صفحه اصلی > سینما : نقد انیمیشن ZOOTOPIA | زوتوپیا
ads

نقد انیمیشن ZOOTOPIA | زوتوپیا

انیمیشن ZOOTOPIA

نقد انیمیشن ZOOTOPIA | زوتوپیا

انیمیشن ZOOTOPIA یکی از شاهکار های دیزنی به نویسندگی (بایرون هاوارد) و کارگردانی (جرد بوش) و (ریچ مور) است. این انیمیشن برنده جایزه اسکار بهترین انیمیشن سال 2016 شد. یعنی تبدیل به بهترین انیمیشن آمریکایی در زمان خودش شده بود.

خلاصه داستان

خرگوش کوچکی به نام جودی هاپس در پانزده سالگی تصمیم می گیرد افسر پلیس شود. این تصمیم والدین او را نگران می کند و آنها سعی میکنند که او را از این تصمیم منصرف کنند.

زیرا این شغل مخصوصا برای یک خرگوش خطرات زیادی را در بر دارد. اما بالاخره در سن 24 سالگی به آکادمی پلیس زوتوپیا می رود و در تمام ازمون ها به خوبی عمل می کند و شاگرد اول می شود و به عنوان اولین خرگوش پلیس به عضویت پلیس شهر زوتوپیا در می آید.

نقد فیلم خارجی حس ششم 
انیمیشن ZOOTOPIA

انیمیشن ZOOTOPIA

انیمیشن ZOOTOPIA به وضوح رویایی ترین شهر در جهان است. اما از آنجایی که جودی کوچک و ضعیف است، یک کار بسیار ساده و بی خطر به او می دهند. جودی تصمیم گرفت وانمود کند که یک افسر پلیس واقعی است. او داستانی ظریف را دنبال می کند و به این ترتیب با اتفاقات عجیب و مهم زیادی مواجه می شود که داستان را جذاب تر و زیباتر می کند.

معنی درست و بهتر اسم انیمیشن

فکر می کنم اولین کاری که باید انجام دهیم این است که عنوان این انیمیشن را با هم بررسی کنیم. این نام کاملا انگلیسی است و چون زیبا و جذاب است و نام یک شهر است ترجمه نشده است. این نام ترکیبی از دو واژه باغ وحش و مدینه فاضله است و برخی آن را «شهر حیوانات» ترجمه کرده اند; اما این ترجمه دقیق نیست; در اصل باید گفت که شهر ایده آل حیوانات; بالاخره اتوپیا به معنای “شهر ایده آل” است.

شهر کامل شهری است که همه در آن شاد باشند و حقوق کسی پایمال نشود و با همه شهروندان منصفانه رفتار شود و همه چیز بهترین و عالی باشد. در فارسی می گوییم شهر رویاها، اعراب مدینه مدینه فاضله و انگلیسی زبانان می گویند مدینه فاضله. باغ وحش نیز به معنای باغ وحش است. بنابراین این نام به معنای شهری است که حیوانات در آن زندگی می کنند و شرایط زندگی آنها عالی و ایده آل است.

فیلم تام کلنسی بدون پشیمانی
بیشتر بخوانید

اراده یک خرگوش

حالا تصور کنید خرگوشی تصمیم می گیرد پلیس این شهر شود و فکر می کند همه چیز آنجا منظم و دقیق است و اگر پلیس شود می تواند از ضعیفان و مظلومان دفاع کند.

این یک تصور اشتباه است که جودی اشتباه می کند که خرگوش هرگز پلیس نبوده است و همه خرگوش ها فکر می کنند که تنها کاری که باید انجام دهند کشاورزی است و هیچ کار دیگری انجام نمی دهند. به همین دلیل، او سعی می کند پلیس شود و این نیز اتفاق می افتد.

اما بعد از اینکه به او پیشنهاد کار دائمی می دهند و او احساس می کند پلیس بودن فایده ای ندارد، تصمیم می گیرد که یک پلیس واقعی شود. این بازی ستودنی است زیرا به بچه ها می گوید برای رسیدن به رویاهای خود برای آنچه می خواهند تلاش کنند. شعار: “زوتوپیا جایی است که می توانید هر کاری را که می خواهید انجام دهید”، ممکن است در نگاه اول کلمه خوبی نباشد.

نقد فیلم خارجی حیوانات شبگرد
انیمیشن ZOOTOPIA

انیمیشن ZOOTOPIA

 چون آن وقت اراده جودی بی معنا می شود و داستان منفی می شود. فرض کنید جودی می خواهد یک افسر پلیس بیکار باشد، این خوش شانس است، زندگی خوش شانس ارزش آن را ندارد. Zootopia جایی است که جودی اجازه دارد با چالش ها روبرو شود و جودی خودش تصمیم می گیرد که چه اتفاقی می خواهد بیفتد، به نوعی در Zootopia همه چیز او را متوقف می کند و زیبایی داستان این است که فقط تصمیم جودی به او کمک می کند.

در واقع دوستی صمیمانه او با دل و روباه یکی از خوبی های داستان است. زیرا روباه ها و خرگوش ها شکارچیان و جانوران هستند. اما این انیمه نشان می دهد که برای ساختن دنیایی بهتر و تحقق رویاهای خود می توانید عاقلانه و با دقت عمل کنید تا روباه را با خود ببرید و در مسیر درست هدایت کنید.

البته چیزی به نام شهر ایده آل وجود ندارد و این انیمیشن به ما نشان می دهد که چگونه آستین ها را بالا بزنیم و شهر ایده آل خود را بسازیم. جودی تمام تلاش خود را می کند تا Zootopia را که فقط یک شعار است به Zootopia واقعی نزدیک کند.

فیلم رزم ناو پوتمکین
بیشتر بخوانید

انیمیشن ZOOTOPIA مطالب جالب دیگری نیز دارد. به عنوان مثال، بحث در مورد حیوانات وحشی که به Zootopia حمله کردند و خشونت خود را رها کردند. اما هنوز حیوانات کوچک از آنها می ترسند. در ادامه خواهید دید که چگونه حیوانات کوچک در حال برنامه ریزی برای تصرف شهرها و بدنام کردن حیوانات وحشی هستند.

جودی در ابتدا فریب خورده تا این را باور کند، اما بعد متوجه می شود که نباید حیوانات را از روی ظاهرشان قضاوت کند. به هر حال، یک گوسفند بسیار کوچک و مظلوم احتمالاً بزرگترین متخلف است، اما یک شیر بسیار بزرگ و قوی.

انتخاب معماری شهری که می خواهد Zootopia باشد سرگرم کننده است! وقتی این شهر را می بینم، دقیقاً شبیه “نیویورک”، بزرگترین شهر آمریکا هستم! اگر سازندگان می گویند این شهر یک شهر ایده آل است، نقطه ضعف اصلی داستان است.

 اما چیزی که آنها می گویند این است که مردم جهان باید بفهمند که این شهر آنقدر که فکر می کنند خوب نیست و نقاط ضعفی دارد و اگر این درست باشد امیدوارم مردم کشورهای دیگر و مردم ایران در این مرحله متوجه خواهد شد، آمریکا جایی است که سیاه‌پوستان در آن به بردگی گرفته می‌شوند و با آنها به عنوان انسان رفتار نمی‌شود. جالب ترین چیز این است که آمریکا سرزمین سرخپوستان بود. اما سفیدپوستانی که در آنجا سکنی گزیدند تا سالیان متمادی هندی ها را مردمی نمی دانستند!

حرف اخر

در مجموع انیمیشن ZOOTOPIA یک انیمیشن خوش ساخت با جوک های گفتاری زیبا و گیرا و داستانی جذاب است و دیدن آن را به شما دوست عزیز توصیه می کنم; مثلا در قسمتی از انیمیشن جودی و روباه برای گرفتن اطلاعات کامپیوتری به دفتری می روند، همه کارمندان آن دفتر حیوانات تنبل هستند و اینجاست که اضطراب جودی برای ساختن یک صحنه جذاب بسیار زیاد است طنز به وجود می آید.

البته انیمیشن ZOOTOPIA دارای بخش‌های بدی است. مثلا جودی وارد ساختمانی می شود که هیچ حیوانی در آن نیست و می گوید دوست ندارند لباس بپوشند و این حیوان را آزادی می داند! معنای آزادی در این انیمیشن و سایر انیمیشن های هالیوودی اشتباه است و جودی از این تصاویر خوشش نمی آید و چهره خود را پنهان می کند.

نقد فیلم The Nest | فیلم لانه
بیشتر بخوانید
فیلم های روشنفکری ایرانی
انیمیشن ZOOTOPIA

انیمیشن ZOOTOPIA

مثل شماره قبل باید بگویم که خیلی چیزها می توان گفت و در این دو صفحه نمی توان همه چیز را گفت. امیدوارم این انیمیشن را با دقت ببینید و در مورد آن با دوستان یا پدر و مادر و برادرانتان صحبت کنید و اگر دوست داشتید نظر خود را برای ما بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

2 × پنج =