امروز برابر است با :11 خرداد 1402
باخ کیست؟

باخ کیست؟

باخ کیست؟ : یوهان سباستین باخ در آیزناخ در کشور آلمان چشم به جهان گشود ، منطقه ای که پدرش نوازنده آن شهر بود. باخ از طیف طولانی آهنگسازان بود – بیش از 300 سال باخ ها همه به عنوان موسیقی دان حرفه ای کار می کردند.

وقتی که یوهان حدودا 10 سال داشت ، پدر و مادرش هر دو فوت کرده بودند ، در نتیجه او توسط برادر بزرگتر خود ، که یک ارگ نواز کلیسا بود ، رشد کرد. باخ نیز از این فرصت به خوبی استفاده کرد و یک ارگ نواز خوب شد.

مادر یوهان در سال 1694 دار فانی را وداع گفت و پدرش هشت ماه بعد درگذشت. باخ ، 10 ساله ، نزد بزرگترین برادرش ، یوهان کریستف باخ (1671-1721) ، ارگ نواز کلیسای سنت مایکل در اوهردروف ، ساکس-گوتا-آلتنبورگ نقل مکان کرد.

در آن جا سعی کرد از برادر بزرگتر خود موسیقی را یاد بگیرد و در نهایت توانست این کار را حتی به مراتب از برادر خود بهتر یاد بگیرد و از او شخص تاثییر گذار تری در موسیقی کلاسیک شد.

باخ اجرا کرد و کپی کرد ، علی رغم اینکه از این کار منع شده بود ، زیرا امتیاز ها بسیار ارزشمند بودند و کاغذ دفتر خصوصی و خالی از آن نوع هزینه بر بود.

او از برادرش که به او در مورد ترقوه کلاو آموزش می داد ، آموزش های ارزنده ای دریافت کرد. جی سی باخ او را در معرض آثار آهنگسازان بزرگ آن روز قرار داد ، از جمله آهنگسازان آلمان جنوبی مثل یوهان پاچلبل (یوهان کریستف زیر نظر آنها تحصیل کرده بود) و یوهان یاکوب فروبرگر ؛ آهنگسازان آلمان شمالی؛ فرانسوی ها ، مانند ژان باتیست لولی ، لوئیس مارچاند ، مارین مارا. و ژیرولامو فرسكوبالدی كلاویست ایتالیایی. همچنین در این مدت ، وی در سالن ورزشی محلی ، الهیات ، لاتین ، یونانی ، فرانسوی و ایتالیایی تدریس شد.

یوهان سباستین باخ سه بازه زمانی بسیار مهم در زندگی خود داشت : در ابتدا برای یک دوک کار می کرد ، در ادامه ماجرا برای یک شاهزاده کار می کرد ، و در نهایت ، وی مدیر موسیقی در کلیسا و مدرسه سنت توماس در لایپزیگ کشور آلمان شد.

چایکوفسکی کیست؟
بیشتر بخوانید

حتی اگر شغلش در لایپزیگ او را سر او را شلوغ کرده بود ، در اوقات فراغت ، باخ گروهی از موسیقی دانان را که دوست داشتند دور هم جمع شوند برای اجرای برنامه در یک قهوه خانه محلی هدایت کرد.

در طول زندگی او ، افراد باخ را فقط به عنوان یک نوازنده معمولی قبول داشتند نه چیز بیشتر . هیچ کس در واقع ادراکی بر موسیقی او نداشت تا 100 سال پس از مرگ وی ، وقتی که آهنگساز دیگری به نام فلیکس مندلسون ، اجرای موسیقی متیو شور را اجرا کرد.

یوهان سباستین باخ کیست؟

باخ کیست؟

هیچکس نمیدانست باخ روزی تبدیل به یکی از افراد بزرگ در تاریخ موسیقی کلاسیک می شود و همه او را دست کم می گرفتند.

باخ در حال حاضر به عنوان یکی از بزرگترین نوابغ تاریخ موسیقی کلاسیک دیده می شود. او انواع موسیقی ها را نوشت – برای سازهای ارگ و سایر کیبورد ، ارکسترها ، گروه های کر و کنسرتو برای خیلی از تلفیق گوناگون آلات موسیقی .

یوهان سباستین باخ در طول زندگی خود دو بار ازدواج کرد و صاحب هشت فرزند زنده مانده شد که سه تن از فرزندان خود در نوع خود آهنگسازان برجسته ای شدند.

او شخصی متدین و با شخصیت و با وقار بود و همسر نخست او زمانی که برای تجارت دور بود ناگهان دار فانی را وداع گفت.

هنوز اطلاعات دقیقی در دست ما نیست ولی 12 از 20 فرزند او در نوزادی درگذشتند . یکی از پسرانش سخت در یادگیری موسیقی تلاش می کرد و دیگری در نوجوانی از خانه فرار کرد و در شرایط اسرارآمیز درگذشت.

با کارفرمایانی که به ندرت از استعدادهای او قدردانی می کردند ، او ذوق زده و مشاجره می کرد.

بیشتر بخوانید : معرفی فیلم های هیچکاک

در یک جمع خانوادگی با چند نوشیدنی و یک لوله تنباکو (هماننده سیگار های جدید )، با این حال ، او کاملاً خوش اخلاق بود ، مخصوصا زمانی که قبیله باخ به نوبت ترانه های کشور را بداهه می سرود.

این آثار شامل مجموعه ای از اعداد موسیقی است که با هم اکثرا حدود 20 تا 30 دقیقه طول می کشد. خیلی از آن ها با بیان یک مشکل ، در بیشتر موارد یک معضل انسانی در مورد ایمان یا بسیار زیاد ، در مواجهه با رنج ، سختی ، درد روانی ، بیماری یا مرگ که طبق قرائت کتاب مقدس برای آن روز تعیین شده است ، شروع می کنند.

تعریف سمفونی در موسیقی کلاسیک
بیشتر بخوانید

این قطعات اکثرا راه خود را عوض می کنند ، بیشتر در یک مسیر شکنجه شده ، تا با نوعی قطعنامه ، سازش یا استعفا به اوج خود برسند. اعداد موسیقی شامل آریا (خوانده شده توسط یک یا چند تکنواز) است که با تلاوت و آریوزوس به یکدیگر متصل می شوند (تفسیرها بیشتر شبیه صحبت کردن است).

کانتاتا های کلیسای یوهان سباستین باخ معمولاً با یک کرال ختم می شوند ، ترانه ای ساده ای که از زمان کودکی برای جماعت خیلی آشنا است ، ولیکن توسط باخ با مهارت و تنوع نابرابر هماهنگ شده است. در نتیجه می توان گفت کرال مقداری از تعطیلی و راحتی را فراهم می کرد و به عنوان علائمی برای سفر عاطفی و معنوی صرفاً پیموده شده عمل می کرد.

این مطلب ادامه دارد پس با مجله بامدادی ها همراه باشید.

نویسنده و منتقد سینما