معرفی سبک موسیقی راک اند رول : این سبک زیبا برگرفته از موسیقی عامیانه جاری و روزمره کشور آمریکا است که در اواسط دهه پنجاه میلادی شکل گرفت و توسط « بیل هالی »متولد 1925 ) موزیسین و گروهش با اثری به اسم Comets of Rock Around the Clock در فیلم   Blackboard Jungle  به گوش جهانیان رسید .

این ژانر موسیقی که میتوان گفت سبکی جدید بود و « راک اندرول » نامگذاری شد در اصل این سبک ادغام شده دو سبک ریتم و بلوز ( موسیقی سیاهپوستان ) .

 راک حالت های گوناگونی پیدا کرد و از عناصر کلیدی و اجزای آن می تواند شامل بداهه نوازی روی دو عبارت و تکرار آن همراه با خط آوازی با خشونت زیاد، عاشقانه که اکثرا پشت سر هم تکرار می شود و حتی در خیلی از مواقع تحریک کننده تمایلات جنسی انسان و وسوسه انگیز می شود و وقتی شما با این حالت ها روبه رو می شوید  نمایش دهنده رفتارهای عجیب و گنگ می شوید.

این سبک پر هیجان به موسیقی مردمی و اصطلاحا اطلاق می‌شود که در کشور ایالات متحده آمریکا از ژانر های موسیقی مذهبی (گاسپل)،  بوگی‌ ووگی، ریتم ‌اند بلوز ، جامپ بلوز، سبک جاز و کانتری نشات گرفت و در ادامه در سراسر جهان توسعه یافت.

در سبک موسیقی راک‌اندرول ساختار و ویژگی های موسیقی بلوز دهه بیست و موسیقی کانتری دهه سی ام شنیده می گردد.

آلات موسیقی راک‌اندرول در گام اول پیانو و ساکسیفون بود، وی در اوایل دهه 50 میلادی این سازها جای خود را به گیتار دادند.

همانگونه که راک‌ اند رول در سریال ها و فیلم ها و مجلات به ندرد و با گذر زمان جای خود را باز کرد تأثیر بسیار فراوانی روی سبک زندگی، مد، نگرش و زبان مردم گذاشت.

معرفی سبک موسیقی راک اند رول

معرفی سبک موسیقی راک اند رول

علاوه بر آن این سبک موسیقی روی شورش و جنبش ها در زمینه حقوق شهروندی نیز اثر گذاشت چرا که هم آفریقایی آمریکایی تبار ها و هم سفید پوستان به شدت پر طرفدار بودند و زبان مشترکی بین آنها بود.

روش و سبک آوازخوانی راک اند رول هم شباهتی دارد به سبک موسیقی بلوز و جاز بود . خواننده تلاش می کند با  حنجره و حلق صدایی کلفت و خش دار و خشن دار ایجاد کند و در عین حال می کوشید در حالت هایی که ریتم ثابت در موسیقی وجود دارد با تفاوت خیلی کمی جلوتر و یا عقب تر از ریتم موسیقی حرکت کند .

برعکس سبک بلوز که افراد سیاه پوست در آن اکثرا از ریتم های با سرعت خیلی کم استفاده می کردند ، در این سبک هیجانی از ریتم هایی با سرعت زیاد و حتی در مواقعی میزان 4/4 با سرضرب قوی و تاکید روی ضرب باس استفاده می گردد.

یکی از افراد سرشناس و معروف موسیقی راک اندرول الویس پریسلی  بود که نخستین صفحه خود را در سال 1954 به عنوان خواننده کانتری در شهر ممفیس شروع به ضبط کردن و در نهایت ارائه کرد .

این مطلب ادامه دارد پس با مجله بامدادی ها همراه باشید.

 

در حال ارسال
نقد کاربر
( رای)

دیدگاهتان را بنویسید

15 − 4 =