تعریف پارتیتور در موسیقی : این عبارت برگرفته از کلمه آلمانی (Partitur) هستش و و در زبان انگلیسی شیت موزیک (Sheet Music) ، در زبان ایتالیایی پارتیتورا (Partitura) و در زبان فرانسه پارتیشن یا پارتیتیون (Partition) گفته می شود که معنی پارسی آن همان صفحه موسیقی است .

این اصطلاح (صفحه موسیقی ) به صفحه هایی شامل نت های موسیقی گفته می شود که برای اجرا کردن همزمان چند آلات موسیقی نت نویسی شده است .

همانطور که در بالا خدمتتون عرض کردیم پارتیتور برای اجرای چندین ساز به صور موازی و همزمان است و به از این رو می توان گفت هر یک از خطوط حامل تعلق دارند به یک ساز یا دسته و بخشی از ساز های هم خانواده است که ملودی را به طور موازی اجرا می نمایند .

خطوط میزان هم مناسب با نوع موسیقی و با توجه به همه خطوط حامل به صورت عمودی و کاملا یک جور ترسیم می گرددند و در نتیجه میزان بندی ها مناسب با مجموع نت حامل ها و تمام پارتیتور انجام می شود .

ارتباط بین رهبر ارکستر و پارتیتور

با توجه به این که هر ارکستری از ساز های خیلی زیادی تشکیل می شود و برای هماهنگ کردن این آلات موسیقی به پارتیتور نیاز است.

در نهایت شخصی که ارکستر را رهبری می کند نیز برای هر ارکستر به یک پارتیتور با توجه به آلات و ساز های موسیقی که در آن ارکستر استفاده می شوند نیاز دارد و برنامه کلی اجرای آن ارکستر را از روی دقیقا همان پارتیتور رهبری و اجرا می نماید .

تعریف پارتیتور در موسیقی

تعریف پارتیتور در موسیقی

در اصل مجله بامدادی ها  در این مطلب به بررسی تعریف و معنی پارتیتور و وظیفه ی آن در هنر موسیقی می پردازد و متوجه شدیم که پارتیتور همان صفحه نت هایی است که برای نواختن چندین ساز همزمان استفاده می گردد.

این مطلب ادامه دارد پس با مجله بامدادی ها همراه باشید.

در حال ارسال
نقد کاربر
( رای)

نقد فیلم پدر

نقد فیلم پدر

31 فروردین 1400
فیلم جنگل کروز

فیلم جنگل کروز

15 اردیبهشت 1400
فیلم جاده مالهالند

فیلم جاده مالهالند

17 اردیبهشت 1400

دیدگاهتان را بنویسید

20 + 14 =