. او در سال 1979 درگذشت. او بسیار مورد تشویق قرار می گرفت که می دانست حتی در آن زمان منفی بکر ” فیلم توهم بزرگ ” در تولوز منتظر کشف بود.

پایان مقاله نقد فیلم توهم بزرگ

منبع سایت مداد

بیشتر بخوانید:

فیلم رود|نقد فیلم من زن تو هستم|نقد فیلم پل رودخانه کوای|فیلم کروئلا|سریال مندلورین|فیلم برج مینو|بیوگرافی جان اشتاین بک|نقد فیلم نشانی از شر|نقد فیلم جذابیت پنهان بورژوازی|نقد فیلم ده فرمان

دیدگاهتان را بنویسید

16 − 14 =